بررسی موشکافانه شکایت محسن نامجو از من و تو
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۹۲۸۰۳۷
۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰
۴۰۷۱
محسن نامجو، خواننده ایرانی به انتقاد از شبکه من و تو برای استفاده غیرقانونی از آهنگش پرداخت. وی گفت: «پیگیر حقوقی این اتفاق هستم و تا آخر این مساله را پیگیری می‌کنم تا یک بار برای همیشه امثال این تلویزیون به خودشان اجازه ندهند هر استفاده‌ای که دلشان می‌خواهد و هر چیزی که می‌خواهند از آثار دیگران بسازند.» جوانب این شکایت از منظر یک حقوقدان را بررسی می‌کنیم.

برترین‌ها: محسن نامجو، خواننده ایرانی به انتقاد از شبکه من و تو برای استفاده غیرقانونی از آهنگش پرداخت. وی گفت: «پیگیر حقوقی این اتفاق هستم و تا آخر این مساله را پیگیری می‌کنم تا یک بار برای همیشه امثال این تلویزیون به خودشان اجازه ندهند هر استفاده‌ای که دلشان می‌خواهد و هر چیزی که می‌خواهند از آثار دیگران بسازند.»

بررسی موشکافانه شکایت محسن نامجو از من و تو

جوانب این شکایت از منظر  صنم حقیقی (حقوقدان ) را بررسی می‌کنیم:

١- در ارتباط با شكايت محسن نامجو از شبكه من و تو: در موضوع مورد بحث، نامجو مدعيست آهنگ "نامه"او، با كپي از ملودي و تغيير شعرش، در برنامه "نيم" درشبكه من و تو منتشر شده است. اين برنامه، برنامه طنز عروسکی با نگاه انتقادی به مسائل و مشکلات اجتماعی و سيلسي كشور ايران است.

٢- براي بررسي نقض حقوق كپي رايت ابتدا دو سوال بايد پاسخ داده شود: 1- آيا آهنگ "نامه" متعلق به نامجوست؟ 2- اگر جواب مثبت است،آيا اين آهنگ بدون اجازه نامجو كپي و در برنامه منتشر شده است؟ طبق اطلاعات بدست آمده جواب هردو گزينه مثبت است. پس در اين حالت مساله "كپي" بدون اجازه محرز است.

٣- حال سوال اينجاست كه آيا تحت شرايطي، شخص كپى‌کننده،عليرغم عدم كسب اجازه، از مسووليت مبري خواهد شد يا خير. بررسى نقض حقوق كپي‌رایت در قوانين كشورهاي مختلف متفاوت است. اين بررسي (بدون تحليل حقوقي آن اینجا) در كشور انگلستان، جايي كه در آن كپي رخ داده، ميسر است و مي‌بایست به قانون.

۴- كشور انگلستان در اين زمينه رجوع كرد. كشور انگلستان قوانين كپيرايت بين المللي و قانون اروپاي متحد را در سيستم خود اعمال كرده و براي بررسي اين قانون ميبايست به رويه قضايي و پروندههاي مختلف كپيرايت آن كشور رجوع كرد كه نتيجه اين بررسي در زير آمده است.

۵- درقانون انگلستان مشابه كشورهاي ديگر، در صورت عدم كسب اجازه از صاحب مولف اصلي در بررسي نقض كپي‌رایت (مثال ما)، اصل بر اين است كه شخص كپي‌کننده ناقض حقوق كپ‌رایت است. اما اين اصل كلي استثنايي دارد. در يك حالت ممكن است كپي‌کننده تبرئه شود و آن اين است كه ثابت كند كپي‌اش در جهت.

۶- استفاده منصفانه بوده. آيا طبق رويه قضايي كشور انگلستان، استفاده از آهنگ "نامه" در برنامه طنز "من و تو" مصداق "استفاده منصفانه"ست؟

در حقوق انگلستان قانون اصلي استفاده منصفانه آن است كه توازن بين حقوق مولف اصلي و آزادي بيان كپي‌کننده برقرارشود.

۷- در وهله اول بايد ديد آيا كپي از اثر اصلي 1) جنبه غير تجاري داشته 2) به قصد انتقاد يا بررسي گزارش و وقايع جاري بوده و يا 3) به قصد آموزش، نقد و يا مسخره كردن بوده.

۸- درصورتيكه قاضي تشخيص دهد استفاده از آهنگ "نامه" در يكي از اين سه دسته قرار مي گيرد، در قدم بعدي، مي‌بایست منصفانه بودن بررسي شود.
 
۹- اگر فرض كنيم كپي آهنگ "نامه" غير تجاري بوده، به قصد انتقاد از وقايع جاري بوده و يا به قصد طنز بوده :ه در مثال ما همه اين موارد موجود است)، همچنان بايد ثابت شود كه كپي "منصفانه" بوده يا خير!

۱۰- اين به اين معنی‌ست كه، برخلاف نظر بعضي دوستان، صرف قرار گرفتن در تمام اين سه دسته،كپي خودبخود منصفانه تلقي نمي شود.

عوامل متعددي براي بررسي منصفانه بودن در قانون موجود است و مهمترين آنها جواب به سوالات زير توسط "شخص معقول و صادق و بي غرض" است (اين نكته حائز اهميت است!)

۱۱- آيا استفاده خاص از اين آهنگ در اين برنامه، وجهه آهنگ اصلي را مخدوش خواهد كرد؟‌ آيا اين طنازي براي وجهه مولف اصلي مضر، تهديدكننده يا غلوشده است؟ (براي بررسي اين نكته به وجهه نامجو و سياسي بودن برنامه دقت شود).

۱۲- آيا مقدار ملودي استفاده شده از آهنگ اصلي بيش از چند خط/نت است؟ (به اينكه كل ملودي آهنگ "نامه" كپي شده يا فقط بخش كمي كپي شده دقت شود).

۱۳- آيا تغيير آهنگ در حدى‌ست كه آهنگ كپي شده براي خود هويت جداگانه‌ای نيافته و ادامه همان آهنگ اصلي با كمي تغيير است؟ (در اين نكته دقت كنيد كه با شنيدن اين آهنگ ياد آهنگ نامجو مي‌افتید يا ياد برنامه "نيم" اگر ياد آهنگ نامجو بيفتيد يعني هويت جداگانه ندارد.
 
۱۴- آيا آهنگ كپي شده طنز كافي دارد يا طنز به شكلي كه هدف برنامه از نقد/مسخره تامين شده باشد است، و طنز كپي را توجيه می‌كند يا طنز کافی برتی تغییر هویت آهنگ اصلی و رسيدن به هدف خاص كافي نيست؟ (جالب است كه اين نكته كاملا به شوخ طبعي قاضي دادگاه بستگي خواهد داشت)
 
۱۵- آيا براي رساندن پيام، آهنگ ديگري مي توانسته ساخته و استفاده شود يا آهنگ "نامه" فقط در جهت تاثيرگذاري بيشتر روي مخاطب برنامه انتخاب شده؟ (جواب اين سوال را شما بدهيد!).
 
۱۶- اگر جواب هريك از اين سوالها مثبت بود و با توجه به رويه قضايي موجود در انگلستان، به احتمال زياد، حق مولف اصلي آهنگ "نامه"، يعني محسن نامجو، نقض شده تلقي خواهد شد.
 
۱۷- امیدوارم با ديدن پيچيدگی اين بررسی، از دادن حكم برائت یا محکومیت بدون آگاهی به زیر و زبر موضوع طفره رويد. ممنون.
 
١٨- و در آخر راجع به parody كه دوستان به آن اشاره می‌کنند: parody یکی از مصادیق استفاده منصفانه‌ست یعنی تمام سوالات بالا شامل parody هم هست. بحث جدایی نیست و در دل همین بحث است با همین شرایط.
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:45 - 1398/08/21
شما در حدی نیستی که از من وتو شکایت کنی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
مو قشنگ تو رو به چه سیاست اخه
Iran, Islamic Republic of
12:35 - 1398/08/21
سر و ته همشون یه کرباسه
Iran, Islamic Republic of
13:29 - 1398/08/21
من وتو شبکه ملی ایرانیان
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
منوتو شبکه ملی خائنان
Iran, Islamic Republic of
16:57 - 1398/08/21
منو تو جیره خوار و نامجو..... همشون در پیتی
پاسخ ها
بدون نام
United States
۰۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۳
فقط تو خوبی
Iran, Islamic Republic of
15:31 - 1398/08/22
ایشالا هنرمند عزیزمون از دام اعتیاد رها خواهد شد و زمینه سوء استفاده های بعدی از این وضع ناگوار و پریشان ایشان، از بین خواهد رفت.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_4
فرش تارنگ_2
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
کالابرد_فوترموبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
استیل رگال_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
فرش تارنگ_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
کالابرد_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
شفا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر