از باغ‌وحش‌های انسانی شرم‌آور و وحشتناک چه می‌دانید؟
۹۱۹۲۲۵
۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷
۱۰۰۳۳
هرچند نژادپرستی در جامعه امروز نسبت به گذشته بسیار کمتر شده و بشر راحت‌تر درباره این مساله بحث می‌کند، اما چیز‌های زیادی هست که درباره نژادپرستی در گذشته به اصطلاح ماستمالی شده یا نادیده گرفته شده است.

برترین‌ها: هرچند نژادپرستی در جامعه امروز نسبت به گذشته بسیار کمتر شده و بشر راحت‌تر درباره این مساله بحث می‌کند، اما چیز‌های زیادی هست که درباره نژادپرستی در گذشته به اصطلاح ماستمالی شده یا نادیده گرفته شده است. دوره‌های خاصی از نژادپرستی در طول تاریخ وجود دارد که ترجیح می‌دهید فراموش کنید.

در اوایل دهه ۱۹۰۰ در اروپا و آمریکا، پدیده‌ای به نام «نمایشگاه نژادشناسی» یا «باغ وحش انسانی» محبوبیت زیادی پیدا کرده بود. این نمایشگاه‌ها به عنوان نوعی سرگرمی برای تحقیر گروه‌های مختلف مردم و نمایش برتری سفیدپوست‌ها طراحی شده بودند.

آمریکا فیلیپینی‌های شکست خورده را نمایش می‌داد

از باغ وحش های انسانی شرم آور و وحشتناک چه می دانید؟

بعد از جنگ آمریکا و فیلپین، آمریکای پیروز تصمیم گرفت دشمن شکست‌خورده خود را با نمایش عمومی در باغ‌وحش‌های انسانی، بیشتر تحقیر کند. بسیاری از فیلیپینی‌های امروز هنوز از نحوه برخورد آمریکایی‌ها با مردم خود خشمگین هستند.

افتتاح نمایشگاه جهانی سال ۱۹۰۴ در سنت لوئیس مصادف با پایان جنگ بود، بنابراین آمریکا چندین نمایشگاه انسان‌های زنده برگزار کرد که یکی از آن‌ها شامل فیلیپینی‌هایی بود که عمدتا از قبیله ایگوروت بودند.

این قبیله در درجه اول به خاطر خوردن سگ مشهور شده بودند، بنابراین مردم قبیله ایگوروت در این نمایشگاه باید به طور مداوم سگ‌ها را می‌کشتند و قصابی می‌کردند تا بازدیدکنندگان را سرگرم کنند. این کار برای تقویت کلیشه‌ای بود که خودشان هم می‌دانستند درست نیست، چون قبیله ایگوروت فقط در بخشی از یک مراسم خاص سگ می‌خورند. شاید برخی فکر کنند تاریخ این چیز‌ها را فراموش کرده، اما هنوز با اینکه بیش از ۱۰۰ سال گذشته، افراد زیادی این بخش از تاریخ را به یاد دارند.


سرخپوستان باید مثل حیوانات رژه می‌رفتند

از باغ وحش های انسانی شرم آور و وحشتناک چه می دانید؟

بیشتر مردم خوب می‌دانند که طی سال‌ها با سرخپوست‌ها رفتار خوبی نشده است، اما بیشتر آن‌ها عمق این بد رفتاری و اینکه چقدر تاریخ سعی کرده این موضوع را مخفی کند را نمی‌دانند.

در سال‌های اخیر، بسیاری از افراد علاقه‌مند و نگران صحت و دقت تاریخ، کمپینی راه انداخته اند تا نشان دهند افرادی مثل کریستوف کلمب قهرمانانی نیستند که در کتاب‌های تاریخ به ما آموخته اند. کلمب هرگز روی ایالات متحده امروزی پا نگذاشت، بلکه جزایر دورافتاده‌ای با مردم بومی و طلا پیدا کرد و طمع کرد.

او علاوه بر اینکه چندین بار به این جزایر سفر کرد تا طلاهای بومیان را بدزدد، چند صد نفر از آن‌ها را ربود و با خود برگرداند تا مدت‌ها پیش از باغ وحش‌های انسانی مدرن، به عنوان «موجودات عجیب» با رژه و نمایش مردم را سرگرم کنند. اولین گروه از این برده‌ها در عرض شش ماه مُردند، اما این مانع رفتار ظالمانه و وحشیانه کلمب نشد. صد‌ها بومی جان خود را از دست دادند تا اروپاییان سرگرم باشند.


مونته‌زوما اولین باغ وحش انسانی را ایجاد کرد

از باغ وحش های انسانی شرم آور و وحشتناک چه می دانید؟

هر چند کلمب قطعا به خاطر رژه بردن انسان‌ها مانند حیوانات گناهکار بود، اما اولین کسی که نمایشگاهی با مقیاس بزرگ درست کرد که در آن انسان‌ها در کنار حیوانات نگهداری می‌شدند، کلمب نبود بلکه امپراتور آزتک، مونته‌زوما بود. مونته‌زوما حاکم بسیار قدرتمندی بود که مثل بسیاری از قدرتمندان، مست قدرت خود بود. او فکر کرد که باغ وحش خود که در نیومکزیکوی امروزی قرار دارد، با نمایش انسان‌ها جالب‌تر می‌شود.

اما بر خلاف کشور‌های اروپایی و آمریکا که دوست داشتند دشمن شکست خورده خود را برای تحقیر نمایش دهند، مونته‌زوما به ناهنجاری‌های ژنتیکی و افراد عجیب‌الخلقه علاقه داشت. به همین دلیل در کنار حیوانات، آلبینوها، گوژپشت‌ها و حتی کوتوله‌ها را در باغ وحش خود نمایش می‌داد.


مردم جاراوا برای تورهای سافاری‌ استثمار می‌شوند

از باغ وحش های انسانی شرم آور و وحشتناک چه می دانید؟

شاید فکر کنید که تماشای گروه‌های قومی مختلف برای سرگرمی، قدیمی و منسوخ شده، اما حقیقت این است که هنوز در بخش‌های خاصی از دنیا این کار انجام می‌شود و همیشه کسانی هستند که حاضرند پول زیادی بپردازند تا در استثمار مردم بومی شرکت کنند.

قبیله جاوارا سال‌هاست که در جزایر آندامان هند زندگی می‌کنند و ارتباط بسیار کمی با بقیه دنیا داشته اند. قوانین هند از طوایف باستانی حمایت می‌کند و از نظر رسمی هرگونه تعامل و نمایش آن‌ها در باغ وحش‌های انسانی خلاف قانون است. اما این قوانین نتوانسته منفعت طلبان را از کسب سود به هر قیمتی بازدارد.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که هشت شرکت سافاری مختلف تور‌هایی با مسیر‌های غیرقانونی ارائه می‌دهند که مسافران می‌توانند با قبیله جاوارا به عنوان بخشی از یک برنامه نمایشی ارتباط داشته باشند. یک بار هم پلیس متهم شد که با دریافت رشوه، مردم جاوارا را فریب داده تا برای سرگرم کردن گردشگران برقصند. هرچند پلیس این را انکار می‌کند، اما مسلم است که یک نفر با هدف سرگرمی از آن‌ها سوءاستفاده کرده است.


باغ وحش‌های انسانی تا همین اواخر هم وجود داشتند

از باغ وحش های انسانی شرم آور و وحشتناک چه می دانید؟

امروزه، فرانسه سنگری در مقابل نژادپرستی در اروپا به شمار می‌رود. با وجود حملات اخیر در پاریس، فرانسه همیشه یکی از کشور‌هایی بوده که از افراد نیازمند به پناهندگی استقبال کرده است. قوانین این کشور بهترین حمایت از اقلیت‌های دنیا را ارائه می‌دهد. اما بسیاری از افراد نمی‌دانند در گذشته‌ای نه چندان دور رفتار مناسبی با اقلیت‌ها نمی‌شده و حتی باوجود قوانین حمایتی، سوءاستفاده‌ها هنوز در کشورهای پیشرفته دنیای مدرن دیده می‌شده است.

در سال ۱۹۹۴، نمایشگاه بزرگی در فرانسه مردم ساحل عاج را به نمایش گذاشته بود. پاسپورت بسیاری از آن‌ها توسط صاحب باغ وحش توقیف شده بود و از آن‌ها انتظار می‌رفت بدون دریافت هیچ پولی، کارهایی برای سرگرم کردن مردم انجام دهند. اعتراض عمومی و توجه بین‌المللی باعث شد که این نمایش‌ها تعطیل شوند، اما این واقعیت که نمایش‌ها مدتی اجرا شدند و مورد استقبال مردم قرار گرفتند، نشان می دهد که پیشرفت واقعی بسیار دیرتر از آنچه ما فکر می کنیم رخ داده است. اکنون باغ وحش انسانی در فرانسه غیرقابل تصور است، اما حدود بیست سال پیش قابل قبول بود.


نمایشگاهی به تقلید از باغ وحش‌های انسانی

در سال ۲۰۰۵، باغ وحش لندن تصمیم گرفت نمایشگاه غیرعادی برگزار کند. این نمایشگاه شامل انسان‌ها می‌شد، اما برای جلب توجه به گذشته اروپا. در واقع، این نمایشگاه طوری برگزار شد که به نظر می‌رسید آن‌ها عمدا سعی می‌کنند از پرداختن به گذشته جلوگیری کنند. در عوض، هدف نمایشگاه این بود که نشان دهد انسان‌ها مثل میمون ها، نخستی‌سان هستند.

افراد زیادی به تماشای این نمایشگاه آمدند و به خصوص بچه‌ها از دیدن آن گیج شدند و سوالات زیادی در ذهنشان ایجاد شد. انسان‌هایی که نمایش داده می‌شدند بازیگرانی با حقوق و دستمزد بودند که به دلایل قانونی باید شب‌ها به خانه می‌رفتند. شاید این نمایشگاه برای بازیگران و تماشاگران خنده دار باشد، اما باغ وحش‌های انسانی واقعی اصلا خنده دار نبودند.


کارل هاگن‌بک این مُد را شروع کرد

از باغ وحش های انسانی شرم آور و وحشتناک چه می دانید؟

کارل هاگن‌بک یکی از اولین کسانی بود که این مد زودگذر را آغاز کرد و بسیاری از افراد به عنوان راهی برای پول درآوردن سریع یا نمایش تسلط فرهنگی خود، راه او را دنبال کرده و باغ‌وحش‌های انسانی را ایجاد کردند. همچنین او یکی از اولین کسانی بود که به جای دهکده‌های نمایشی بومیان برای نمایش کلیشه‌های تحقیرآمیز، علاقه داشت تعداد زیادی از بومیان را در کنار حیوانات باغ وحش نمایش دهد. او واقعا می‌خواست آن‌ها در قفس باشند، چون فکر می‌کرد به این شکل سرگرم کننده‌تر خواهد بود.

هاگن‌بک مردمی را از سراسر جهان جمع کرده و آن‌ها را در باغ وحش‌های مختلف توزیع کرده بود. او بیشتر به نمایش قبیله اینویت در باغ وحش خود در هامبورگ، آلمان افتخار می‌کرد. دوست او نمایشگاه بزرگی از مردم بوبیایی در یک باغ وحش بزرگ اروپایی و گروه بزرگی از مردم زولو و بوشمن در باغ وحش پاریس داشت.

حتی سرخپوست‌ها هم از نمایش‌های تحقیرآمیز در امان نبودند. در ایالات متحده، بعد از اعلامیه آزادی بردگان، حدود ۱۰۰ سرخپوست در باغ وحش سینسیناتی در شمال اوهایو نمایش داده شدند.


کوتوله‌ای که در کنار میمون‌ها نمایش داده می‌شد

از باغ وحش های انسانی شرم آور و وحشتناک چه می دانید؟

کوتوله‌ای به نام اوتا بنگا در ۲۳ سالگی، توسط ساموئل فیلیپس وارنر به نیویورک آورده شد. وارنر در آن زمان هیچ پولی نداشت. بنگا زندگی سختی را پشت سر گذاشته بود، او دو بار بیوه شده بود، از قتل عام فرار کرده بود و به بردگی گرفته شده بود. با وجود سرگذشتی که شبیه داستان ابرقهرمان‌ها بود، با او مثل یک حیوان رفتار می‌شد نه با احترام.

بنگا اجازه داشت در محوطه باغ وحش راه برود و هرکاری کند که شبیه یک حیوان وحشی به نظر برسد. مدت زیادی نگذشت که او را داخل قفس انداختند تا با میمون‌ها بازی کند و اجازه بیرون آمدن نداشت. در نهایت، او جمعیت زیادی را به خود جذب کرد و توجه بین المللی را برانگیخت. افراد زیادی به چنین سوءاستفاده آشکاری از یک انسان اعتراض کردند. اما وارنر فکر می‌کرد کوتوله‌ها نژادی پست‌تر از انسان هستند.

در نهایت بنگا از قفس آزاد شد و اجازه داشت دوباره در محوطه باغ وحش پرسه بزند. با این حال هنوز هرجا که می‌رفت او را دنبال و مسخره می‌کردند، تا اینکه بالاخره خشمگین و ناامید شد. او یک نهگبان را با چاقو تهدید کرد و چند بازدیدکننده را با تیر و کمان زخمی کرد. بنگا نمی‌توانست انگلیسی حرف برند و راه دیگری برای بیان عذابی که می‌کشید نداشت.

سرانجام به بنگا فرصت کار در جای دیگری داده شد که مردم او را به عنوان یک موجود عجیب دنبال نمی‌کردند. بعد از آن مدتی زندگی آرامی داشت، شغل‌های مختلفی رابه عهده گرفت و بهتر از گذشته با او رفتار می‌شد. اما دردی که در زندگی کشیده بود، رفتاری که با او داشتند و فشار زندگی در دنیای جدید، برای او بیش از حد تحملش بود. او پس از چند سال خودش را با تپانچه کشت.


زن آفریقایی به دلیل بسیار شرم‌آوری نمایش داده شد

از باغ‌وحش‌های انسانی شرم‌آور و وحشتناک چه می‌دانید؟

در قرن نوزدهم، یک پزشک انگلیسی به نام «ویلیام دانلوپ» از آفریقا دیدن کرد. او در راه بازگشت به خانه توانست زنی به نام «سارتجی» را متقاعد کند که با او برگردد. احتمالا او دلایل زیادی برا متقاعد کردن زن آفریقایی آورده، اما خیلی زود مشخص شد که هدفش نمایش دادن زن به خاطر ویژگی‌های جسمی عجیب اوست.

سارتجی نام خود را به سارا بارتمن تغییر داد تا هویت قدیمی خود را از بین ببرد و اروپایی به نظر برسد. سارتجی در سراسر اروپا و گاهی اوقات تا روزی ۱۱ ساعت نمایش می‌داد. او همیشه برهنه یا نسبتا برهنه بود. سارتجی بیماری نادری داشت که باعث انباشت زیاد چربی در ناحیه باسن می‌شد. او به عنوان یک موجود عجیب نمایش می‌دهد و متاسفانه خیلی زود درگذشت. او به طرز وحشتناکی مورد تمسخر قرار می‌گرفت. دانشمندان سوال می‌کردند که ممکن است او «حلقه مفقوده» باشد، این نشان می‌دهد که اصلا او را انسان نمی‌دانستند. زن بیچاره بعد از مرگش کالبدشکافی شد.

این داستان غم انگیز یادآوری می‌کنند که انسان‌ها برای سرگرم کردن خودشان چقدر می‌توانند پست و وحشی شوند و در زمان کوتاه چه راه طولانی را آمده ایم. امروزه چنین چیز‌هایی کاملا غیرقابل قبول است.


اجرای مجدد و جنجالی باغ وحش‌های انسانی

در سال ۲۰۱۴، گروهی از هنرمندان نروژی تصمیم گرفتند باغ وحش انسانی که سال ۱۹۱۴ در کشورشان بود را دوباره اجرا کنند. در نمایشگاه اصلی که در سال ۱۹۱۴ برگزار شده بود، ۸۰ زن و مرد سیاه پوست را به اسلو آورده بودند تا نمایش دهند و کار‌های قومی مختلفی برای سرگرم کردن گردشگران انجام دهند. این نمایشگاه در مقایسه با نمایشگاه‌های آن زمان خاص و منحصربه فرد نبود.

هنرمندانی که می‌خواستند آن را دوباره اجرا کنند، احساس کردند که بسیاری از نروژی‌ها از اینکه چنین چیزهای وحشیانه‌ای در کشورشان وجود داشته، اطلاعی ندارند. آن‌ها می‌خواستند به مردمشان یادآوری کنند که حتی کشور قانونمندی مثل آن‌ها هم می‌تواند در گذشته‌ای نه چندان دور اعمال وحشتناکی انجام داده باشد.

همچنین اخیرا نمایشگاهی در ادینبورگ، انگلستان برگزار شد که هدف آن نمایش تمام روش‌های استثمار و به نمایش گذاشتن سیاه‌پوستان در باغ وحش‌های انسانی بود. ایده اجرای دوباره این باغ وحش‌ها، به هر دلیل، جنجال برانگیز بود.

برخی افراد نگران این بودند که به خصوص بچه‌ها نتوانند هدف این پروژه را درک کنند و به سیاه‌پوست‌ها بی‌احترامی کنند یا در مدرسه دوستان سیاه‌پوست خود را آزار دهند. برخی دیگر احساس می‌کردند که بازیگرانی که در این پروژه شرکت می‌کنند، دقیقا مثل سال‌های گذشته استثمار شده اند و این شکل دیگری از برتری سفیدپوستان را نشان می‌دهد.

منبع: listverse

الهام مظفری
انتشار یافته: 44
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
10:11 - 1398/07/30
اون مورد انباشت چربی در باسن بیماری نیست اناتومی اندامشونه من هم وقتی برای اولین بار دیدم تا چند روز منگ بودم شما هم باشیم همین طور میشین حالا مردم تو فیلم اینا میبینن اونزمان که ندیده بودن فکر میکردن فضاییه .البته واسه ماهم همین الان فضاییه خههههخ
Iran, Islamic Republic of
10:12 - 1398/07/30
غرب وحشی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
منظور نویسنده از این مطلب اینکه نژادپرست نباشیم.و به هم نوع خودمون احترام بزاریم به هرنو عیب و ایراد ظاهری که داره.حالا شما همه اینارو بیخیال شدی میای میگی غرب وحشی.تو تاریخ خود مام همچین بدرفتاریایی هستش
Iran, Islamic Republic of
10:25 - 1398/07/30
جالبه که بدونین آدولف هیتلر که به اون لقب نژادپرست دادن با این نوع باغ وحشهای انسانی مخالفت شدید داشت و باعث برچیده شدن این نوع از انسان آزاریها شد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
عوضش با شفقت تمام میلیونها انسان رو.کشت!!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
لايك به ١٥:٢٠
ر . ش
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
تاریخ رو فاتحان مینویسن...
کسی نمیدونه که هیتلر چند نفر رو کشته و و همه میدونن توی این زمینه زیادی افراط شده و هیتلر هم به اون بدی نبوده که اسراییلیها میگن ....
بهتون پیشنهاد میکنم کتاب از ولگردی تا دیکتاتوری رو مطالعه کنین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
کاربر ر.ش.با یه کتاب که نمیشه اون همه آدمی که تو اون جنگ کشته شدن زنده بشن.شاید دوتا کار خوب انجام داده باشه ولی درعوض با جنگی که راه انداخت قشنگ همه خوبیاشو تلافی کرد
Farima
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
فقط می خواستم بگم انقدر آدما رو زود قضاوت نکنید. شماها فقط با گوش دادن به حرف های یه مشت یهودی باور کردین که آدولف هیتلر میلیون ها آدم رو کشته. همونیایی که به شماها یاد دادن هیتلر میلیون ها نفر رو کشته اولش می گفتن هیتلر 50 میلیون نفر رو کشته، بعدش یهو از پنجاه میلیون نفر شد 17 میلیون نفر، بعدش دوباره شد 6 میلیون نفر و همینطور 3 میلیون نفر و بعدش شد 300 هزار نفر، حالا هم که دارن با دلایل درست و منطقی میگن اصلا هولوکاست یه افسانه بوده که یهودیا خودشون برای مظلوم نمایی خودشون درست کردن! و حتی آلمان و هیتلر جنگ جهانی دوم رو شروع نکردن! جالبه بدونید هیتلر در بین جنگ جهانی دوم بارها و بارها به کشور های مختلف از جمله انگلیس درخواست صلح کشورها و اتمام جنگ جهانی دوم رو داده اما انگلیس و بقیه این درخواست رو ردش کردن‌! شما اول برید شواهد واقعی و کتاب نبرد من که نوشته خود هیتلر هست رو بخونید بعدش بیاید قضاوتش کنید. من خودمم خدا نیستم که آدما رو قضاوت کنم اما خیلی در موردش تحقیق کردم و تاریخ رو خوندم که اینا رو میگم. شماها نمیدونید وقتی مردم آلمان بچه هاشون با دسته های اسكناس بازی می کردن و خودشون با پول دیوارهاشون رو کاغذ دیواری می کردن هیتلر فقط تو 6 سال آلمان رو به اقتصاد برتر تبدیلش کرد! اما متاسفانه همه مردم به خصوص خود آلمانی ها تمام خوبی هاشو فراموش کردن. و اگر آلمان الان کشور قدرتمندیه همش به خاطر زحمات هیتلره. اون اولین رهبری بود که باغ وحش های انسانی رو تعطیل کرد و جنبش ضد دخانیات رو گذاشت و بسیار کارهای مفید دیگه. این اطلاعات رو با یه مطالعه کوتاه و سطحی هم میشه به دست اورد.
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1398/07/30
امروزه هم باغ وحش انسانی هست. بیشتر در قالب مادلینگ... اسمش تغییر کرده. آزارها تغییر کرده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
دقیقا
رام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
آفرین نوشین دقیقا درست گفتی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
جملتون طلاست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
آره ، آفرین نوشین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
چه ربطی داشت؟چقدر حسودی تو چون نذاشتن مدل بشی لابد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
نه موافق نیستم،آزاری نداره،مانکن ها فقط لباسها رو روی تن نمایش میدن،بدی نداره اخه
یارا
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
بنظرم کاملا برعکسه. هر چند از مادلینگ اصلا خوشم نمیاد. ولی الان مدل ها نماد زیبایی شدن و تحقیر شدن نیست. چون فقط زنها مدل نیستن برا مردا هم مدع هست. بر عکس مطلب امروز که در گذشته اندام این زن به عنوان نقص نمایش داده شده.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
واقعا عالی،حرفتو باید با طلا نوشت نوشین خانم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
١٥: و خورده اي ها
عقلتون بيشتر از اين قد نميده ديگه! بذار دلتون خوش باشه مه برده داري نيست. ولي بريد يه كم تحقيق كنين تا اطلاعاتتون بالا بره
کیانا
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
احسنت جریان رو خوب فهمیدی
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۱
علی نوشین خانم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۱
کاملا درست گفتی نوشین
آرش
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
البته این رو هم باید حساب کنی که مدل‌ها برعکس برده‌های بی‌مزدومواجب درآمدهای خوبی دارن مدل‌های مشهور درآمدی در حد بازیگران و خواننده‌های هالیوود یا بهترین بازیکن‌های دنیای فوتبال و بسکتبال و بوکس و تنیس دارن ضمن اینکه تا سی‌وچندسالگی هم بیشتر کار نمی‌کنن و با پس‌انداز خوبی بازنشسته میشن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۴
موافقم باهات نوشین
رویا
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
چقدر قشنگ گفتین. من خودم سه ماه و نیم مدل بودم. شده بودم یه ابزار. اشکم دراومد
Iran, Islamic Republic of
13:46 - 1398/07/30
اینم از تمدن غربی ها که الان اومدن درمورد نقض حقوق بشر تو ایران زر میرنن....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
شما خودتون خوبید ؟ برخوردتون با افغانی ، لر ، شمالی و ...چه جوریه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
مشكلشون نفت و منابع طبيعي ماست وگرنه هزار تا كشور بدتر از ما پيدا ميشه كه حقوق بشر رو ضايع مي كنه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
۱۳.۴۶
اره غربیا گذشته خوبی ندارن برعکس ایران که تاریخ بزرگی‌ داره.ولی الان درحال حاظر برعکس شده.همین غربیا که تو کثافت زندگی میکردن الان کشوراشون مدرن کردن و با فرهنگ شدن به اصطلاح.ولی ایران متاسفانه تو یه بازه زمانی گیر کرده
Iran, Islamic Republic of
14:08 - 1398/07/30
آمریکایی ها ی متمدن......
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
حشمت جون آمریکا تاریخی نداره که بخواد متمدن باشه یا نه.اگه میگن متمدن حال حاظرشونو میگن.
بدون نام
United Kingdom
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۴
خدایا یا منو گاو کن اینو بفهمم یا اینو ادمش کن
Canada
15:19 - 1398/07/30
دمش گرم پیشوا که درس خوبی به آمریکا و نروژ و بلژیک و فرانسه و لهستان و روسیه داد، پیشوا می خواست امریکا رو به سرخپوست ها پس بده، اونایی که به هیتلر تهمت های نژادی میزنن فیلم سقوط امپراتوری رو ببینن، منشی هیلتر تو اون فیلم میگه: وقتی شنیدم یکسری بخاطر اعمال نژادی محاکمه شدن باورم نمی شد! نمی تونستم باور کنم، ارتش هیتلر به غیر از تیره پوست ها همه نژادها رو در خودش داشت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
چي ميگي تو؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
صمد جون جنست چیه
Iran, Islamic Republic of
17:18 - 1398/07/30
هیچ کدومشون توسط شرقیها انجام نشده بود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
وااااای خدای من جه افتخار بزرگی.
والله کم مونده بود همین کارو انجام بدن شرقیا.
البته انتحاری‌ خوب میزنن کشورای همسایه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۰
اشتباهی منفی دادم
Iran, Islamic Republic of
23:51 - 1398/07/30
خاک تو سر کریستوف کلمپ اسمش رو از کتابای تاریخ باید حذف کنن اون وقت اینا الان شدن مهد تمدن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
افرین کیانا دقیقا اونا الان شدن متمدن.وگرنه دویست سال پیش تو کثافت زندگی میکردن
Iran, Islamic Republic of
15:58 - 1398/08/01
ما فرزند کوروش بزرگ و متمدن هستیم
اما آمریکایی ها فرزند کریستف کلمب هستند که ذکر خیرش تو این متن هست
ظاهرا جامون با هم عوض شده.....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
اره ولی الان نه کوروشی وجود داره نه اون یارو آمریکاییه.الان یه سری آخوند هستن.با بروبچ ترامپ
Iran, Islamic Republic of
15:30 - 1398/08/26
اتفاقا در بین تمام وحوش دنیا شما از همه وحشیتر و داغونتر هستید. چون بقیه از جمله اروپاییها به توحش خودشان اذعان کردند و حداقل تلاش کردند آدم بشوند اما شما از آدم شدن طفره میروید و راز فلاکت و نکبتی هم که گرفتارش هستید همین سماجت ابلهانه تان در خود برتر انگاری است. وقتی مدرسه میرفتیم میگفتند ما کاملترین دین دنیا را داریم و بقیه دنیا همه کافرند و حالا هم کوروش بازی و این مزخرفات جایگزینی شده برای اون خرافات قبلی. خلاصه ایرانی آدم بشو نیست که نیست
Iran, Islamic Republic of
11:26 - 1398/09/10
میدونید چیه تمام دنیا رو به جون هم انداختن. انسان انسانه حالا فرقی نداره چطور باشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج