۲هزار ملک شهرداری در دست قالیبافی‌هاست
۹۰۹۶۳۰
۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۰
۷۲۷۰
عضو شورای شهر تهران خبر داد:
از این دو هزار ملک شهرداری تا اینجا تنها توانسته ۱۰۰ ملک را بازپس بگیرد. متاسفانه حتی برخی از این املاک در دست مقامات سابق شهرداری و یا اعضای ادوار شورای شهر قرار دارند.

عصر ایران: همان‌طور که چندی پیش اعلام شد، رقم قطعی و نهایی بدهی شهرداری دوران آقای قالیباف که به این دوره منتقل شده است ۶۹ هزار میلیارد تومان است. این عدد بدهی نقدی انباشته شده است. اما در کنار این رقم بدهی، یکی از مسائل مهمی که شورای شهر پنجم از روز اول فعالیت خود سعی در شفاف‏ سازی آن داشت بازپس‌گیری دو هزار ملک شناسایی شده مربوط به شهرداری بود که همچنان از دوره شهرداری آقای قالیباف در اختیار افراد حقیقی و حقوقی باقی مانده و آنها برخلاف قانون و با وجود پایان یافتن دوره‏های کاری‌شان از بازگرداندن این املاک به شهرداری خودداری می‏کنند.

۲ هزار ملک شهرداری در دست قالیبافی‌هاست

شهربانو امانی، عضو شورای مرکزی کارگزاران ایران و عضو شورای شهر تهران در روزنامه سازندگی نوشت: در همین جهت شورای پنجم طرح دوفوریتی را مصوب کرد تا از این به بعد هر ملکی که شهرداری بخواهد در اختیار افراد حقیقی یا حقوقی قرار بدهد باید مصوبه شورا را داشته باشد.

در بررسی‏های صورت گرفته مشخص شد بخشی از این ۲ هزار ملک در اختیار خود شهرداری است. به عبارتی دیگر ۳۴۶ ملک از این تعداد در اختیار سراهای محله و شورایاری‌هاست. با این حال این املاک هم با پایان یافتن دوره کاری افراد حقوقی که طرف قرارداد با شهرداری بوده ‏اند یا باید به شهرداری بازگردانده می‏شدند و یا قراردادهای آنها به‌روزرسانی می‏شد؛ که هنوز این اتفاق نیفتاده است.

بر این اساس شورای پنجم به شهرداری و سازمان املاک شهرداری تکلیف کرد که این ملک‏ها شناساسی شده و بازپس گرفته شوند. به طوری که برای ۶۰۰ الی ۷۰۰ ملک (برخی از این املاک یک واحدی نیستند. مثلا ممکن است یک ملک ده واحد داشته باشد) در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی است که برای بازپس‌گیری آنها حکم قضایی صادر شده است.

با این حال اما از این دو هزار ملک شهرداری تا اینجا تنها توانسته ۱۰۰ ملک را بازپس بگیرد. متاسفانه حتی برخی از این املاک در دست مقامات سابق شهرداری و یا اعضای ادوار شورای شهر قرار دارند. مثلا در موردی یکی از اعضای ادوار شورا با گزارشی که من دریافت کردم یک ملک پنج طبقه را در اختیار دارد که از قضا هم خالی است اما وقتی ماموران برای بازپس‌گیری و بررسی ملک مراجعه کردند ایشان با نصب یک بنر به مناسبت تسلیت اربعین حسینی بر سر در ساختمان مانع از ورود ماموران و انجام وظیفه قانونی‌شان شده است.

همچنین یکی از معاونین سابق شهردار اسبق در دوره‏ای که مسئولیت داشتند سازمان مردم نهاد تاسیس کردند و انجمن سراسری تشکیل دادند و به همین بهانه ملک شهرداری را در اختیار گرفته و تصرف کرده‌اند. در‏حالی‏که اینها اموال شهرداری است. بخشی از این املاک هم خانه ‏های سازمانی است.

زمانی که در مجلس پنجم به عنوان نماینده پذیرفته شدم، در بهارستان خانه‏ های سازمانی مجلس وجود داشت. اما نمایندگانی که باید از خردادماه منازل در اختیار خود را تحویل می‏دادند شهریور که نمایندگان جدید آمدند همچنان خانه‏ ها را تحویل نداده بودند. متاسفانه این موضوع تبدیل به رویه و حق شده است. در‏حالی‏که خانه‏ های سازمانی باید بعد از پایان دوره تحویل داده شوند.

حتی مجلس برای نمایندگانی هم که در دور جدید رای نیاورده بودند حکم قضایی تخلیه خانه را گرفته بود اما باز هم زیر بار تخلیه این خانه ‏ها نمی‏رفتند. در شهرداری هم متاسفانه چنین اتفاقی افتاده و با اینکه مدت زمان منطقی برای برخی جابجایی‏ها طی شده است اما افراد حاضر به بازگرداندن املاک یا خانه‏ هایی نیستند که در اختیارشان قرار دارد. اینجاست که معتقدم در بحث مبارزه با فساد اقتصادی اگر با علت‏ها و ریشه‏ ها برخورد نشود طبیعتا برخورد با معلولین نتیجه‌بخش نخواهد بود و باعث از بین رفتن حداقل اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی خواهد شد.

پرونده‏ های فساد درست جایی به وجود می ‏آیند که افراد بعضا به سراغ وابستگان مسئولین می‏روند و به نوعی از آنها و یا روابط آنها سواستفاده می‏کنند. به عنوان مثال برخی از سمن‏ها یا سازمان‏های مردم نهاد در بدو تاسیس به سراغ افراد و چهره‏ های خیلی موجه رفتند. و از خانواده‏های عزیز شهدا و مسئولین دعوت کردند و یک سازمان مردم نهاد تشکیل دادند و به اعتبار آنها ساختمانی را از شهرداری تحویل گرفتند اما بعد از مستقر شدن در چارچوب اهداف تعیین شده کار نمی‌کنند. بلکه این ساختمان را به دفاتر و کارگاه‏های خودشان تبدیل کرده‌اند.

در‏حالی‏که این املاک و ساختمان‏ها بیت‌المال است. مثلا آقای الف از مسئولین شهرداری اسبق یک انجمن اهداکنندگان خون را تاسیس کرده و به نام این انجمن یک ملک ۵ طبقه متعلق به شهرداری را در جای بسیار عالی در اختیار گرفته و بازنگردانده است. همچنین برخی از اعضای شورای شهر دور چهارم یک ملک را در اختیار گرفته و حسینیه ‏ای در ۵ طبقه ساخته ‏اند و کم‌کم کل ملک را به تصاحب درآورده ‏اند.

در‏حالی‏که آنها تا مدت زمان مشخصی می‌توانستند با کاربری مشخص این ملک را در اختیار داشته باشند. هر چه هست در شورای پنجم با وجودی که در تلاشیم این دو هزار ملک را تحویل بگیریم و به درخواست‏هایی که ذی حق‌اند و در نوبت هستند و در چهارچوب اهداف و وظایف قانونی سازمان شهرداری به شهروندان خدمت می‏کنند و به نوعی بخشی از تصدی‌گری سازمان شهرداری را عهده‌دار هستند، پاسخ دهیم اما هنوز نتوانسته‌ایم این جابه‌جایی را به وجود بیاوریم و تنها ۱۰۰ مورد از این املاک را پس گرفته‌ایم. امیدوارم قوه‌قضائیه با همان اهتمامی که در سایر موارد از خود نشان داده است با این قبیل پرونده‏ها در شهرداری نیز مواجه شود.

انتشار یافته: 28
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:35 - 1398/06/30
هر کس در این شرایط به کشور و مردم خیانت کند حکمش فقط اعدام است :
پاسخ ها
بدون نام
United States
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
اینا رو به آقای رییسی بگو
United States
15:42 - 1398/06/30
چه بخور بخوریه اینا همش سهم ما مردم بدبخته که اینا بین خودشون تقسیم کردن ومیکنن
Iran, Islamic Republic of
15:49 - 1398/06/30
اصلا چیز مهمی نیست دزدی میلیاردی .اینم مسؤل اصلا دوزی نیست .دزد ما ها هستیم که با بدبختی شکممونو سیر میکنیم .وی وی از اینا ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
حضرت علی را می خواهد که این املاک و به بیت المال برگرداند
Iran, Islamic Republic of
15:57 - 1398/06/30
نوش جان شون
بهتراز اینه که به شماها فسادطلبان برسه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
آقای قالیباف پاکدست؟..
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
حماقت شماها باعث سواستفاده فرصت طلبان شده . هموطن عقل و شعورت را بکار بنداز و فقط از حق حمایت کن و کاری به اصلاح و اصول نداشته باش
Iran, Islamic Republic of
15:58 - 1398/06/30
پس چطور این قالیباف خالیباف!!!!!به خودش اجازه میده. عرضاندام کنه. همچین کسانی که حقوق مردم رو پایمال کردن باید مجازات شن نه راست راست بگردن. !!!!!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
یعنی شما باور میکنید که دکتر قالیباف که تا کنون حتی یک سرسوزن برای خودش تخلفی نداشته بیاید به 2000نفر ملک بیت المال بدهد؟
این جریان سازی این گروه افساد طلبان مزدور است برای مشوه کردن چهره انقلابی وجهادی دکتر قالیباف
مطمئن باشید با این سرعت برخورد قوه قضائیه اگر چیزی باشد به شدت برخورد می‌شود
گول جریان کثیف فتنه گران را نخورید
Iran, Islamic Republic of
16:03 - 1398/06/30
قابل توجه عاشقااان خسته دل دکتتتر! قالیباف...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
ما هنوز عمیقا عاشق قالیباف هستیم
و به پاکدستی او ایمان داریم
وبه گفته های این سلیته افساد طلب اعتماد نداریم
Iran, Islamic Republic of
16:21 - 1398/06/30
به عبارتی ساده تر می خواهید املاکی که زمان قالیباف اجاره داده شده پس بگیرید و به آدمهای طیف خودتان اجاره بدید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
بله با این طرز فکر و کم عقلی شماها توقع بیشتری نیست . مملکت آباد مردم دانا و فهیم میخواد
Iran, Islamic Republic of
16:24 - 1398/06/30
عجب بخور بخوری راه انداخت قالیباف بعد میخواست کنترل ایران دست بگیره؟
Iran, Islamic Republic of
16:52 - 1398/06/30
مملکت نیست !!! دزد بازاره ...
Iran, Islamic Republic of
16:57 - 1398/06/30
نزدیک انتخابات دروغا
شروع شد
Iran, Islamic Republic of
17:44 - 1398/06/30
ایران دزدبازاروسلام نامه تمام
Canada
19:52 - 1398/06/30
اینکه گفته میشه ملکو تحویل نمیدن خیلی بامزه هست! چطوریه که اینهمه ملک براحتی پلمب میشه و یا جلو درهاش اون بلوکهای سیمانی رو میزارن، ولی با اینا کاری نمیتونن بکنن؟!
Iran, Islamic Republic of
20:57 - 1398/06/30
تعجبه قالی باف در انتخابات میگفت هیچی ندارم یک پاترول کهنه ومقداری،جزیی،پول پس اینها چیه مردم رو سرکار گڋاشته
Iran, Islamic Republic of
21:05 - 1398/06/30
باش تا صبح دولت قالیباف بدمد،کاین هنوزازنتایج یک صدم است.
Iran, Islamic Republic of
22:28 - 1398/06/30
معلومه‌ریشه‌ازکجاست؟
Iran, Islamic Republic of
22:44 - 1398/06/30
اگه صحت داره چرا از قالیباف شکایت نشده ؟
Iran, Islamic Republic of
00:30 - 1398/06/31
سردار قالیباف اگه حقوق زیاد هم گرفت حقشه چون کار میکرد از صبح زود همه جا سرکشی میکرد و تهران رو توسعه داد شهردارفعلی و خانم امانی فقط دنبال پرونده درست کردن هستند و حقوق هنگفت میگیرند تا از قالیباف ایراد بگیرند و اسم خیابانها رو عوض کنند
Iran, Islamic Republic of
00:30 - 1398/06/31
جالب اینجاست که همین آقای قالیباف توسط شورای نگهبان برا ریاست جمهوری تایید صلاحیت شد.
التماس تفکر از همه دوستان ......
واقعا چه خبره توی این کشور
Iran, Islamic Republic of
15:46 - 1398/06/31
جای تعجب نیست در دو دهه اخیر قبح وزشتی هر کاری شکسته و عادی شده اختلاس ودزدی و هر کار خلاف دیگر وقتی خداترس وجدان در وجود فرد یا ایمان قوی وباز دارنده نباشد هرکسی هرکاری می کند هرچند عاقبت دزدی وخیانت رسوایی وبد بختی دنیا وآخرت است هیچ کسی از چنین کارهایی جان سالم بدنم برد دیر وزود دارد اما سوخت وسوز ندارد عاقبت کار بد سقوط است
Iran, Islamic Republic of
16:27 - 1398/06/31
خنده وانه واقعی فقط ایران مای
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج