سلحشوری: صداوسیما، رسانه ملی نیست
۹۵۰۳۷۷
۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۶
۸۱۶۹ 
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: این کشور ارث پدری کسی نیست که چنین حرف‌هایی را مطرح کند. این مملکت مال مردم است و حاکمان و قدرتمندان هم برای مردم هستند و در خدمت آنها. باید دید که چطور یک مجری به خودش اجازه می‌دهد که چنین حرف‌هایی را در برنامه زنده تلویزیونی بزند؟!

خبرگزاری ایلنا: نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: این کشور ارث پدری کسی نیست که چنین حرف‌هایی را مطرح کند. این مملکت مال مردم است و حاکمان و قدرتمندان هم برای مردم هستند و در خدمت آنها. باید دید که چطور یک مجری به خودش اجازه می‌دهد که چنین حرف‌هایی را در برنامه زنده تلویزیونی بزند؟!

رویکرد صداوسیما هموار مورد نقد اغلب مردم و حتی جریان‌های بسیار معتدل بوده است با این‌حال این رسانه نشان داده که کمتر تغییری در جهت‌گیری‌های افراطی خود ایجاد نخواهد کرد و همچنان بر رویه توهین به مخاطبان خود پافشاری می‌کند. تازه‌ترین اتفاق در این زمینه، اظهارنظر یک مجری زن در برنامه زنده‌ی شبکه افق است که در آن صراحتا اعلام می‌کند: "اگر کسی به وضعیت کنونی اعتقاد ندارد، جمع کند و از ایران برود."

گرچه صحبت‌هایی از این دست هر بار با واکنش‌های تندی از سوی مردم مواجه شده، اما اینکه رسانه‌ای که از آن با نام ملی یاد می‌شود چگونه آشکارا خواستار حذف صدای مخالفان خود و حتی اخراج آنها از کشور است و هربار در پوشش‌ها و اظهارنظرهای تند به ایجاد فضای خصمانه و انشقاق در کشور دامن می‌زند، خود جای سوال است! آیا واقعا قصدی از انتخاب این افراد و بیان این اظهارات در آنتن رسانه ملی خطاب به مردم ولو بخشی از آنها که انتقادهایی به برخی تصمیمات و اتفاقات داشته باشند، وجود دارد؟ آیا قرار است رسانه ملی در اختیار تعدادی تندرو با افکار جدایی‌طلبانه قرار گیرد؟!

آن‌گونه که از قراین برمی‌آید این رسانه آشکارا آنتن خود را در اختیار افرادی تندرو قرار داده که تحت تاثیر برخی معلمان خود(!) از جدی‌ترین و وحدت‌آفرین‌ترین رسانه کشور برای بیان اعتقادات شخصی خود و دار و دسته‌ خود استفاده می‌کنند. به این ترتیب تلویزیون به‌جای آرام کردن شرایط، رسما به ایجاد تفرقه در بین مردم دامن می‌زند.

پروانه سلحشوری (نماینده مردم تهران در مجلس) که خود مخاطب این اظهارات عجیب در تلویزیون بوده است، گفت: یادم می‌آید چند سالی از انقلاب گذشته بود که آقای مصباح یزدی عین همین حرف را مطرح کرد که هرکس با ما نیست از کشور بیرون برود؛ ما در این کشور می‌خواهیم به کسانی که همفکرمان هستند، حکومت کنیم. اکنون نیز این دختر درست همین حرف را زده است. اما این کشور ارث پدری کسی نیست که چنین حرف‌هایی را مطرح کند. این مملکت مال مردم است و حاکمان و قدرتمندان هم برای مردم هستند و در خدمت آنها. باید دید که چطور یک مجری به خودش اجازه می‌دهد که چنین حرف‌هایی را در برنامه زنده تلویزیونی بزند؟!

وی ادامه داد: این درست است که این رسانه به کسی پاسخگو نیست ولی مملکت که به مصادره این افراد درنیامده است. متاسفانه این افراد در حال نفرت‌پراکنی هستند. من به عنوان یک عضو از جامعه مدنی ایران معتقدم چرخه نفرتی که با خودی و غیرخودی کردن مردم در حال ایجاد است، باید گسسته شود. اما امثال این خانم و کسانی که مثل ایشان فکر می‌کنند به تداوم این چرخه کمک می‌کنند.

این نماینده مجلس در ادامه بیان کرد: ما مردم اینقدر قدرت داریم که همه سلایق را با هم بپذیریم و بگوییم که همه متعلق به ایران هستند. همه مردم این مرز و بوم، فارغ از جنسیت و نگاه‌های سیاسی و فارغ از حتی نگاه‌های فرهنگی‌شان عضوی از خانواده بزرگ کشور ایران هستند اما امثال این دختر جوان که در هیچیک از دشواری‌های جامعه حضور نداشته و گرم و سرد این جامعه را ندیده، می‌خواهند اتحاد کشور را از بین ببرند اما قطعا در این راه موفق نمی‌شوند.

سلحشوری با تاکید بر اینکه جامعه ایرانی از یک تمدن چند هزارساله ریشه گرفته است، اظهار داشت: سال‌هاست که مردم این تمدن را حفظ کرده‌اند. این تمدن بعد از حمله مغول، اعراب و جنگ‌های بسیار که آخرین آن جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بود، حفظ شده و بعد از این هم حفظ خواهد شد. امثال این مجری‌ها و گزارشگرها اصلا نمی‌توانند جامعه ما را به انزوا بکشانند و مردم را از هم جدا کنند. همانطور که مردم در مراسم تشییع شهید سلیمانی، فارغ از قومیت، جنسیت و مباحث سیاسی همه با هم عزادار بودند و اتحاد خودشان را نشان دادند؛ همانطور وقتی که به آنها دروغ گفته شد، صبر نشان دادند و به صاحبان سیاست فهماندند که نباید دروغ گفت و ملت را نامحرم فرض کرد، همانطور هم خودشان بهتر می‌دانند که چطور کشور را اداره کنند و چگونه با یکدیگر صحبت کنند.

وی ادامه داد: تلویزیون باید سیاست‌های خود را تغییر دهد وگرنه روز به روز مخاطبان بیشتری را از دست خواهد داد و به دامنه‌ی تحریمی که سال‌هاست مردم آن را در قبال این رسانه در پیش گرفته‌اند، افزوده خواهد شد. گاهی به گرداننده‌های سیاست‌های صداوسیما شک می‌کنم که آیا آنها افراد ملی هستند؟ آیا آنها کاملا به دین مبین اسلام متصف هستند چون این سیاست‌ها نه با دین همخوانی دارد نه با ایرانی بودن.

سلحشوری در پاسخ به این پرسش که آیا صداوسیما به عنوان یک رسانه از دانش مواجهه با بحران برخوردار نیست یا به صورت نادانسته به این صورت عمل می‌کند؟ گفت: این کار به صورت آگاهانه انجام می‌شود. صداوسیما اساسا رویکرد ضد ملی و تفرقه‌افکنانه دارد. این نوع نگاه حاصل تفکرِ سیاست‌گذاران آن است که می‌بینیم این رسانه دقیقا برعکس اکثریت مردم عمل می‌کند. به عنوان مثال برنامه نود پرمخاطب‌ترین برنامه تلویزیونی بود که سال‌ها روی آنتن می‌رفت؛ یک برنامه کاملا غیرسیاسی که به نقد آنچه در فوتبال می‌گذشت، می‌پرداخت و فردوسی‌پور به عنوان یک سرمایه اجتماعی در آنجا کار می‌کرد اما آن را در سکوت خودشان حذف کردند که دلیل آن به صورت رسمی باید دنبال شود.

وی افزود: از خود پرسیده‌ایم که اکنون مخاطبان برنامه نود جذب کدام برنامه شده‌اند؟! متاسفانه ما عامدانه مخاطبان صداوسیما را از دست می‌دهیم. ما خودمان ایجاد تفرقه و فاصله می‌کنیم تا مردم جذب تلویزیون و رادیو‌های بیگانه شوند. البته نباید به آنها رسانه‌های بیگانه بگوییم چون متاسفانه اکنون آنها در حال خودی شدن هستند و ما در حال غیرخودی شدن. من گرچه به شخصه با این واژه‌های خودی و غیرخودی مخالف هستم ولی آنقدر این دست واژگان را به کار برده‌اند که من هم ناچار هستم از آنها برای بیان منظورم بهره ببرم.

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به اینکه آیا این رویکرد صداوسیما اتفاقا سبب تحریک مردم و کنش‌های اجتماعی در خیابان‌ها نمی‌شود، گفت: من فکر نمی‌کنم که تلویزیون تا این اندازه قدرتِ ایجاد خشم را داشته باشد. صداوسیما اساسا ارزش و اعتباری ندارد که بخواهد خشمی ایجاد کند. اگر جایی اعتباری موجود باشد و بعد این اعتبار از دست برود، این تاثیرگذاری صدق می‌کند اما این رسانه اعتبار خود را به صورت کامل از دست داده است. به عنوان مثال دولت اعتبار داشت ولی با بیان دروغ و نگفتن حقیقت به مردم، مقداری از اعتباری که به دولت و نظام بود، سست شد. اما تلویزیون ما سال‌هاست که هیچ اعتباری ندارد که حالا مردم به خاطرش مردم بیرون بیایند یا نیایند.

سلحشوری در بخش دیگری از صحبت‌هایش تاکید کرد: صداوسیما هرگز رسانه ملی نیست. خیلی از همکاران ما هر ساله به شدت فعالیت می‌کنند تا علاوه بر بودجه سالیانه که این رسانه می‌گیرد، از صندوق توسعه نیز برای آنها ارز بگیرند. به این ترتیب هر ساله ۱۵۰ میلیون یورو از این صندوق نیز به آنها داده می‌شود. این مبلغ فارغ از درآمد از آورده‌ی تبلیغاتی است که اتفاقا مدلِ سلامت مردم را به هم می‌ریزد. ولی مشکل این صداوسیما به مجلس برمی‌گردد که باید آن را حل کند که متاسفانه مجلس هم نمی‌تواند این مشکل را حل کند چراکه ما در قانون اساسی به صداوسیما انحصار داده‌ایم.

وی در پایان گفت: صداوسیمای ما منحصرا حاکمیتی است و چون رقیبی برای آن در داخل کشور وجود ندارد، این دوستان میدان‌دار هستند و یکه‌تازی می‌کنند. به نوعی نه به مجلس، نه به مردم و نه به هیچکس دیگری پاسخگو نیستند. به نظر من حتی به رهبری هم پاسخگو نیستند؛ چون در آخرین سخنرانی که رهبری انجام دادند، از لفظ باید برای حفظ اتحاد مردم استفاده کردند. اتحادی که بعد از شهادت سردار سلیمانی به وجود آمد و حالا صداوسیما به وضوح در حال شکستن این اتحاد است. در نتیجه مدام دروغ می‌گویند. امروز نماینده مجلس به بهانه‌ی اینکه به نظام و ولی‌فقیه التزام ندارد، رد صلاحیت می‌شود اما آیا واقعا مسئولان صداوسیما به نظام التزام دارند که این سیاست‌گذاری‌ها را انجام می‌دهند؟! مملکت ما برای بقای خود بیشترین نیاز را به اتحاد درونی دارد اما اینها در حال از بین بردن ریشه اتحاد هستند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 48
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:13 - 1398/10/25
برو اونور بزار باد بیاد .
پاسخ ها
hassan.h
United Arab Emirates
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
رسانه میلی با عملکردش بهانه دست لیبرال ها ندهد
Iran, Islamic Republic of
14:13 - 1398/10/25
برو اونور بزار باد بیاد .
Iran, Islamic Republic of
14:13 - 1398/10/25
دم شماگرم خانم محترم دردوبلای شمابخوره توسرزینب ابوطالبی وذبیح پور
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
آخ گفتی، تو سر اون ذبیح پورم بخوره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
آفرین. عالیست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
بهترین تصمیم کاری ایشون، عدم اشغال یک صندلی مجلس در آینده بود.
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1398/10/25
خلاصه صدا و سیما کسی نگاه می کنه یا نه؟؟ خخخخ
Iran, Islamic Republic of
14:26 - 1398/10/25
"ابرمردی" میان دویست و نود نماینده مجلس دهم.!!!
ای کاش تعداشون زیاد بود.!
لااقل: سی درصد مجلس کنونی؛
Iran, Islamic Republic of
14:35 - 1398/10/25
اگه حرف نزنی میگن لالی؟ ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
تو هم از نظر ندی نمی میری:
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
نمیتونید سخن حق رو بشنوید افسوس
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
خخخخ
برق
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
حرف نزن
Germany
14:35 - 1398/10/25
به مردم بگید که رسانه غیر ملی سالیانه چقدر برای مردم آب میخوره.
دریق از یک جو صداقت!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
همینطور بگید این خانم چه هزینه هایی را تحمیل به مملکت کرده
Iran, Islamic Republic of
14:39 - 1398/10/25
به توچه
پاسخ ها
صادقى
-
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
خانم سلحشورشيرمادروزحمت پدرحلال ات باشد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
سلحشوری نماینده مردمه. تو چه کاره ای
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
فعلا نماینده اس ، واقعا مردم اهل کوفه شدن مقابل حرف حق وایستادن یا اینکه خبری ها فقط حرف اونا رو میذارن والله اعلم
Iran, Islamic Republic of
14:44 - 1398/10/25
نمیدونم کی به این رای داده واقعا متأسفم تکلیفش با خودش مشخص نیست
Iran, Islamic Republic of
14:52 - 1398/10/25
من اینا ندیده بودم مثل دانش آموزای تنبل پایان ترم میان خودی نشون میدن نمره بگیرن.الان آخرای مجلس عین لاکپشت سرش. کرده بیرون دوتا روغن فکر بهش رای بدن
پاسخ ها
امید
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
ایشون کاندید نشد
Iran, Islamic Republic of
15:01 - 1398/10/25
همون حرفی که روحانی در انتخابات زد صداوسيما ی میلی
Iran, Islamic Republic of
15:01 - 1398/10/25
آهان.پس این هنرمندهای اغتشاشگر ملی اند؟
پاسخ ها
بدون نام
Spain
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
خدا عاقبت همه را به خیر کند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
هنرمند اغتشاشگر؟؟؟؟!!!!!
چه باحال
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
نه هرکی حرف ناحق بزنه فعلا ملیه !
بامداد
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
نه تو ملی هستی!!! اغتشاش رو تو و دوستاتون با افکار پوسیده و متحجر و تحریک کننده درست میکنید
Iran, Islamic Republic of
15:39 - 1398/10/25
سالیان ،سال مردم همین را میگن.
Iran, Islamic Republic of
15:41 - 1398/10/25
احسنت تنها کسی هستی که حرف حق میزنی البته گاهی آقای مطهری هم حرف حق رو میگه برای همین هم دور بعدی مجلس نیستید چون مجلس فرمایشی جایی برای سخن حق نداره
البته اگه خبری طرف حق رو بگیره و نظر منو بذاره واالا خبری هم مثل رسانه ملی میشه !
Iran, Islamic Republic of
16:12 - 1398/10/25
دوباره این حرف زد
حرف نزنی نمی گن لالی
Iran, Islamic Republic of
16:17 - 1398/10/25
آفرین خانم ولی دیر به فکر انتقام شخصی به بهانه مشکلات و دفاع از ملت افتادی. فکر نمیکنی اون موقعی که توی حداقل چند تا کمیسیون و دانشگاه و هیئت مدیره حقوق نجومی میگرفتی باید حرف میزدی و از حقوق نجومی اتصراف میدادی بخاطر مردم اما خوب که پر و لبریز گرفتی و خودتو بستی دلسوز شدی مردم امروز هم که تایید کنند دیر یا زود خبر های دیگه و موثق به دستشون میرسه ولی شما اونور آبی و بهشون میخندی و میگی بریزید بیرون.!!!!
Iran, Islamic Republic of
16:48 - 1398/10/25
درود بر شرف تو آ زاده زن ایرانی که الگویت ،البته نه زبانی بلکه عملی،فاطمه زهراست ،نه کسانی که دم از دین و دینداری میزنند و از شیطان پسترند
Iran, Islamic Republic of
16:51 - 1398/10/25
همانطور که تو وکیل مردم نبودی وکیل الدوله بودی
Iran, Islamic Republic of
16:53 - 1398/10/25
نماینده شجاعی است، بجای منافع شخصی،همیشه منافع مردم رادرنظر می گیرد. خداوند حافظش باشد.
Iran, Islamic Republic of
17:15 - 1398/10/25
حیف حیف این همه پول که رسانه میلی حیف و میل میکنه، لااقل نصفش رو بدید سیستان بلوچستان
Iran, Islamic Republic of
17:38 - 1398/10/25
صدانه اینکه ملی نیست بلکه انحصاری هست حتی برای معلولین بهزیستی درمنزل که باماهی ۱۰۸تومن که نون خشکی نمی توان خرید وصدایشان به مسؤلان نمی رسانند
Iran, Islamic Republic of
18:36 - 1398/10/25
چقدر بیکاری که متنی به این طولانی نوشتی یا دادی مثل پایان نامه تحصلی تون میدان انقلاب نوشتن بابا دست از سر مردم بیچاره بردارید چند سال پست و مقام و پول باد آوروه و ... بسه دیگه نکنه سرمایه این ملت ارث پدر بعضی ها است که اینقدر از دست دادن اون ناراحتتون میکنه بخدا از زندگی سیر شدیم همه رو بردین خوردین الان به گفته ترامپ ۵۵۰۰ نفر ار فرزندان مسولین با هزاران دلار سرمایه مقیم خارج یعتی چه؟از کحا آوردن؟نکنه ارث پدر اونها بوده بخدا خاضرم همین الان تموم کنم از شر دیدن شنا و حرفهای صد من یه غاز شما راحت بشم برو ول کن دیگه طلب کی رو از این ملت دارین
France
19:06 - 1398/10/25
تلویزیون که نیست دیگه، بیلبورد تبلیغاتیه
Iran, Islamic Republic of
19:16 - 1398/10/25
من میخوام ببینم این خانم گستاخ که گفته هرکسی هم عقاید ما نیست میتونه از کشور ایران برود .ارث پدر ای خانم در ایران کجاست. چقدر از سرزمین ایران در سند پدری شما ثبت شده. مگر شماها مملکت خریدن یا ملت رو شما و هفکرانتان افریده اید. نه خیر ای مملکت متعلق ب ملت بزرگ و تمدن دوست ایران است شماها که تمدن و ملت رو قبول ندارید بروید که یک روز خواهی رفت. چون از جنس ای ملت نیستین بروید در سرزمین نا معلوم اجدادی خودت .
من که دارم ای متن مینویسم صاحب هزارهکتار ای مملکت در خوزستان و چهارمحال بختیاری هستم خانم بیگانه شما ب صاحب خانه حرف مفت نزن که روزی شماها از مملکت خواهی رفت ب قدرت ای مردم صاحبان همین اب خاک
Iran, Islamic Republic of
20:40 - 1398/10/25
خانم درست گفته اگر ریسجمهوری که طرفدار صا وسیما باشد حتی هزاران اختلاس انجام دهد صدا وسیما سکوت میکند صدا وسیما هیچوقت ملی نبوده ونیست
Iran, Islamic Republic of
23:34 - 1398/10/25
اون مطلبی که در خصوص آیت‌الله مصباح گفتی اگر منبع داره بگو والا
Iran, Islamic Republic of
01:47 - 1398/10/26
صدا ویا کاملا شخصی ودر اختیار عده ای محدود است که. همه را می کوبد.
Germany
07:16 - 1398/10/26
تاحالا تو مسایل مهم لال بوده نمیدونم کی بش تخم کفترداده زبون درآورده
Iran, Islamic Republic of
11:05 - 1398/10/26
آقایون نمایندگان تو این دوره چکار کرده اند که اینهمه به خودشون اجازه میدن کسی حرف نزنه و اینهمه صدا و سیما رو محکوم میکنن.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج