۵ دلیل اصلی فوت ایرانیان چیست؟
۹۵۱۰۸۵
۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۹
۱۰۲۳۶ 
براساس آمارهای سازمان ثبت احوال، بیشرین دلایل فوت ایرانیان مربوط به بیماری های قلبی و عروقی با ۳۸.۶ درصد، سرطان ها و تومورها با ۱۱.۳ درصد و بیماری های دستگاه تنفسی با ۹.۸ درصد، است.

خبرگزاری مهر: براساس آمارهای سازمان ثبت احوال، بیشرین دلایل فوت ایرانیان مربوط به بیماری های قلبی و عروقی با ۳۸.۶ درصد، سرطان ها و تومورها با ۱۱.۳ درصد و بیماری های دستگاه تنفسی با ۹.۸ درصد، است.

بر اساس آمارهای سازمان ثبت احوال میزان ناخالص مرگ و میر در سال ۹۷، ۴.۷ به ازای هر هزار نفر جمعیت است. این میزان در تمام نقاط کشور وضعیتی همسان ندارد و بسته به سن جمعیتی استان‌ها و عوامل دیگری که می‌تواند بر این میزان اثرگذار باشد، مانند سلامت، مرگ و میر کودکان، حوادث، کیفیت ثبت و غیره بین ۶.۵ در استان گیلان و ۳.۵ در استان بوشهر متغیر است.

نسبت جنسی در مرگ‌های ثبت شده

با در نظر گرفتن کل مرگ و میرهای ثبت شده نسبت جنسی برابر ۱۲۷.۷ است، این نسبت برای ساکنان شهرها ۱۳۰ و برای روستانشینان ۱۲۱.۳ است.

میانگین سن فوت شدگان

بر پایه آمارهای مرگ و میر ثبت شده در سال گذشته، میانگین سن مردگان ۶۶.۹ سال است که این سن برای مردان ۶۴.۱ و برای زنان ۶۸.۸۴ سال ثبت شده است که این ارقام در استان‌ها در فاصله سنی ۷۰.۶۰ و ۴۸.۸۸ سال قرار دارد که کمینه میانگین سنی مربوط به استان سیستان و بلوچستان و بیشینه آن مربوط به استان گیلان است.

۵ دلیل اصلی مرگ

از کل مرگ‌های ثبت شده در سال ۹۷ عواملی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی با ۳۸.۶ درصد، سرطان‌ها و تومورها با ۱۱.۳ درصد، بیماری‌های دستگاه تنفسی با ۹.۸ درصد، حوادث غیرعمدی با ۷.۱ درصد، بیماری‌های عفونی و انگلی با ۴.۷ درصد پنج عامل اصلی مرگ‌های ثبت شده در کشور هستند که ۷۱.۵ درصد از مرگ و میرها با این دلایل رخ داده است.

بر اساس اطلاعات سازمان ثبت احوال، ۱۶.۵ درصد از مرگ و میرهای ثبت شده به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی مربوط به گروه سنی ۸۰ تا ۸۴ سال است و در مجموع ۶۳.۳ درصد مرگ‌های ثبت شده به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی مربوط به افراد بالای ۷۰ سال بوده است.

با افزایش سن، درصد مرگ و میرهای ثبت شده به دلیل سرطان‌ها و تومورها بیشتر می‌شود به طوری که ۶۷ درصد مرگ و میرهای ثبت شده به همین دلیل در گروه‌های سنی ۵۵ تا ۵۹ سال و ۸۰ تا ۸۴ سال قرار گرفته است و بیشترین درصد مربوط به گروه سنی ۶۵ تا ۶۹ سال با ۱۲.۴ درصد است.

همچنین بالاترین درصد ثبت مرگ و میر به دلیل بیماری‌های دستگاه تنفسی مربوط به گروه سنی ۸۰ تا ۸۴ سال که ۱۵.۴ درصد است و ۷۹.۶ درصد مرگ و میرهای ثبت شده به دلیل بیماری‌های تنفسی را افراد بالای ۵۵ سال به خود اختصاص داده اند و سهم مرگ و میرهای ثبت شده به همین دلیل در گروه سنی کمتر از یک سال ۳.۵ درصد است.

نکته قابل توجه در مرگ و میرهای ثبت شده به دلیل حوادث غیرعمدی آن است که سهم بالایی از مرگ‌های گروه‌های سنی ۲۰ تا ۳۹ ساله (۳۹.۴ درصد) را به خود اختصاص داده است.

بیشترین مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی در استان خوزستان

همچنین در میان استان‌های مختلف، بیماری‌های قلبی و عروقی، استان خوزستان با ۴۷.۱ درصد، استان سیستان و بلوچستان با ۲۹.۶ درصد به ترتیب بیشترین و کمترین سهم را در میان استان‌ها دارند.

در سرطان‌ها و تومورها نیز استان مازندران با ۱۵.۳ درصد، سیستان و بلوچستان با ۴.۵ درصد به ترتیب بیشترین و کمترین سهم را دارند.

در بیماری‌های دستگاه تنفسی، استان کرمان با ۱۵.۵ درصد و ایلام و با ۴.۴ درصد بیشترین و کمترین سهم را دارند.

در حوادث غیرعمدی، سیستان و بلوچستان با ۱۴ درصد و تهران با ۴.۲ درصد بیشترین و کمترین سهم را دارند.

همچنین در بیماری‌های عفونی و انگلی استان قم با ۱۰.۶ درصد و کهگیلویه و بویر احمد با ۶ دهم درصد به ترتیب بیشینه و کمینه سهم را در بین سایر استان‌ها دارند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:33 - 1398/10/27
کشتن توسط مسئولین کشور
United Arab Emirates
17:37 - 1398/10/27
نخیر اول گشنگی دوم تشنگی سوم هوای بد چهارم زن بد پنجم اگه زنده بمونی با این فرهنگ تو اتوبان ازروت رد میشن سانسوچی سانسورکن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
اول موشک اشتباهی علت مرگ ایرانیان
Iran, Islamic Republic of
17:42 - 1398/10/27
بابا پراید رافراموش کردی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
شلیک اشتباهی چی
Iran, Islamic Republic of
17:54 - 1398/10/27
تصادف تابوتهای مرگ و سقوط هواپیما و قطار و سیل یادتون رفت که اونایی که از بیماریها جان سالم بدر میبرن با اینا میرن
Iran, Islamic Republic of
18:03 - 1398/10/27
مهمترین دلیل مرگ ایرانیان مشکلات روحی و روانی است . اکثر مردم دچار افسردگی شده و هیچ امیدی به آینده ندارن و منشا و عامل 90 درصد بیماریها بخاطر مشکلات روحی است . جامعه غمگین و نگران است
Iran, Islamic Republic of
18:03 - 1398/10/27
فوت بخاطر حوادث انسانی به اختلاف اولین دلیل هستش
United States
18:04 - 1398/10/27
علت فوت ایرانی هاباعثش دولت ومسئولین هستند بسکه به ملت استرس وارد میکنند چه دارا وچه گدا فرقی نمی کنه کشوری که هتی رئیس جمهورش شب بخوابد صبح که بیدار شد ببیند بنزین سه ویا چبزهای دیگر
Iran, Islamic Republic of
18:05 - 1398/10/27
وقتی ی جوان ایرانی که هم سربازی رفته و هم مدرک دانشگاهی داره نه شغلی و نه مسکنی چجوری ازدواج کنه . با این شرایط هم جوانان دچار افسردگی و سرخوردگی میشن هم خانواده شان در نتیجه دچار بیماریهای مزمن و حاد و در آخر مرگ
Iran, Islamic Republic of
18:07 - 1398/10/27
خالی بندی هایه حسن!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
18:09 - 1398/10/27
طبق امار غیر رسمی خودکشی بین دانشجویان خیلی شایع شده و دلیل عمده اش ناامیدی نسبت به آینده است
پاسخ ها
.
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
از بیچارگی و تورم بدبختی و دیدن مسعولا ن علتشه
Iran, Islamic Republic of
18:09 - 1398/10/27
۱ تصادف
۲ سقوط هواپیما
۳ سیل
۴ سکته در پی مشکلات
۵ اعدام
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
موشک
Iran, Islamic Republic of
18:10 - 1398/10/27
غم.غصه.دروغ گویی .بیکاری.ناامیدی.....
United States
20:21 - 1398/10/27
حوادث عمدی مثل سقوط دادن هواپیما چند درصد؟؟
Iran, Islamic Republic of
15:20 - 1398/10/28
نداری بدبختی ازدست مسئولین بیچاره شدیم علتش اینه بمیرین ایشالا
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج