برنده نبرد کارتخوان‌ها چه کسی خواهد بود؟
۹۰۹۰۷۱
۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۶
۱۲۲۵۷
پزشکان زیر بار نصب کارت‌خوان در مطب‌ها نرفته‌اند. نزدیک به ۸۰ درصد مطب‌ها هنوز کارت‌خوان ندارند و سازمان امور مالیاتی گفته تا اول مهرماه، هر پزشکی که کارت‌خوان در مطب خود نصب نکند، جریمه می‌شود. این سومین بار است که مهلت برای جریمه عدم نصب کارت‌خوان در مطب، تعیین می‌شود.

خبرآنلاین: آخرین مهلت پزشکان پس از مهلت چند باره سازمان امور مالیاتی برای نصب کارتخوان در اول مهرماه به انتها می رسد و پس از آن، پزشکانی که کارتخوان ندارند از هفته آینده جریمه می‌شوند.

پیش از این روند نصب کارتخوان به صورت کاملا لاکپشتی و کند در مطب ها پیش رفت. آنطور که اخبار رسمی می گوید میزان نصب کارتخوان در مطب های پزشکان در هفته ابتدای شهریورماه تنها به ۱۰ درصد رسیده بود.

ولی حالا مدیرکل دفتر تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی اعلام کرده تاکنون تنها۲۰ درصد شاغلان بخش درمان در سامانه صندوق فروش ثبت نام کرده اند و از ابتدای مهرماه عدم نصب و استفاده از کارتخوان مشمول جرایم خواهد شد.

علی رستم‌پور با اشاره به آخرین ثبت‌نام دستگاه کارتخوان پزشکان در سامانه سازمان امور مالیاتی، گفته است: تا روز چهارشنبه هفته گذشته حدود ۱۴ درصد از فراخوانی که انجام شده بود، ثبت‌نام کردند و در دو روز باقیمانده یعنی پنجشنبه و جمعه آمار به ۲۱ درصد رسیده است؛ در حال حاضر ۱۴۲۶۶ پزشک دستگاه کارتخوان خود را در سامانه مالیاتی ثبت کردند.

ظاهرا به نظر می رسد پزشکان تهدید سازمان امور مالیاتی را چندان جدی نگرفته اند، چون اگر جدی بودند، بیشتر از ۲۰ درصد مطب ها به دستگاه کارتخوان مجهز می شد. اینطور که پیداست تهدیدهای سازمان امور مالیاتی تاکنون چند بار تکرار شده و البته نتیجه ای به جز اضافه کردن مهلت پزشکان برای نصب کارتخوان نداشته. آنطور که تجربه قبلی تهدیدهای سازمان امور مالیاتی نشان می دهد، این سازمان خیلی دوست ندارد با صنف قدرتمند پزشک شاخ به شاخ شود، چون پزشکان علاوه بر آنکه توان اثرگذاری بر گروه گسترده بیماران در جغرافیای سراسر ایران را دارند و احیانا اعتراضات جدی صنفی آنها، نمود بسیار زیادی دارد، بلکه در مجلس هم فراکسیون قوی‌ای مثل فراکسیون بهداشت و درمان دارند.

از سیاست جدید سازمان امور مالیاتی، برخی نهادهای قانونی دیگر هم حمایت کرده اند، از جمله نمایندگان غیرپزشک مجلس که می گویند باید کشور بر اساس درآمد مالیاتی اداره شود و در مرحله فعلی، نصب دستگاه کارتخوان در مطب ها، جلوی فرار مالیاتی این قشر را می گیرد.

عبدالله رضیان عضو کمیسیون صنایع مجلس درباره ضرورت استفاده از کارتخوان در مطب پزشکان گفت: در واقع با ملزم کردن پزشکان به استفاده از کارتخوان الکترونیکی می‌توان جلوی فرارهای مالیاتی را گرفت، همچنین ملزم کردن پزشکان به استفاده از کارتخوان به منظور شفاف‌سازی در مراودات مالی و اجرای صحیح قانون مالیات های مستقیم نیز موثر است.

برنده نبرد کارتخوان‌ها چه کسی خواهد بود؟

گرفتن مالیات از وکلا، گام بعدی است

گرفتن مالیات از صنف پزشک، جزء اولین گام های جدی سازمان امور مالیاتی در نظم و نسق دادن به فرار مالیاتی گسترده برخی از مشاغل پردرآمد است. اخیرا خبر مهمی درباره اعلام اسامی ۱۵ صنف مشمول طرح مالیاتی؛ از آرایشگاه‌ها تا دفاتر اسناد رسمی منتشر شده که نشان می دهد سازمان امور مالیاتی در گرفتن مالیات از اصناف پردرآمد، تعارف با کسی ندارد.

امیدعلی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی درباره گامهای بعدی اخذ مالیات از اصناف پردرآمد گفته است: این ۱۵ گروه و ۵۰ صنف عبارتند از وکلا، مشاوران حقوقی و خانواده، دفتر اسناد رسمی، مشاورین املاک، تالارهای پذیرایی، رستوران‌ها و کبابی‌ها، اغذیه‌فروشی‌ها و فست‌فودها، مراکز اقامتی اعم از هتل، هتل‌آپارتمان‌ها، مسافرخانه‌ها، نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های وسایل نقلیه، آرایشگاه‌های زنانه و مردانه، آجیل و خشکبار، قنادی، میوه و تره‌بار، مجموعه‌های فرهنگی ورزشی، لوازم‌التحریر، بازی‌های رایانه‌ای، دفاتر خدمات ارتباطی و دیگر اماکن در کل کشور که باید تحت نظارت امور مالیاتی قرار بگیرد.

هدف گذاری پزشکان و وکلا در گامهای اول نصب کارتخوان یا صندوق فروش الکترونیک، سیاست مهمی است که نشان می دهد در صورت پیروزی کامل اجرای طرح تجهیز مطب ها و دفاتر وکلا به کارتخوان، قانع کردن سایر اصناف، چندان مشکل نیست. با این حال، سازمانهای صنفی مربوط به پزشکان، خیلی موضوع نصب کارتخوان در مطب را ساده و تمام شده نمی پندارند.

پزشکان و احتمال فرار مالیاتی

توضیحات وزیر بهداشت درباره فرار مالیاتی پزشکان به اندازه کافی گویای موضع رسمی بخش دولتی حوزه درمان است. آنها منکر احتمال فرار مالیاتی نمی شوند ولی می گویند میزان این جرم در بین پزشکان، بسیار اندک است.

وزیر بهداشت در این باره گفته است: معتقدیم که فرار مالیاتی در بین جامعه پزشکی، قطعاً بیشتر از سایر اقشار نیست و از همکاران مان خواسته ایم که به قانون تمکین کنند و از دیگران نیز انتظار داریم که جامعه پزشکی را مورد هجمه و بی مهری قرار ندهند.

سعید نمکی تصریح کرد: جامعه پزشکی یک سرمایه اجتماعی است و بخش بهداری و پزشکی دوران دفاع مقدس را به خوبی مدیریت کرده و در روزهای سخت کشور مانند سیل و زلزله، در کنار ما و مردم بوده اند و تقاضا داریم که جامعه پزشکی مورد هجمه و بی مهری قرار نگیرد.

برنده نبرد کارتخوان‌ها چه کسی خواهد بود؟

واقعیت اینجاست که پزشکان بدون کارتخوان در معرض اتهام فرار مالیاتی قرار می گیرند. این سخن مدیران مالیاتی کشور هم هست. رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در این باره گفته: سوءتفاهم‌ها درباره نصب کارتخوان در مشاغل پزشکی در حال رفع شدن است، چنانچه پزشکان در مهلت تعیین شده نسبت به نصب این دستگاه‌ها اقدام نکنند، مطابق با قانون با آنها برخورد شده و مورد ظن فرار مالیاتی قرار می گیرند.

ولی پزشکان به سادگی، اتهام فرار مالیاتی را نمی پذیرند. یکی از پزشکان درباره احتمال فرار مالیاتی پزشکان یادداشت جالبی نوشته و حتی سعی کرده متهم اصلی ماجرای فرار مالیاتی در این صنف را متفاوت جلوه دهد.او نوشته: اگر ادعای حجم بالای فرار مالیاتی پزشکان درست باشد، متهم اول “اداره مالیات” است که چرا وظیفه خود را به درستی انجام نداده. مقایسه جایگاه اداره مالیات با بیمارستان‌های دولتی و حتی خصوصی در ارزیابی میزان اعتماد مردم به سازمانها که در سال ۹۷ انجام شده، بسیار تأمل برانگیز است.

برخی پزشکان پا را از این هم فراتر گذاشته و حمله سیاسی به مطالبه گران نصب کارتخوان در مطب ها، تدارک دیده اند. علی شکوری راد فعال سیاسی اصلاح طلب که رادیولوژیست هم هست در روزنامه شرق نوشته:از سال گذشته که موضوع نصب کارتخوان در مطب پزشکان تبدیل به یک بحث چالش‌برانگیز شد، صداوسیما همواره بر آتش آن دمیده و به انحای مختلف پزشکان را آماج برنامه‌های طنز؛ ولی درواقع تخریبی قرار داده است و صدا و سیما می خواهد پزشکان را از چشم مردم بیندازد.

درواقع به جز نمایندگان مجلس، صدا و سیما هم درباره گرفتن مالیات از پزشکان، پاها را در یک کفش کرده و مطالبه گری می کند. برنامه های تلویزیون نشان می دهد در زمان حضور مدیران سازمان مالیات در صدا و سیما همیشه بحث مالیات پزشکان مطرح می شود.

درآمد پزشکان چقدر است؟ مالیات آن چقدر است؟ چرا پزشکان اینقدر بد زیر بار نصب کارتخوان رفته اند؟ اینها پرسشهایی است که برای دانستن آن باید تا اول مهرماه آینده صبر کرد. آیا سازمان امور مالیاتی می تواند پزشکان را با اهرم جریمه مالیاتی وادارد تا درآمد خود را شفاف کنند؟

برچسب ها:
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:45 - 1398/06/28
از اونجایی که دولت فعلی قصد خدمت به مردم رو نداشته و نخواهد داشت و ثابت کرده که مقابل مافیا سر خم میکند ، نتیجه میگیریم که دکترها برنده خواهند بود .
Iran, Islamic Republic of
17:07 - 1398/06/28
پزشکان حتما جز این جامعه نیستن.
با دیگران چجور اعمال قانون میشه با اونها هم همانطور اعمال قانون بشه.
Iran, Islamic Republic of
17:18 - 1398/06/28
سلام اینکه پزشک وادار به نصب کارتخوان کنی کار شاقی نیست اکثر پزشکان کارت خوان نصب کردن ولی از آن استفاده نمیکنند و مریضها وادار میکنند که پول تقد بپردازند اگه بتونن این مهم حل کنند درسته ن اینکه کارتخوان نصب کنند و پول نقد بگیرن
Iran, Islamic Republic of
17:31 - 1398/06/28
آنچه از نوشته فوق و اظهار نظر نمایندگان محترم مجلس و‌اداره امور مالیاتی استنباط میشود کارتخوان را برای فرار مالیاتی فقط نصب و اجبار به استفاده نمی کنند حضرات قصد دارند در آمد نفت و عوارض گمرکی را نادیده بگیرند و کشور را از راه درآمد مالیاتی اداره کنند ساده تر اینکه از این پس مالیات حقِ و قانونی ملاک نیست هزینه کشور و دولت و‌کشورهای منطقه ملاک تعیین مالیات قرار خواهد گرفت و کم کم بیم آن میرود که بجای کتاب قانون مالیات ها کتابچه بودجه سازمان برنامه ملاک دریافت مالیات باشد مثل گذشتگان‌دور که‌حکام دستور خراج می دادند و مامورین وصول باج و خراج در محله ها به جمع آوری خراج برای پر کردن خزانه اقدام می کردند
Iran, Islamic Republic of
17:33 - 1398/06/28
برخی پزشکان باندازه کافی خون مردم را شیشه کرده اند دنیا مثل چهل سال پیش نیست وانواع تخصص پزشک زیاد ند باید بقوانین مملکت احترام بگذارند وتبعیت کنند .
پزشکی در ایران شده یک تجارت .
Iran, Islamic Republic of
17:34 - 1398/06/28
برین کشک تون رو بسابین ، فکر دزدی آقازاده ها و مسئولین باشین
France
18:16 - 1398/06/28
اول دولت شفاف بفرماید چهل سال میلیاردها درآمد مالیات و نفت و معادن و دیگر صادرات کجا رفته و چرا آنقدر اسکناس بدون پشتوانه چاپ کرده که پول ملی دوهزار برابر بی ارزش شده. حتما در مقابل چنین دولت شفاف و راستگو ملت هم شفاف و راستگو خواهند بود.
United States
18:28 - 1398/06/28
دولت پیروزه چون به حق می خواد از همه مالیات بگیره فقط تا حالا از بازار نتونسته مالیات درست بگیره همه ی شرکت ها یک دفتر مالیات برای دولت دارند یک دفتر واقعی دارند....دولت فقط از طریق شماره ملی هرکس باید بتونه همه ی شماره حساباشو رصد کنه و مالیاتشو بگیره....
Iran, Islamic Republic of
18:36 - 1398/06/28
متهم اصلی وزارت بهداشت ودرمان می باشد اگر نوشتن نسخه ملزم به الکترونیکی کند خطای پزشکی هم کم میشود
Iran, Islamic Republic of
18:50 - 1398/06/28
انگار شاهداعتصاب پزشکان خواهیم بود!!!
Iran, Islamic Republic of
20:17 - 1398/06/28
کارتخوان را که از قبل ۹۰ درصد مطب ها داشته اندولی بحث سر ثبت سامانه فروشگاهی و اجازه دسترسی به حسابها است که خواهیم دید اگر ۲۰ درصد پزشکان ثبت کرده اند بقیه مشاغلی که قرار است ثبت کنند مثل وکلا و مشاورین املاک و آرایشگاهها و طلافروشهاحتی ۲ درصد هم این کاررانخواهند کرد.آنوقت ببینیم این آقای مالیات چی به این اقشار هم این اتهام ها را میزندو اصلا جرات دارد یا فقط دیوار پزشکان کوتاه است و صدا وسیما هرشب برایشان ساز کوک می کند.
گویا صدا وسیما فکر می کند خرجشان باید از جیب مطب ها وبیمارستانها بیرون بیاید.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
عزیز تابلوئه دارن با پزشکان بد تا میکنن
Iran, Islamic Republic of
21:12 - 1398/06/28
پزشکان متخصص با درآمد چندمیلیاردی در ماه هستند که به هیچ عنوان حاضر به اینکار و پرداخت مالیات نیستند
Iran, Islamic Republic of
01:36 - 1398/06/29
مطمئن باشید مردم نیستند
Iran, Islamic Republic of
11:03 - 1398/06/29
به راحتی دولت می تواند اعمال حاکمیت کند اگر ممنوع الخروج بشن ۹۰ درصدشون کارت خوان که سهله مالیات شون رو هم میدن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج