۹۰۵۸۰۵
۱۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
۸۳۳۵
تهیه کننده سریال «مختارنامه» گفت: زمان ساخت این سریال به دلیل سختی و فشار بالای کار ۳ بار سکته کردم و حتی عمل باز قلب داشتم اما خدا را شاکرم که تولید این سریال در کارنامه ما ثبت شده است.

فارس نوشت: تهیه کننده سریال «مختارنامه» گفت: زمان ساخت این سریال به دلیل سختی و فشار بالای کار ۳ بار سکته کردم و حتی عمل باز قلب داشتم اما خدا را شاکرم که تولید این سریال در کارنامه ما ثبت شده است.

تقریبا تا به اینجای کار می توان گفت سریال «مختارنامه» به کارگردانی داوود میرباقری پرتکرارترین مجموعه تلویزیونی ایرانی در صداوسیما بوده است. دلیل آن هم بر می گردد به موضوع جذاب و جنجالی که این سریال دارد. «سرنوشت قاتلان امام حسین علیه السلام» با رهبری مختار ثقفی که شاید بسیاری تا پیش از پخش سریال نسبت به آن آگاهی نداشتند و نمی دانستند بر سر این اشقیاء چه آمده است.

تهیه‌کننده «مختارنامه»: سر سریال ۳ بار سکته کردم

اما قطعا ساخت و تولید این سریال فاخر، تهیه کننده‌ای کارکشته داشته است که توانسته این مسیر سخت را برای کارگردان و سایر عوامل هموار کند و او کسی جز محمود فلاح نیست که پیش از این سریال های به یادماندنی دیگری نظیر «تفنگ سرپر»، «کلانتر» و... را هم تهیه کنندگی کرده است.

از او خواستیم با ما به گفت وگو بنشیند و ناگفته‌هایی از دوران تولید «مختارنامه» را برایمان بگوید.

-نمی دانم تا به حال چند بار این سریال از تلویزیون پخش شده است. اما این را می دانم که دیگر تبدیل به پر تکرارترین سریال تلویزیون شده است. خود من هر بار این سریال را می بینم سیر نمی شوم و فکر می کنم که هر بار سریال از تلویزیون پخش می شود هنوز مخاطبان آن را با عشق و علاقه می بینند که برایم ارزشمند است و خدا را شکر می کنم که مردم «مختارنامه» را دوست داشته و دارند و با عشق آن را دنبال می کنند. همیشه فکر می‌کنم بزرگترین سعادتی که در زندگی نصیبم شده همین ساخت «مختارنامه» بوده است. سریال را با عشق ساختیم و خدا را شکر در طول زمان ساخت خون از دماغ کسی نیامد. همیشه فکر می‌کنم نیروی ماورایی در همه این سالها مراقب ما بود و به نوعی بیمه شده بودیم.

-امروز دیگر جزییات هزینه های تولید سریال و دستمزدها مشخص شده و تقریبا حالا شاید رسما اعلام نشده باشد ولی در جاهای مختلف بیان شده است. امروز دیگر نمی توان «مختارنامه» را با توجه به این شرایط ساخت. زمانی که سریال تولید شد رقمی حدود ۲۵ میلیارد برای ساخت سریال هزینه کردیم که بخشی از آن متعلق به دستمزدها بود و بخشی از آن هم هزینه ساخت دکورهای مختلف در شهرهای مختلف شد. چندین بار هم اعلام شد که دستمزدهای بازیگران چطور پرداخت شده و مثلا همه می دانند که آن زمان فریبرز عرب نیا در مجموع ۵۰۰ میلیون تومان برای بازی در مختارنامه دستمزد گرفت. اما الان دیگر نمی‌توان همین سریال مختارنامه را با آن شرایط تولید کرد. چون شرایط بسیار سخت شده است. هزینه های تولید عجیب و غریب و سرسام آور شده و قطعا چندین برابر بودجه مجموعه «مختارنامه» برای تولید سریال هایی در سطح مختارنامه نیاز است. تازه این درحالی است که دستمزد بازیگران به نسبت هزینه های تولید خیلی بالا نرفته است.

-آخرین صحنه و سکانسی که فیلمبرداری شد مربوط به نبرد آخر و جنگ مختار در مسجد بود که اتفاقا بسیار تاثیرگذار هم به تصویر درآمد. بخش های مربوط به شهادت مختار و جنگ سختی که با دشمنان داشت بسیار ویژه و سخت ساخته شد و خدا را شکر خیلی هم ماندگار به تصویر درآمد. فیلمبرداری این بخش از «مختارنامه» حدود یک ماه طول کشید و در این مدت ما به اندازه تولید یک فیلم سینمایی کار کردیم. البته این را هم بگویم که همین قسمت های آخر طی چند مقطع اتفاق افتاد که البته مخاطب متوجه این تغییر نمی شود.

-صحنه های مربوط به حضرت ابوالفضل علیه السلام به دستور سید عزت الله ضرغامی و با نظر ایشان به کار اضافه شد. اصلا فیلمبرداری «مختارنامه» تمام شده بود و همه به تهران برگشته بودیم که این تصمیم گرفته شد. به همین دلیل یک تیم دوباره به شاهرود برگشت. یک نخلستان که حدود ۱۰۰ کیلومتر با شهر فاصله داشت محل تصویربرداری ما بود. این صحنه ها به سختی گرفته شد. بخش هایی هم در کویر شاهرود ضبط شد که بسیار طاقت فرسا بود که در نهایت هم به پخش نرسید.

درباره صحنه های مربوط به حضرت ابوالفضل علیه السلام و بخش هایی که پخش نشد باید بگویم که اگر بخواهیم آنها به روی آنتن برود باید خیلی جاهای آن را تغییر داد و به روی آنتن برد. در حقیقت باید حذفیاتی انجام داد و روی آن کار کرد تا قابل پخش از تلویزیون شود. به آن شکلی که ساخته شده بعید میدانم کار مناسب پخش از تلویزیون باشد و قطعا و حتما نیاز به تغییر دارد.

-آرزو دارم یک کار مذهبی حول وحوش قیام مختار بسازم و اگر عمرم جواب بدهم. دلم میخواهد که دوباره کار بسازم ولی نمی دانم که می توانم یا نه. وقتی مختار را ساختیم درست است که سخت بود اما در نهایت ساخته شد ولی دیگر امروز خیلی کار تولید سخت شده است. از میان مجموعه ۴۰ قسمتی «مختارنامه» خودم شخصا بخش های مربوط به زهیر بن قین را خیلی دوست دارم. دلم میخواست که سریالی را با همان حال و هوا بسازم. من صحنه‌های مربوط به چادر زهیر را خیلی دوست دارم، با مرحوم فریبرز صالح هم در این باره صحبت کرده بودم ولی متاسفانه نشد و حالا هم نمی دانم که عمر و شرایط جسمانی کفاف می دهد که بتوانم این سریال را بسازم یا خیر.

-وقتی سریال کلید خورد ۶۲ سالم بود و وقتی تمام شد دیگر هفتاد ساله بودم. کار تولید سریال بسیار سخت بود و سر ساخت سریال مختارنامه سه بار سکته کردم. حتی عمل باز قلب هم داشتم اما محکم می گویم که این سریال با عشق بسیاری ساخته شد و هر بار که سریال را می بینم فکر می کنم که می‌شد به موارد دیگری هم پرداخت که توجه نشده است. اما خدا را شکر می‌کنم که این سعادت شامل حال ما شد و تولید مجموعه فاخر «مختارنامه» در کارنامه ما ثبت شد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:42 - 1398/06/19
بهتربن سربال عمرم بود مختار نامه دمتون گرم اجرتون با امام حسبن سلامت باشید
Iran, Islamic Republic of
14:42 - 1398/06/19
آفرین احسنت من خیلیی این سریال دوست دارم و هربار پخش میشه میبینم ویک یادگاری از سال ۹۰شد
Iran, Islamic Republic of
14:47 - 1398/06/19
دیگه اطرافیان من خسته شدن از بس مختارناما میبینم......و واقعا نمیدونم چرا برام تکراری نمیشه
Iran, Islamic Republic of
17:03 - 1398/06/19
خداقوت
واقعا سریال بینظیری هستش
درسته از فیلمسازی سررشته ندارم اما هربااار ک میبینم باز هم برام جذاب و جدیده.
کاش بازهم ازین فیلمها ساخته بشه
Iran, Islamic Republic of
17:05 - 1398/06/19
آقادروغهای زیادی درش هست اولش به ماگفتن شمرسرحسین بریده حالاتواین سریال ازسنان وخولی حرف میزنن
United Arab Emirates
17:40 - 1398/06/19
''''' سه بار سکته کرده ای''' ! لطفا مواظب سکته چهارم باشید '''' سکته شوخی بردار نیست'ها !
Iran, Islamic Republic of
17:47 - 1398/06/19
آقای تهیه کننده؟از کی تاحالاتوهین به کشورت وخودت شده فاخر؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
23:49 - 1398/06/19
میتونست خیلی بهتر ساخته بشع. دیالوگها ضعیف و عامیانه بود
پاسخ ها
شاهرخ خان
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
دیالوگها انصافا خوب بودن اما بعضی جاها کتابی میشدن و بعضی جاها محاوره‌ای، که این اشکال کار بود. البته چندین اشتباه در دیالوگها وجود داشت. مثلا جایی که مختار با دلهم صحبت میکرد. مختار به جای گفتن زهیر میگه ظاهر. در صحنه کشته شدن وهب کلبی جلاد با یک تبر کوچک سر اونو در یک زاویه خیلی عجیب با یه ضربه قطع میکنه که چنین چیزی اصلا ممکن نیست. حتما باید سر تبر بزرگتر میبود تا با یک ضربت سرش قطع میشد. در کل خیلی کم‌نقص بود.
Iran, Islamic Republic of
09:37 - 1398/06/20
تا کنون تقریبا همه پخش ها را دیدم.اگه هزار بار هم ببینم سیر نمیشم,خدا به شما قوت بده.گرچه یقین دارم این اعجاز نهضت امام حسین است,
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
این سریال به نظر من بهترین سریال ساخته شده در عمر چهل ساله جمهوری اسلامی است و آفرین و دست مریضات به همه دست اندر کاران آن
Iran, Islamic Republic of
08:11 - 1398/06/21
واقعا دمت تون گرم اجرت با امام حسین سریال مختار و یوسف پیامبر تنها سریالی هستش که تا آخر عمرم خودمم هربار ببینم سیر نمیشم و همیشه لذت میبرم دلیلشم اینه که اساس واقعیت برا همین به دل می شینه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج