راز‌های موفقیت نویسنده زن برنده بوکر
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۹۱۰۴۸۸
۰۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰
۳۵۰۰
نویسنده عمانی از عوامل موفقیتش به عنوان اولین نویسنده عرب‌زبانی که توانست جایزه بوکر بین‌الملل سال ۲۰۱۹ را از آن خود کند سخن به میان آورده است.

ایران آرت: نویسنده عمانی برنده بوکر بین‌الملل در یک گفت‌وگوی آزاد و صمیمانه با مجله ویک به بیان افکارش پرداخته و پیچیدگی‌ها و ظرافت‌های نگارش رمان "دختران مهتاب" که جایزه بوکر بین‌الملل در سال 2019 را برایش آورد آشکار ساخته است.

راز‌های موفقیت نویسنده زن برنده بوکر

به گزارش ایبنا به نقل از مجله ویک، نویسنده عمانی در پاسخ به واکنش خود نسبت به منتقدان آثارش گفته که در حین نگارش رمان نسبت به هر گونه جریانی که در جامعه نسبت به آثار او نقدی روا داشته و یا انگشت اتهام به روایت او زده بی‌اعتنا بوده است. او می‌گوید: "اگر یک نویسنده بخواهد به این امور توجه نشان دهد هرگز چیزی نخواهد نوشت و اگر این عوامل باعث سرخوردگی یک نویسنده شود بنابراین بهتر است هیچ تلاشی برای نوشتن نکند."

برنده بوکر بین‌الملل سال 2019 معتقد است اگر به اندازه کافی شجاع نیستید و جسارت ندارید بهتر است هرگز دست به قلم نبرید "هر نویسنده‌ای باید آزادنه به اظهار و بیان افکار و عقاید خود بپردازد؛ بدون اینکه اندک ترسی از قبول و عدم قبول اثرش به خود راه دهد."

الحارثی در یک خانواده ادبی بزرگ شد. پدربزرگش شاعر بود. عمویش نویسنده و شاعر و مادرش نیز شیفته و دلبسته به شعر. او از همان سال‌های آغازین کودکی آثار کلاسیک عربی را خوانده و با نویسندگان و شاعران بسیاری آشنایی داشته است. نوشتن را از داستان کوتاه آغاز کرد و بعد آن‌ها را در قالب مجموعه‌هایی گردآوری کرد و به دست چاپ سپرد.

او در ادامه درباره پروسه نگارش رمان‌هایش می‌گوید: "برای نوشتن از همه چیز در زندگی الهام می‌گیرم؛ از مردمی که می‌بینمشان؛ از چیزهایی که می‌خوانم و حوادثی که در زندگی‌ام اتفاق می‌افتند. شالوده داستان‌هایم یک شبه ساخته نمی‌شود؛ در طی یک دوره طولانی شخصیت‌ها و حوادث گوناگون یکی‌یکی جای خود را در ذهنم باز می‌کنند."

"زمانی که بچه بودم زمان زیادی را در خانه مادربزرگم سپری می‌کردم. آن‌جا بود که با داستان‌های جالب زیادی آشنا شدم. افراد زیادی به خانه او رفت‌و‌آمد می‌کردند و هر کدام داستانی برای گفتن داشتند؛ داستان‌هایی که برای من در آن سن‌و سال خیلی جذاب بودند و بعدها اثر و رد‌پای خود را در داستان‌هایم گذاشتند."

نویسنده عمانی در ادامه می‌گوید که تجربه نوشتن داستانی با تم عربی که نمایانگر فرهنگ محلی عمان باشد در یک بازه زمانی طولانی در او شکل گرفت: "زمانی که دیدم گنج پرباری از داستان‌های متعدد و تجربیات مختلف در اختیار دارم که منتظر هستند در قالب داستان ریخته و روایت شوند."

او می‌گوید در جامعه محلی عمان برای اینکه کتابی را به چاپ برسانی لازم است خرج زیادی کنی "می‌دانستم که "دختران مهتاب" رمانی منحصر به فرد است و عزم خود را جزم کرده بودم که برای انتشارش هیچ پولی به کسی پرداخت نکنم. بلکه مزد تلاشم را بگیرم که همین اتفاق هم افتاد."

الحارثی در پاسخ به این سوال که آیا قصه این رمان را از خانواده و یا نزدیکانش الهام گرفته می‌گوید: "این طور نبود؛ اما وقایعی که در محیط اطرافم پیش می‌آمد تکرار می‌کردم."

او می‌گوید اعتقادی به رئالیسم ندارد: "به نظرم یک داستان‌نویس نباید رویدادها را آن‌طور که در واقعیت است دست نخورده روایت کند؛ بلکه باید با جادوی خیال به آن‌ها پر و بال داد، امضای خود را بر آن زد و در نهایت به شیوه‌ای جذاب و جالب بر روی کاغذ نشاند."

برنده بوکر بین‌الملل 2019 در پاسخ به این که آیا ترجمه رمانش به اصل داستان پایبند بوده می‌گوید "باید این را پذیرفت که کتاب وقتی ترجمه می‌شود به کتاب دیگری بدل می‌شود و درباره رمان من هم همین‌طور است."

او درباره اینکه آیا جایزه بوکر در سهولت انتشار آثار بعدی تاثیرگذار خواهد بود می‌گوید "به هیچ عنوان؛ من باید خودم را با هر کتاب جدیدی که می‌نویسم ثابت کنم."

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_3
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوتر2
تدبیرکالا_فوتر
کالابرد_فوتر
شفا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
فرش تارنگ_فوتر
استیل رگال_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر