تخت‌ نادری در خیابان فردوسی!
۹۴۶۶
۱۱ مهر ۱۳۹۰ - ۲۰:۴۷
۲۶۱۵۶ 
پیشنهاد هفته: موزه جواهرات بانک مرکزی
برخی تصور می‌کنند که چون این تخت، نادری نام دارد، پس به احتمال زیاد مربوط به نادرشاه افشار است، در صورتی که نادر در زبان فارسی به معنی کمیاب است. نه به خاطر نادرشاه بلکه به خاطر کمیاب بودن و زیبایی منحصربه‌فردش به این نام شهره شده است.
برترین مجله اینترنتی ایران


برخی تصور می‌کنند که چون این تخت، نادری نام دارد، پس به احتمال زیاد مربوط به نادرشاه افشار است، در صورتی که نادر در زبان فارسی به معنی کمیاب است. نه به خاطر نادرشاه بلکه به خاطر کمیاب بودن و زیبایی منحصربه‌فردش به این نام شهره شده است. این تخت فوق‌العاده زیبا به فرمان فتحعلی‌شاه قاجار ساخته شده و بسیاری از نقش‌های آن زمان در آن دیده می‌شود. تخت‌نادری یکی از نفیس‌ترین آثار هنری دوره فتحعلی‌شاه است.این تخت، دو پله مرصع و میناکاری شده دارد که شامل 22 هزار سنگ و جواهر قیمتی است و پشت‌انداز آن با ترنج و جواهرات درشت و خوشرنگش، آن را مجلل‌تر نشان می‌دهد.

این تخت برای آخرین بار در تاج‌گذاری رضاشاه پهلوی در چهارم آبان ماه 1346 خورشیدی در تالار سلام کاخ گلستان مورد استفاده قرار گرفت و در این سال‌ها در تالار موزه کاخ گلستان جای داشته و اخیرا به «خزانه جواهرات سلطنتی ایران» در بانک مرکزی منتقل شده است.

همان‌طور که ذکر شد، این تخت هیچ‌گونه رابطه‌ای با نادرشاه ندارد. در میان جواهرات گردآورده نادری که در آغاز سلطنت سلسله قاجاریه فراهم شده، به هیچ‌وجه نام و نشانی از این تخت نیست و حتی در زمان سلطنت آقا محمدخان قاجار نیز این تخت وجود نداشته است. دلایل محکمی در دست است که تخت فعلی در زمان فتحعلی‌شاه ساخته شده است.

کتیبه‌هایی که در اطراف محل جلوس بر تخت دیده می‌شود، دارای نوشته‌هایی است که ساختمان تخت را صریحا به فتحعلی‌شاه نسبت می‌دهد.قصد فتحعلی‌شاه از ساختن این تخت

بیشتر نشان دادن شکوه و جلال دربار خود به هموطنان و نیز به فرستادگان خارجی بوده که شاه را در ییلاق اطراف تهران ملاقات می‌کردند. به همین منظور این تخت به صورت قطعات جداگانه و قابل حمل ساخته شده که جمعا دوازده پارچه است. تعداد جواهرات آن 26733 قطعه است.

اختصاصی مجله اینترنتی برترین ها Bartarinha.ir

مجله اینترنتی برترین ها


انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:21 - 1397/03/29
با سلام و خسته نباشید.
دوست عزیز این تخت که به اسم تخت طاووس یا تخت نادری معروفه تخت سلطنتی و مرصعی بود که نادرشاه به عنوان غنیمت جنگی از کشور هندوستان با خود به ایران آورد که عکسش و شما زحمت کشیدید و گذاشتید. علت نامگذاری این تخت بدلیل وجود طرح دو طاووس پرگشوده که در پشت آن قرار دارد به این نام شهرت یافت. و طبق فرمایشات شما خاندان پهلوی از این تخت در مراسم تاجگذاری استفاده میکردند.
و اما تخت طاووس قاجاری قاجاری که در سال ۱۲۱۶ بدستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شد ابتدا نام این تخت ، تخت خورشید بود بخاطر تصویر خورشیدی که در صدر آن قرار دارد به این نام شناخته شد .اما بعداز ازدواج فتحعلیشاه قاجار با طاووس تاج الدوله نام این تخت به تخت طاووس تغییر یافت.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج