تخت‌روانچی: شورای امنیت باید اصلاح شود
۹۳۲۹۴۰
۰۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۵
۸۸۷۷ 
نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: شورای امنیت با بحران اعتماد و مشروعیت مواجه است و باید اصلاح شود.

ایسنا: نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: شورای امنیت با بحران اعتماد و مشروعیت مواجه است و باید اصلاح شود.

مجید تخت روانچی تأکید کرد که اصلاح شورا صرفاً به معنی افزایش اعضای آن نیست و این موضوع نباید به خودی خود یک هدف قلمداد گردد بلکه باید وسیله ای برای نیل به هدف بزرگتر، یعنی بهبود عملکرد این نهاد باشد.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل که در نشست روز دوشنبه مجمع عمومی درباره اصلاحات شورای امنیت این سازمان سخنرانی می کرد، گفت: نگاهی گذرا به عملکرد شورا در گذشته و حال نشان می دهد که این نهاد، دموکراتیک، شفاف و پاسخگو نبوده و اقداماتش مبتنی بر قانون نیست؛ انتظارات ما را برآورده نمی‌کند؛ و عملکردش در بسیاری از موارد غیرمنطبق با منشور ملل متحد و نیز فراقانونی است. در نتیجه، در حال حاضر شوری امنیت با بحران اعتماد و مشروعیت مواجه بوده و نمی تواند همگام با تغییرات گسترده جهانی اقدام کند.

تخت‌روانچی: شورای امنیت باید اصلاح شود

نماینده کشورمان با اعلام اینکه تنها استاندارد طلایی برای ارزیابی عملکرد شورای امنیت، «اصول عدالت و حقوق بین الملل» است گفت: به عنوان مثال بررسی عملکرد شورا بر این اساس در منطقه خاورمیانه، آشکارا نشان می‌دهد که «عدالت و قانون» اصلی ترین عناصر مفقود در اقدامات آن است. این واقعیت را می توان در قدیمی ترین بحران خاورمیانه، یعنی اشغال غیرقانونی و نامشروع فلسطین و بخش هایی از سوریه و لبنان، تجاوز صدام به ایران، تجاوز آمریکا به عراق، تداوم محاصره غیرانسانی غزه و ایجاد بدترین بحران بشردوستانه جهان در یمن، مشاهده کرد.

روانچی در ارزیابی ترکیب کنونی اعضای شورای امنیت گفت از نظر ژئوپلتیکی، این نهاد عمدتا تحت سلطه کشورهای غربی است که سه عضو آن نیز دارای حق وتو هستند و از نظر جغرافیایی هم، در حالی که گروه غرب دارای کرسی‌های بیش از سهم خود می‌باشد، کرسی‌های کشورهای در حال توسعه بسیار کمتر از سهم متناسب آنها است. در حالی که تا امروز یک سوم اعضای سازمان ملل فرصت حتی یک بار عضویت در شورای امنیت را نداشته‌اند، 20 کشور هر کدام بین 10 تا 22 سال عضو این نهاد بوده‌اند.

وی ادامه داد: این عدم تناسب و بی‌عدالتی باید اصلاح و فرصت های برابر برای تمام کشورها جهت عضویت در شورا فراهم و از تسلط یک گروه جغرافیایی یا ژئوپلیتیکی بر این نهاد نیز جلوگیری گردد و درنتیجه اصلاحات شورا باید اطمینان حاصل شود که تصمیمات آن نه بر اساس منافع ملی اعضای این نهاد، بلکه طبق منافع مشترک کل اعضای سازمان ملل اتخاذ می گردد.

روانچی در پایان بر لزوم توجه به شفافیت، پاسخگوئی و پایبندی به منشور توسط شورا و اعضای آن در روند اصلاحات این نهاد تأکید کرد.

انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
06:01 - 1398/09/05
شماها بخواین دنطا اصلاح بشه ولی خودتون نه..شمارو به حصرت عباس دیگه طکم بعداز چهر سال یک بازنگری در رویه اخلاقی خوداتون انجام بدین
Iran, Islamic Republic of
08:05 - 1398/09/05
سیاستهای شما هم باید اصلاح شود
با این برجام مملکت را به فرجام رساندید
Iran, Islamic Republic of
08:59 - 1398/09/05
تو اول فامیل خودتو اصلاح کن کشور خودتو اصلاح کن بعد به فکر اصلاح شورای امنیت باش.
خداییش چه فایلیه این.
عراقچی ، تخت روان چی!! چی؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
12:07 - 1398/09/05
دقیقا چون خیلی با شما مدارا کرده
Iran, Islamic Republic of
13:32 - 1398/09/05
شورای امنیتی وجود ندارد که اصلاح شود ..شورای آمریکایی است ...مرگ بر آمریکا ...
Iran, Islamic Republic of
18:25 - 1398/09/05
حتماً دکترای اونجا سرطانش رو معالجه کردن حالا دوباره زبون باز کرده به اراجیف از قدیم گفتن یه سوزن به خودت بزن یه جوال دوز به مردم شما اصلاحات رو از داخل کشور خودت شروع کن
Iran, Islamic Republic of
20:33 - 1398/09/05
خوب شد گفتی
زود اصلاحش کن بودو
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج