بیماری​هاي قلبی شبیخون می زنند!
۹۱۷۵
۱۸ مهر ۱۳۹۰ - ۰۱:۴۷
۲۱۷۷۱ 
قبل از هر چیز باید عبارتی به نام ریسک فاکتورهای قلبی را بشناسید
«ریسک فاکتورهای قلبی» یعنی اختلال در متابولیسم چربی​ها. زمانی که تعادل چربی​های خون به دلیل دریافت، مصرف و یا سوخت​وساز به هم می​خورد ذخیره چربی افزایش یافته و باعث رسوب چربی در بافت​های بدن بالاخص جدار داخلی رگ​ها می​گردد.
برترین مجله اینترنتی ایران


شایع​ترین و مهم​ترین ریسک​فاکتورهای قلبی عبارتند از: 
 •   دیس لیپیدمیا:
یعنی اختلال در متابولیسم چربی​ها. زمانی که تعادل چربی​های خون به دلیل دریافت، مصرف و یا سوخت​وساز به هم می​خورد ذخیره چربی افزایش یافته و باعث رسوب چربی در بافت​های بدن بالاخص جدار داخلی رگ​ها می​گردد. این اختلال سبب تنگی و سخت شدن عروق و چاقی می​شود که در نهایت فرد را به سمت بیماری​هاي قلبی عروقی می​برد.
 •   هایپر تنشن یا پر فشاری خون:
افزایش فشار خون می​تواند کارکرد قلب و عروق را دچار مشکل نموده و باعث سکته​هاي قلبی و یا مغزی گردد.
 •   دیابت یا مرض قند:
آسیب عروقی ناشی از افزایش قند خون باعث تخریب جداری رگ​ها شده، بیمار را در معرض بیماری​هاي قلبی عروقی و سکته​هاي قلبی و مغزی قرار مي​دهد.
بیش از ۶0درصد افراد دیابتی به دلیل بیماری​هاي قلبی فوت می​کنند.
 •   سیگار:
مصرف سیگار علاوه بر آسیب به اعضای مختلف بدن ( مغز، کلیه، پوست و…) و اختلال در کارکرد سیستم ایمنی و هورمونی و فعالیت جنسی، بروز
بیماری​هاي قلبی عروقی را نيز چندین برابر می​نماید.افراد سیگاری هم خود و هم اطرافیان خود را به سمت بیماری​هاي قلبی می​برند.
 •   زمینه ژنتیکی و ارثی:
افرادی که بستگان درجه اول آنها زیر سن ۵۰ سالگی دچار بیماری​هاي قلبی عروقی هستند با احتمال بیشتری در معرض بیماری قلبی هستند این افراد بهتر است سالی ۲ بار کنترل قلبی شوند.
 •   تیپ شخصیتی:
افراد دارای تيپ هاي شخصیتي مختلفی می​باشند. در تیپ شخصیتی A افراد دقیق، حساس  و غالبا مدیر هستند و با کوچکترین استرس سریعا برانگیخته می​شوند.
 •   اضطراب و افسردگی:
از عوامل بسیار مهم در بروز و تشدید بیماری قلبی  به​شمار می​رود که امروزه بیشتر شاهد آن هستیم.
اختلال خلق، کم تحملی، زود رنجی، بی خوابی، ناامیدی، یبوست، افزایش یا کاهش ضربان بدون علت، بدبینی، خشونت، خستگی و کسلی، بی​انگیزگی، عدم تمایل به شرکت در فعالیت​هاي گروهی، نگرانی و ... از علائم  اضطراب و افسردگی است .
 •   کم تحرکی:
عدم فعالیت​هاي ورزشی باعث افزایش احتمال بروز بیماری​هاي قلبی می​شود. تنها حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش منظم روزمره می​تواند بیش از ۵۰درصد از بیماری​های قلبی پیشگیری نماید.نقش رژیم غذایی در بیماری​هاي قلبی؟

از عوامل بسیارمهم در بروز بیماری​هاي قلبی نوع رژیم غذایی افراد است.رژیم​هاي پر چربی و پرکالری و پرنمک در کنار کم​تحرکی و زندگی شهرنشینی و طبخ ناسالم مواد غذایی به​خصوص روغن​ها و استفاده از مواد غذایی با ارزش غذایی پایین مانند مواد غذایی آماده به طبخ، سوسیس و کالباس ومصرف کم میوه و سبزیجات تازه  و ماهی می​تواند باعث بروز بیماری​هاي متابولیک و در نهایت ایجاد بیماری​هاي قلبی عروقی شود.اصلاح ساختار زندگی، هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی و رعایت موارد ذکر شده باعث پیشگیری از بسیاری بیماری​ها بالاخص بیماری​هاي قلبی عروقی می​گردد.

تست​های قلبي

 •  تست​های خونی شامل:
 1. عمومی (کلسترول خوب و بد، تری​گلیسیرید، قند، تیروئید)تخصصی ( تروپونین؛ CK-MB و هموسیستین)
 2.  رادیوگرافی قفسه سینه
 3.  نوار قلب
 4.  تست ورزش
 5.  تالیوم اسکن قلب
 6.  آنژیوگرافی
 7.  سی تی آنژیو
 8.  اکو کاردیو گرافی تفسیر هریک از تست هاي فوق به عهده پزشک می​باشد.

اختصاصی مجله اینترنتی برترین ها Bartarinha.ir

مجله اینترنتی برترین ها

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج