شمار کشته‌های اعتراضات شیلی به ۱۱ نفر رسید
۹۲۰۹۱۳
۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۹
۱۸۵۹۵
مقام‌های شیلی روز دوشنبه اعلام کردند که ۱۱ نفر در جریان تظاهرات خشونت‌بار و غارتگری‌های سه روزه اخیر در این کشور کشته شده‌اند.

ایرنا: مقام‌های شیلی روز دوشنبه اعلام کردند که ۱۱ نفر در جریان تظاهرات خشونت‌بار و غارتگری‌های سه روزه اخیر در این کشور کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ‌ «سباستین پینرا» رئیس جمهوری شیلی گفت که کشور در حال حاضر در وضعیت جنگ قرار دارد.

همچنین یک هزار و ۵۰۰ نفر در جریان ناآرامی های اخیر شیلی بازداشت شده اند.

شمار کشته‌های اعتراضات شیلی به ۱۱ نفر رسید

در سانتیاگو و ۹ منطقه دیگر از مناطق شانزده گانه شیلی، وضعیت فوق العاده اعلام شده است. نظامیان شیلی برای اولین بار از زمان حکومت «آگوستو پینوشه» دیکتاتور نظامی این کشور بین سال های ۱۹۷۳ تا ۱۹۹۰، ‌ در خیابان ها مستقر شده اند.

اعتراضات در شیلی با خشم ناشی از طرح افزایش بهای بلیط مترو و نابرابری اجتماعی آغاز شد و به درگیری معترضان با نیروهای پلیس و نظامی انجامید. معترضان در جریان تجمات اعتراضی، اتوبوس ها را آتش زدند، به ایستگاه های مترو حمله کردند و مغازه ها را غارت کردند و نیروهای امنیتی نیز در واکنش، به طرف معترضان گاز اشک آور شلیک و از ماشین های آب پاش استفاده کردند. ۹۱۰۹

خدمات متروی سانتیاگو روز جمعه در پی آتش زدن ایستگاه های مترو از سوی معترضان، ‌ به حال تعلیق درآمد.

بسیاری از کارمندان در شهر سانتیاگو سرکار حاضر نشدند و مدارس و دانشگاه ها نیز تعطیل شدند.

به رغم نرخ رشد اقتصادی در شیلی که رقم ۲.۵ درصدی تولید ناخالص داخلی در سال جاری را در بر می گیرد، ‌ شاخص های اجتماعی همچون بهداشت، ‌ آموزش و بازنشستگی از وجود نابرابری های بالایی حکایت دارد.

مقام های شیلیایی از وقوع ۱۰۳ مورد وقایع خشونت بار در سراسر کشور از جمله غارتگری خبر داده اند.

در برخی مناطق، ‌ ساکنان محلی جلیقه های زرد معرف معترضان فرانسوی را بر تن کردند.

همچنین تعدادی از فوتبالیست های معروف شیلی از رهبران این کشور خواستند به صدای اعتراض مردم گوش دهند و در پی راهکار و چاره اندیشی باشند.

شیلی در حالی که بالاترین رقم درآمد سرانه در آمریکای لاتین را داراست، ‌ اما خصوصی سازی بخش مراقبت های بهداشتی و آموزش و پرورش این کشور، ‌ افزایش هزینه خدمات اولیه و کاهش حقوق بازنشستگی، مردم را دلسرد کرده است.

رئیس جمهوری شیلی پیشتر اعلام کرد که در پی ناآرامی ها، طرح افزایش بهای مترو را تعلیق کرده است.

مترو سانتیاگو با ۱۴۰ کیلومتر وسعت بزرگترین و مدرن ترین مترو در آمریکای لاتین است و پیش از این رسانه ها اعلام کرده اند که این مترو مایه افتخار مردم شیلی است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
23:27 - 1398/07/29
روال کار دنیا همین شده که همه جا لمپن ها و غارتگران به لطف جهل و خریت اکثریت عامه به قدرت میرسند و انقدر میچاپند و غارت میکنند که تهش به این جریانات و اعتراضات و خونریزیها ختم میشه
یکی نیست به دولتهایی از جمله دولت شیلی بگه فلسفه وجودی قوای مسلح، دفاع از مرزهای کشوره نه سرکوب مردم خود آن کشور. اصلا چرا باید شدت نارضایی عمومی به درجه ای از وخامت برسه که برای کنترل مردم نیاز به قوای مسلح و لشکرکشی خیابانی پیش بیاد
تف به این دنیا و مافیها
Iran, Islamic Republic of
02:06 - 1398/07/30
۱۱ عدد چقدر کم اگر در ایران بود بالای ۱۰ هزارنفر می رسید
پس معلمه اعتراض های آنها جدی نبوده
Iran, Islamic Republic of
10:16 - 1398/07/30
چرانمیگین کارامریکااسراییل
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج