جواب فضول‌ها را اینطوری بدهید!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر نداف کرمانی 1
اپیلاسیون نانا 1
زمردی_داخلی1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
زمردی_داخلی3
کلاسینو_3
دکتر نداف کرمانی 3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
دکتر نداف کرمانی 4
زمردی_داخلی4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
کلاسینو_4
ریزخور_2
کلاسینو_2
زمردی_داخلی2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۹۲۸۰۴۹
۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۸
۸۴۶۰۸
بعضی آدم‌ها گاهی ممکن است از سر کنجکاوی، درباره مسائل شخصی ما بپرسند، اما عده‌ای از افراد به نظر می‌رسد همیشه به دنبال سرک کشیدن در زندگی دیگران و فضولی در کار‌هایی هستند که ربطی به آن‌ها ندارد یا کاملا خصوصی است.

روزنامه خراسان - هدی بانکی: بعضی آدم‌ها گاهی ممکن است از سر کنجکاوی، درباره مسائل شخصی ما بپرسند، اما عده‌ای از افراد به نظر می‌رسد همیشه به دنبال سرک کشیدن در زندگی دیگران و فضولی در کار‌هایی هستند که ربطی به آن‌ها ندارد یا کاملا خصوصی است.

شاید شما جزو افرادی باشید که جواب سوال فضول‌ها را می‌دهید و با این که خوش‌تان نمی‌آید، مقاومتی نمی‌کنید، اما بهترین واکنش در چنین مواقعی چیست؟ مهم‌ترین چیزی که باید به یاد داشته باشید این است که جواب بی‌ادبی را با بی‌ادبی دادن، به ندرت مشکلی را حل می‌کند.

اگر واکنش شما بی‌ادبی باشد در واقع خودتان را در سطح کسی که بی‌ادبی را شروع کرده، پایین می‌آورید. همچنین جواب بی‌ادبی را با بی‌ادبی دادن، موقعیت را بدتر و احساسات بدی را در شما ایجاد می‌کند و باعث می‌شود شما، بدتر از کسی که فضولی و بی‌ادبی کرده، در نگاه دیگران جلوه کنید. با این حال، راه‌حل چیست؟

جواب فضول‌ها را چگونه بدهیم؟

مودب و باملاحظه باشید

آدم‌های فضول معمولا قبول ندارند که رفتار‌های زشتی از خود نشان می‌دهند، اما حتی اگر هم بدانند، باز هم شما نباید با رفتاری متقابل جواب‌شان را بدهید. این انتخاب شماست که جواب افراد فضول را بدهید یا نه، نادیده‌شان بگیرید یا از آن‌ها بپرسید چه می‌خواهند بدانند. هر واکنشی که نشان می‌دهید باید همراه با لبخند و لحنی ملایم باشد. در صورت امکان از شوخی و خنده برای تلطیف جواب‌تان استفاده کنید و سپس موضوع را تغییر دهید.

به چه سوالی، چطور پاسخ دهیم؟

یک سری از سوال‌های بی‌ادبانه که فضولی تلقی می‌شوند، معمولا رواج بیشتری دارند؛ بنابراین برای زمان‌هایی که ممکن است توسط یک فرد فضول غافل گیر شوید، می‌توانید از قبل آماده شوید. به این صورت که از قبل بدانید چه جوابی باید بدهید تا طرف مقابل‌تان بداند شما سوال‌های او را بی‌ادبی تلقی می‌کنید.

برای برخورد با چنین افرادی چند راه وجود دارد: جوابی را که به دنبالش هستند بدهید، با شوخی و مزاح موقعیت را تغییر دهید یا به طریقی به آن‌ها بفهمانید که بابت پرسیدن چنین مسائلی آن‌ها را گستاخ و بی‌ادب محسوب می‌کنید. در ادامه به چند سوال رایج و بهترین شیوه پاسخ دادن به آن‌ها اشاره می‌شود.

چقدر پول درمیاری؟

سوال کردن درباره پول و میزان درآمد با این‌که فضولی و بی‌ادبی محسوب می‌شود، اما نسبتا شایع است. برای جواب دادن به این سوال چند انتخاب دارید که بسته به این که چه کسی آن را از شما می‌پرسد، متفاوت است، این که آن فرد همکارتان است یا کسی که در هواپیما کنارتان نشسته یا فامیل است.

ساده‌ترین جواب این است که بگویید هرگز با کسی در خصوص پول و درآمدتان صحبت نمی‌کنید جز همسرتان. بیشتر افراد این را می‌پذیرند، اما عده‌ای نیز هستند که بی خیال نمی‌شوند و ممکن است با پافشاری یا توهین بخواهند وادارتان کنند جواب‌شان را بدهید. در تله این افراد نیفتید.

آن‌قدر موضوع صحبت را عوض کنید تا او بالاخره پیام شما را دریافت کند. یک راه دیگر هم این است که با شوخی و طنز جواب بدهید مثلا بگویید: «درآمدم آن‌قدری است که بتوانم قبض‌ها و وام‌هایم را پرداخت کنم» و بخندید یا «درآمدم آن اندازه نیست که بتوانم هر کاری دوست دارم، انجام بدهم، خودت چطور؟»

جواب فضول‌ها را چگونه بدهیم؟

چند سال داری؟

بعضی اشخاص مشکلی با گفتن سن‌شان ندارند و روی این موضوع حساس نیستند، اما برخی دوست ندارند کسی درباره سن و سال‌شان از آن‌ها سوال کند. اگر در مواردی که لازم نیست طرف مقابل سن‌تان را بداند، این سوال از شما شود باز هم انتخاب خودتان است که به شوخی و طنز جواب بدهید و موضوع را عوض کنید یا این‌که به صراحت و مودبانه اعلام کنید معمولا درباره سن‌تان با کسی حرف نمی‌زنید.

این خانه را چند خریدی؟

این هم یک سوال متداول دیگر درباره پول است که کسی نباید وادارتان کند تا به آن جواب بدهید. اگر آدم مودبی باشید، اما واقعا دل‌تان نخواهد در خصوص قیمت خانه‌تان با کسی حرف بزنید، می‌توانید بگویید: «همان اندازه که خانه‌ها در این محله قیمت دارند.

خانه بسیار راحت و دوست داشتنی است و از همان اول که قدم در آن گذاشتم حس خوبی به آن پیدا کردم ...» و بدین ترتیب فورا موضوع صحبت را عوض کنید تا طرف مقابل‌تان بداند دوست ندارید درباره قیمت این خانه حرفی بزنید. اگر او همچنان اصرار داشت بداند چقدر برای این خانه پول داده‌اید، می‌توانید به او پیشنهاد کنید سری به بنگاه‌ها یا وبسایت‌های مربوط بزند و قیمت بگیرد!

هنوز مجردی؟

خیلی از دختر‌ها و پسر‌هایی که دهه ۲۰ و ۳۰ زندگی خود را طی می‌کنند، این تجربه را دارند. این سوال معمولا توسط بستگان یا دوستانی مطرح می‌شود که دوست دارند شما را شاد و خوشحال ببینند، اما شنیدن مکرر آن، مطمئنا شادتان نمی‌کند.

مثلا به طرف مقابل بگویید هنوز کسی را که دوست دارید باقی عمرتان را با او زندگی کنید، پیدا نکرده‌اید و اگر چنین کسی را پیدا کنید، به هر کسی که مایل است بداند اعلام خواهید کرد! و درست مانند توصیه‌هایی که در بالا گفتیم، موضوع صحبت را عوض کنید.

جواب فضول‌ها را چگونه بدهیم؟

چرا این‌قدر چاق (لاغر) شدی؟

اگر شما وزن کم یا اضافه کنید، مطمئنا در ظاهرتان پیداست و نیازی به پرسیدن ندارد، اما وقتی کسی این موضوع را به رخ‌تان می‌کشد و با بی‌ملاحظگی با لحن خاصی این سوال را از شما می‌کند، لبخند بزنید و بگویید: «من خیلی حالم خوب است، شما چطور؟» همین جمله باید این پیام را برساند که علاقه‌ای به ادامه این موضوع ندارید و نمی‌خواهید این سوال بی‌ادبانه را جواب بدهید.

منبع: thespruce ،mannersmentor

انتشار یافته: 39
در انتظار بررسی:11
Iran (Islamic Republic of)
10:15 - 1398/08/22
مورد آخر متاسفانه خیلی باهاش برخورد دارم...هروقت منو میبینن میگن لاغر شدی..حتی مورد داشتم طرف امروز منو دیده میگه لاغر شدی،فرداش منو دیده میگه چرا لاغر شدی؟منم جواب دادم اینجور ک تو هربار منو میبینی میگی لاغر شدی با این حساب الان چیزی از من باید نمونده باشه!!!
در صورتیکه من عاشق خودمم و واقعا اندامم دوس دارم و استخوانی نیستم و صورت من پره.ینی لاغریم تو ذوق نمیزنه.
نمدونم شاید اونا توقع دارن مث خودشون چن طبقه شکم پهلو داشته باشم!!!
پاسخ ها
بدون نام
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
به اونیکه میگه چرا هنوز مجردی باید بگیم اره چون با دوست پسرم هنوز به حدی نرسیدیم ازدواج کنیم مثل شما هم با هر چلغوزی نمیریم زیر یه سقف استاندارهامون بالاتره
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
واقعا من بعداز یه بیماری سخت درعرض ۱۰ ماه ۱۴ کیلو اضاف کردم یعنی از ۳۸ کیلو شدم ۵۲ کیلو ولی یکی منوتوخیابون دیدو گفت چقدرلاغرشدی
بدون نام
United States of America
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
همین که خودتو دوست داری مهمه
بی نام
Germany
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۳
یه فامیل بیشعوردارم که از من تنفرداره و به من حسادت میکنه هروقت ببینه کافیه یه جوش کوچیک روی صورتم باشه یااینکه ازچاقی زنان میگه که زنان چاق نفهمن و ازاین حرفا بااینکه من فقط چندکیلو اضافه وزن دارم ، نهایت تلاشم اینه سالی یکبارببینمش اونم فقط عید بااینکه فامیل نزدیکه، تنهاکاری که توی این سالهاکردم اینه که سرم به زندگی خودم باشه وجایی که اون هست نمیرم که نتیجه اش هم شده یه مقدارازفامیل کناره گرفتن چون همه جااونو دعوت میکنن ، همین کارم باعث بهترشدن زندگیم ازهمه لحاظ شده و من و شوهرم راضی هستیم ، شمام اگریه همچین ادمی دوروبرتون هست تاجایی که میشه ازش فاصله بگیرین تا ارامش داشته باشین
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
عزیز دلم منم همینجوری بودم اندامم کاملا ورزشکاری دقیقا مثل مدل ها ولی هرکی میدید سریع میگفت چقدر لاغری تا اینکه یبار دم یکیو قیچی کردم گفتم چرا هرکی چاقه منو لاغر میبینه دیگه ساکت شدن خخخخ
بدون نام
Germany
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
وای خدا وای خدا حرف دل منو زدی
جدی حس میکنم زورشون میاد که اینقدر این موضوع رو به رخ میکشن
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
11:07 - 1398/08/22
یکی از دلایلی که ما در ایران بسیار بسیار زیاد دروغ می گیم اینه که بسیار سوال هایی می شنویم که جوابش اینه :
ببخشید پاسخ این سوال به شما مربوط نمی شه
ولی چون در خیلی موارد شخص در جایگاه رئیس ، فامیل ، دوست ، آشنا و ... است و گفتن این حرف هزینه بالا داره متوسل به دروغ های کوچک و بزرگ می شیم
ایرانی هایی که به خارج می روند از اولین تغییرات جالبی که می بینند کاهش زیاد دروغ هایشان است
البته دلیل عمده دیگر هم عدم نیاز به تظاهر در جامعه است
پاسخ ها
بدون نام
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
تازه یادش رفته لیست کامل بده چند سالته ترم چندی معدلت چنده بابا لامصب سرتو از تومبونمون بکش بیرون
Iran (Islamic Republic of)
11:26 - 1398/08/22
مرگ بر هرچی آدم فضوله
پاسخ ها
Amr
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
حالا یه دور سوال میپرسن بعد تو جواب میدی تموم نمیشه بعدشم فید بک احمقانه نشون میدن مثلا میگن چقدر درمیاری میگی فلان قدر میبینی که داره حسرت میخوره ام بعد قمپز میکنن ایشالا بهتر بشه فرقی هم نداره شما بگو ماهی یه میلیارد باز همینه
یا میگن مجردی میگی اره ،میگن طفلکی! حالا خوبه خودشون حسشون به تاهلشون اینه که دست و پاشون زنجیر شده از قیافه اشون هم انزجار از وضعیت متاهلیشون میباره به شدت
اما باز دیالوگ همینه مهم اینه که باید از در اینکه اوضاعت بده وارد بشن
Armin
Germany
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
ااحسنت
Iran (Islamic Republic of)
11:47 - 1398/08/22
باز خوبه آدمى كه فضوله خودش بياد مستقيم از ما بپرسه
آدماي فضول اطرافم منو تو خيابون ميبينن انگار منو نميشناسن سلامم نميدن اما آمار منو از خواهرم ميگيرن !
اينا ديگه نوبرن والا
پاسخ ها
بدون نام
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
من به مامانم سپردم هرکی چیزی پرسید بگو من اصلا همچین لچه ای ندارم
Germany
12:38 - 1398/08/22
امان از دست فضول ها امان ...
Iran (Islamic Republic of)
13:02 - 1398/08/22
واقعا امان از دست فضولهااااااااااااااااااا
Iran (Islamic Republic of)
13:05 - 1398/08/22
ببخشید ولی خیلی جوابای چرت و پرتی بودن فکر کردم الان چه چیزای خوبی تو آستین دارید اینا که در حد پسر پونزده ساله بودن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۳
اگر راه حل بهتری دارید ارائه بدید،خوشحال میشیم
Iran (Islamic Republic of)
16:30 - 1398/08/22
راهکارای خوبی ندادین

خودتون دارین میگین فضول

پس باید جواب فضولو محکمتر و قاطع تر داد
Spain
16:43 - 1398/08/22
بحث و عوض کردن اصلا جالب نیست ادم و ضعیف نشون میده و جوابهاتون بدرد نمیخورد
United States of America
22:02 - 1398/08/22
شما فکر میکنید ادم فضول با این جواب ها قانع میشه دست از سرمون بر میداره؟
Germany
22:10 - 1398/08/22
کاش در مورد جواب به این سوال که چرا بچه دار نمیشید هم یه پاسخ دندان شکن میزاشتید کم کم دارم کلافه میشم دوستان راهنمایی کنید لطفا
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
بگو به خوومون مربوطه خلاص
مریم
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
من هم میگم در شرایط فعلی علاقه ای به بچه دار شدن ندارم.ولی فکر میکنم الان مردم حداقل تو تهران کمتر فضولی میکنن و حد خودشون رو نگه میدارن.
Korea (Republic of)
08:01 - 1398/08/23
دوستان در جواب چرا بچه دار نمیشی و کی بچه دار میشی دیر میشه و سنت بالا میره و ... یه جواب دندان شکن بدین تا خدمت همکارام عرض کنم. تا حالا بی محلی کردم یه مقداری جواب داده.
پاسخ ها
بی نام
Germany
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۳
شمابگو اصلا بچه مون نمیشه، خیلی دوادرمون کردیم نمیشه خواست هردکتریم بهت معرفی کردن بگو رفتیم دیگه نمیخوایم. البته نظر منه . ولی بی محلی واقعا بهترین کاره چون یه سری ادم مریض یه بازی شروع میکنن
که شما رو وارد اون بازی کنند شما وارد نشید و به همون بی محلی ادامه بدید بهتره، میدونید چرا هی میپرسن؟ چون میخوان سر از زندگیتون در بیارن منتظرن بگید با همسرم اختلاف دارم و از این جورچیزا که مقدمه یه بحث جدیده
بدون نام
Netherlands
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۳
باید بگید تصمیم به بچه دار شدن فقط به من و همسرم مربوط میشه و هر وقت خودمون صلاح بدونیم اقدام می کنیم
Iran (Islamic Republic of)
17:12 - 1398/08/23
همه اینا به کنار زنایی که تو اتوبوس یا مترو ی دختر جوون میبینن من و دوستم از دستشون اسایش نداریم انقدر سوال میپرسن که ادمو عاصی میکنن آخه تو خیابون واسه پسرت دنبال عروس میگردی عجبا!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
17:49 - 1398/08/23
فضولی تو زندگی اشخاص یعنی ادم بی مغز و بیکار و حسوده کاش یکم تو مطالعه وپژوهش کردن فضول بودیم
Iran (Islamic Republic of)
21:56 - 1398/08/23
واقعا باید دور بعضی ادما رو خط کشید نه صرفا ادمای فضول
بعضیا بیشعورن بعضیا بی فرهنگن بعضیا حسودن
کلا تو این دور و زمونه اگه میتونی با بودن در کنارشون بی خیال باشی اوکیه در غیر این صورت پرسنالیتی ادما تغییر نمیکنه نه ما ها که حساسیم نه اونا که یه تختشون کمه پس دوری و دوستی بهترین کاره....
من خودم هی سکوت میکردم و میگفتم حتما من اشتباه میکنم ولی از این به بعد فقط وفقط برای ارامش روان خودم* یا نمیبینمشون یا دیگه جواب میدم چون هیچ کس مهم تر از خودم و روح و روانم نیست بعضی وقتا تا چند روز اعصابم خورده چرا؟ به خاطر یه بیشعور که صد سال نه اون نه هیچ کس دیگه به جز خانواده به درد ادم نمیخوره و کاری واست نمیکنن بهتر که نباشن ..
هررری
Iran (Islamic Republic of)
23:40 - 1398/08/23
من چند نفر رو میشناسم یکیشون طلاق گرفته،یکیشون طلاق عاطفی داره با همسرش،یکی دیگه شون زندگیش وحشتناکه ولی هروقت به دوستان مجرد میرسن میپرسن چرا ازدواج نمیکنی؟!!! اینا رو باید کجای دلت بذاری؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
03:53 - 1398/08/24
در جواب همسایمون که گفت چرا ازدواج نکردی گفتم
هنوز کسی که لیاقتمو داشته باشه نیومده
یا تو فامیل همه میبینن جوون موندم
منم با اعتماد به نفس میگم ببینید چه خوب موندم
یطوریکه دیگه خودشون حتی پشت سرمم میگن
ببین فلانی چه خوب و جوون مونده
بدبختی زنهای متاهلو نداره که همش نگران خیانتن
Iran (Islamic Republic of)
18:01 - 1398/08/24
یکی از راههای خوب اغراق کردن در جواب هست .مثلا میپرسن لباسی که خریدی قیمتش چنده حقوقت چقدر یه مبلغ غیر قابل باور بگید دست از سرتون برمیدارن.
Iran (Islamic Republic of)
20:00 - 1398/08/25
جواب یک کلمه هست:گ. خوریش به تو نیومدی
Iran (Islamic Republic of)
23:13 - 1398/08/25
یعنی نظرات کاربرا،اونقدکه کاربردی بودخودمتن نبود،دوستان واقعاآفرین،جالبه من اصلاازبچگی اصلافضول واهل دخالت نبودم ونیستم وحسودهم نیستم چیزی که مال من نیس برام مهم نیس ولی همه برعکس بامن برخوردمیکنن .
Iran (Islamic Republic of)
18:54 - 1398/08/26
من درباره کار و ازدواج خیلی ازم میپرسن.کلافم کردن شدید.دلم میخواد پررو باشم جواب محکمی بهشون بدم.اخه بگو تو نون منو میدی؟بتوچه که من سرکار نیستم.اوج بی فرهنگیه بخدا
Iran (Islamic Republic of)
13:44 - 1398/08/27
این راهکاری که دادین مناسب فرهنگ غربه که فضولاش کمه اونی هم که فضوله وقتی بگن به تو ربطی نداره میره رد کارش اینجا با این فرهنگی که داریم این جوابا رو بدیم بدتر فضولی شون گل میکنه
Iran (Islamic Republic of)
13:53 - 1399/12/16
کلا من خیلیییییی فضول دارم خیلیییی کاش ی مطلب میزاشتین ک بدرد بخوره نه اینکه جواب ندیمو اینا
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 3
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
خرید باکس 4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
عارفی_2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
زمردی_فوتر موبایل اصلی
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
دارو سازی عبیدی - فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
زمردی_فوتر اصلی
رستوران پارسیان_فوتر