کدخدایی: ۹۰ نماینده مجلس رد صلاحیت شدند
۹۴۹۳۶۴
۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۸
۲۵۳۵۱
سخنگوی شورای نگهبان گفت:پرونده بیش از ۱۴۵۰۰ نفر را بررسی کردیم، این بررسی‌ها در هیات نظارت شهرستان و استان با کسب نظر از هیأت مرکزی انجام شد.

ایسنا: عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان که در برنامه گفتگوی ویژه خبری‌ شبکه دو سیما سخن می گفت، افزود: کسانی که در این مرحله‌ شکایت دارند، ۵ روز یعنی از امروز تا پنج‌شنبه وقت دارند شکایت خود را به دفاتر هیأت نظارت استانی ارائه کنند.

وی تاکید کرد: یک میلیون برگ سند از مراجع چهارگانه برای بررسی صلاحیت‌ها دریافت کردیم.

کدخدایی گفت: مهم‌ترین دلایل رد صلاحیت‌ها، محورهای مفاسد اقتصادی، مفاسد اخلاقی و ضدیت با حاکمیت است. همچنین سوء استفاده از اموال عمومی، تحصیل مال نامشروع، اختلاس، استعمال مواد مخدر، مفاسد اخلاقی، محکومیت جنایی، سابقه شرارت، چاقوکشی و سابقه فروش مواد مخدر از جمله مصادیق رد صلاحیت‌هاست.

وی افزود: از حدود ۲۴۷ نفر نماینده فعلی مجلس ۹۰ نفر صلاحیت شأن عمدتا به خاطر مسایل مالی تایید نشد. البته به برخی از آنها مستندات پرونده‌شان توضیح داده شد و به بقیه نیز اگر درخواست کردند این مستندات ارایه می‌شود.

کدخدایی ضمن تشکر از مراجع رسمی که همکاری بسیار خوبی داشتند گفت: باید اعلام کنیم که این مراجع تقریبا برای همه افراد سند به شورای نگهبان ارائه کردند که این امر نسبت به دوره‌های قبل بی‌سابقه بود.

وی افزود: در قانون، تحقیقات محلی را داریم و در بسیاری از اوقات همین تحقیقات محلی به نفع افراد می‌شود چراکه کمک به دقت کار شورای نگهبان در بررسی پرونده‌ها می‌کند.

وی ادامه داد: ما به جناح و گروه افراد نگاه نمی‌کنیم، اصلا نگاه نمی‌کنیم اصلاح‌طلب یا اصولگراست بلکه مستندات پرونده را می‌بینیم. امروز در رسانه‌ها هم اعلام شد که از هر دو طیف سیاسی هم تایید صلاحیت داشته‌ایم و هم رد صلاحیت. این نشان می‌دهد عملکرد شورای نگهبان نگاه سیاسی ندارد.

وی افزود: گروه‌های مختلف شاید ابهامی به روند بررسی صلاحیت‌ شورای نگهبان داشتند، از یکسال پیش خیلی از افراد و گروه‌ها به شورا آمدند و به سوالات و ابهامات آنها پاسخ داده شد.

کدخدایی یادآور شد: در مرحله اولیه بررسی صلاحیت‌ها هستیم که حدود ۳۰ تا ۳۴ درصد افراد صلاحیتشان تایید نشده که آمار اندک است. تایید صلاحیت‌ها و فقدان شرایط که مدارک دقیق نفرستادند نیز تعدادی هستند. از این میان بالای ۵۰۰۰ نفر تایید صلاحیت شدند. تا الان برای هر کرسی مجلس بیش از ۱۷ نفر را داریم که رقابت کنند.

کدخدایی یاداور شد: تعدادی که برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ثبت نام کردند و ثبت نام شان به صورت رسمی برای ما ارسال شد ۱۶ هزار و ۳۳ نفر بود که اینها در مرحله مقدماتی که مرحله هیئت‌های اجرایی است، مورد بررسی قرار گرفتند که تعدادی از آنها در همان مرحله انصراف دادند و بیش از ۸۰۰ نفر انصراف دادند. تعدادی از افراد هم صلاحیتشان مورد تایید واقع نشد و بیش از ۱۳۰۰ نفر بودند، اینها همگی در مرحله هیئت‌های اجرایی صورت گرفت.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: کسانی‌که شکایتی نسبت به آراء هیئت های اجرایی دارند در مجموع سایر افراد هزار و سیصد نفر هستند که ما باید بررسی کنیم؛ بنابراین مجموعاً صلاحیت بیش از ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر را هیئت های نظارت استانی و هیئت های مرکزی و شورای نگهبان باید بررسی کنند که کسر از تعداد ۱۶ هزار و ۳۳ نفر است.

کدخدایی ادامه داد: موازین بررسی صلاحیت‌ها در هیئت اجرایی و هیئت های نظارت خیلی تفاوتی ندارد و بندهای مربوط به آن در قانون یکی است. ممکن است مدارک تحصیلی و جرم‌ها باشد که موجب سلب اجتماعی برای افراد می‌شود و تخلفات دیگری که در قانون ذکر شده است.

وی درخصوص روند بررسی صلاحیت‌ها نیز گفت: در مرحله‌ای که ما امروز به پایان رساندیم و مرحله دوم شروع شد، شامل هیئت‌های نظارت استانی بود؛ یعنی هیئت‌های نظارت استانی ما، رسیدگی های خود را انجام دادند و طبق قانون از هیئت مرکزی نظارت باید کسب اطلاع کنند و نهایتاً نتایج را از طریق فرمانداری‌ها به افراد اعلام کنند.

وی افزود: مجموعاً یک فرصت ۲۰ روزه است که شورای نگهبان از آرائی که هیئت‌های نظارت استانی نسبت به افراد صادر کردند، می‌توانند بررسی کنند و اگر افراد اعتراض داشته باشند شورای نگهبان می‌تواند رسیدگی کند و بعد از آن ۲۰ روز نتیجه نهایی مرحله اول شورای نگهبان هم اعلام می‌شود. از جهت روز و زمانی که هیئت‌های اجرایی رسیدگی شان به پایان رسید، رسیدگی ما در هیئت‌های نظارت آغاز شد و چیزی حدود دو هفته است که این رسیدگی‌ها را انجام می‌دهیم البته زمان کمی است.

وی تاکید کرد: ما تلاش داشتیم قانون انتخابات اصلاح شود و یکی از مشکلاتی که داریم همین وضعیت است. مجموعاً زمان رسیدگی‌ها ۷۰ روز است، اما در این مرحله حدود دو هفته رسیدگی‌ها انجام شد که تعداد زیادی از کارشناسان ما برای تکمیل پرونده‌ها درگیر بودند و تمام نظارت‌های استانی ما برای بررسی صلاحیت‌ها درگیر بودند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: مراجع چهارگانه گزارش‌هایی در خصوص افراد برای ما ارسال می‌کنند که این گزارش‌ها همراه اسنادی است مثلاً قوه قضاییه تصویر رای صادره خود را نسبت به فرد برای ما ارسال می‌کند؛ بنابراین اینها باید مورد ارزیابی قرار بگیرد. گاهی هم افراد اعتراض دارند که ممکن است تشابه با اسمی بوده و یا اینکه دادگاه منع تعقیب صادر کرده است. همه اینها اسنادی دارد که جای بررسی دارد. البته این اسناد رسمی مانند احکام قضایی خیلی راحت‌تر بررسی می‌شود. گاهی بررسی گزارش‌ها سخت است. مانند گزارش‌هایی در حوزه اقتصادی و مالی که باید بررسی کنیم فرد مرتکب تخلف شده است یا خیر.

کدخدایی یادآور شد: فرمانداری‌ها دلایل رد صلاحیت را مستند به ماده قانونی به افراد اعلام می‌کنند. کسانی که شکایت دارند برای تقدیم شکایت به دفاتر نظارت استانی شورا مراجعه کنند. در تهران ورزشگاه تختی در شرق پایتخت برای دریافت شکایت آماده شده است.

کدخدایی یاداور شد: از کلاهبرداری تا عدم رعایت احکام و عبادات اسلامی، همگی این موارد ذیل بند یک ماده ۲۸ قانون انتخابات تحت عنوان "عدم التزام به اسلام" قرار گرفته است. مثلا ممکن است یک امام جماعت مسجد عدم التزام به اسلام برایش لحاظ شود که این به معنای رعایت نکردن عبادات نباشد بلکه مثلا مشکل اقتصادی داشته باشد.

وی تاکید کرد: آنچه که نیاز فعلی قانون انتخابات بود، در پیش نویس اصلاحیه قانون انتخابات نوشته شد اما مجلس یکباره سراغ استانی‌شدن رفت و ما از آن ایراد گرفتیم؛ نهایتا هم ایرادات اصلاح نشد و بایگانی شد. اگر اصلاحیه قانون انتخابات تصویب میشد، ۱۶ هزار نفر ثبت نام نمی‌کردند. از معایب فعلی مثل نقش پول در انتخابات جلوگیری می‌شد. باید منتظر مجلس بعدی برای بررسی مجدد اصلاحیه قانون انتخابات باشیم.

کدخدایی ادامه داد: شاید برای برخی پرونده‌ها چند بار با مراجع قانونی مکاتبه کرده‌ایم تا مستندات و توضیحات بیشتر و کامل‌تری دریافت کنیم؛ این امر به دقت ما و رعایت حقوق داوطلبان کمک قابل توجهی کرد.

وی در پایان گفت: ما همیشه نسبت به تمام افرادی که صلاحیت‌شان در آخرین مرحله تایید نمی‌شود، اعلام کرده‌ایم که می‌توانیم مدارک و مستندات را به آنها ارائه کنیم، ما هیچ چیزی پنهان از داوطلبان نداریم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 29
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
00:24 - 1398/10/23
ای شیطون اخر کارخودتو کردی*
Iran, Islamic Republic of
00:30 - 1398/10/23
این نود تا چطوری سری قبل تایید صلاحیت شده بودن چه فرقی کردن
Iran, Islamic Republic of
00:46 - 1398/10/23
هرکس منتقد باشد چه اصلاح طلب چه اصولگرا را تایید نمیکنید.
واضح و مشخص هست مرحبا
United Arab Emirates
00:48 - 1398/10/23
ار ه خوبه کار خورده بودن افعی شدن
Iran, Islamic Republic of
00:49 - 1398/10/23
دستتان درد نکنه کسانی که به نحوی از حق مردم دفاع کردند رد صلاحیت کردین خیال مردم را هم راحت کردین
Iran, Islamic Republic of
00:52 - 1398/10/23
حدود 36 درصد رد صلاحیت شدند و دولت هم زده به بی خیالی پس نتیجه میگیریم خدا داره مملکت را میگردانه
Iran, Islamic Republic of
00:58 - 1398/10/23
بهتر .مجلسی که در ته امور هست به چه درد می خورد?
Iran, Islamic Republic of
03:19 - 1398/10/23
بهترین کار

رای ندادن است
Iran, Islamic Republic of
03:53 - 1398/10/23
خیلی عذر میخوام الان که خوردن و نوشیدن رد صلاحیت شدن؟؟
Iran, Islamic Republic of
04:42 - 1398/10/23
احتمالا نماینده نبودند ....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
باید۳۰۰تاشون خط میخوردن به جز۱۵تاشون ...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
ایااین نود نفر توی این چهارسال سرمایه دارشدن وز مملکت بحرانی از کجا اوردن شما حتما پرونده های بنده خدار درست چک نکردی دباره بازخوانی کنید
Iran, Islamic Republic of
05:50 - 1398/10/23
چطور ممکنه ۴ سال مسولیت قانون گذاری یه کشور دست نماینده بدون صلاحیت بوده باشه. اگر صلاحیت نداره الان چرا توی مجلس نشسته
Iran, Islamic Republic of
06:46 - 1398/10/23
'''' برای حفظ منافع کشور ' و عدم ریخت و پاش در بیت المال ' این مجلس بی خاصیت تعطیل شود بهتر است!
Iran, Islamic Republic of
07:33 - 1398/10/23
99درصد نماینده های فعلی اصلا صلاحیت ندارن
Iran, Islamic Republic of
08:25 - 1398/10/23
اونا رو رد صلاحیت نکردی ، بهبود اوضاع رو رد کردی !
Iran, Islamic Republic of
08:26 - 1398/10/23
بودن یا نبودن مجلسیها یکی هست پس نباشند بهتر لاعقل بیت المال حیف نمی شود
Iran, Islamic Republic of
08:58 - 1398/10/23
کاشکی تمام ثپت نام کنندگان را رد بکنید .داداش مجلس کاره ای نیست
Iran, Islamic Republic of
09:08 - 1398/10/23
جای سوال داره و تعجب اگر ۹۰ نفر از نمایندگان قبلی صلاحیتشون تایید نشده چرا قبلا تایید و چرا تا حالا برای به تصویب رسوندن یا نرسوندن برای ملت در خانه ای که نامش خانه ملت هست ماندند ؟در گذشته چطور تایید شدن؟یادقتها ضعف داره یا؟؟؟؟تایید شما و انتخاب مردم بودند چرا حالارد شدند
Iran, Islamic Republic of
09:25 - 1398/10/23
یعنی ۹۰تا نماینده از صافی شما سری قبل اشتباهی در رفتندودر تصمیمات کشوری نقش داشتند ؟
Iran, Islamic Republic of
09:28 - 1398/10/23
دیروز تو جلسه یکی از کاندیداها بودم که قبلا هم نماینده مجلس بودند ایشون با تجزیه و تحلیلی ثابت کردند که عامل اصلی سقوط هواپیمایی اوکراینی ۱۰۰% آمریکاه هستند و بعد همه دوستان شعار مرگ بر آمریکاه دادند فک کنم از عامل این کار تشکر هم بکنند
United States
09:38 - 1398/10/23
یعنی یک سوم مجلس دزد بودن خبر نداشتیم
Iran, Islamic Republic of
10:03 - 1398/10/23
حتما ذره ی مردمی شده بودند ،یا از درد مردم گفتند یا اعتراض به این همه فساد در بالاتر کرده بودند ،وگرنه صلاحیت از نظر شما یعنی لال بودن و مطیع بودن
Iran, Islamic Republic of
10:05 - 1398/10/23
بهتر
اگر سو استفاده مالي كردند چرا محاكمه نميشوند ؟
Iran, Islamic Republic of
10:06 - 1398/10/23
مجلسي كه در حتي افزايش قيمت بنزين كاره اي نباشه بايد جمعش كرد و حقوق مفت به اونها نداد
Iran, Islamic Republic of
10:23 - 1398/10/23
دلایل بدی را برای رد صلاحیت گفتند یعنی اگر این 90 نماینده حداقل یکی از این دلایل را داشته باشه که وای بر حال ما و دیگه باید چه انتظاری داشت......
Iran, Islamic Republic of
14:27 - 1398/10/23
سلام اگر در همه مسعولین همینطوری که رد صلاحیت میکنید عمل می‌کردید وضعیت بهتر از حالا بود. اما. سعی کنید مجلس را ضعیف نکنید تنها دیانت برای مسعولیت کفایت نمی‌کند در دین مانند مهم است خیلی ها بودند که نماز شب شان ترک نمی شد ولی بعدا واجبات را هم ترک کردن. احتیاط کنید وقت کاریم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج