مسابقه غربی ها برای رسیدن به ایران
۹۰۴۳۵
۱۴ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۳:۰۴
۴۸۱۳
یک خبرگزاری غربی با اشاره به گذشت شش ماه از آغاز ریاست جمهوری "حسن روحانی"، هجوم هیئت های غربی به تهران برای افزایش مناسبات با جمهوری اسلامی را نشانه ای از تمایل آنها برای حضور دوباره در بازارهای پرسود ایران توصیف کرد.
خبرگزاری مهر: یک خبرگزاری غربی با اشاره به گذشت شش ماه از آغاز ریاست جمهوری "حسن روحانی"، هجوم هیئت های غربی به تهران برای افزایش مناسبات با جمهوری اسلامی را نشانه ای از تمایل آنها برای حضور دوباره در بازارهای پرسود ایران توصیف کرد.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود می نویسد : شش ماه بعد از مراسم تحلیف ریاست جمهوری حسن روحانی در ایران، دیپلمات ها و بازرگانان غربی در حال مسابقه با یکدبگر برای ورود به تهران هستند. این هیئت ها امیدوارند که گشایش دیپلماتیک حاصل شده منجر به گشایش دوباره بازارهای پرسود ایران به روی آنها شود.

توافق بزرگی که میان ایران و کشورهای 1+5 در مورد برنامه هسته ای ایران که در ماه نوامبر به امضا رسید موجب افزایش امیدها برای رفع تحریم های غرب علیه ایران شده است. کشوری که دارای منابع عظیم نفت بوده و 76 میلیون نفر جمعیت دارد.

خبرگزاری فرانسه در ادامه می نویسد : هیئتی متشکل از 110 نفر از اتحادیه MEDEF (بزرگترین اتحادیه کارفرمایان فرانسه) امروز دوشنبه وارد تهران شده اند تا بعد از چند سال غیبت مذاکرات خود با مقامات ایرانی را از سر بگیرند. احتمال می رود که در این مذاکرات به موجب وجود تحریم های غرب قراردادی میان ایران و این گروه 110 نفره به امضا نرسد، اما سفر آنها به تهران به عنوان یک گام مهم رو به جلو برای پیدا کردن و محکم کردن جای پا در بازارهای ایران محسوب می شود.

خبرگزاری فرانسه در ادامه به وضعیت صنعت خودرو در ایران اشاره کرده و می نویسد : بازار خودرو ایران زمانی در اختیار فرانسه و بویژه شرکت پژو بود که از سال 2012 رابطه آن با ایران قطع شد. شرکت رنو دیگر خودرو ساز معروف فرانسه نیز به موجب تحریم های آمریکا از سال 2013 رابطه اش را با ایران کاهش داد.

اما اکنون شرکت های فرانسوی امیدوار هستند که بتوانند سهم خود را در بازار ایران که اکنون در اختیار رقیبان آسیایی بویژه شرکت های چینی که از تحریم های آمریکا تبعیت نمی کنند قرار گرفته، بدست بیاورند.

در ادامه ان گزارش به توافقنامه هسته ای ژنو و اجرای آن از تاریخ 20 ژانویه اشاره شده و به نقل از یک کارشناس ناشناس آمده است : در میان کشورهای منطقه و در مقایسه با کشورهایی همچون سوریه، عراق، لیبی و مصر، ایران از وضعیت بسیار باثبات تری برخوردار است.

ترافیک دیپلمات ها در تهران

علاوه بر بازرگانان و صاحبان صنایع، ایران در روزهای اخیر شاهد سفر دیپلمات عالی رتبه به تهران بوده. افرادی همچون "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه، که هیئتی بزرگ متشکل از تجار ترک را رهبری می کرد به ایران نشان می داد که آنکارا درصدد پشت سر گذاشتن اختلافات سه سال اخیر خود با تهران به ویژه در مورد سوریه است.

علاوه بر آن در ماه دسامبر نیز "اما بونینو" وزیر امور خارجه ایتالیا به تهران سفر کرده بود. "کارل بیلدت" وزیر امور خارجه سوئد نیز قرار است امروز دوشنبه وارد تهران شود. و "رادوسلاو سیکورسکی" همتای لهستانی وی نیز در اواخر فوریه به تهران سفر خواهد کرد.

البته "جک استراو" وزیر خارجه اسبق انگلیس، و "کوفی عنان" دبیر کل سابق سازمان ملل، را نیز باید به این فهرست اضافه کرد. در دوران ریاست جمهوری "محمود احمدی نژاد" روابط ایران با کشورهای غربی کاهش یافت، اما سفر اخیر دیپلمات ها به ایران می تواند نشانه ای از شکستن تابوی تحریم ها باشد و به گفته "امیر محبیان" از فعالان سیاسی حاضر در تهران، این یک موفقیت بزرگ برای دیپلماسی روحانی محسوب می شود.

خبرگزاری فرانسه در پایان می نویسد : سفر هیئت های غربی به ایران در حالی است که هنوز هیچ هیئتی از آمریکا که همچنان به عنوان شیطان بزرگ مطرح است به تهران سفر نکرده اما "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا چندین بار با همتای ایرانی خود "محمد جواد ظریف" دیدار کرده که آخرین مورد آن در اجلاس امنیتی مونیخ بود که دیروز یکشنبه به پایان رسید.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج