امیر حاج‌رضایی از عمویش «طیب حاج‌رضایی» می‌گوید
۹۲۴۳۶۲
۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۳
۵۶۲۷
۵۶ سال پیش در چنین روزی یعنی ۱۱ آبان ۱۳۴۲، طیب حاج‌رضایی به جوخه اعدام رژیم پهلوی سپرده شد. او که روزگاری از بزن بهادر‌های تهران بود به خاطر حمایت از امام خمینی (ره)، شب هنگام در معرض تیرسربازان قرار می‌گیرد و به شهادت می‌رسد.

روزنامه خراسان: ۵۶ سال پیش در چنین روزی یعنی ۱۱ آبان ۱۳۴۲، طیب حاج‌رضایی به جوخه اعدام رژیم پهلوی سپرده شد. او که روزگاری از بزن بهادر‌های تهران بود به خاطر حمایت از امام خمینی (ره)، شب هنگام در معرض تیرسربازان قرار می‌گیرد و به شهادت می‌رسد.

اما چه می‌شود که چنین شخصیتی به گفته خودش، ندیده، خریدار امام (ره) می‌شود؟ در ادامه با «امیرحاج رضایی» کارشناس باسابقه فوتبال کشورمان هم کلام می‌شویم تا درباره عمویش طیب حاج رضایی به ما بگوید.

«طیب» روز قبل از اعدام هم باصلابت بود

خودش را با اولاد حضرت‌زهرا (س) درنینداخت

حاج‌رضایی قبل از شروع صحبت دوست دارد که یک جمله ماندگار عمویش را به ما یادآوری کند. او می‌گوید: «قبل از هرچیز می‌خواهم بگویم زمانی که دادگاه حاج طیب تشکیل شد، جمله ماندگاری گفت که هیچ‌وقت از ذهن من پاک نمی‌شود. جمله معروفی است و احتمالا شنیده‌اید.

حاج طیب گفت: «من خودم را با اولاد حضرت زهرا (س) در نمی‌اندازم.» این جمله نباید فراموش شود. در ضمن و در زمان ما، بین افرادی شبیه عمویم آدم‌هایی بودند که ناجوانمرد بودند و آدم‌هایی هم بودند که جوانمرد بودند و از مال و ناموس مردم هم امانتداری می‌کردند. همه این‌ها را به یک چوب راندن، کار اشتباهی است.

طیب در زمان جوانی که من به دنیا نیامده بودم یا سن خیلی کمی داشتم، آدم شری بود و زیاد دعوا می‌کرد، اما در بخش دوم که بخش نمونه زندگی‌اش بود، مسیر درست را پیدا کرد.

البته من شاهد یک سری رفتار‌های عمویم بودم، ولی مواردی را فقط شنیده‌ام و در این انتقال مطالب، کمی بالا و پایین شده است. به هر حال، حقایقی در زندگی ایشان وجود داشته که به هیچ وجه قابل کتمان نیست. با بعضی مسائلی که درباره ایشان اغراق شده است، موافق نیستم.»

دگرگونی‌اش را مدیون ارادتش به اهل بیت (ع) است

او در پاسخ به این سوال که چطور حاج طیب، متحول شد هم می‌گوید: «قبل از تغییر سبک زندگی‌شان با پدرم به ایشان سر می‌زدیم. او آدم محکمی بود و در کنار همه آن رفتار‌هایی که از او تعریف می‌کنند، یک سری اصول برای خودش داشت و به هیچ وجه از آن‌ها کوتاه نمی‌آمد.

«طیب» روز قبل از اعدام هم باصلابت بود

البته اشتباهاتی هم داشت، اما به هرحال دگرگونی برای حاج طیب اتفاق افتاد که دلیلش ارادت بسیار او به خاندان اهل بیت (ع) بود. همه می‌دانند او در دسته‌های ایام محرم و صفر شرکت می‌کرد و علاقه قلبی به این کار داشت و به نظرم همین علاقه خالصانه برایش پایان خوشی را رقم زد. تمام دهه اول محرم را تکیه داشت و شب‌های تاسوعا و عاشورا هم خرج می‌داد و به این کار‌ها اعتقاد داشت.

خب او شهرت زیادی هم پیدا کرد. این شهرت حاصل این بود که خیلی سخاوتمند بود، خانواده‌های زیادی را تحت پوشش خودش قرار داده بود و در جامعه خودش که حالا یا می‌گویند جاهلان یا لوطی‌ها یا عیار‌ها (هرکسی هر اسمی می‌خواهد رویش بگذارد) با معیار‌های آن‌ها، به طیب نمره بالا می‌دادند و همه این‌ها در دگرگون شدنش موثر بود.»

صلابتش در روز قبل از اعدام باعث تعجبم شد

حاج رضایی درباره روز تیرباران عمویش با این مقدمه که در مراسم روز اعدام از خانواده‌اش کسی نبوده، می‌گوید: «ما روز قبل از اعدام به دیدن عمو رفته بودیم و به ما خبر داده بودند که فردا اعدام خواهد شد. فقط به ما گفت من را در کنار مادرم در نزدیکی حرم عبدالعظیم (ع) دفن کنید.

در چهره‌اش اصلا خبری از پشیمانی از تصمیم و ... هم نبود و همان‌طور که گفتم واقعا آدم محکمی بود. این‌قدر با صلابت بود که باعث تعجب همه ما شده بود. در ضمن و همان طور که گفتم ما در مراسم اعدام نبودیم، اما وقتی آن‌ها جسدش را تحویل دادند و من آن را دیدم، متوجه نشدم چطور من را بلند کردند. چیزی حدود ۱۷، ۱۸ گلوله خورده بود.»

«طیب» روز قبل از اعدام هم باصلابت بود

مردم با احترام از عمویم یاد می‌کنند

حاج‌رضایی درباره وضعیت فعلی خانواده «طیب» و نگاه مردم به عمویش می‌گوید: «ایشان متاهل بود. اکنون هم دو فرزندش خارج از کشور هستند و دو فرزندشان هم در میدان بارفروشان تهران، شغل پدر را ادامه می‌دهند. آن‌ها هم همیشه به من می‌گویند که مردم با احترام از پدرشان یاد می‌کنند و بعد از این همه سال، احترام زیادی برای طیب و طرز تفکرش قائل هستند.»

انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:44 - 1398/08/11
خدا رحمتش کنه ، عاقبت بخیر شد
آقای شاهرخ ضرغام هم .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
اسم مرحوم ضرغام كه واسه كشورش رفت خط مقدم جبهه و شهيد شد را به نحو موذيانه اى كنار اسم اين آوردى تا به خيال خام خودت اين را تطهير كنى غافل از اين كه عين نجس با آب هفت دريا تطهير نميشه. تاريخ خيلى وقته كه درباره اين و اوباش و اراذلى امثال اين قضاوتش را كرده. سخنرانى شهيد حاج مهدى عراقى درباره ماهيت و انگيزه واقعى اين الان هم هست.
امیر
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
این شخص در ابتدا به قدری به شاه علاقه داشت که عکس شاه را در بدن خود خالکوبی کرده بود
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
عکس شاهش رو بر بدنش خالکوبی کرده بوده اما آخرش هم خودش و هم شاهش جفتشون به درک واصل شدند و نعششان خوراک مار و مور شد
Sweden
15:39 - 1398/08/11
چیزی حدود ۱۷، ۱۸ گلوله خورده بود؟؟؟؟؟
والله حیف از حتی یک گلوله که خرج اون عموی نابکارت شد. باید با یه تیکه طنابی پارچه ای سیمی چیزی اون تن لششو از حلقومش آویزون میکردند و بعد از این که به درک واصل شد لاششو توی مزبله و مبال و مستراح مینداختند
پاسخ ها
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
این چرندیاتی ڪه گفتی لیاقت خانوادتو داره که چنین احمقی پرورش دادند که کسی رو ندیده در موردش قضاوت میکند اوف بر تو واون کسی که بهت نون داده که حرامت شود
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
اولا که این بنده خدا تو این دنیا نیستش و دستش کوتاس که اگه بود فک نمیکنم وجود داشتی تو چشماش نگاه کنی.
بعدشم حقیقت و به مام بگو که این مرحوم در زمان حیاتش چیکار باهات کرده که انقد ازش بیزاری.
Iran, Islamic Republic of
16:10 - 1398/08/11
طیب و شعبون بیمخ و حسین رمضون یخی و هفت کچلون و اسدالله خدایکی و یک مشت تبهکار دیگر در حوادث ۳۲ به شاه خدمت کردند و طیب انحصار واردات موز را گرفت اما بعدا چون نصیری باهاش بد شد و انحصارش لغو شد خواست در حوادث ۴۲ انتقام بگیره اما نتونست. در واقع یکی از معدود خدماتی که ممدرضای خائن بطور کاملا ناخواسته به این کشور کرد همین بود که زمین را از لوث وجود این تبهکار پاک کرد. لعنت خدا به روح پلیدش.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
الان دقیقا میشه بگی چه بدی در حق تو کردش.به ناحق یا به حق تیربارون شد دیگه اونم تو دهه چهل.بعدشم چرا انقد قضاوت میکنی مگه شما جای خدا نشستی که اینو اون نفرین میکنی خدا خودش بهترین قاضیه
Iran, Islamic Republic of
16:11 - 1398/08/11
در ضمن به اون مجالس کذایی هم نناز. چند روز پیش هم علی دمبه رفته بود بازار تهران عکس گرفته بود که بگه من هم عزادارم. ایشالا امام حسین توی کمرتون بزنه بیشرفای دزد.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
والله به مجالس عزاداری امام حسین نمیگن مجالس کذابی.شاید تو همین مجالسی که این افراد راه مینداختن فقط یه نفرم از ته دل عزاداری میکرده خودش کلی بوده.
Iran, Islamic Republic of
19:10 - 1398/08/11
اکنون هم دو فرزندش خارج از کشور هستند و دو فرزندشان هم در میدان بارفروشان تهران، شغل پدر را ادامه ميدهند. آنها هم همیشه به من ميگویند که مردم با احترام از پدرشان یاد ميكنند و بعد از این همه سال، احترام زیادی برای طیب و طرز تفکرش قائل هستند
طیب و طرز تفکرش؟! آره ارواح عمت! جز اين كه بچه هاى خودش چنين چيزى بهت بگن.
Iran, Islamic Republic of
22:18 - 1398/08/12
اسمش میاد ناخداگاه یاد چاله میدون میوفتم.یه آدم قالتاق میدونی. با یه چاقو ضامن دار همیشه تو جیب.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
خب دقيقا همينطور هم بوده
مگه فكر ميكردى چيز ديگرى بوده؟
يه لات و لمپن شرور چاقوكش بوده
Iran, Islamic Republic of
08:49 - 1398/08/13
آدمای حسابی که دارید تمجید یا لعنت میکنید . به شما چه مربوط که نظر میدید ؟؟؟
خداوکیل قرار نیست هرچی رو میبینیم یا میشنویم شروع کنیم به مرده باد و زنده باد گفتن -
بازخوانی یا بازگفت قسمتی از تاریخ معاصر در تمام دنیا رسمه ،ولی بدون قضاوت و اظهار نظر غیر کارشناسی ، برای مردم گفته میشه که قسمتی از تاریخ معاصرشون رو بدونند ، همین !
با عرض معذرت من قصد بی احترامی به هیچ کدوم از دوستان رو نداشتم و ندارم .
گرچه باید تا حدودی هم حق به ملت داد ،چون از بس حاکمیت از همه چی و همه کس چه با تخریب و چه با تکریم استفاده تبلیغاتی و سیاسی کرده که واقعا همه دچار صد پارگی ذهنی شدن .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
کاملا طبیعی است که وقتی حاکمیت تلاش میکنه تا به هر ضرب و زوری یک لات چاقوکش بی سر و پا رو به عنوان اسطوره و شهید معرفی کنه متقابلا از سوی ملت واکنشهای تندی برانگیخته میشه مخصوصا در شرایط فعلی که میدونیم اعصابها به شدت داغونه
-
20:45 - 1398/08/17
شعبان جعفری می گفت ، طیب امتیاز واردات موز را انحصارا در دست داشت و از این رو حتی تاج و شاه را هم روی سینه اش خالکوبی کرده بود و زمانی که انحصار واردات موز را از او گرفتند با شاه بهم زد و شد مخالف شاه بعد هم خرابکارها ازش سو استفاده کردند و گذاشتنش پای دیوار !
Iran, Islamic Republic of
10:31 - 1398/08/29
واسم جالبه که شهید طیب کجای جیره خورهای سعودی رو سوزونده که اینقدر دارن پشت سرش یاوه بافی میکنن , این شهید خیلی والامقام هست, من تازگیها زندگینامه ش رو خوندم و دقیقأ شرایطش شبیه شهید ضرغام هست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج