چرا تمام مدت باد معده دفع می‌کنید؟!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
سمپاشی امحا_1
لایکو_1
لایکو_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
سمپاشی امحا_3
سمپاشی امحا_4
لایکو_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
لایکو_2
سمپاشی امحا_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۹۴۱۵۲۳
۰۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۳
۲۸۸۰۰
کاری خجالت آور و ناپسند است، اما واقعیت این است که همه باد معده دفع می‌کنند. پزشکان می‌گویند یک فرد معمولی روزانه پنج تا پانزده بار، باد معده دفع می‌کند. اگر متوجه شده‌اید مکررا در حال دفع باد معده هستید، پس حتما این مطلب را بخوانید تا دلایل احتمالی این کارتان را بدانید.

برترین‌ها: کاری خجالت آور و ناپسند است، اما واقعیت این است که همه باد معده دفع می‌کنند. پزشکان می‌گویند یک فرد معمولی روزانه پنج تا پانزده بار، باد معده دفع می‌کند. اگر متوجه شده‌اید مکررا در حال دفع باد معده هستید، پس حتما این مطلب را بخوانید تا دلایل احتمالی این کارتان را بدانید.

چرا تمام مدت باد معده دفع می‌کنید؟!

به طور مرتب نوشابه‌های گازدار می‌نوشید

نوشیدن نوشابه‌های کربنات دار یا گازدار، آدامس جویدن و استفاده از نی می‌تواند باعث شود هوای زیادی ببلعید و این هوا در روده‌های‌تان گیر بیفتد و باعث می‌شود میزان دفع باد معده‌تان ۵۰ درصد بیشتر شود. اگر هم این هوای اضافی از پایین دفع نشود، حتما از بالا دفع خواهد شد؛ بنابراین اگر بتوانید بعد از خوردن نوشابه‌ی گازدار چند آروغ بزنید، میزان دفع باد معده‌تان را خیلی کمتر خواهید کرد.

زیاد شیرینی می‌خورید

بدن شما نمی‌تواند قند‌های مصنوعی مانند سوربیتول یا زیلیتول (ماده‌ای که در بسیاری از آدامس‌های بدون قند وجود دارد) را هضم کند، بنابراین این مواد در روده‌ها باقی مانده و تخمیر می‌شوند. قند‌های طبیعی نیز می‌توانند باعث تجمع باد معده شوند، خصوصا فروکتوز (قند میوه). علتش هم این است که خیلی از افراد، آنزیم مورد نیاز برای تجزیه‌ی این قند‌ها را به اندازه کافی ندارند. محدود کردن مصرف قند‌های مصنوعی کمک‌تان خواهد کرد کمتر باد معده دفع کنید.

عاشق سالاد هستید

سبزیجاتی مانند کلم برگ و کلم فندقی و بروکلی هر چند بسیار سالم و مفیدند، اما حاوی کربوهیدراتی هستند که باعث می‌شود به سختی هضم شوند. این کربوهیدرات زمانی که در روده‌هاست، گاز تولید می‌کند. مصرف مکمل‌های حاوی آنزیم (طبق تجویز پزشک) قبل از غذا می‌تواند از شدت این اثرات بکاهد.

استرس دارید

چرا تمام مدت باد معده دفع می‌کنید؟!

روده‌ها و هیجانات و احساسات ما توسط شبکه‌ای از عصب‌ها و فرارسان‌های عصبی بهم مرتبط اند و این ارتباط آنقدر قوی است که دانشمندان، سیستم گوارش را مغز دوم می‌دانند. یک ذهن آشفته و مضطرب می‌تواند تاثیرات بدی بر گوارش بگذارد. استفاده‌ی منظم از تکنیک‌هایی مانند مدیتیشن می‌تواند هم ذهن و هم بدن را آرام کند.

لبنیات به شما نمی‌سازد

داشتن عدم تحمل لاکتوز می‌تواند با افزایش سن بروز کرده یا شدت بگیرد، بنابراین اگر قبلا با شیر و بستنی و ... مشکلی نداشتید، تصور نکنید پس از این به بعد هم مشکلی نخواهید داشت. سعی کنید به مدت چند روز انواع لبنبات را از رژیم غذایی خود حذف کنید. اگر احساس بهتری داشتید و کمتر باد معده دفع کردید، پس از این به بعد در رژیم غذایی خود تغییراتی باید ایجاد کنید.

تازه زایمان کرده‌اید

عجیب هم نیست؛ فشار آوردن چیزی به بزرگی هندوانه به داخل بدن‌تان می‌تواند به عضلات و عصب‌های اطراف مقعد فشار وارد کرده و شما را تبدیل به یک ماشین دفع گاز کند! مطالعه‌ای در سوئد نشان داده بیشتر از ۲۵ درصد از زنانی که زایمان کرده بودند تا پنج ماه بعد از زایمان، در کنترل باد معده مشکل داشتند، خصوصا آن‌هایی که وضع حمل‌شان زیاد طول کشیده بود.

باکتری‌های روده‌تان تعادل ندارند

باکتری‌ها غذا‌هایی که می‌خوریم را تخمیر می‌کنند و این اتفاق در روده‌ی بزرگ‌تان روی می‌دهد، اما برخی از باکتری‌های روده‌ی بزرگ می‌توانند به روده‌ی کوچک راه پیدا کنند که به این حالت، رشد بیش از حد باکتری‌های روده‌ی کوچک گفته می‌شود. سپس این باکتری‌ها پیش از اینکه غذا هضم شود با آن روبرو می‌شوند و همه چیز با هم شروع به تخمیر شدن می‌کند که نتیجه‌ی آن، تولید گاز اضافی خواهد بود. گازی که در روده‌ی کوچک و روده‌ی بزرگ تولید می‌شود به صورت نفخ در سیستم گوارش چرخیده و دفع خواهد شد.

همچنین ممکن است تعادل باکتری‌های روده بهم بریزد، خصوصا اگر تازگی دچار بیماری شده باشید. خیلی از افرادی که دچار آنفلوآنزای معده یا عفونتی می‌شوند، بعد از رفع بیماری، تغییری در ترکیب میکروبیوم روده‌شان روی می‌دهد و ممکن است تا مدتی بیش از حد معمول گاز دفع کنند.

با عجله غذا می‌خورید

چرا تمام مدت باد معده دفع می‌کنید؟!

اگر با عجله غذا بخورید، هنگام غذا خوردن حرف بزنید یا همزمان با غذا خوردن کار‌های دیگری هم انجام دهید، به احتمال زیاد هوای زیادی نیز می‌بلعید. وقتی اینهمه هوا وارد معده‌تان بشود، طبیعی است که گاز بیشتری هم تولید خواهید کرد. خودتان را مانند بادکنکی تصور کنید که هر چه هوای بیشتری در آن بدمید، متورم‌تر خواهد شد.

به گلوتن حساسیت دارید یا دچار بیماری سلیاک هستید

اگر بدن شما برای هضم برخی از غذا‌ها با مشکل روبرو باشد، این مشکل را با تولید گاز به شما اعلام می‌کند. اختلال در جذب مواد مغذی که در بیماری سلیاک یا سایر بیماری‌های خود ایمنی روی می‌دهد باعث می‌شود که بدن نتواند به گلوتن به خوبی واکنش نشان داده و شروع به تخریب دیواره‌ی روده‌ی کوچک خواهد کرد. اگر متوجه شدید علائم حساسیت به گلوتن یا بیماری سلیاک را دارید، باید برای تشخیص دقیق به پزشک مراجعه کنید.

وقتی در آستانه‌ی یائسگی هستید یا عارضه‌ای دارید که تعادل هورمون‌های‌تان را بهم می‌ریزد، بدن‌تان ممکن است گاز تولید کند. معلوم نیست آیا استروژن مسئول این عارضه است یا پروژسترون، اما زنان زیادی که هورمون‌های‌شان در حال تغییر است احساس می‌کنند اجابت مزاج‌شان مثل گذشته نیست. فرقی نمی‌کند علت این گاز اضافی چیست، به هر حال ورزش می‌تواند مفید باشد، زیرا به حرکات منظم روده‌ها کمک می‌کند.

یبوست دارید

شاید یبوست‌تان آنقدر آزاردهنده و دردناک نباشد، اما می‌تواند باعث شود مکررا گاز دفع کنید. وقتی مدفوع در روده‌ها حرکت نمی‌کند، شما احساس نفخ می‌کنید و بیشتر از قبل گاز دفع خواهید کرد. علتش هم این است که مدفوع اساسا از باکتری‌ها تشکیل شده است، بنابراین وقتی در سیستم‌تان باقی می‌ماند، یعنی باکتری‌های بیشتری در بدن‌تان وجود دارد که تخمیر کرده و گاز و بو تولید می‌کنند. زیاد آب بنوشید، ورزش کنید و فیبر‌هایی از منابع خوب در رژیم غذایی‌تان بگنجانید.

زیاد فیبر مصرف می‌کنید

چرا تمام مدت باد معده دفع می‌کنید؟!

بله فیبر هم می‌تواند علت دفع مکرر گاز باشد. درست است که فیبر برای گوارش مفید است و سیرتان می‌کند، اما اگر بشقاب‌تان را پُر از سبزیجات و حبوبات و غلات کنید، احتمالا بیشتر از حد معمول نفخ کرده و گاز دفع خواهید کرد.

چه کنید تا کمتر باد معده دفع کنید؟

علت دفع مکرر باد معده‌تان هر چه که باشد، کار‌هایی هستند که می‌توانید انجام دهید تا این حالت بدن‌تان را تحت کنترل بگیرید:

 • از مصرف غذا‌هایی که می‌دانید معمولا سبب نفخ‌تان می‌شوند خودداری کنید. شاید بهتر باشد هر چه می‌خورید یادداشت کنید تا متوجه شوید چه غذا‌هایی باعث نفخ‌تان می‌شوند یا نمی‌شوند.
 • سعی کنید طی روز وعده‌های غذایی کوچک‌تر، اما به طور مکرر بخورید. این شیوه باعث می‌شود از فشار وارد بر سیستم گوارش‌تان کم شود.
 • آهسته‌تر بخورید یا بیاشامید. همانطور که گفتیم با عجله غذا خوردن، مقدار هوایی را که می‌بلعید افزایش می‌دهد. آهسته‌تر خوردن و آشامیدن می‌تواند میزان هوای بلعیده شده را کاهش دهد.
 • مرتبا ورزش کنید تا جلوی تجمع گاز در گوارش‌تان را بگیرید. افراد بزرگسال سالم باید روزانه دست کم ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط انجام دهند.
 • غذا‌های چرب کمتر بخورید. غذا‌های چرب، روند گوارش را کُند می‌کنند و باعث می‌شوند این غذا زمان بیشتری در گوارش‌تان تخمیر شود، در نتیجه گاز بیشتری تولید خواهد شد.
 • سیگار نکشید و آدامس نجوید. سیگار کشیدن و آدامس جویدن هر دو باعث می‌شوند هوای زیادی ببلعید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

هرچند تخمیر در مجاری گوارشی طبیعی است، اما زیاد گاز دفع کردن طبیعی نیست. زیاد گاز دفع کردن می‌تواند زندگی روزمره را با اختلال روبرو کند و باعث شود اعتماد بنفس‌تان را از دست بدهید. خوشبختانه با ایجاد تغییراتی ساده در رژیم غذایی و سبک زندگی‌تان می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. در مواردی که با راهکار‌های خانگی قادر به رفع مشکل‌تان نیستید، باید به پزشک مراجعه کنید. اگر دفع گاز و باد معده با علائم زیر همراه است، حتما باید به پزشک مراجعه کنید:

 • شکم درد و نفخی که برطرف نمی‌شود
 • اسهال و یبوست مداوم
 • کاهش وزن بی‌دلیل
 • بی‌اختیاری مدفوع
 • خون در مدفوع
 • علائم عفونت مانند تب، استفراغ، لرز و درد در مفاصل و عضلات

منبع: healthline ،womenshealthmag

هدی بانکی
انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:4
Iran (Islamic Republic of)
10:47 - 1398/10/01
8خخخخخخ
ولی واقعا معضلیه
Iran (Islamic Republic of)
11:03 - 1398/10/01
شما كه تفاوت باد معده و شكم را نميدانيد بهتر است قبل از ترجمه كمي مطالعه كنيد
Iran (Islamic Republic of)
12:55 - 1398/10/01
اکثرمردهااینطوریند،دخترم ازدست برادرهاش عاصی شده ،بهش میگم استانه صبرت روبالاببر.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۲
اسم مردا بد در رفته واقعيت اينه زنها در خفا ميجسن مردها بي مهابا در ملا عام
بدون نام
United States of America
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۲
اره ظاهرا مترو قسمت مردانه اش به همین مشهوره
Iran (Islamic Republic of)
14:58 - 1398/10/01
مشکل خیلی هاست. به زبان نمی آورند ولی ذهنشان همیشه درگیر است
Iran (Islamic Republic of)
15:04 - 1398/10/01
مرد حسابی اخه این چه عکسیه گذاشتی اون اول مطلب
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۱
فکر کنم برای عادت ماهیانه است:)
Iran (Islamic Republic of)
15:30 - 1398/10/01
استرس ، غذاهای پرادویه و محرک ، ریزه خواری ، خوردن خوراکیهای لطیف و سریع الهضم هم زمان یا بلافاصله بعد از خوراکیهای چرب و سنگین بی تاثیر نیستند.
Germany
16:17 - 1398/10/01
تنها دلخوشی همین رهاسازی باد معده ست
ببینم با این مطلب تون کاری نمیکنید که دولت اینم از ملت بگیره
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۴
لایک
Iran (Islamic Republic of)
16:39 - 1398/10/01
اقا من باد معده زيادي ندارم ولي چشمتون روز بد نبينه باد معده من آنقدر بد بو هست كه خودم بيهوش ميشم ....!!!
مشكل كجاست
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۴
بو گير نصب كن
Iran (Islamic Republic of)
17:40 - 1398/10/01
پییییف
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۴
بو میاد ...
Germany
19:25 - 1398/10/01
مخصوصا که این عمل در زیر لحاف انجام بشه باعث ایجاد گرمای دلپذیری در شب های سرد زمستان شده و مفرح وجود میشود.
امتحان کنید ارزششو داره
Iran (Islamic Republic of)
00:42 - 1398/10/02
بنده اذعان مینمایم که این معضل اپیدمی شده و تبدیل به یک رنسانس شکمی شده چون هرجای شهر که ازدحام باشه امنیت بویایی اصلا وجود نداره بخصوص مترو وحتی داخل تاکسی، راحت باش هموطن!
Iran (Islamic Republic of)
03:02 - 1398/10/02
سخت نگیرین.بخندین بگذره
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۲
من هر روز باد شکم دارم ولی متاسفانه خوب ن میشوم
Iran (Islamic Republic of)
14:36 - 1398/10/02
آسیایی ها باد معدشون زیاده
Iran (Islamic Republic of)
21:36 - 1398/10/02
باد معده یا باد شکم؟
Iran (Islamic Republic of)
00:38 - 1398/10/05
بنظرتون تیلور سویفت هم باده معده خالی می کنه یا بهنوش بختیاری ؟
یا محمدرضا گلزار . با این همه دکو پز؟ خخخخخخ فک کنم اینها تو خفا هم اینکارو نمیکنن چو کلاسشون میاد پایین .
Iran (Islamic Republic of)
04:31 - 1398/10/06
مال من ازباد فراتره باید گفت تورنادو...آخرش .....بگذریم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
استخدام_1
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کیان برنا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
کیان برنا_فوتر
شفا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
تدبیرکالا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر عارفی - فوتر