آیا وساطت ایران اوضاع عراق را آرام می‌کند؟
۹۲۴۹۷۴
۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۴
۱۲۷۲۵ 
با استمرار تظاهرات معیشتی در عراق، سیاستمداران این کشور به طرز آشکاری دچار سردرگمی شده و از رسیدن به یک راه حل توافقی برای پایان دادن به اعتراضات خیابانی عاجز هستند. در این میان، ایران با درک شرایط حساس عراق، سعی می‌کند میان گروه‌های سیاسی این کشور زمینه مشترک ایجاد کند. شرایط عراق نیز به گونه‌ای است که همه طرف‌ها برای آرام کردن اوضاع، آماده امتیازدهی هستند. از این رو، امکان موفقیت وساطت ایران وجود دارد.

فرارو: با استمرار تظاهرات معیشتی در عراق، سیاستمداران این کشور به طرز آشکاری دچار سردرگمی شده و از رسیدن به یک راه حل توافقی برای پایان دادن به اعتراضات خیابانی عاجز هستند. در این میان، ایران با درک شرایط حساس عراق، سعی می‌کند میان گروه‌های سیاسی این کشور زمینه مشترک ایجاد کند. شرایط عراق نیز به گونه‌ای است که همه طرف‌ها برای آرام کردن اوضاع، آماده امتیازدهی هستند. از این رو، امکان موفقیت وساطت ایران وجود دارد.

 روز جمعه گذشته، بزرگترین تظاهرات عراق پس از سقوط صدام حسین در بغداد و چند شهر دیگر برگزار شد. روز شنبه در درگیری نیرو‌های امنیتی با معترضان در بغداد یک نفر کشته و ۹۰ تن مجروح شدند. همزمان، معترضان در بصره جاده بندر ام قصر را بستند و با نیرو‌های امنیتی درگیر شدند. روز یکشنبه نیز تظاهرات‌کنندگان اکثر خیابان‌های بغداد را بستند و خواستار نافرمانی مدنی سراسری شدند.

آیا وساطت ایران اوضاع عراق را آرام می‌کند؟

تظاهرات عراق از اول ماه اکتبر شروع شد و پس از یک وقفه کوتاه به خاطر اربعین حسینی (ع) در ۲۵ اکتبر از سرگرفته شد. از آن زمان تاکنون، شهر‌ها و استان‌های جنوب عراق یکسره صحنه ناآرامی هستند. اعتراضات عراق تاکنون بیش از ۲۵۰ کشته و هزاران مجروح برجای گذاشته است. تظاهرات‌کنندگان به بیکاری، فقدان خدمات عمومی، فساد اقتصادی و سیاسی طبقه حاکم اعتراض دارند و بعضا خواستار براندازی کل نظام سیاسی شده‌اند. دولت عادل عبدالمهدی، برای مهار اعتراضات، بسته‌ای از اصلاحات سیاسی و اقتصادی پیشنهاد کرد، اما معترضان به پیشنهادات او توجهی نکردند.

از آنجا که اعتراضات عمدتا در مناطق شیعه‌نشین در جریان است، گروه‌های سیاسی شیعی بیش از همه تحت فشار قرار گرفته‌اند. این گروه‌ها که با خشم معترضان مواجه شده‌اند، دچار انفعال شده و ابتکار عمل را از دست داده‌اند. مقتدی صدر هم در ابتدا اینگونه بود. اما به تدریج سعی کرد به معترضان نزدیک شود و خود را سخنگوی آن‌ها نشان دهد. اگر چه صدر در تشکیل دولت عبدالمهدی نقش کلیدی ایفا کرد، اما اکنون خواستار تغییر این دولت و حتی برگزاری انتخابات زودهنگام زیرنظر سازمان ملل است.

گروه‌های دیگر با دیده شک و تردید به مواضع صدر نگاه می‌کنند. حتی آیت الله علی سیستانی، هم روز جمعه در بیانیه‌ای، تلویحا درباره مصادره شدن اراده ملت عراق توسط مقتدی صدر هشدار داد. در این بیانیه آمده: «هیچ شخص یا مجموعه یا گروهی با هر دیدگاهی یا هر کشوری در منطقه و جهان حق مصادره اراده ملت عراق و تحمیل نظر خود به آنان را ندارد.» بسیاری معتقدند که منظور آیت الله سیسانی از «هیچ شخص»، مقتدی صدر است. محافل نزدیک به صدر گفته‌اند او با آیت الله سیستانی درباره عزل عبدالمهدی صحبت کرده، اما ظاهرا آیت الله سیستانی، برای برکناری عبدالمهدی عجله‌ای ندارد.

چهره‌هایی مانند هادی عامری، نوری مالکی، قیس الخزعلی و فالح الفیاض، که هر کدام رهبر یک ائتلاف پارلمانی هستند، با براندازی دولت عبدالمهدی مخالف هستند و ترجیح می‌دهند عبدالمهدی سرکار باقی بماند و اصلاحاتی انجام دهد. در مقابل، افرادی مانند صدر، حیدر عبادی و عمار حکیم، که این‌ها هم هر کدام رهبر یک ائتلاف پارلمانی هستند، از کنار زدن عبدالمهدی حمایت می‌کنند. در این میان، اصرار صدر بر عزل عبدالمهدی از دیگران بیشتر است.

چالش مهار مقتدی صدر

در حال حاضر، سرنوشت عبدالمهدی و کابینه‌اش در دست صدر و عامری است. چون ائتلاف‌های این دو - به ترتیب سائرون و الفتح - بیشترین تعداد کرسی‌های پارلمان را در دست دارند. عامری، نسبت به تغییر کابینه تردید دارد. ایران نمی‌تواند به اختلاف‌نظر در میان گروه‌های سیاسی عراق بی‌تفاوت باشد. از این رو، برای مدیریت کردن اوضاع دست به کار شده است.

به ادعای روزنامه واشنگتن پست، یک روز پس از شعله‌ور شدن اعتراضات، سردار قاسم سلیمانی، عازم بغداد شد و بوسیله بالگرد وارد «منطقه سبز» بغداد شد. او در اقدامی غافلگیرانه، به جای نخست وزیر عراق، ریاست جلسه مقامات ارشد امنیتی عراق را برعهده گرفت. واشنگتن‌پست به نقل از مقامات آگاه عراق مدعی شد که سلیمانی پیشنهاداتی در زمینه مدیریت اعتراضات داده است.

اما تحرکات صدر ممکن است تظاهرات را تشدید کند. برخی گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از این است که صدر در پی تشدید تظاهرات است و از شیوخ عشایر سنی عراق درخواست کرده که به تظاهرات بپیوندند. شیوخ عشایر شیعه جنوب عراق، روز شنبه به تظاهرات پیوستند. بر همین اساس، ظاهرا ایران تصمیم گرفته صدر را مهار کند.

صدر این اواخر از قم به عراق بازگشته بود و مستقیما به معترضان در خیابان‌های نجف پیوست. برخی از نزدیکان صدر گفته‌اند او ممکن است به معترضان در میدان التحریر بغداد ملحق شود. اما ناگهان دوباره از نجف به تهران بازگشت. فرید مدرسی، روزنامه‌نگار ایرانی نزدیک به محافل دینی، در توئیتی مدعی شد: «سید مقتدی صدر به ایران بازگشت؛ او اکنون سوار بر هواپیمای نجف-تهران است. او چند روز پیش در پی شدت گرفتن اعتراضات در عراق، از قم به نجف بازگشته و به جمع معترضان رفت و چند بیانیه هم منتشر کرد، اما ناگهان امشب تصمیم به بازگشت دوباره به ایران گرفت و عازم قم شد.»

هنوز معلوم نیست که صدر به چه دلیل دوباره به ایران آمده است. او معمولا به دلایل دینی و خانوادگی به قم رفت و آمد دارد. اما بازگشت ناگهانی او به ایران این بار ممکن است با تحولات عراق ارتباط داشته باشد. خاصه آنکه صدر و ایران نسبت به دولت عبدالمهدی مواضع متفاوتی گرفته‌اند. او دنبال برکناری عبدالمهدی، ولی ایران خواستار ادامه کار عبدالمهدی است. جدای از این، منابعی در پارلمان عراق گفته‌اند ایران مشغول وساطت میان صدر و عامری است تا عراق با کمترین خسارت از بحران فعلی عبور کند.

در سه روز گذشته به رغم استمرار تظاهرات، سیاستمداران عراق هیچ ابتکار مهمی برای برون‌رفت از بحران ارائه نکردند؛ لذا ممکن است راهی جز استعفای دولت عبدالمهدی باقی نمانده باشد. اما مشکل این است که حتی استعفای عبدالمهدی هم ممکن است معترضان را آرام نکند.

منابعی در پارلمان عراق از وساطت ایران میان رهبران ائتلاف‌های سیاسی، مشخصا میان صدر و عامری، خبر می‌دهند. این منابع به روزنامه العربی الجدید گفته‌اند که وساطت ایران ممکن است به تفاهم صدر و عامری درباره استعفای عبدالمهدی و روی کار آمدن یک نخست وزیر جدید منجر شود.

احتمال موفقیت وساطت ایران کم نیست. چرا که اعتراضات، شرایط جدیدی را برای سیاستمداران عراق ایجاد کرده است. هیچکدام از جریان‌های سیاسی نمی‌خواهند خود را در مقابل مطالبات مردم نشان دهند. از این رو، آماده اند امتیازاتی به رقبای خود بدهند که در گذشته نمی‌دادند. افزون بر این، ادامه تظاهرات در عراق، پای قدرت‌‎های دیگر را به این کشور می‌کشاند. آمریکا به تازگی بیانیه داده و از دولت عراق خواسته است که به مطالبات معترضان توجه کند.

تاکنون، بسیاری از بازیگران منطقه‌ای و بین المللی تمایلی به مداخله موثر در تحولات عراق نشان نداده‌اند. اما چنانچه اوضاع عراق بحرانی‌تر شود، ممکن است مداخله کنند و فضای اعتراضات را به ضدیت با ایران سوق دهند. چنین مداخله‌ای به نفع ایران و گروه‌های سیاسی شیعی عراق نیست؛ لذا ایران و این گروه‌ها مایل‌اند هر چه زودتر بحران عراق به نحوی پایان یابد که هم مطالبات معقول معترضان محقق شود و هم ساختار کلی نظام سیاسی عراق حفظ شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 49
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:16 - 1398/08/12
خخخخخخخخخ، اونا بخاطر بیرون کردن ایران از کشورشون دارن تظاهرات میکنن
پاسخ ها
ابابیل
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
اونوقت توهم ایرانی هستی وشوق میکنی ،،اما فکر خون هزاران جوانت رانمیکنی که برای همینها وامنیت اینها جانشان رافداکردن ،،
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
تمام تظاهرات عراق بخاطر کوتاه کردن دست شما ها ازعراقه بفهم نفهم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
، جوانان ما در عراق چه میکنند؟
-
17:27 - 1398/08/12
من ایرانیم هیچ ایرانی بە غریبە نمیفروشم ولی خدایی شما بیا بیرون اونها مشکلشان درست میشە چون تمام حرفهایشان میگن ایران باید برە
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
بله ایران میتواند مشکل حل کند سرمایه گذاری پول کلان بین تظاهرکنندگان تقسیم کند یا سرانشان حل حله
Iran, Islamic Republic of
17:30 - 1398/08/12
ایران اگه بیل زن بود باغچه خودشو بیل میزد
Iran, Islamic Republic of
17:30 - 1398/08/12
به چه زبونی بگن عامل بدبختی عراق کشوره ایرانه . عکس و پرچم که آتیش میزنن یعنی چه .
Iran, Islamic Republic of
17:30 - 1398/08/12
وساطتت ایران؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
17:30 - 1398/08/12
دارن ایران رو فش میدن میگن باعث بدبختی ما دخالت ایرانه بعد اینا میگن ایران بره درستش کنه
رهبران ما اگر لالایی بلدن برا کشور خودمون بخونن که ملتش دارن تو فقر وبدبختی جون میکنن
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
ایران و عراق از قبل از اسلام رابطه نزدیک فرهنگی و اقتصادی و سیاسی داشته اند. مراسم اربعین در عراق و پذیرایی عراقیها از زائران ایرانی نیز نشانه همین رابطه نزدیک است. شعارها و اقدامات تعدادی عراقی که معلوم نیست به کجا وصل هستند دلیل بر قبول نداشتن ایران نیست. همچنانکه آنها پرچم های امریکا ، اسرائیل و عربستان را هم آتش زدند.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
احسن
محمد
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
اگه ایران نبود الان عراق دست داعش بود جماعت قدر نشناس
Iran, Islamic Republic of
17:34 - 1398/08/12
خود ایران پایه و اساس ناارامیها در منطقه است و دخالتش منجر میشود به سوریه ای دیگر و ویرانی بیشتر برای عراق
Germany
17:36 - 1398/08/12
نابسامانی تقصیر ایرانه
Iran, Islamic Republic of
17:47 - 1398/08/12
دخالت ایران اوضاع که ارام نمی کند هیچ بدتر میکند اگر کچل درمانی داشت بر سر کچل درمان می کرد
Canada
17:51 - 1398/08/12
ایران بهتر است فکر اوضاع اقتصادی اش باشد. عراق هم کاه ویونچه ارسالی اش از ایران کم شده شروع به لگد پرانی کرده.شکم خالی دین و ایمان نداره.
Iran, Islamic Republic of
17:56 - 1398/08/12
ایران اصلی ترین عامل ناآرامی در عراقه. اونقت میخواد آروم کنه اونجا رو؟
Iran, Islamic Republic of
17:56 - 1398/08/12
اگه شماها اونجا رو رها کنید همه چیز آروم میشه باایران مشکل دارن
Iran, Islamic Republic of
18:00 - 1398/08/12
بدترمیکنه چون اونهامیگن مانمیخواهیم متل ایران باشیم دخالت بش متل افغانیابااینکه بودجه منابع شغلامون بهشون میدین
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
ما خدمات زیادی به عراق کردیم. با شعار چند عراقی احمق که معلوم نیست به کجا وصل هستند ، عراق را تقدیم عربستان و آمریکا کنیم. ؟ اندکی بینش سیاسی و غیرت ملی !!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
احسن
سانسور بی سانسور
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
بیخود و غلط کردید به عراق خدمت کردید.و پول این مردم رو خرج عراق و عرقی کردید،در حالی که این همه مردم خودمون گرسنه اند،
وضعیت مدارس کپری رو نمیبیند؟؟؟؟
وضعیت زلزله زده ها و سیل زده ها رو نمیبیند؟؟؟؟
کودکان کار رو ندیدید؟؟؟؟
این همه بیکاری و نابسامانی رو نمیبنید؟؟؟
و......‌‌
الان هم عراق نوکر امریکا و عربستانه و از توبره میخوره و هم از اخور
شما یع مشت احمق وساده لوح هستید.
Iran, Islamic Republic of
18:11 - 1398/08/12
اگه دکتر هستین اول سر کچل خودمون درمان کنید که مملکت فساد گرفته همجا را دزدا قرق کردند
Iran, Islamic Republic of
18:17 - 1398/08/12
فردا پول میاد براتون موفق شدین
Iran, Islamic Republic of
18:30 - 1398/08/12
باکدام تجربه کنترل هزینه های معیشت مردم خودتان،به طرف عراقی مشاوره میدهید؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
18:43 - 1398/08/12
خدایی موندم اینهمه ادم موقع جنگ با داعش کجا بودن که جوونای ما ، رو از دم تیغ گذروندن! اگر عراق اینهمه آدم توشه پس چرا خودشون از کشورشون دفاع نمیکنن؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
پس شما چرا رفتی مگر بت اڵتماس کردن اینهمه خرج تو عراق برای چی حالا هم داریم میبینیم چە میگن چە میشنویم
Iran, Islamic Republic of
18:51 - 1398/08/12
''''' امتحانش ضرر نداره ' تظاهرات میلیونی در عراق''' خواهان وساطت ایران شدند' تا آرام گیرند!
Iran, Islamic Republic of
18:56 - 1398/08/12
خوب به ماچه گورپدرهمشون
Iran, Islamic Republic of
18:57 - 1398/08/12
به ماچه بزارهمدیگه رابکشن
Iran, Islamic Republic of
19:07 - 1398/08/12
منظور سیستانی مقامات ایران هست
Iran, Islamic Republic of
19:08 - 1398/08/12
نه دخالت ایران بدتر می کنه وضعشون رو
Iran, Islamic Republic of
19:09 - 1398/08/12
مگر وظیفه ایران هست که صدر را کنترل کند بر چه اساسی داره دخالت میکنه مگر ما به کشورهای دیگه اجازه دخالت در کشورمون را می دهیم؟!!!
Iran, Islamic Republic of
19:53 - 1398/08/12
آفرین به مردم عراق مردن در خیابان بهتر از مردن از گرسنگی است.
Iran, Islamic Republic of
20:03 - 1398/08/12
ملت عراق قطعا وساطت ایران را رد میکند
Iran, Islamic Republic of
20:10 - 1398/08/12
ملت عراق هیچکس را قبول ندارند .
United Arab Emirates
21:23 - 1398/08/12
مدیران دولت تدبیر وامید دخالت نکند که بدتر میشود !؟ شاید هم دوباره با ایران ی ده سالی جنگ کند !!!!
Iran, Islamic Republic of
00:01 - 1398/08/13
اقا خدایی حرفامون سانسور نکنین. آزادی بیان خوبه
عامل بدبختی منطقه خود ایران هست...مردم خودمون هم کلی بدبخت شدن...چقد دشمنی با دنیا ؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
01:00 - 1398/08/13
چهل سال درامورکشورهای دیگردخالت کردیم وامورنابسامان داخلی کشورمان رافراموش کردیم وملت خودمان راگرسنه گذاشتیم . حالااوضاع نابسامان عراق باعث شده که ایران به یک کشورکاملاًمنفوردرمنطقه معرفی شودوتمام اوضاع اقتصادی وبیکاری وتمام بدبختیهادرعراق راازایران بدانند . چرانمیخواهیم ازاین مداخلات دست بکشیم . وموجب سربلندی ایران وایرانی درمنطقه وجهان شویم؟
Iran, Islamic Republic of
06:54 - 1398/08/13
پرچم آمریکا و اسرائیل و عربستان بوسیله نیروهای نیابتی ایران در عراق آتش زده میشه . همانطور که آتش زدن پرچم ایران را به عوامل خارجی عراق ربط میدید
United States
08:15 - 1398/08/13
نه کاربدترمیشه بهتره خودشون یعنی عراقیادرستش کنن بماچه
United States
08:15 - 1398/08/13
نه کاربدترمیشه بهتره خودشون یعنی عراقیادرستش کنن بماچه
پاسخ ها
یوسف
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
من دوساله عراق کار می کردم این جماعت حق دارند آب حموماشون میره تو کوچه ها آب خوردن ندارند گاز ندارند من هر سری که برمی گردم پرچم ایران را می بوسم بخدا عراق یعنی جهنم یعنی جهنم اینطوری باشه خیلی وحشتناکه خدا به دادمون برسه در ضمن اونهایی که می خواهید وساطت کنید به ابدول مهدی بگید که دیوس این همه نفت داری این همه پول داری تو عرزه یک تصفیه آب نمی تونی درست کنی کل کو جه پس کوچه ها آشغاله خلاصه بی خیال عراق شید
Iran, Islamic Republic of
09:05 - 1398/08/13
جالبه میگین کسی حق نداره تو امور کشورهای دیگه دخالت کنه بعد هر جا رو نگاه میکنی ایران هست...
Iran, Islamic Republic of
09:58 - 1398/08/13
ما میگیم نره تو بگو بدوش نصف ناآرامی های عراق بخاطر دخالت وحضور ایرانه اونوقت تو میخوای وساطت کنی چی میزنید شماها
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج