تکثیر «بزرگ‌آقا» در شبکه‌ی نمایش خانگی
۹۰۸۱۴۰
۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۹
۵۳۵۱
به بهانه ورود شخصیت «آقا اخگر» به قصه سریال «مانکن»، درباره کاراکتر‌های مشابه «بزرگ آقا» در سریال‌های نمایش خانگی نوشته‌ایم.

روزنامه خراسان - مائده کاشیان: پس از سریال «شهرزاد» و خلق کاراکتری با شمایل و منش «بزرگ آقا» که البته خود او هم از کاراکتر «پدرخوانده» معروف در هالیوود گرفته شده بود، انگار حضور چنین شخصیتی در آثار مختلف نمایش خانگی، تبدیل به یکی از ارکان اصلی قصه و اپیدمی شد.

رئیس یک گروه مافیایی که با قدرت و ثروتش حکمرانی می‌کند و در هر اتفاقی حکم دست‌های پشت پرده را دارد. این الگوی کلی شخصیت «بزرگ آقا» ست که پس از «شهرزاد»، در سریال‌هایی مانند «ممنوعه» و «رقص روی شیشه» تکرار شد و این تکرار به تازگی با سریال «مانکن» و «آقازاده» نیز ادامه یافته است.

به بهانه ورود شخصیت «آقا اخگر» به قصه سریال «مانکن»، درباره کاراکتر‌های مشابه «بزرگ آقا» در سریال‌های نمایش خانگی نوشته‌ایم.

بزرگ آقا در سریال شهرزاد

تکثیـر «بزرگ آقا» در نمایش خانگی

گفتیم شخصیت «بزرگ آقا» در سریال «شهرزاد» شبیه «پدرخوانده» است. او فرد ثروتمند و بانفوذی بود که ابهت خاصی داشت، قانون‌هایی را که مورد تأیید خودش بود تعیین و اجرا می‌کرد، اجازه نمی‌داد کسی به قدرت برسد و جایگاه او را تصاحب کند. افراد زیادی زیر دست این شخصیت کار می‌کردند و همه آن‌ها منتظر بودند تا او دستور انجام کار خاص، جنایت یا قتلی را صادر کند. این کاراکتر پشت‌پرده تمام اتفاقاتی بود که در قصه سریال می‌افتاد، یک سر همه حوادث و ماجرا‌ها به او می‌رسید و سرنوشت همه شخصیت‌های مهم در دستان او بود.


اویس تجنگی در سریال ممنوعه

تکثیـر «بزرگ آقا» در نمایش خانگی

شخصیت «تجنگی» در سریال «ممنوعه» هم نسخه به‌روزشده کاراکتر «بزرگ آقا» بود! او شخصیت جدی، سخت‌گیر و بدجنسی بود که فرزندش «سامی» را مجبور به ادامه زندگی با زنی کرده بود که علاقه‌ای به او نداشت و از طرفی هم اجازه نمی‌داد با «برکه» دختری که به او علاقه‌مند شده بود ازدواج کند. دقیقاً مانند «بزرگ آقا» که «قباد» و «شهرزاد» را مجبور به ازدواج با یکدیگر کرد. «تجنگی» حتی مانند «بزرگ آقا» که پدر واقعی «قباد» نبود، پدر اصلی «سامی» نبود! او از لحاظ ظاهری هم بی‌شباهت به «بزرگ آقا» نبود و عصایی در دست داشت.


میرخان در سریال رقص روی شیشه

تکثیـر «بزرگ آقا» در نمایش خانگی

کاراکتر «میرخان» در سریال «رقص روی شیشه» هم یکی دیگر از شخصیت‌هایی بود که ما را به یاد «بزرگ آقا» می‌انداخت. او هم رئیس پیر یک گروه شبه مافیایی بود که اموال زیادی داشت و کافی بود دستور دهد تا دارودسته‌اش کلک کسی را که می‌خواهد بکنند.

او مانند دیگر شخصیت‌های قدرتمند پشت پرده، دشمنان زیادی داشت و اموالش در خطر بود. «میرخان» مانند «پدرخوانده» خانواده‌ای داشت که همه از او حساب می‌بردند، طوری که وقتی دستوری صادر می‌کرد، فرزندانش چاره‌ای جز مخالفت نداشتند و اطاعت، تنها کاری بود که انجام می‌دادند.


آقا اخگر در سریال مانکن

تکثیـر «بزرگ آقا» در نمایش خانگی

دیگر نمونه شخصیت «بزرگ آقا»، «آقا اخگر» در سریال «مانکن» است. این شخصیت تازه وارد قصه شده و نقش او را محمدرضا فروتن بازی می‌کند. «آقا اخگر» مرد بسیار ثروتمندی ا‌ست که حضورش کافی است تا رقیبان را از میدان به در کند.

او مانند «بزرگ آقا» کلاه بر سر نمی‌گذارد و عصا به دست نمی‌گیرد، اما تیپ مشکی می‌زند، پالتوی بلندی به تن دارد و دستکش‌های چرم می‌پوشد؛ با شباهت‌هایی واضح به «ویتو کورلئونه» در «پدرخوانده». «اخگر» به نوچه‌هایش دستور قتل کسی را داده و با دادن پول به خانواده‌اش اجازه شکایت به آن‌ها نمی‌دهد و به شیوه خودش عدالت را اجرا می‌کند.


حاج حسن در سریال آقازاده

تکثیـر «بزرگ آقا» در نمایش خانگی

تازه‌ترین نسخه «بزرگ آقا»، شخصیت «حاج حسن» در سریال «آقازاده» است. هرچند که هنوز خبر آغاز فیلم برداری این سریال منتشر نشده، اما طبق اخبار و اطلاعاتی که از سریال منتشر شده است جمشید هاشم‌پور در این مجموعه نقش شخصیت قدرتمند، چهره‌ای خاص و در سایه را دارد که رد پا و اثرش پشت‌پرده همه اتفاقات دیده می‌شود. هنوز «آقازاده» و کاراکتر حاج‌حسن را ندیده‌ایم، اما به نظرتان این ویژگی‌ها راه و رسم چه نوع شخصیتی را در ذهن تداعی می‌کند؟! علاوه بر این، نام سریال هم حاکی از این است که بزرگ آقای تازه‌ای در راه است.

انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:1
France
11:45 - 1398/07/02
مشابه آن در سریالهای زیادی دیده می شود مثل گنجعلی در پایتخت، منوچهر آذر در اخراجی ها ، آقا رکنی در سمت خدا و.... پس ، چیز جدیدی نیست
Iran, Islamic Republic of
17:41 - 1398/07/02
اگه فیلم پدرخوانده ساخته نمیشد ، کارگردانهای ما از روی چه کسی میخواستن کپی کنن . بدبختی اینجاست که چنان افتضاح کپی میکنن که فیلم اصلی رو هم از چشم آدم میندازن .
پاسخ ها
بدون نام
United States
۰۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
شخصا سریال شهرزاد رو دیدم و شخصیت پدر خوانده رو عالی در آورده بودن اتفاقا
Iran, Islamic Republic of
02:55 - 1398/07/03
چون از این آقا بزرگ ها در ایران فراوان داریم و این واقعیتی غیر قابل انکار است
Russian Federation
10:04 - 1398/07/03
خالا یه شهرزاد ساختید همه رو متهم به کپی برداری از اون سریال میکنید فیلم قدیمی میسازن میگید کوی شهرزاد مثلث عشقی میسازن میگید کپی شهرزاد عشق زوری میسازن میگید کپی شهرزاد اگر بخواهیم اینطور حساب کنیم قبل همه اینها تمام این شخصیتها شخصیتهای همیشگی فیلمهای ترکیه ای بوده ...چه وضعشه نویسنده دستش به قلم نرسیده انگ کپی میزنید
در ضمن اخگر بیشتر شبیه شخصیت های سریال ترک هست ادم بد پولداری و پر قدرتی جوان که عاشق شخصیت مثبت اصلی فیلم میشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
موافقم کاملا
Iran, Islamic Republic of
22:18 - 1398/07/05
فقط و فقط دون سالیاری
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج