درمان سرطان خون در ایران امکان‌پذیر شد
۹۰۷۰۶۶
۲۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰
۳۴۸۶
سرپرست آزمایشگاه ژنتیک پزشکی قانونی استان فارس گفت: سرطان خون و بیماری‌های خونی مانند تالاسمی با استفاده از روش PGD HLA typing برای نخستین بار در ایران در شیراز در حال درمان است.

خبرگزاری تسنیم: سرپرست آزمایشگاه ژنتیک پزشکی قانونی استان فارس گفت: سرطان خون و بیماری‌های خونی مانند تالاسمی با استفاده از روش PGD HLA typing برای نخستین بار در ایران در شیراز در حال درمان است.

رضا پژومند اظهار داشت: این روش علمی برای نخستین بار در کشور برای درمان بیماری‌های خونی با استفاده از خون بند ناف نوزاد خواهر یا برادر در شیراز امکان‌پذیر شد.

درمان سرطان خون در ایران امکان‌پذیر شد

وی گفت: در این روش پیشرفته ژنتیکی که پس از دو سال تلاش متخصصان شیرازی فراهم شده برای یک خانواده ناقل تالاسمی و دارای یک فرزند مبتلا به تالاسمی، جنینی به رحم مادر انتقال پیدا کرده که نه تنها سالم است بلکه می‌توان از خون بند ناف نوزاد تازه متولد شده برای درمان تالاسمی فرزند بیمار نیز استفاده کرد.

سرپرست آزمایشگاه ژنتیک پزشکی قانونی استان فارس گفت: پس از آزمایشات ژنتیکی روی والدین و فرزند بیمار، جنین‌های حاصل از تخمک و اسپرم والدین از لحاظ ژنتیکی بررسی شدند و جنین پسر سالم و دارای فاکتور سازگاری بافتی دقیقاً همانند فرزند بیمار مبتلا به تالاسمی به رحم مادر انتقال پیدا کرد و هم اکنون مادر در حال سپری کردن هفته‌های پایانی بارداری و فرزند بیمار در انتظار درمان نهایی است.

این پزشک متخصص ژنتیک بیان کرد: این روش ژنتیکی نه تنها برای بیماران مبتلا به تالاسمی استفاده می‌شود، بلکه برای درمان بیماران مبتلا به سرطان خون نیز می‌تواند کاربرد داشته باشد.

پژومند افزود: این روش علمی برای بیماران مبتلا به سرطان‌های خون و بیماری‌هایی که با پیوند مغز استخوان درمان می‌شوند، می‌تواند به عنوان تنها روش درمانی استفاده شود.

سرپرست بخش ژنتیک آزمایشگاه پزشکی قانونی استان فارس تصریح کرد: در این روش که به آن PGD HLA matching گفته می شود به جای برداشت از مغز استخوان فرد دهنده که همراه با جراحی و عوارض جانبی برای فرد دهنده است از خون بند ناف فرزند متولد شده برای درمان فرزند بیمار استفاده می‌شود و هیچ اثر جانبی برای دهنده وجود ندارد.

مسئول فنی آزمایشگاه ژنتیک پزشکی مرکز درمان ناباروری شیراز افزود: روش تشخیصی ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) فرآیندی است که با آن می‌توان از تولد بیماران مبتلا به بیماری‌های ژنتیکی جلوگیری کرد تا فرزندی سالم متولد شود.

پژومند ادامه داد: در پنج سال گذشته در آزمایشگاه ژنتیک پزشکی مرکز ناباوری شیراز بیش از هزار مورد پی‌جی‌دی به منظور بررسی ژنتیکی جنین قبل از کاشت در رحم مادر با موفقیت صورت گرفته است.

این عضو سازمان نظام پزشکی شیراز با تشریح بیشتر در خصوص کاربرد این روش علمی افزود: به زبان ساده روش درمان از راه پی جی دی انقلابی در کاربرد ژنتیک و کمک به زوجین برای فرزند آوری سالم ایجاد کرده است، زیرا بدون استفاده از این روش دانش ژنتیک تنها برای تشخیص بیماری‌ها در فرزند و جنین کاربرد داشت.

پژومند تصریح کرد: با روش پی‌جی‌دی می‌توان جنین 3 تا 5 روزه که با لقاح آزمایشگاهی ایجاد شده، بررسی کرد و تنها جنین‌های سالم را به بدن مادر انتقال داد که این روش در انتخاب جنسیت نیز کاربرد دارد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:05 - 1398/06/23
دست میزاد و خدا قوت
الهی همه دردو بلاهاتون بخوره تو سر اون انگل زاده هایی که فقط یاد گرفتند اختلاس کنند
Iran, Islamic Republic of
21:27 - 1398/06/23
تو ایران همه چی امکان پذیر است
Iran, Islamic Republic of
02:03 - 1398/06/24
خدا را هزار هزار هزار...............................شکرشکرشکر خداتوفیقات بیشتر به دانشمندان طبیب عنایت فرمایندتا انسان هایی که دچاربیماری های ناعلاج هستندشفای عاجل یابندهرکجای کره زمین باشتن آمین
پاسخ ها
سبد عبدالحسین زارعی
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
تورا خدا ژن اختلاس را کشف کنیدو به جنین های دارای این ژن شانس رشد ندهید
Iran, Islamic Republic of
04:16 - 1398/06/24
امکان پذیره آره ، ولی با کدوم پول ، خانواده ای وضع مالی خوبی نداشته باشه مریضش که سرطان داشته باشه از بی پولی = مرگ
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج