همه چیز درباره جنجال مذهبی اخیر +عکس
۹۲۹۵۰
۲۸ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۶:۰۴
۲۸۵۳۰ 
فیلم رستاخیز، آخرین ساخته احمدرضا درویش، جایزه بهترین فیلم و کارگردانی جشنواره فیلم فجر را برد اما به نظر می رسد مردم چندان با نظر هیات داوران جشنواره موافق نیستند.
مجله مهر: فیلم رستاخیز، آخرین ساخته احمدرضا درویش، جایزه بهترین فیلم و کارگردانی جشنواره فیلم فجر را برد اما به نظر می رسد مردم چندان با نظر هیات داوران جشنواره موافق نیستند.

از همان روزهای ابتدای نمایش این فیلم در جشنواره، بسیاری از چهره های مذهبی به این فیلم اعتراض کرده و شیوه روایت واقعه عاشورا در این فیلم را مورد انتقاد قرار داده اند تا جایی که دیشب مداحان تجمعی در اعتراض به این فیلم برگزار کردند.

نمایش چهره تعدادی از اهل بیت امام حسین(ع) و به خصوص حضرت ابوالفضل(ع) در این فیلم، مهمترین نکته ای است که به آن اعتراض می شود. علاوه بر چهره حضرت عباس(ع)، رستاخیز برای اولین بار چهره حضرت علی‌اکبر(ع)، حضرت قاسم(ع)، حضرت مسلم(ع) و حضرت علی‌اصغر(ع) را هم نمایش داده است و همین مسئله باعث شده انتقادها به این فیلم شدت بگیرد. هرچند که عوامل فیلم اعلام کرده بودند برای این کار از علما مجوز گرفته اند و حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی هم این مسئله را تائید کرده و گفته که این مجوز را به سازمان سینمایی تحویل داده بودند.تصویری از نمایش چهره حضرت عباس (ع) در فیلم رستاخیزبهادر زمانی بازیگر نقش حضرت عباس در فیلم رستاخیز

آیت الله مکارم شیرازی یکی از مهم ترین چهره هایی بود که به فیلم رستاخیز اعتراض کرد. او در نامه ای خطاب به رئیس سازمان سینمایی کشور، نوشت: «عده قابل توجهی به دفتر ما شکایت کرده‌اند که چرا در فیلم رستاخیز چهره حضرت قمر بنی هاشم و جمعی دیگر از شهدای کربلا (علیهم السلام) به طور مشخص نشان داده شده و می‌دانیم این کار آثار نامطلوبی دارد و نیز به بعضی از وقایع تاریخی آن ایراد کرده‌اند. آیا بنا بر این است که سازمان سینمایی قداست مقدسات را بشکند و از خطوط قرمز بگذرد؟»

 آیت الله علوی گرگانی در نامه ای و در اعتراض به این فیلم نوشت: «متأسفانه در آستانه سی و پنجمین بهار انقلاب که با اعتقاد و ایمان مردم و رهبری مراجع عظام مخصوصا امام خمینی رحمه الله به بار نشست، بر خلاف نظر عموم مراجع مبنی‌بر عدم جواز نشان دادن تصویر ذوات مقدسه در فیلم‌ها، در فیلمی در جشنواره فجر این ذوات نشان داده شد. لذا این موضوع نوعی بی‌احترامی و بی‌توجهی به نظر دینی مراجع تقلید می‌باشد و باعث حرمت شکنی عظمت امام‌زادگان بزرگوار خواهد شد و لذا اینجانب این عمل را محکوم می‌کنم.»

آیت الله نوری همدانی هم در پاسخ به استفتایی در این باره، نمایش چهره حضرت ابوالفضل العباس(ع) و‌ حضرت علی اکبر(ع) را در فیلم سینمایی رستاخیز جایز ندانست و نوشت: «چهره هر کدام از این شخصیت‌های بزرگ نباید پخش شود و باید قداست این جایگاه‌ها و شخصیت‌ها حفظ شود.»

البته نمایش چهره نزدیکان امام حسین (ع) تنها نکته‌ای نیست که در فیلم رستاخیز به آن اعتراض شده است. در نامه مجید بنی فاطمه، یکی از مداحان اهل بیت، به این مسئله اعتراض شده که چرا بیشتر از آنکه پسر حر (ع) جذب عشق اباعبدالله (ع) شود به خاطر عشق زمینی خود به سمت سپاه آل الله (ع) کشیده شده است.

او در نامه ای نوشت: «سازندگان فیلم «رستاخیز» با چه کسانی برای ساخت این فیلم مشورت کرده اند و از چه مشاوران و متخصصان دینی و تاریخی استفاده کرده اند که خروجی این اثر تا این اندازه با اصل تاریخ در تضاد است و در بسیاری از موارد به سمت تحریف واقعه عاشورا رفته است؟ آیا نباید برای هرکاری به سراغ متخصص آن رفت؟ آقای درویش و دوستانشان تا به حال ارباب مقاتل حضرت سیدالشهدا (ع) را خوانده اند؟ اگر خوانده اند این چه برداشتی است که در «رستاخیز» ارائه داده اند؟ اگر هم نخوانده اند که کار بسیار اشتباهی کرده اند که بدون مطالعه به سراغ ساخت چنین فیلمی آمده اند.»

منصور ارضی هم جمعه این هفته و در مراسم دعای کمیل با انتقاد شدید از این فیلم و مسئولان سینمایی کشور گفت: «مراجع تقلید درباره حرام بودن نشان دادن تصویر معصومان(ع) فتوا داده اند. اما نشان دادن عکس و صورت اینها تنها بخشی از مشکلات این فیلم است؛ حالا هر چقدر هم می خواهند به طراح و سازنده و هنرپیشه های داخلی و رقاصان خارجی آن جایزه بدهند.در این جشنواره ها اینقدر خراب کاری صورت می گیرد که خود مسئولین بی مسئولیتشان هم صدایشان در می آید، طرف ده سال کار کرده است روی آن فیلم مسخره که هنرپیشه های آن جایزه بگیرند، اصل فیلم هم اهانت به امام حسین و حضرت زینب است.»مداحان: شما مقدسات ما را زیر پا له کردید

دیشب و با برگزاری تجمع اعتراض‌آمیز هیات های مذهبی در مسجد ارک تهران، اعتراض مداحان شکل رسمی تری گرفت. در این مراسم مداحانی چون حسین سازور، محمود ژولیده، سید مجید بنی فاطمه، مهدی سلحشور ،فرج‌الله سحشور و حسین الله کرم حضور داشتند و اعتراض خود را به رستاخیز اعلام کردند.

حسین سازور خطاب به احمدرضا درویش گفت: «شما مقدسات ما را زیر پا له کردید. شما صدای ناموس خلقت، حضرت زینب (س) را در این فیلم پخش کردید. آیا حقیقت عاشورا اینگونه است؟ مقام عاشورا آنقدر بالاست که غلام امام حسین(ع) را به مقامی رساند که امام زمان (عج) 1400 سال است به او سلام می‌دهد.نحوه شهادت حضرت علی‌اصغر (ع) سند مظلومیت امام حسین (ع) است اما درویش نتوانست این صحنه را به خوبی نشان دهد.»

فرج‌الله سلحشور هم در این مراسم گفت:« قرار نیست درویش و هیچ کارگردان دیگر سینما در خدمت خدا، پیغمبر و امام حسین (ع) باشند. قرار است کارگردانها برای اینکه در راس باشند فیلم بسازند. متاسفانه ما این سینمای منحرف را پذیرفته‌ایم. دولت، مجلس، بزرگان، مداحان و حتی حزب‌اللهی‌ها این سینما را پذیرفته‌اند و برای همین نمی‌توان از درویش توقع داشت که برای ما فیلم بسازد. اگر درویش می‌خواست حقیقت داستان عاشورا را نشان دهد به او می‌گفتند خلاقیت ندارد و طوطی‌وار فیلم می‌سازد. غربی‌ها خلاقیت را در تغییر واقعیت‌ می‌دانند. این فیلم تازه اول خط است. آنها با سینما خانواده‌های ما را از هم می‌پاشند و ناموس ما را به اینگونه که اکنون می‌بینید در خیابانها می‌کشند و حتی امام حسین (ع) را از ما می‌گیرند.»

سلحشور به سریال حضرت یوسف که خودش آن را کارگردانی کرده، هم اشاره کرد و گفت که این سریال در 6 سال گذشته پربیننده‌ترین اثر روی زمین بوده و 4 میلیارد نفر آن را دیده اند.

احتمال اصلاح و ممیزی رستاخیز

این اعتراض ها سینمایی ها را وادار به نشان دادن واکنش کرد. در اولین واکنش ها حجت الله ایوبی با تشکر از علما اعلام کرد که این فیلم باید با حضور علما بررسی شود. او  گفت: «تمامی اشکالات وارد شده به این فیلم را در نظر می گیریم، اما عاجزانه درخواست می کنم با افرادی که پا در عرصه ساخت فیلم در مورد ائمه گذاشته اند، طوری رفتار نشود که مایوس شوند.»

علی جنتی، وزیر ارشاد، هم که این روزها بیشتر انتقادها خطاب به او بود، بالاخره امروز واکنش نشان داد و اعلام کرد که 90 درصد این پروژه در دولت قبل اجرا شده بود. او گفت: «ما عادت به شنیدن و داشتن حواشی در تمام بخش‌های مختلف از جمله سینما، موسیقی و تئاتر داریم اما در خصوص حاشیه‌های فیلم رستاخیز باید بگویم بیش از 90 درصد این پروژه در دولت قبل صورت گرفت و عوامل این فیلم سینمایی حدود 9 سال برای آن وقت گذاشتند. رستاخیز به تاریخ عاشورا می‌پردازد و در کنار آن دغدغه علما و مراجع کاملا به جا است و ما به نگرانی‌های آنها احترام می‌گذاریم.»

با این اعتراض ها حرف و حدیث هایی درباره حذف بعضی صحنه ها و ممیزی آنها برای اکران عمومی، شنیده می شود. جنتی هم تاکید کرده که ملاحظاتی به کارگردان این فیلم سینمایی ابلاغ شده و در زمان اکران باید آن نگرانی ها رفع شود و آن قمستهایی که مورد توجه مراجع است، حذف یا اصلاح شود. او حتی با اشاره به نمایش چهره حضرت عباس(ع) گفت که  باید هاله ای از نور روی چهره حضرت ابوالفضل (ع) قرار بگیرد تا آن قداستی که حضرت عباس (ع) دارند حفظ شود. 

خطر توقیف

در سال های گذشته انتقادات و اعتراض هایی به فیلم های دیگر سینمای ایران هم شده بود.«من مادر هستم» ساخته فریدون جیرانی، یکی از حاشیه دار ترین فیلم های سال گذشته بود که پای نمایندگان مجلسی چون حمید رسایی را هم به این ماجرا باز کرد.

نمایش عمومی فحشا، عادی‌سازی زنا، نمایش مشروبات الکلی، عادی سازی روابط محرم و نامحرم و البته ارائه چهره مخدوشی از قصاص، مهمترین انتقاداتی بود که به این فیلم شد. تجمع های زیادی علیه این فیلم مقابل وزارت ارشاد و پس از برگزاری نماز جمعه انجام شد و انصارحزب الله خواهان توقف اکران آن شد. این خواسته درباره فیلم برف روی کاج ها هم مطرح شد. عادی جلوه دادن خیانت هم موضوعی بود که در این فیلم به آن اعتراض شد.

اعتراض های مشابهی هم به فیلم های گشت ارشاد و خصوصی انجام شد. انصار حزب الله همان زمان با نوشتن نامه ای به محسنی اژه ای خواستار توقیف اکران این دو فیلم و برگزاری دادگاه شده بود. در این نامه آمده بود: «فیلم گشت ارشاد با محتوای ضد ارزشی و مصداق کامل توهین به کلیت نظام و مقدسات آنکه حتی عزای سالار شهیدان، مسجد، منبر و... را به تمسخر می‌گیرد. فیلم «زندگی خصوصی» با محتوای ضد اخلاقی که شدیدا عفت عمومی را جریحه‌دار و مصداق کامل ترویج ابتذال و محرک شهوات و غرایز جنسی است.»

اعتراضاتی که در نهایت منجر به توقیف و لغو اکران هر دو فیلم شد. سال های قبل تر نیز فیلم هایی چون سنتوری ، شوکران، آدم برفی و مارمولک ، هم هدف انتقاد قرار گرفته بودند که اکران همه فیلم ها غیر از شوکران لغو شد و نسخه های ویدئویی و زیر زمینی آنها دست به دست میان مردم چرخید و منتشر شد.
برچسب ها:
انتشار یافته: 36
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
16:45 - 1392/11/28
چطوریه که نشون دادن تصویرحضرت ایوب و حضرت یوسف که ازپیامبران خداوند بودند درفیلمهای آقای سلحشوراشکالی نداره اما نشون دادن فرزند امام و نه خود امام پراز اشکاله، مقام پیامبران بالاتره یا امامزاده گان، اگرانتقادی هست باید به خود ایشون هم نقد بشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
عیسی(ع) اگر در آخر عمرش به عرش رفت،
قنداقه ی حسین(ع) شرف عرش اعظم است.
mary
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
با بابک از این نظر موافقم که خود اقای سلحشور هم نسبت به نشان دادن چهره شخصی که در زیبائی نظیر نداشت و به تصویر کشیده شد اقدام کرد .هرچند فکر میکنم ایشون هم تا حدودی مورد نقد قرار گرفتن.به هرحال عده ای نپسندیدن....
اما به نظر من بهتره چهره مقدسان ما نشون داده نشه...
هنر آقای مصطفی عقاد در این بود که از این محدودیت به زیبائی تمام در فیلم محمد رسول الله استفاده کرد... و اون شد که این فیلم همیشه برای ما تازگی داره....
Iran, Islamic Republic of
19:36 - 1392/11/28
کاسه داغ تر از آش که میگن ٍ اینا هستن میخوان بگن ما تسبیح اب میکشیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
شمالی جون. اون سجاده است که آب می کشن. قربونت برم.
Iran, Islamic Republic of
22:27 - 1392/11/28
4میلیارد بیننده سریال حضرت یوسف؟
Iran, Islamic Republic of
09:42 - 1392/11/29
هرچه میکشیم از دست این افراطیهای جا نماز اب کشیده اس
Iran, Islamic Republic of
23:23 - 1392/11/29
وقتی میبینم اینقدر راحت بامقدسات مابازی میکنندهر روزبیشتروبیشترحالم ازسینمابهم میخوره
Iran, Islamic Republic of
23:48 - 1392/11/29
نه داداش کیارش همه ی اونایی که میگن به مقدسات باید احترام گذاشت که افراطی نیستن خودمون میگیم مقدس یعنی اینکه این شخصیتا تقدس دارن نه باید تقدسشون نادیده گرفته شه
Iran, Islamic Republic of
23:55 - 1392/11/29
نه داداش کیارش همه ی اونایی که میگن به مقدسات باید احترام گذاشت که افراطی نیستن خودمون میگیم مقدس یعنی اینکه این شخصیتا تقدس دارن نه باید تقدسشون نادیده گرفته شه
Iran, Islamic Republic of
00:55 - 1392/11/30
چاره ای نیست باید تحمل کرداینهمه عقب ماندگی وخرافه پرستی را هیچ چیز روی حساب نیست . یکی نیست بپرسد اشکال فیلم مارمولک درچه بود وآیا غیراز حضرت محمد ص وسایر ائمه اطهار . نشان دادن چهره افرادی همچون طفلان مسلم وامثالهم چه اشکالی دارد وآیا حضرات آیات این فیلمهارادیده اند که حکم تکفیرصادرمیفرمایند یا فقط منتظر رسیدن یک خبروشایعه هستند ؟ وآیا زمانیکه برای یک کارمهم و پرسش یک مسئله وامری لازم موفق به حضور درمحضر حضرات نمیشویم . هیاهو کنندگان وجارچی ها ودیگران چگونه باین راحتی میتوانند بیخ گوش حضرات عظام وز وزکنند وایشان هم گوش فراداده فتوا دهند . فتوا آنهم با آنچه شنیده اند ونه آنچه دیده اند .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
وای ، نمیری با این همه صبر... شما یک مشت تفریطی هستید اگه اینها افراطی هستند و هر دو گروه از لبه ی بام سقوط خواهید کرد
Iran, Islamic Republic of
00:55 - 1392/11/30
واقعا تاسف خوردم وقتی نظرات رو خوندم.اگر یه کاری اشتباه باشه فرقی نمیکنه کی اون کارو انجام داده.اگه قبلا چهره پیامبران رو نشون میدادن اشتباه کردن همینطور الانکه چهره امام ها وامام زادگان رو نشون میدن.تازه اگر الان شدیدا اعتراض نکنیم اینده چهره امامانمون رو هم نشون میدن.فکر هم نکنید که من خشکه مذهبی ام خودم یکسره فیلمهای هالیوود رو نگاه میکنم ولی از مقدساتم با تمام وجود دفاع میکنم.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
یعنی چون فیلم هالیوودی نگاه می کنی، روشن فکری؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
10:58 - 1392/11/30
خیلی خوشگل درستش کردن، اینقدر هم خوشگل نبوده
پاسخ ها
کاپیتان
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
حضرت عباس اونقدر زیبا بوده که شهره شهر بوده وبه همین دلیل امام علی امر فرمودند کمتر در جمع دیده بشن
مهدی پ
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
تو دیدیش که میگی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کیارش
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
روایات همینو میگه.حضرت عباس به قدری زیبا بودن که به قمربنی هاشم معروف بودن وبنا بر روایات با نقاب از خانه خارج میشدند.لطفا در مورد حضرت عباس بااحترام صحبت کنید ولو اگر مخالفید
United States
11:01 - 1392/11/30
عجیبه که این آقایان اینطور جنجال به پا کرده اند برای رویدادی که سابقه تاریخی چندین ساله در ایران دارد . اگر نشان دادن چهره امامان و فرزندانشان خلاف دین و شرع و آیین و فرهنگ و ... است و توهین به ائمه است چگونه است که سالیان سال افرادی از همین مردم عادی در تعزیه ها نقش امام حسین و امام حسن و حضرت علی اکبر و قاسم و غیره را در کوچه و خیابان و تکیه ها بازی می کردند و حتی امروزه هم در بعضی عزاداریها شاهد آن هستیم و حتی توهین از این بالاتر که نقش حضرت زینب علیها سلام را مردان بازی می کردند و مردم کوچه و بازار و همین آقایان مداح دور تعزیه گردانان می ایستادند و گریه می کردند ؟؟؟؟؟!!!!!!!!! چی فرقی بین بازی کردن نقش حضرت ابوالفضل در تعزیه با بازی کردن آن نقش در یک فیلم است ؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!
لطفا سانسور نکنید .
پاسخ ها
خردادي
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
احسنت برشما . يعني از پوشيدن لباس زنانه و نقش حضرت زينب رو بازي كردن بدتره ؟
مژگان بانو
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
این اعتراضات بخاطر نشون دادن چهره ی این بزرگواران بوده. توی تعزیه هم اگه رفته و دیده باشین، با پارچه سبز یا سفیدی، چهره رو میپوشونن.
کیارش
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
موافقم شدید.همین تعزیه ها از صدتا توهبن بدتره.افراطیون میگن صدای حضرت زینب نباید درفیلم شنیده بشه اما درهمین تعزیه ها صداهایی که اصلا در شان ایشون نیست پخش میشه وکسی هم صداش درنمیاد.عقب ماندگی تاکجا؟؟تا کی از این افراطیون بکشیم؟؟فیلم رو بدون هیچ سانسوری پخش کنید وبه حرف افراطیون توجه نکنید
Iran, Islamic Republic of
13:25 - 1392/11/30
یه سوال داشتم وازین سوال قصد بدیم ندارم ولی میخوام بدونم ک خب اگ چهرشون نشون داده بشه چی میشه؟ینی از قداستشون کم میشه؟
بخدا قصد توهین ندارم واقعا میخوام دلیل حرام بودن پخش تصاویر اشخاص مقدسو بدونم...
پاسخ ها
کیارش
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
به نظرمن قداست به هیچ وجه با نشون دادن تصاویر پایین نمیاد.شیعه اگر ایمانش قوی باشه با هیچ چیز و عاملی ایمانش ضعیف نمیشه
مهدیه
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
سلام :
می دونی افرادی با این تیپ و قیافه چه سوء استفاده هایی از قیلفشون می کنند.
Iran, Islamic Republic of
09:55 - 1392/12/01
من این فیلم روندیدم اماازیه چیز مطمئنم منافع مداحان بااین فیلم به خطرافتاده که به جلزولز افتادن
Iran, Islamic Republic of
11:00 - 1392/12/01
منم ک طبق معمول نظری ندارم!
Iran, Islamic Republic of
11:35 - 1392/12/01
سلام ،بنده هم شدیدا مخالفم اما چنانچه این معترضان واقعی بودند بجای اعتراض به نشان دادن چهره شهدای کربلا نسبت به ظلم و ستم بنیاد به جانبازان اعتراض میکردند که یکی یکی مقابل چشم بی تفاوت مردم بعلت بی توجهی مسئولان پرپر میشوند.
از سوی دیگر مداحان بدانند اگر قصد تبلیغ و رسالت دین دارند خداوند متعال در بسیاری از آیات قرآن بخصوص سوره یاسین فرمودند کسانی که برای ابلاغ رسالت دین نزد شما میفرستم هیچ مزدی از شما نمیخواهند اما این آقایان اول مزد میگیرند بعد تبلیغ رسالت میکنند که از بیخ باطل و خلاف دستورات قرآن است بلکه اینها دین فروشان و دکانداران دین فروشی هستند.
Iran, Islamic Republic of
19:37 - 1392/12/01
هفت شهر عشق را عطار گشت
ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم
Iran, Islamic Republic of
21:18 - 1392/12/01
من فک میکنم یکی از دلایلی که نباید عکس اماما رو نشون داد اینه که هرکسی با توجه به مطالعات و شنیده هایی که از امام داره چهره اون امام رو واسه خودش یه جور تصور میکنه شاید نشون دادن یک بازیگر که مثلا ما ازش خوشمون نمیاد در نقش این امام باعث خراب شدن تصورات ذهنی ما بشه.. ویا چون این بازیگر بعد ها در نقش های دیگه در فیلمهای دیگه بازی کنه که شاید نقش خوبی نباشه باز هم روی ما تاثیر بذاره
United Arab Emirates
23:23 - 1392/12/01
اتفاقا فیلم رو بسیار روشنفکرانه و زیبا ساختند. این بادمجونای همیشه معترض برن کشکشونو بسابن و کاسه ی داغ تر از آش نشن. وقتی مراجع و علما اجازه دادن کار اینا فضولی اضافیه
Iran, Islamic Republic of
00:34 - 1392/12/02
میدانید چرا مداحان اعتراض میکنند چون پول گیرشان نمیاد ازشان بپرسید شما که محرم نوحه میخوانید انها اعتراض میکنند هرچی از دهانتان بیرون میاد میگید
Iran, Islamic Republic of
18:54 - 1392/12/03
اینکه اصلا خوشگل نبود. مطمئنا چشم آبی و مو بلوند هم نبوده. شاید چون از بقیه اعراب بهتر بوده گفتن خوشگله
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1392/12/04
آخه شما که دم از مقدسات می‌زنید اصلا میدونید مقدسات چیه، مقدسات یعنی تصویر یک امامزاده؟ جمع کنید بابا، حالا این مداحای پول‌پرست اومدن به ما مقدساتمونو گوشزد می‌کنن، خودشون اگه جیره مواجبشون نرسه مداحی‌ام نمی‌کنن واسه عزاداریا، حالا دم از مقدسات می‌زنن، نکنه یکی از اونام همین، همین آقایی که اسلحه داشته، مقدسات تو دل آدماست نه تو نشون دادن چیزایی که اینا بهمون قبولوندند...
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1392/12/05
با سلام من نمیدونم اگه نشان دادن شمایل اشکال دارد که همینطور هم هست پس لطفا جلوی تعزیه رو هم بگیرید چون در آن خود نعوذ الله ارباب رو هم نشان میدهند......
Iran, Islamic Republic of
22:45 - 1396/08/18
حضرت عباس (ع) به این دلسوزیها احتیاجی نداره .ای کاش به این همه دزدی و حق مردم خوری هم اعتراضی نشون میدادن ابن مراجع.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج