ظریف: ایران ۱۵ شهریور گام سوم را برمی‌دارد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۹۰۰۹۱۸
۰۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰
۶۷۵۰
وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه ایران برای حفظ برجام نه با آمریکا بلکه با اروپا مسئله دارد، گفت که نیم ساعت رفتن به کاخ سفید مشکلات ایران را حل نمی‌کند.

خبرگزاری تسنیم: "محمد جواد ظریف"، وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با روزنامه آلمانی «زوددویچه سایتونگ» در پاسخ به اینکه شما گفتگوهای خود با رئیس جمهور فرانسه را سازنده توصیف کرده‌اید و چه اتفاقی باید بیفتد تا توافق هسته‌ای نجات یابد گفت: توافق هسته‌ای بر 2 ستون استوار است. یکی اینکه ایران خود را ملزم می‌کند که برنامه اتمی اش منحصرا در راستای اهداف صلح آمیز استفاده شود و دیگری اینکه جامعه بین‌المللی و بخصوص دیگر احزاب (شرکت کننده در این توافق) تضمین کنند که مناسبات اقتصادی ایران با بقیه دنیا به حالت معمولی درآید. ایران تعهدات خود را انجام داده است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی 15 بار این مسئله را تایید کرده است که 5 بار آن بعد از خروج آمریکا از برجام بوده است. اما مناسبات اقتصادی ایران با دنیا نرمال نشده است. در واقع این مناسبات امروز خیلی بدتر از قبل از توافق هسته‌ای است. این بدین مفهوم است که طرف مقابل این توافق را اجرا نکرده است.

ظریف در ادامه درباره اقدام اخیر ایران در کاهش برخی تعهدات خود نسبت به برجام در اعتراض به طرف مقابل نیز گفت: در این توافق هسته‌ای مکانیسمی وجود دارد که راه حلی را برای زمانی که یک طرف به تعهدات خود عمل نکرد ارائه می‌دهد، ما از این مکانیسم استفاده می‌کنیم. به محض اینکه اروپاییان اجرای تعهدات خود را آغاز کنند ما نه تنها از اقدامات بیشتر در این راستا انصراف می‌دهیم بلکه به همان جایی بر می‌گردیم که تا به حال بوده‌ایم.

وی در توضیح این گفته خود این طور گفت که اروپا خود را به یازده نکته متعهد کرده است. این‌ها شامل سرمایه گذاری‌ها، هواپیمایی غیرنظامی، حمل و نقل و بازگشت شرکت‌های اروپایی است. ما هیچ یک از این‌ها را به عنوان پیش شرطی برای اجرای کامل تعهدات خود درخواست نمی‌کنیم. ما تنها می‌خواهیم بتوانیم نفت خود را بفروشیم و پول خود را دریافت کنیم. ما صدها میلیارد ضرر کرده‌ایم، اقتصاد ما رنج می‌برد، ارز ما 75 درصد ارزش خود را از دست داده است. اروپا تنها خود را به این بیانیه که از برجام حمایت می‌کند محدود کرده است. اما اینجا انسان‌ها شغل و درآمد خود را از دست می‌دهند.

 

وی درباره گام سوم کاهش تعهدات ایران نسبت به برجام در صورت عمل نکردن طرف مقابل به تعهداتش نیز گفت: در 6 سپتامبر (15 شهریور) مرحله سوم آغاز خواهد شد. اگر ما با اروپا به تفاهم برسیم و طرف اروپایی اجرای آن را آغاز کند ما این گام سوم را بر نمی‌داریم.

ظریف در پاسخ به این پرسش که گام سوم کاهش تعهدات ایران نسبت به برجام چگونه خواهد بود گفت: ما هنوز آن را نمی‌دانیم. یک دیدگاه این است که گام بعدی ما مانند دو مورد قبلی باید در جهت لغو و کاهش تعهدات باشد. یک دیدگاه دیگر این است که ما تا به حال 120 روز به اروپا مهلت داده‌ایم و حالا زمان انجام اقدامات سختگیرانه تر و قاطعانه تر فرا رسیده است.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه در پاسخ به این پرسش که اروپا می‌خواهد برجام را نجات دهد و شما هم همین طور. آیا این دیگر مسئله‌ای بین شما نبوده بلکه مشکلی بین ایران و آمریکا است گفت: این به نظر می‌رسد که یک مشکل شخصی برای من هم بتواند باشد چرا که من تحریم شده‌ام. اما این مسئله‌ای بین ما و آمریکا نیست. این مسئله‌ای بین ما و اروپا است. آمریکا تعهداتی داشت و تصمیم گرفته است به آن پایبند نماند. اما اروپا قبل از خروج آمریکا تعهداتی داشت که مستقل از ایالات متحده است و در این توافق هم به صورت جداگانه لیست شده است. اروپایی‌ها همچنین تازه همین دیروز نبوده که از اهمیت اقتصاد آمریکا و یا دلار آگاه شده‌اند.

ظریف در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا شما هیچ امیدی ندارید که این مسئله با مشارکت آمریکا بتواند حل شود گفت: خیر، ما این مشکلات را شروع نکرده‌ایم. رئیس جمهور ترامپ رئیس جمهور اوباما را نمی‌خواهد و دوست ندارد. این مسئله را من نمی‌توانم حل کنم و اروپا هم همین طور.

وی درباره دعوت آمریکا از وی برای رفتن به کاخ سفید نیز گفت: برای انجام چه کاری؟ نیم ساعت رفتن به کاخ سفید مشکلات ما را حل نمی‌کند. اگر شما به مهمانی دعوت شوید که به شما گفته شود اگر نیایید در آینده از ورود شما به آن شهر ممانعت می‌شود آیا شما به آن مهمانی می‌روید؟ این یک دعوت نیست بلکه ارعاب است.

وزیر خارجه ایران در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا شما چنین دعوتی را قبول نخواهید کرد گفت: نه نه، اگر من بروم این تصمیمات همان طور که به من گفته شده یک بار دیگر تغییر داده خواهد شد. اما تصمیمات قبلا گرفته شده است.

ظریف در ادامه در پاسخ به این پرسش که این بدین مفهوم است که شما در حال حاضر مذاکرات با کاخ سفید را رد می‌کنید گفت: نه، این دست ما نیست. آمریکایی‌ها سالن مذاکرات را ترک کردند نه ما. اگر آن‌ها می‌خواهند به این سالن بازگردند باید یک بلیط بخرند و آن عمل به تعهدات بین‌المللی است.

وی در ادامه گفت: آمریکایی‌ها باید به این مسئله خاتمه دهند که دیگران را از انجام تعهدات خود باز دارند. آمریکایی‌ها باید به این مسئله خاتمه دهند که دیگران را مجبور کنند برجام را نقض کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه اظهار داشت: ما طی چند هفته گذشته با امانوئل ماکرون همکاری داشتیم. ما در توافق هسته‌ای مانده‌ایم چرا که ماکرون این را قبل از عقب نشینی آمریکا از روحانی درخواست کرده بود. ما دیدارهای خیلی خوبی داشتیم. اگر ماکرون بخواهد آمریکا را متقاعد کند که خود را سد راه نکند ما بسیار استقبال می‌کنیم. اما مسئله ما با آمریکا نیست بلکه بین ایران و دیگر طرف‌های باقی مانده در برجام است. آن‌ها ممکن است با ایالات متحده مشکل داشته باشند که ماکرون می‌خواهد آن را حل کند و ما هم از آن استقبال می‌کنیم و تا آنجا که ممکن است به او کمک می‌کنیم بدون اینکه به خطوط قرمز ما آسیبی برسد.

ظریف در پایان این گفتگو درباره خطر وقوع جنگ در منطقه خلیج فارس با توجه به تشدید تنش‌ها گفت: همواره امکان پیشامد تصادفاتی وجود دارد و انسان‌هایی که من آن‌ها را تیم B نامیده‌ام که می‌خواهند برخلاف میل ترامپ وی را به سمت یک جنگ سوق دهند. از این رو ما باید بسیار محتاط و مراقب باشیم. ما خواهان هیچ جنگی نیستیم اما از خود دفاع می‌کنیم.

 

انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:35 - 1398/06/05
خیلی مهم نیست ..‌‌
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
خدا کنه حل بشه سیساست خارجه ایران واقعا کارش درسته
Iran, Islamic Republic of
13:40 - 1398/06/05
گام سوم نابودی ملت ایران
Iran, Islamic Republic of
14:24 - 1398/06/05
میبینم که دست از پا دراز تر برگشتی....مکرون هم بهت محل نزاشت....خیلی گناه داری...حیوونکی
Iran, Islamic Republic of
14:24 - 1398/06/05
انشاالله. مرگ یکبار شیون یکبار.
Iran, Islamic Republic of
14:31 - 1398/06/05
مبارک است انشاالله !
Iran, Islamic Republic of
14:35 - 1398/06/05
دروغ خسته و پوسیده می کند
Iran, Islamic Republic of
14:51 - 1398/06/05
دولت ب حرف مردم گوش نمیده
Iran, Islamic Republic of
15:16 - 1398/06/05
چرا ایران گام های خود را بصورت قطره چکانی بر میدارد' و با فاصله زیاد
Iran, Islamic Republic of
20:00 - 1398/06/05
چرا ایران گامهای لاکپشتی برميدارد بابا ملت دارن تلف میشن چرا نمیفهمید. چرا کسی بفکر قشر ضعیف نیییییییست بخدا قسم اجاره خونم عقب افتاده . قسطا همینطور .از دست مهمون و غیر هم همش گریزانیم ... اینا نمیگذرن . وگرنه آدم میتونه اصلا هیچ کوفت و زهر ماری نخوره آقایان دروغگو کجایید بداد مردم برسید بی وجدانا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۶
بخاطر اینکه اگه گام هاشم خرگوشی برداره هیچی نمیشه
Iran, Islamic Republic of
00:45 - 1398/06/06
ادمین کارت خیلی زشته نظرات مردم رو گزینشی میزاری چرا متنای منو نمیزاری ؟ اصلا کارت قشنگ نیست ... البته این دوموکراسی بسبک حضرتعالیه ما هم دیگه ن میخونیم ن تو این برنامه میمونیم توم برو ب حذف نظرات مردم بپرداز
Iran, Islamic Republic of
08:30 - 1398/06/06
به نظر من ماهم باید از برجام بطور کلی خارج بشیم و عهدنامه را همچون امریکایی ها پاره کنیم مرگ بر امریکا و افراد چند رو
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
فرش تارنگ_2
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر
کالابرد_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
شفا_فوتر
استیل رگال_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
رستوران باغ بهشت _فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر