ماجرای چالش ۱۸ساله خودروسازان با هوای پاک
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
دکتر نداف کرمانی 1
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
ریزخور_3
دکتر نداف کرمانی 3
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_3
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
دکتر نداف کرمانی 4
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_2
دکتر نداف کرمانی 2
سفیر بار ساقدوش_2
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۹۴۴۵۵۴
۰۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۸
۵۴۷۴
این روزها کلان شهرهای کشور با مشکل آلودگی هوا دست و پنجه نرم می کنند و در حال حاضر مسئولین برای برطرف نمودن این معضل به تعطیلی مدارس روی آورده اند.

تابناک: این روزها کلان شهرهای کشور با مشکل آلودگی هوا دست و پنجه نرم می کنند و در حال حاضر مسئولین برای برطرف نمودن این معضل به تعطیلی مدارس روی آورده اند.

 البته به تازگی سازمان محیط زیست برای کنترل آلودگی هوا دست به کار شده است و مهدی میرزایی قمی رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت از محیط زیست نامه ای را خطاب به مدیرعامل شرکت ایران خودرو ارسال نموده است مبنی بر اینکه در صورت پیش فروش محصولات یورو 4 توسط این شرکت، سازمان محیط زیست پیگیری قانونی را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

در این نامه که تصویر آن را در زیر ملاحظه می کنید، میرزایی قمی با استناد به ماده چهار قانون هوای پاک اعلام کرده است که پیش فروش محصولات یورو 4 برای سال آینده ممنوع است و خودروسازان می‌بایست قبل از هرگونه اقدام به فروش یا پیش فروش نسبت به اخذ مجوز آلایندگی برای محصولات خود اقدام کنند.

طبق قانون هوای پاک، خودروسازان موظف بودند که از ابتدای سال جاری محصولات خود را بر اساس استاندارد یورو 5 تولید و به بازار عرضه کنند اما به دلیل بازگشت تحریم های صنعت خودروسازی در مرداد ماه سال گذشته، اجرای این مصوبه یک سال به تاخیر افتاد و از ابتدای سال 99 خودروسازان ملزم به اجرای این مصوبه می باشند.

ماجرای چالش ۱۸ساله خودروسازان با هوای پاک

در این بین هر چند برخی خودروسازان از جمله شرکت ایران خودرو اعلام کرده است که به اجرای استاندارد آلایندگی یورو 5 در سال آینده پایبند می باشد اما برخی کارشناسان معتقدند که سوخت های توزیعی دارای کیفیت لازم نیستند و این سوخت ها با خودروهای یورو 5 سازگاری ندارند و همین عامل باعث تخریب قطعات خودرو و ضرر به مصرف کننده می شود. البته استدلال‌های مطرح شده از سوی کارشناسان خودرو با این پاسخ مسوولان نفتی روبه‌رو شد که استاندارد یورو ۴ و یورو ۵ در بخش سوخت با هم تفاوت چندانی ندارد، از این‌رو استفاده از سوخت یورو ۴ برای محصولاتی که توانسته‌اند استاندارد یورو ۵ را پاس کنند، نمی‌تواند چالش‌هایی که مطرح می‌شود را به‌وجود بیاورد.

حالا این پرسش ها مطرح است که آیا خودروسازان امکان ارتقا سوخت خودروها به یورو 5 را در مدت باقی مانده دارند؟ اگر کیفیت سوخت مناسب نباشد این موضوع می تواند چه تاثیری بر خودروها بگذارد؟ عدم تناسب کیفیت سوخت با خودروهای یورو 5 چه تاثیری بر آلودگی هوا خواهد گذاشت؟

فرید زاوه کارشناس خودرو در پاسخ به این پرسش ها به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: موضوع ارتقا سوخت خودروها به یورو 5 به حدود 18 سال پیش باز می گردد و از آن زمان تاکنون، خودروسازان اطلاع داشته اند که بر اساس چه جدول زمان بندی باید استانداردها ارتقا پیدا کند.

وی افزود: این برنامه 18 ساله و جدول زمان بندی تاکنون بارها بنا به دلایلی چون تحریم و ... به تعویق افتاده است. زاوه ادامه داد: بنابراین اینکه بگوییم به یکباره قرار است خودروسازان این ارتقا به یورو 5 را انجام دهند، درست نیست. از این گذشته تفاوت یورو 4 و یورو 5 هم آن قدری نیست که خودروسازان نتوانند در این مدت، خودروهای تولیدی را به یورو 5 ارتقا دهند. ارتقا سیستم سوخت به یورو 5 با یک تغییر کاتالیست انجام خواهد شد.

زاوه در مورد هزینه ارتقا سوخت به یورو 5 و تاثیر آن بر قیمت خودرو گفت: این هزینه حداکثر در حد 100 یورو می باشد و زیاد نیست. هم اکنون قیمت خودروهای خارجی با سیستم سوخت یورو 4 با یورو 5 تفاوت معناداری ندارد. به فرض اگر خودرو با سیستم سوخت یورو 4 حدود 100 میلیون تومان باشد ارتقا سیستم سوخت این خودرو به یورو 5 شاید قیمت آن را به 101 میلیون تومان افزایش دهد.

این کارشناس خودرو در مورد کیفیت سوخت فعلی گفت: کیفیت سوخت هم اکنون یورو 5 نیست. ولی پرسش اینجاست که چرا هم اکنون یادشان آمده است که این سوخت یورو 5 نیست؟ چرا زمانی که خودروهای خارجی با کیفیت سوخت یورو 6 وارد کشور می شد و مصرف کننده به دلیل متناسب نبودن کیفیت سوخت با سیستم سوخت یورو 6 متحمل هزینه های هنگفتی می شد، صدای کسی بلند نمی شد؟

وی افزود: به نظر من موضوع کیفیت سوخت، بهانه ای بیش نیست و با این بهانه خودروسازان به دنبال به تعویق انداختن ارتقا سیستم سوخت به یورو 5 هستند.

زاوه گفت: همان گونه که گفتم تفاوت یورو 4 با یورو 5 زیاد نیست و این نمی تواند به خودرو آسیب چندانی وارد کند و تنها ممکن است عمر خودرو را کاهش دهد و آلایندگی آن را افزایش دهد. وی ادامه داد: اگر شما سوخت متناسب با استاندارد موتوری استفاده نکنید آلایندگی بیشتر خواهد شد. البته این موضوع در همه خودروها صحت ندارد و در خودروهایی که توربو هستند و ضریب تراکم بالایی دارند، این وضعیت آلایندگی بیشتر است.

این کارشناس خودرو با اشاره به اینکه خودروهای تولید داخل نه توربو هستند و نه ضریب تراکم بالایی دارند، افزود: بنابراین من این تصور را ندارم که خودروهای تولید داخل که به سیستم سوخت یورو 5 ارتقا می یابند با سوخت گیری یورو 4 آسیبی ببینند. ما بیشتر نگران این هستیم که در بنزینی که عرضه می شود، بنزن یا ترکیبات آرماتیکی باشد. هم اکنون مشکلاتی که در کلان شهرها از بابت آلودگی وجود دارد این است که به نظر می رسد بنزینی که عرضه می شود دارای ترکیبات آرماتیکی است. ترکیبات آرماتیکی هم در هیچ موتوری قابلیت احتراق ندارند. دلیل اینکه می گویم سوخت دارای ترکیبات آرماتیکی است این است که در شهری مثل شاهرود که کویری است و کوهی اطراف شهر دیده نمی شود و تاکنون مشکل آلودگی هوا نداشته است هم اکنون این مشکل دیده می شود. دیگر این ربطی به یورو 4 یا یورو 5 بودن سوخت ندارد.

زاوه در پایان صحبت های خود گفت: با همه این تفاسیر به نظر من باز هم باید مطالبه عرضه خودروها با سوخت یورو 5 انجام شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:15 - 1398/10/09
چرا خودرو برقی یا موتور سیکلت برقی تولید نمیکنند!!!
Iran, Islamic Republic of
17:15 - 1398/10/09
چرا خودرو برقی یا موتور سیکلت برقی تولید نمیکنند!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
مخترع بهترین خودرو برقی یه جوان ایرانی بود

طرحش را برد اون طرف ساخت
جمشید آرین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
حالت خوبه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
چون در آنها سودهای باد آورده میلیاردی وجود ندارد
Iran, Islamic Republic of
21:04 - 1398/10/09
مافیای خودرو مملکت رونابود کرد
Iran, Islamic Republic of
05:16 - 1398/10/12
آقای جمشید ارین رو برها به دادکاه کشوندن حتی مشکل ملکی در قسمت ساخت متور اجادکردن بله آقای جمشید خان رفت ولی با چشم گریان رفت اول بدانید بعد نظر بدید هم وطن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
عارفی_1
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
خرید باکس 3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
خرید باکس 2
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی بانو_فوترموبایل
شفا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_تزریق چربی
شاخه نبات_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوتر
فنی آتل_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر