‌نمی‌دانیم بازار سیاه دارو دست چه کسانی است
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
شیرآلات زمانی_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۹۰۳۴۷۰
۱۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳
۲۵۳۲
مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو:
مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه بازار غیررسمی دارو کوچک است، گفت: واقعاً نمی‌دانیم بازار غیررسمی دارو در دست چه کسانی است.

خبرگزاری ایسنا: دکتر مهرعلیان درباره وضعیت بازار غیررسمی و بازار سیاه دارو، گفت: اگر حوزه سلامت را به صورت یک مثلث در نظر بگیریم، این مثلث دارای سه ضلع پزشک، بیمار و داروساز و داروخانه است. در این مثلث بیمار ابتدا به پزشکی مراجعه می‌کند و پزشک بنا بر نیاز بیمار برایش دارو تجویز می کند. بیمار هم برای دریافت داروی خود به داروخانه مراجعه می‌کند و داروی تجویز شده و مشاوره دارویی دریافت می‌کند. حال هر نوع رفتاری که بخواهد در زنجیره تامین دارو، کنش و واکنش میان این سه ضلع را مختل کند، منجر به اختلال در زنجیره تامین دارو خواهد شد.

‌نمی‌دانیم بازار سیاه دارو دست چه کسانی است

ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو، انگیزه‌ای برای سودجویی سوداگران

وی افزود: در حال حاضر تصمیم دولت بر این است که برای تامین داروهای کشور از ارز دولتی یا همان ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده کند که این کار به خوبی در حال انجام است. حال ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث می شود که دارو برای مصرف کننده، قیمت ریالی پایینی داشته باشد، اما یکی از عوارض آن این است که انگیزه زیادی را برای سوداگران و افرادی که در خارج از حوزه سلامت هستند، ایجاد می‌کند. این سوداگران می‌توانند هر کسی باشند که احساس می کنند می‌توانند از این زنجیره سود ببرند.

قاچاق معکوس از معضلات بازار دارویی کشور

مهرعلیان ادامه داد: واقعاً شواهدی وجود ندارد که این افراد از چه بخش‌هایی هستند و نمی‌دانیم از کدام بخش‌ها هستند؛ چرا که این افراد حقوقی نیستند، بلکه افراد حقیقی هستند که می‌خواهند از اختلاف قیمت داروهایی که ارز دولتی می‌گیرند، استفاده کنند و دارو را به سمت بازار غیررسمی سوق دهند یا حتی دارو را قاچاق معکوس کنند. در حال حاضر قاچاق معکوس یکی از معضلاتی است که دچارش هستیم.

بازار غیررسمی دارو دست چه کسانی است؟

مهرعلیان با بیان اینکه واقعاً نمی‌دانیم بازار غیررسمی دارو در دست چه کسانی است، گفت: من به عنوان فردی که در صف مقدم این حوزه ایستاده ام، معتقدم که این بازار بسیار کوچک است و اصلاً بازار بزرگی نیست. تبادلاتی که در بازار سیاه دارو وجود دارد، بسیار کوچک است. البته ما معتقدیم همین میزان هم نباید وجود داشته باشد.

وی تاکید کرد: البته ما مکانیزم پرشدن بازار سیاه را می‌دانیم، اما نمی‌دانیم چه گروه یا شخصیت‌هایی پشت ماجرا هستند. سازمان غذا و دارو وظیفه قانون‌گذاری، تنظیم بازار دارو، تامین دارو و حفظ کیفیت دارو را بر عهده دارد، اما وظیفه رصد بازار سیاه دارو که بر عهده ما نیست. حتی اگر با دقیق ترین سیستم ها هم پیش رویم قطعاً نشت به بازار سیاه وجود دارد و این موضوع مختص ما نیست. در عین حال ما منکر وجود این نشت نیستیم، اما باید به دنبال بستن منافذ بگردیم.

گزارشی از تخلفات شرکت‌های دارویی از سوی مراجع امنیتی نداشتیم

مهرعلیان با بیان اینکه شرکت های وارد کننده ای که در بازار دارو اختلال ایجاد می کنند، شرکت‌های رسمی نیستند، گفت: اگر هم جزو شرکت‌های رسمی باشند، ما باید گزارش تخلفات‌شان را از مراجع امنیتی و اطلاعاتی دریافت کنیم. این درحالیست که تاکنون هیچ گزارشی از این موضوع برای ما ارسال نشده است، اما اگر شرکتی باشد که با سازمان غذا و دارو کار می‌کند و تخلف هم انجام می‌دهد، اگر به ما معرفی شود، بلافاصله اقدام و برخورد می‌کنیم، اما تاکنون چنین گزارشی نداشتیم.

سیاست حمایت از داروی تولید داخل و تمنای مصرف داروی خارجی

وی با بیان اینکه در حال حاضر تضاد منافع شدیدی در سازمان غذا و دارو وجود ندارد، اظهار کرد: ما باید به دنبال ریشه‌های بازار غیر رسمی دارو بگردیم. باید توجه کرد که ارز دولتی که به حوزه دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص داده می‌شود، حدود سه تا سه و نیم میلیارد دلار است. از طرفی سیاست بالادستیِ حوزه وزارتی و به ویژه شخص وزیر بهداشت این است که ما باید از تولید داخلی حمایت کنیم.

مهرعلیان ادامه داد: زمانی که از داروی تولید داخل حمایت می کنیم، مجبور هستیم که ورود داروهای خارجی را که در سنوات گذشته وارد کشور می‌شدند محدود یا متوقف کنیم. حال این داروهای وارداتی مشتری‌های خاص خود را پیدا کرده بودند و پزشک به عنوان تجویز کننده، بیمار به عنوان مصرف کننده و داروخانه به عنوان نسخه پیچ در گذشته این داروی وارداتی را استفاده می کردند. حال وقتی واردات این دارو ها محدود می‌شود، همچنان بخشی از بازار تمنای مصرف آن ها را دارند و این موضوع باعث می شود که بازاری تحت عنوان بازار سیاه دارو ایجاد شود.

خلاء نسخه‌نویسی الکترونیک در کشور

مهرعلیان با بیان اینکه ما باید به دنبال منافذ نشت دارو و ایجاد بازار سیاه بگردیم، گفت: آنچه که نظام سلامت از آن رنج می‌برد این است که ما نظام نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک را در کشور نداریم. با اقداماتی نظیر ایجاد پرونده الکترونیک سلامت و نسخه نویسی الکترونیک که در حال حاضر در وزارت بهداشت در حال انجام است، می توانیم این موضوع را کاملاً ریشه کن کنیم. در بستری به نام نظام نسخه‌نویسی الکترونیک سلامت، پزشک نسخه را به صورت الکترونیکی امضا می کند و نسخه به صورت الکترونیکی ارسال می شود و از تمام این مفاسد جلوگیری می‌شود.

چه کسی مسوول رصد بازار غیررسمی دارو است؟

وی تاکید کرد: ما به هیچ وجه نمی‌خواهیم بگوییم که بازار سیاه دارو وجود ندارد یا کم اهمیت است، بلکه معتقدیم این بازار وجود دارد و با وجود اینکه بازاری کوچک است، اما بی اهمیت نیست. در عین حال ما نگفتیم که زنجیره دارو در بازار را رصد نمی کنیم، بلکه آن را رصد می کنیم، اما نمی توانیم بازار غیررسمی را که شکل گرفته است، رصد کنیم و در حوزه ما نیست.

رصد ۴۵۰ قلم داروی پرهزینه

وی که در یک برنامه خبری تلویزیونی صحبت می‌کرد، ادامه داد: سازمان غذا و دارو یک محصول را به طور کامل رصد می‌کند و سامانه‌هایمان به این سمت پیش می‌روند که داروهایمان را به طور کامل رصد کنیم. در حال حاضر ۴۵۰ قلم داروی پرهزینه را تا رسیدن به دست مصرف کننده نهایی رصد می کنیم. اگر رصد نمی‌کردیم بازار غیر رسمی خیلی بزرگتر از چیزی بود که در حال حاضر وجود دارد. نظارت ما باعث کوچک شدن این بازار شده است.

مهرعلیان درباره سامانه های نظارتی سازمان غذا و دارو، گفت: ما به طور کامل این اقدامات را پیش می‌بریم و برنامه‌مان این است که تا پایان سال تمام‌جریان دارو از شرکت‌های پخش به داروخانه‌ها، به طور کامل در سامانه تیتک رصد شود و در فاز دوم، حرکت دارو را از داروخانه به سمت مصرف کننده رصد خواهیم کرد. بنابراین تلاش می‌کنیم که در سال ۹۸، بتوانیم کلیه تراکنش‌های دارویی را از شرکت‌های پخش به داروخانه‌ها رصد کنیم تا نظارت‌مان را در این حوزه دقیق‌تر کنیم. ضمانت اجرایی این کار هم احساس نیاز سازمان و سیاست‌های بالادستی است.

مردم به داروی ایرانی اعتماد کنند

مهرعلیان تاکید کرد: برای اینکه بتوانیم این بازار را از بین ببریم، هم پزشکان باید داروهایی را تجویز کنند که در حوزه فهرست دارویی کشور است، داروخانه‌ها هم باید آن‌ها را تهیه کنند. مردم هم باید به تولید داخلی اعتماد کنند تا چنین بازاری ایجاد نشود. ما باید بتوانیم سه رفتار نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک و مصرف دارو را درست کنیم تا این بازار درست شود.

انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:43 - 1398/06/12
آره لابد دست آمریکا یا اسرائیل یا انگلیس هست
Iran, Islamic Republic of
11:53 - 1398/06/12
به نظر بنده حقیر 'بازار سیاه دارو 'و گرانی کمبود مصنوعی دارو در دست همین مسئولین میباشد''' چرا باید ''' قطره اشک مصنوعی ''''' به عنوان خارجی بودن بالای پنجاه هزار تومان در داروخانه بفروش برسانند'?
Iran, Islamic Republic of
11:54 - 1398/06/12
پس نظارت دولت با تدبیر اصلاحطلب کجا رفته ؟؟!!؟؟؟!!!؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:54 - 1398/06/12
چون خودتو زدی به نادانی:
Iran, Islamic Republic of
12:18 - 1398/06/12
دیگه این سوال داره دست نکبت زاده هاس
Iran, Islamic Republic of
12:33 - 1398/06/12
چقدر خوب ، همه مسؤلین ، یامیگن ، ما نمی‌دانیم ، یامیگن جزو وظایف ما نیست ، ویا در رسانه ها به مردم شکایت می‌کنند ، فکر میکنند , مردم باید مشکلات را حل کنند ، خیلی مسخره شده، پس سران سه قوه و. وزرا ، چه وظایفی دارند؟؟؟؟!!!!!
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1398/06/12
مردم نخرن بازار هم جمع میشه.شامپو نیست که نهایتا کچل کنه.این همه سنگ کیسه صفرا وکبد چرب وکودکان بی اشتها وبیش فعال و مرد وزن نابا رور.مردم خودشون باید اینده نگر باشن والا سکینه خانم هم تو خونه اش یک بقچه دارو داره.یه عده مرتب به اینتر نت سر میزنن وتوهم پزشک بودن دارن وخود درمانی می کنن
Iran, Islamic Republic of
12:39 - 1398/06/12
یه سر برو ناصر خسرو تا حساب کار دستت بیاد
هرچند که میدونی و اطلاع هم داری
ولی جهت یادآوری گفتم که خودتون به نفهمی زده اید
Iran, Islamic Republic of
12:39 - 1398/06/12
یکیش دختر وزیر قبلی نعمت زاده
Iran, Islamic Republic of
13:19 - 1398/06/12
اگر نمیدانی که خیلی احمقی اما من معتقدم میدانی لذا روباهی دوپتئی مثل بقیه!
Iran, Islamic Republic of
15:07 - 1398/06/12
نمی دانی؟!پس استفعابده!کارت اینه بری وزارت خانه وبعدمنزل وحقوق گرفتن!مگروزارت بهداشت ،حراست ندارد؟!بازرس ندارد؟!تولیدداخلم هم پیدانمی شود؟!
Iran, Islamic Republic of
15:30 - 1398/06/12
بازار داروی قاچاق دست خودتونه مردم باید سرگرم مشکلات وبدبختی باشن تا شما چپو کنید ببرید ببرید بخورید وعوام فریبی کنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر بلفارو
تنورستان_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیان طب - فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
اورانوس_فوتر2
روشا فارمسی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر