نگاهی به درخشش مجدد ترکیه در فوتبال اروپا
۹۳۰۳۹۹
۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۰
۷۷۹۱
ترکیه در مرحله مقدماتی یورو 2020 درخشش مجددی داشت و با کسب 4 امتیاز مقابل فرانسه و دریافت تنها 3 گل در 10 بازی راهی مرحله نهایی شد.

خبرگزاری فارس: ترکیه در مرحله مقدماتی یورو 2020 در گروه H با فرانسه، ایسلند، آلبانی، مولداوی و آندورا همگروه بود و در نهایت بعد از 10 دیدار نفس‌گیر و در حالی که مقابل فرانسه قهرمان جهان یک برد و یک تساوی ارزشمند را به دست آورد در جدال نزدیک با ایسلند برای صعود به عنوان تیم دوم توانست بر مردان یخی غلبه کند و به عنوان دومین تیم راهی مرحله نهایی یورو شود.

دفاع مستحکم تیمی

شاگردان گونش یک دست آورد دیگر نیز داشتند و با 3 گل خورده در 10 بازی به عنوان یکی پر قدرت‌ترین تیمهای دفاعی راهی مرحله نهایی یورو 2020 شوند.در عمق خط دفاع ترک‌ها مریح دمیرال مدافه باشگاه یوونتوس و سویونجو مدافع میانی لستر سیتی حضور دارند که بازیکنان کلیدی هم در باشگاه و هم در تیم ملی به حساب می‌آیند.

اعتماد گونش به جوانان و احترام به بازیکنان با تجربه آماده

نکته جالب اینکه بازیکنانی که برای ترکیه گلزنی کرده‌اند اولین گل ملی خود را به ثمر رسانده‌اند. انیس اونال، احمد کوتوجو، اوزان کباک، اگورجان چاکر، مرت چتین، ناظم سانگار در مقدماتی یورو 2020 در جهت صعود به مرحله نهایی اولین گلی ملی خود را به ثمر رساندند و این نشان از اعتماد گونش به ستارهای جوان ترک و نگاه کامل وی به تمام بازیکنان آماده ترک در لیگ و تیم های اروپایی دارد.

فروغ مجدد ترک‌ها

ترکیه بد از درخشش در یورو 2008 دیگر فروغ چندانی نداشت اما دوباره با حضور گونش و دعوت از نیروهای بلقوه و جوان این تیم با درخشش قابل توجه راهی مرحله نهایی شد.گونش در هر مرحله از بازهای ملی از بازیکنانی به اردوی تیم ملی دعوت می‌کرد که در باشگاه خود در اوج قرار داشتند و یا در طول ماه جاری توانسته بودند خودی نشان دهند.

البته تعویض های به موقع و استفاده از بازیکنان با تجربه در کنار ستارهای جوان از نقاط قوت ترک ها بود.گونش حتی در 3 بازی اخیر از امره بلوز اوغلو 39 ساله به تیم ملی دعوت کرد واز فاکتور تجریه و وزنه روحی وی برای بازیکنان جوان‌تر به خوبی سود برد.البته وی در 39 سالگی آماده به نظر می‌رسد و حتی موفق به گلزنی هم شد.

چیدمان مطابق با کارایی بازیکنان

گونش در بازی آخر مقابل آندورا وقتی نیاز به برد و 3 امتیاز داشت از چیدمان 2-5-3، در بازی مقابل ایسلند از سیستم 1-3-2-4 و حتی 3-3-4 استفاده کرد که در بیشتر بازیهای با مقداری خوش اقبالی بازدهی داشت.

ترک‌ها در دو دیداری که مقابل فرانسه به برد و تساوی دست یافتند در فرانسه در عین ناباوری در حالی که دشان با چیدمان 1-3-2-4 تیم را راهی میدان کرد ترکیه با سیستم 3-3-4 پا به میدان گذاشت ودر نهایت آن بازی با تساوی یک بر یک به اتمام رسید.در بازی رفت هم در استانبول با ترکیبی دفاعی‌تر وارد میدان شد.

میانگین سنی

نتیجه یک بررسی نشان می‌دهد ترکیه با میانگین سنی 23.6 سال جوان‌ترین تیم مرحله مقدماتی یورو 2020 بوده است و این نشان از تغییر نسل و رویکرد جدید مربی کهنه کار ترکیه‌ای در دعوت از بازیکنان به تیم ملی دارد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج