کارنامه یک سال سینما پیش چشم تماشاگران
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
دکتر نداف کرمانی 1
ریزخور_1
زمردی_داخلی1
لاله زار مال_3
دکتر نداف کرمانی 3
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
کلاسینو_3
زمردی_داخلی3
دکتر نداف کرمانی 4
زمردی_داخلی4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی 2
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۹۵۶۱۷۵
۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۹
۲۹۰۷
سی‌و‌هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر با حاشیه‌های بسیاری آغاز به‌کار کرده است؛ حاشیه‌هایی که هنوز هم ادامه دارند و باعث بروز تغییراتی در ساز و کار برگزاری این رویداد مهم سینمایی شده است.

روزنامه ایران: سی‌و‌هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر با حاشیه‌های بسیاری آغاز به‌کار کرده است؛ حاشیه‌هایی که هنوز هم ادامه دارند و باعث بروز تغییراتی در ساز و کار برگزاری این رویداد مهم سینمایی شده است. حواشی‌ای مثل حذف مراسم افتتاحیه و اختصاص هزینه‌های مرتبط به آن به سیل‌زدگان استان سیستان و بلوچستان. اما فارغ از حواشی این دوره از جشنواره فجر به لحاظ تنوع آثار شرکت‌کننده در آن و ترکیب سینماگرانش یکی از دوره‌های کنجکاوی‌برانگیز هم شده است.

کارنامه یک سال سینما پیش چشم تماشاگران

امسال با جشنواره‌ای مواجهیم که از یک طرف هم اسامی باسابقه‌ای مثل مسعود کیمیایی، مجید مجیدی و ابراهیم حاتمی‌کیا در آن فیلم دارند و هم استعداد‌های جدیدی مانند محمد کارت و برادران ارک. فیلمسازان تحسین‌شده‌ای مثل بهنام بهزادی و سامان سالور و حمیدرضا قربانی هم از دیگر چهره‌های کلیدی جشنواره امسال هستند. همین‌طور جوان‌ترهایی مثل مرتضی فرشباف و سهیل بیرقی و عباس امینی. چهره‌هایی که در روزهای آینده با فیلم‌هایشان بیشتر خبرساز می‌شوند و توجه سینمادوستان را به خود جلب می‌کنند. معرفی و مرور جذابیت‌ها و ویژگی‌های این فیلم‌ها می‌تواند کسانی را که تصمیم به شرکت در این رویداد پر سر و صدا گرفته‌اند برای تماشای فیلم‌های دلخواه‌شان مصمم‌تر کند. این مطلب برای مرور همین جذابیت‌ها و ویژگی‌ها نوشته شده است.‌

آبادان یازده ۶۰/ مهرداد خوشبخت

‌مهرداد خوشبخت را شاید بیشتر با سریال‌های تلویزیونی‌اش بشناسید؛ او همان کسی است که «آچمز»، «گشت پلیس»، «غیرعلنی» و… را در قاب تلویزیون به تصویر کشیده است.

‌‌آتابای/ نیکی کریمی

«آتابای» فیلمی به زبان ترکی به کارگردانی نیکی کریمی است که پیش از این «شیفت شب» را در مقام کارگردان به سی و سومین جشنواره فیلم فجر آورده بود و در سال ۹۵ هم به‌عنوان بازیگر و تهیه‌کننده «آذر» را به کارگردانی محمد حمزه‌ای در این رویداد سینمایی داشت. به نظر می‌رسد نیکی کریمی در این سال‌ها علاوه بر بازیگری بیشتر از گذشته علاقه‌مند به کسب تجربه در بدنه سینما و چرخه تولید و کارگردانی هم شده‌ است.

اما شاید هنوز هم که هنوز است عده‌ای او را با فیلم «عروس» بشناسند، روزگاری که نامش تیتر یک رسانه‌ها و تصویرش چهره برتر سردر سینماها بود. حالا باید دید «آتابای» به‌عنوان پنجمین تجربه او در زمینه کارگردانی باز هم نام او را بر سر زبان‌ها می‌اندازد به‌گونه‌ای که با آوردن نام نیکی کریمی اولین فیلمی که از او به یادمان می‌آید «آتابای» باشد؟ از نکات جالب درباره «آتابای» این است که با ترکیب اعلام‌ شده فیلم‌ها، نیکی کریمی امسال تنها فیلمساز زنی است که در مقام کارگردان باید در این جشنواره با سایرین به رقابت بپردازد و شاید این کمترین سهم حضور کارگردانان زن در چند سال اخیر در جشنواره فیلم فجر بوده است.

فیلمنامه این فیلم هم به قلم هادی حجازی‌فر و براساس طرحی از نیکی کریمی نوشته شده و در شهر خوی فیلمبرداری شده است. هادی حجازی‌فر، سحر دولتشاهی، جواد عزتی، دانیال نوروش، یوسفعلی دریادل و مه‌لقا می‌نوش ترکیب بازیگران این فیلم را تشکیل می‌دهند. در خبرهایی که از «آتابای» منتشر شده از آن به‌عنوان یک فیلم اجتماعی یاد شده است اما باید دید این فیلم ارتباطی با زندگی سرلشکر هادی آتابای از نظامیان دوران رضاشاه دارد یا نه.‌

‌آن شب / کوروش آهاری

کوروش آهاری حتی برای اهالی رسانه هم کارگردان ناشناخته‌ای است اما فیلمش با نام «آن شب» در همین جشنواره در دو بخش نگاه نو و سودای سیمرغ حضور دارد. کارگردانی که گویا استعدادهای فیلمسازی‌اش به چشم هر دو گروه هیأت انتخاب آمده است. فیلمنامه این فیلم سینمایی توسط کوروش آهاری و میلاد جرموز نوشته شده و داستان آن درباره یک زوج ایرانی در امریکا است که در یک هتل محبوس شده‌اند در حالی که نیروهای بیگانه‌ای آنها را وادار می‌کنند که با رازهایی که از هم پنهان کرده‌اند روبه‌رو شوند.

ابر بارانش گرفته/ مجید برزگر

‌‌آخرین حضور مجید برزگر در جشنواره فیلم فجر به دوره سی و چهارم آن با فیلم «ممیرو» در کسوت تهیه‌کننده و البته فیلم «یک شهروند کاملاً معمولی» در همان دوره اما این بار با کارگردانی و تهیه‌کنندگی توأمانش برمی‌گردد. مجید برزگر بعد از پنج سال این بار با «ابر بارانش گرفته» به جشنواره فیلم فجر آمده و گویا طی یک سالی که مشغول ساخت آن بوده، دوست نداشته خبری از آن را منتشر کند و ترجیح داده است این فیلم را در سکوت خبری بسازد. برزگر خود گفته است فیلمش هنرمند نام آشنایی ندارد، نقش اول آن را نازنین احمدی ایفا کرده و اتفاقاً یک فیلم آرام، بی‌ادعا و جمع و جور است. مجید برزگر سه فیلم اخیرش در مدیوم سینما را با حال و هوای تجربی جلوی دوربین برده و ساخته‌هایش نشان داده اساساً کارگردانی است که دوست دارد مدام در این بخش تجربه کسب کند. حالا به نظر می‌رسد «ابر بارانش گرفته» هم در همین فضا ساخته شده است.‌

‌پوست/ بهمن و بهرام ارک

بهمن و بهرام ارک در یکی دوسال گذشته از پرچمداران دریافت جایزه از جشنواره‌های خارجی با فیلم کوتاه و فرم گرای «حیوان» بوده‌اند. دو برادر دوقلوی تبریزی که فیلم کوتاه شان اقبال بلندی در جشنواره‌های داخلی هم داشته و توانسته جوایز زیادی کسب کند.

تومان/ مرتضی فرشباف

‌مرتضی فرشباف پیش از این «سوگ» را ساخته که اتفاقاً توانسته بود جوایز اصلی جشنواره فیلم پوسان را به خود اختصاص دهد. فرشباف اما با دومین فیلمش با نام «بهمن» در سی و سومین جشنواره فیلم فجر هم حضور داشت و در دو بخش بهترین بازیگر نقش اول زن و بهترین جلوه‌های ویژه بصری نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد. هر دو فیلم اخیر او هم در گروه سینمایی «هنر و تجربه» به نمایش درآمد.

‌خروج/ ابراهیم حاتمی‌کیا‌

آرزوی ساخت «خروج» از ده سال پیش بر دل ابراهیم حاتمی‌کیا مانده بود؛ از زمانی که گفته شد ابراهیم حاتمی‌کیا قصد دارد در سال‌جاری فیلمی بسازد گمانه‌زنی‌های زیادی درباره قصه فیلم او مطرح شد، گاه او را به ساخت فیلمی از کتاب معصومه آباد نسبت می‌دادند و گاه عنوان می‌کردند او دوباره به سراغ ساخت اثری از دفاع مقدس رفته اما مورد وثوق‌ترین داستانی که از «خروج» منتشر شده مربوط به تعدادی کشاورز می‌شود که زمین‏ های‏شان را سیل از بین برده است.

‌خوب‌، بد، جلف ۲؛ ارتش سری/ پیمان قاسم‌خانی

«خوب بد جلف2 ارتش سری» احتمالاً تنها فیلم کمدی سی‌و‌هشتمین جشنواره فیلم فجر است که پیمان قاسم‌خانی نخستین قسمت آن را به سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر برده بود؛ فیلمی که بالغ بر ۱۶ میلیارد تومان فروش را تجربه کرد و باعث شد پیمان قاسم خانی دنباله‌ای برای آن بسازد. فیلم یکی از شانس‌های اصلی شکار سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره است. پژمان جمشیدی، سام درخشانی، حامد کمیلی، ریحانه پارسا، گوهر خیراندیش، فرهاد آئیش، امیرمهدی ژوله، مارال فرجاد و شکیب شجره ترکیب بازیگران این فیلم سینمایی را تشکیل می‌دهد؛ فیلمی که در ابتدا خبرهایی از اکران آن در پاییز امسال به گوش می‌رسید اما صاحبانش ترجیح دادند آن را به ماراتن فجر برسانند.

‌خورشید/ مجید مجیدی

چندی پیش بود که عوامل تولید فیلم سینمایی «خورشید» با انتشار فراخوانی اعلام کردند نیاز به یک نوجوان برای ایفای نقش اصلی این فیلم سینمایی دارند که کمی بعد از آن مشخص شد مجید مجیدی قصد دارد دهمین فیلم سینمایی خود را در چندماه آینده جلوی دوربین ببرد. مجیدی بعد از پروژه عظیم «محمد رسول‌الله(ص)» این‌بار به سراغ فیلمی با موضوع کودکان کار رفته است و عمده نقش‌های فیلم جدیدش را کودکان ایفا می‌کنند. فیلمنامه «خورشید» را مجید‌مجیدی با همراهی نیما جاویدی نوشته است؛ فیلمساز جوانی که سال قبل فیلم تحسین شده «سرخپوست» را در ویترین جشنواره فجر داشت. سرمایه‌گذاری فیلم سینمایی «خورشید» را مجید مجیدی و امیربنان برعهده دارند. در این فیلم جواد عزتی نقش اصلی را ایفا کرده است. مجید مجیدی یادآور فیلم‌های «بچه‌های آسمان»، «رنگ خدا»، «آواز گنجشک ها» و… است که اتفاقاً کودکان همیشه در آثارش نقش محوری داشته‌اند.‌

خون شد/ مسعود کیمیایی

چهار سالی می‌شود که مسعود کیمیایی از سینمای ایران دور شده است، آخرین بار در جشنواره سی و پنجم فیلم «قاتل اهلی» را با دعواهای فراوان با تهیه‌کننده‌اش (منصور لشکری قوچانی) به نمایش گذاشت و آن نشست ملتهب را بعد از اتمام فیلم در سالن رسانه پشت سر گذاشت. «خون شد» ابتدا «عدالت شوم» نام داشت و عده‌ای عنوان می‌کردند این فیلم، قیصری دیگر است، خلاصه داستانش هم چنین نشان می‌داد؛ «خون شد» درباره‏ مردی است که برمی‏‌گردد و می‏‌بیند خانه‏‌اش فروپاشیده و دست به‌کار می‌شود تا همه‏‌چیز را درست کند و سرجای قبلی‏‌اش برگرداند و مجبور است با کلی آدم دربیفتد و خون بریزد و خون بدهد.

‌درخت گردو / محمدحسین مهدویان

«درخت گردو» عنوان تازه فیلم محمدحسین مهدویان است، کارگردانی که نشان داده است به تاریخ معاصر تسلطی خوب دارد و می‌تواند مخاطب را با خود همراه کند. این پنجمین حضور پی‌در‌پی او در ماراتن فجر است که البته رکوردی از یک کارگردان به‌شمار می‌آید. «ایستاده در غبار»، «ماجرای نیمروز»، «لاتاری» و «ماجرای نیمروز، رد خون» آثاری هستند که نام او را در سینمای ایران پرآوازه کردند و بواسطه آنها توانست هم فروش در گیشه را تجربه کند و هم طیفی از مخاطبان را با شیوه جدید فیلمسازی‌اش همراه کند. بعد از «ماجرای نیمروز، رد خون» بود که اعلام کرد دیگر قصد ندارد تا سال‌ها فیلم سیاسی بسازد، فشارهای مختلف از سوی همکارانش و البته سازمان‌های مختلف باعث شد او این تصمیم را بگیرد.

دوزیست / برزو نیک‌نژاد

برزو نیک‌نژاد که در سال‌های اخیر فروشی ویژه را با «لونه زنبور» تجربه کرده پیش از این با «زاپاس» میهمان جشنواره فیلم فجر شده بود. او همان کارگردان مجموعه‌های پر طرفدار «دردسرهای عظیم ۱و ۲» است. اما این بار ترجیح داده از گیشه فیلم‌های کمدی دل بکند و فیلمی اجتماعی بسازد و «دوزیست» را راهی فجر ۳۸ کند. تا به این جای کار هم این سومین فیلم جواد عزتی در جشنواره فیلم فجر است. علاوه‌ بر جواد عزتی، هادی حجازی‌فر، ستاره پسیانی، مجید نوروزی، لیلی فرهادپور، الهام اخوان، پژمان جمشیدی، مانی حقیقی و سعید پورصمیمی جمع بازیگران «دوزیست» را تشکیل می‌دهند. «دوزیست» دومین همکاری سعید خانی و برزو نیک‌نژاد به‌عنوان تهیه‌کننده و کارگردان بعد از فیلم «لونه زنبور» است. در خلاصه داستان این اثر آمده است «حمید: دوزیسته دیگه، نره زیر آب که، میره زیر دست و پا له میشه.»‌

‌روز بلوا/ بهروز شعیبی

مجموعه «گلشیفته» تازه‌ترین ساخته بهروز شعیبی در شبکه نمایش خانگی بود که البته با شکست رو به رو شد. بهروز شعیبی اما بعد از این مجموعه به سراغ ساخت «روز بلوا» با همکاری سازمان اوج رفت. شعیبی را شاید بیشتر با سریال «پرده نشین» یا فیلم سینمایی «طلا و مس» بشناسید که نقش یک روحانی را بازی می‌کرد. او اما در کسوت کارگردان «دهلیز» را هم ساخته که اتفاقاً در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر سیمرغ بهترین فیلم را از بخش نگاه نو دریافت کرده است. شعیبی اما بعد از تجربه ناموفق «گلشیفته» به سراغ «روز بلوا» رفته که در خلاصه داستانش آمده است: عماد استاد دانشگاهی خوشنام و یک چهره تلویزیونی مورد توجه است، او ناگهان توسط پلیس با اتهام‌هایی جدی مواجه می‌شود که خود و خانواده‌اش را در موقعیت پیچیده‌ای قرار می‌دهد. «روز بلوا» چهارمین فیلم سینمایی بهروز شعیبی پس از «دهلیز»، «سیانور» و «دارکوب» در مقام کارگردان است که ‌ بابک حمیدیان، لیلا زارع، محمد علیمحمدی، مسعود دلخواه، زکیه بهبهانی، ساغر قناعت، پاشا جمالی و داریوش ارجمند بازیگران اصلی تازه‌ترین اثر بهروز شعیبی است.‌

‌روز صفر / سعید ملکان

«روز صفـــــــــر» از پروژه‌هــــــــــــای کنجکاوی‌برانگیز جشـــــــــــــــــــنواره سی‌وهشتم است که علاوه‌ بر بخش «ســودای سیمــرغ» پیش از این در بخش «نگاه نو» نیز نامش ثبت شد بود. اولین تجربه کارگردانی سعید ملکان بعد از سال‌ها فعالیت در حوزه چهره‌پردازی و تهیه‌کنندگی، مرتبط با سوژه‌ای ملتهب است و به همین دلیل مراحل تولید آن در سکوت خبری سپری شده است.

سعید ملکان پیش از این به‌عنوان تهیه‌کننده و چهره‌پردازی شاخص در سینمای ایران شناخته شده بود. او که بالغ بر ۵۰ فیلم سینمایی را در مقام چهره‌پرداز در کارنامه حرفه‌ای خود دارد، تهیه‌کنندگی سینما را از سال ۹۱ و با فیلم سینمایی «آسمان زرد کم‌عمق» به کارگردانی بهرام توکلی آغاز کرد. او در دهه ۹۰ همکاری مستمری با توکلی داشته و در دو پروژه موفق و تحسین‌شده اخیر این فیلمساز یعنی «تنگه ابوقریب» و «تختی» هم به‌عنوان تهیه‌کننده حضور داشته است. «روز صفر» یکی از پروژه‌های مهم سینمای ایران در ماه‌های اخیر محسوب می‌شود که تلاش بسیاری شد فرآیند ساخت آن در سکوت خبری طی شود. فیلم روایتی از یک اتفاق ملتهب معاصر است و اعلام شد تصویربرداری آن در ایران و چند کشور خارجی پیگیری خواهد شد. امیر جدیدی و ساعد سهیلی دو نقش اصلی فیلم «روز صفر» هستند و در کنار آنها چند بازیگر خارجی و چندین بازیگر تئاتر هنرنمایی می‌کنند.‌

‌سه کام حبس / سامان سالور

«ســــــاکنین سرزمین سکوت»، «چند کیلو خرما برای مراسم تدفین»، «ترانه تنهای تهران»، «آمین خواهیم گفت»، «ســیزده ۵۹» و «تمشــــــــــــک» از ســـــاخته‌های پیشین سامان سالور است. فیلمسازی که حالا «سه کام حبس» را به جشنواره سی‌وهشتم رسانده است. محسن تنابنده و پریناز ایزدیار، سمیرا حسن‌پور، متین ستوده، مریم بوبانی، محمود نظرعلیان، یدالله شادمانی، محمد اشکان فر و علیرضا مهران گروه بازیگران فیلم را تشکیل می‌دهند.

‌سینما شهر قصه / کیوان علیمحمدی و علی‌اکبر حیدری

کیوان علیمحمدی را تا پیش از این همواره در همراهــــــــــــــی‌اش با امید بنکدار به یاد می‌آوردیـــم؛ دو فیلمسازی که به‌صورت مشـــــترک فیلم‌های «شبانه»، «شبانه روز»، «ارغوان» و «گیلدا» را کارگردانی کرده بودند و جنس خاصی از سینما را پیگیری می‌کردند که البته مخاطبان خاص خود را هم داشت. حالا علیمحمدی در اولین تجربه مستقل کارگردانی‌اش از یار همیشگی، با همراهی علی‌اکبر حیدری «سینما شهر قصه» را کارگردانی و تهیه کرده است. این فیلم از آثار کمتر رسانه‌ای شده جشنواره است که به‌طور کامل در سکوت خبری ساخته شده و اطلاعات چندانی درباره محتوا و ساختار آن هنوز رسانه‌ای
نشده است.‌

‌شنای پروانه/ محمد کارت‌

«در جنوب شهر، شنای پروانه طوفان به پا می‌کند»؛ این خلاصه داستان رسمی منتشر شده از اولین تجربه فیلم‌سازی بلند محمد کارت است. فیلمسازی که سال قبل و با فیلم کوتاه «بچه‌خور» توانمندی خود در فضاسازی در جنوب شهر تهران را به اثبات رسانده بود. جواد عزتی، طناز طباطبایی، امیر آقایی، پانته‌آ بهرام، علی شادمان، نیره فراهانی، مهدی حسینی‌نیا، ایمان صفا، مه‌لقا باقری، نادر شهسواری و آبان عسکری بازیگران این پروژه هستند. تهیه‌کنندگی این فیلم را رسول صدرعاملی برعهده دارد و از آثاری است که علاوه‌ بر بخش «سودای سیمرغ» در بخش «نگاه نو» نیز روی پرده می‌رود و داوری می‌شود.‌

علیرضا داوودنژاد نویسنده و کارگردان پیشکسوت سینما در فیلم «شنای‌پروانه» به عنوان بازیگر مقابل دوربین رفته است. در این فیلم سینمایی که ترکیب بازیگران قابل توجهی دارد، حضور علیرضا داوودنژاد در یکی از نقش‌های کلیدی، می‌تواند برای اهالی سینما و مخاطبان فیلم باعث کنجکاوی باشد.

چند روز پیش تیزری از این فیلم پخش شد که بسیار مورد توجه قرار گرفت. امیر آقایی در نقش یکی از لات‌ها شاخ و شانه و خط و نشان می‌کشید. درست به شیوه خط و نشان های اینستاگرامی لات‌های این دوره و زمانه. با همین تیزر خیلی‌ها از بازی آقایی تعریف و تمجید کردند.

‌عامه‌پسند / سهیل بیرقی

فیلم «من» یکی از پدیده‌های جشنواره سی‌وچهارم فیلم فجر بود؛ فیلم اول فیلمساز جوانی که پیش‌تر تجربه دستیاری کارگردان در فیلم‌های عبدالرضا کاهانی را در کارنامه داشت اما در اولین تجربه کارگردانی خود یک ایده بلندپروازانه را برای روایت انتخاب کرد. او در دومین تجربه خود یعنی «عرق سرد» بازهم سراغ یک کاراکتر زن رفت اما نتوانست موفقیت فیلم اول را تکرار کند و فضای شعارزده فیلم دوم بر امتیازات روایی و ساختاری آن سایه انداخت. حالا فیلمنامه «عامه پسند» را هم بیرقی همچون دو اثر قبلی خودش نوشته است و می‌گوید فضای آن نسبت به فیلم‌های «من» و «عرق سرد» متفاوت است.

«عامه پسند» اما از منظر کاراکتر اصلی می‌تواند تکمیل سه‌گانه سهیل بیرقی درباره زنان باشد که فاطمه معتمدآریا، هوتن شکیبا و باران کوثری بازیگران اصلی آن هستند. شخصیت‌های محوری دو فیلم قبلی این فیلمساز را لیلا حاتمی و باران کوثری بازی می‌کردند که به ترتیب نماینده‌ای از زنان دهه پنجاه و شصت بودند، حالا پرسوناژ اصلی فیلم «عامه پسند»، نماینده زنی از دهه چهل است که فاطمه معتمدآریا نقش او را به عهده دارد.‌‌‌

‌قصیده گاو سفید / بهتاش صناعی‌ها

«احتمال باران اسیدی» آنقدر برای کارگردان جوانش شهرت به‌همراه داشت که بهتاش صناعی‌ها خیلی زود تبدیل به چهره‌ای شناخته‌شده در محافل سینمایی و رسانه‌ای شد. صناعی‌ها که با روایت شاعرانه خود در فیلم اولش توانست طیفی از مخاطبان علاقه‌مند به این جنس سینما را با خود همراه کند حالا با دومین فیلمش به جشنواره سی‌وهشتم آمده است. مریم مقدم مانند فیلم اول، ایفاگر نقش اصلی زن فیلم «قصیده گاو سفید» است و پوریا رحیمی سام نقش مقابل او را ایفا می‌کند. لیلی فرهادپور، فرید قبادی، سوده ازقندی، امیر شریعت، ماهور احمدی، محمد حیدری، زهرا پرهون، ابراهیم گله دارزاده، سمیه برجی، مهدی پیله‌وری، ماندانا معزی‌پور، سمکو روشنی، ساچلی تاجبخش و آوین پوررئوفی در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند. تهیه‌کنندگی «قصیده گاو سفید» را سیدغلامرضا موسوی برعهده دارد.‌

‌مردن در آب مطهر/ نوید محمودی

این چهارمین همکاری مشترک برادران محمودی در سینمای ایران در مقام تهیه‌کننده و کارگردان است. نوید و جمشید محمودی پیش از این فیلم‌های «چند متر مکعب عشق»، «رفتن» و «شکستن همزمان بیست استخوان» را با محوریت مسائل و مصائب مهاجران افغانستانی در ایران کارگردانی کرده بودند. «مردن در آب مطهر» هم فیلمی دیگر در ادامه دغدغه‌های این دو برادر فیلمساز مهاجر است که قطعاً می‌تواند زنجیره توفیقات آنها در جشنواره‌های سینمایی داخل و خارج از کشور را تکمیل کند. علی شادمان، ندا جبرائیلی، متین حیدرنیا، صدف عسگری و سوگل خلیق، علیرضا آرا، امیررضا رنجبران، خیام وقار، پیمان مقدمی، مهتاب جعفری، فرید اسحاقی، فاطمه شکری، محیا رضایی، فاطمه میرزایی و علیرضا مهران بازیگران این فیلم هستند. عاشقانه تازه برادران محمودی قصه چند جوان مهاجر افغان را روایت می‌کند که قصد رفتن به اروپا را دارند. در خلاصه داستان فیلم آمده است: «رونا: حامد، از دریا نترسی یا، از هر چی بترسی بلای جونت میشه، حامد: نمی‌ترسم..»‌

‌مغز استخوان / حمیدرضا قربانی

بعد از تجربه نه‌چندان پرسروصدای «سه‌ماهی»، نام حمیدرضا قربانی با فیلم «خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» در محافل سینمایی بر سر زبان‌ها افتاد. فیلمساز میانسالی که پیش از ورود به عرصه کارگردانی تجربه دستیاری و برنامه‌ریزی اصغر فرهادی در آثار شاخصی همچون «درباره الی» و «جدایی نادر از سیمین» را در کارنامه داشته است. فیلمبرداری این فیلم با بازی پریناز ایزدیار، بابک حمیدیان، بهروز شعیبی، نوید پورفرج و جواد عزتی در تهران انجام شده و فیلم از نظر ترکیب بازیگران از کارهای ویژه جشنواره امسال محسوب می‌شود. «مغزِ استخوان» دومین فیلم سینمایی حمیدرضا قربانی در مقام کارگردان است که با فیلمنامه‌ای از علی زرنگار با مضمونی اجتماعی آماده و پیش‌بینی می‌شود که اولین نمایش آن در جشنواره فجر ۳۸ باشد. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «الان مسأله شما چیه؟! می‌خواین بگین قانونی نیست؟! یعنی اینجا همه‌چی همیشه قانونی اتفاق می‌افته؟! هممون درستیم؟! هیچکی هیچ غلطی نکرده تا حالا؟!»

من می‌ترسم / بهنام بهزادی

بهنام بهزادی را هنوز هم بسیاری از سینمادوستان با فیلم «تنها دوبار زندگی می‌کنیم» می‌شناسند؛ اولین فیلم این فیلمساز که در زمان رونمایی در جشنواره فجر، تبدیل به فیلم مورد علاقه طیفی از منتقدان و سینمادوستان شد. بهزادی در ادامه مسیر فیلم‌سازی خود «قاعده تصادف» و «وارونگی» را هم کارگردانی کرد که هرچند توفیق فیلم اولش در جشنواره فجر را تکرار نکرد، در رویدادهای بین‌المللی حضوری پررنگ داشتند و جایگاه بهزادی را به‌عنوان یکی از فیلمسازان تأثیرگذار در نسل جدید سینمای ایران تثبیت کردند. در خلاصه داستان، چهارمین فیلم بلند سینمایی بهنام بهزادی، آمده است: «بدیش اینه من وسط کلی شک‌ام که می‌خوام برم یا نه… ولی بدترش اینه که صدبرابرش مطمئنم نمی‌تونم بمونم.» الناز شاکردوست، پوریا رحیمی‌سام، امیرجعفری، ستاره پسیانی، مهران احمدی، پیام یزدانی، مجید جعفری و یگانه رفتاری بازیگران «من می‌ترسم» هستند.‌

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 3
عارفی_3
دکتر نائبی_4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
سوییچ ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
خرید باکس 2
کلینیک النا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
زمردی_فوتر اصلی
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
کلینیک النا_فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_تزریق چربی
موسسه خیریه زهرا_فوتر