لغو یک‌باره همایش دوچرخه‌سواری بانوان در قم
۹۶۰۵۱۸
۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۸
۱۶۷۴۷
یک همایش دوچرخه سواری بانوان که با مجوز دستگاه های ذیربط قرار بود در محیط کاملا زنانه در قم برگزار شود، بدلیلی برخی فشارها لغو شد.

خبرگزاری ایرنا در خبری نوشت: یک همایش دوچرخه سواری بانوان که با مجوز دستگاه های ذیربط قرار بود در محیط کاملا زنانه در قم برگزار شود، بدلیلی برخی فشارها لغو شد.

خبرنگار ما کسب اطلاع کرد که مسابقه دوچرخه‌سواری بانوان استان قم که قرار بود به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) توسط هیات دوچرخه‌سواری استان قم و با همکاری دانشگاه حضرت معصومه(س) و شهرداری قم در یک محیط کاملا زنانه برگزار شود، در اثر برخی فشارها لغو شد.

گفته می شود این لغو برغم کسب همه مجوزهای لازم از مراجع قانونی و به بهانه مغایرت با شئون اسلامی استان قم و احتمال بروز اقدام مشابه در خیابان های این شهر همزمان با برگزاری مسابقه صورت گرفته است.

جزئیات لغو همایش دوچرخه‌سواری زنان در قم

با وجود این‌که قرار بود این مسابقات در محیطی محصور ویژه بانوان برگزار شود،‌ ولی اکنون تحت عنوان جلوگیری از خدشه دار شدن جایگاه مذهبی و فرهنگی شهر قم لغو شده و مسوولان ورزشی و سیاسی قم در اثر برخی واکنش ها، از تصمیم قبلی و مجوزهای صادره، عدول کرده و مراسم را لغو کردند.

دست اندرکاران مسائل اجتماعی، ورزشی و بانوان قم می گویند با توجه به اهمیت فعالیت بدنی و ورزشی دختران و زنان، همواره تلاش کرده اند با در نظر گرفتن همه جوانب قانونی و عرفی مربوط به این موضوع در شهر مقدس قم، برنامه هایی جمعی و خانوادگی با رعایت همه ضوابط و کسب مجوزهای لازم برگزار کنند اما گاه با واکنش های خاص مواجه شده و از این کارها ممانعت بعمل می آید.

این درحالی است که کارشناسان بهداشت، کم تحرکی را یکی از معضلات و خطرات جاری در میان جامعه زنان و دختران می دانند که - به گفته آنها- آثار نامطلوبی در سلامت جسم و روان، اداره خانواده و تولد و تربیت کودک و سایر فعالیت های فردی و اجتماعی زنان دارد.

لغو این همایش زنانه دوچرخه سواری در قم همچنین واکنش‌های منفی در فضای مجازی و بویژه فعالان این عرصه و افرادی که خود را برای این مسابقه آماده کرده بودند و خانواده هایشان به دنبال داشته است.

رییس هیات دوچرخه‌سواری استان قم روز پنج‌شنبه افزود: برای برگزاری این همایش از شورای تامین استان مجوز گرفته شد و دادستان و فرماندار نیز موافقت خود را با برگزاری این مسابقه اعلام کرده بودند.

مصطفی امینی با بیان این‌که در جریان فراهم کردن مقدمات مسابقه تمام تمهیدات برای رعایت شئون اسلامی و شرایط فرهنگی شهر قم لحاظ شد، اضافه کرد: پس از اعلام فراخوان استقبال زیادی برای ثبت‌نام در این همایش صورت گرفت و از اقشار مختلف به‌ویژه محصلان و دانشجویان برای شرکت در این مسابقه اعلام آمادگی کردند.

وی خاطرنشان کرد: طبق قوانینی که برای شرکت‌کنندگان در این مسابقه در نظر گرفته‌شده بود،‌ با وجود این‌که فضای برگزاری مسابقه کاملا محصور بود، ولی بانوان باید حجاب کامل را رعایت و از آوردن تلفن همراه خودداری می‌کردند.

وی افزود: در برگه مقررات تاکید شده بود شرکت‌کنندگان نسبت به استفاده از دوچرخه از منزل تا محل برگزاری مسابقه باید اکیدا خودداری کنند.

به گفته امینی،‌ با توجه به این‌که محل همایش در دانشگاه دخترانه حضرت معصومه(س) واقع در بلوار الغدیر و خارج از محدوده شهر قم بود، اتوبوس‌هایی برای انتقال شرکت‌کنندگان، تماشاچی‌ها و دوچرخه به محل برگزاری مسابقه پیش‌بینی‌شده بود.

وی خاطرنشان کرد: معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان و نایب رییس فدراسیون دوچرخه‌سواری نیز برای این مسابقه دعوت‌شده بودند.

وی تصریح کرد: عده‌ای بر این تصور بودند هیات دوچرخه‌سواری با برگزاری این مسابقه بانوان را به دوچرخه‌سواری در شهر تشویق می‌نماید، درصورتی‌که این هیات و اداره کل ورزش و جوانان قم این مساله را نه تایید،‌ نه تشویق و نه ملزوماتی برای چنین حرکتی فراهم نموده است.

رییس هیات دوچرخه‌سواری قم با تاکید بر این‌که قم شهری مذهبی و دارای قوانین و قواعد خاص خود است، گفت: هدف ما از فراهم کردن امکانات و شرایط مناسب برای دوچرخه‌سواری بانوان، بی نیازی بانوان به دوچرخه‌سواری در شرایط نامناسب است.

وی تصریح کرد: در روز نخست فراخوان برگزاری مسابقه،‌۳۵۰ تَن ثبت‌نام کردند، اگر این تقاضا پاسخ داده نشود،‌ بانوان در جای دیگر به علاقه‌مندی خود خواهند پرداخت و یا سرخورده خواهند شد.

وی با اظهار بی‌اطلاعی از منبع فشارهایی که باعث لغو شدن این مسابقه شد، گفت: این عده خاص از هدف برگزاری مسابقه برداشت نادرست کردند و ‌باعث تشویش اذهان عمومی شدند و با تماس‌های مکرر با مسئولان باعث لغو مسابقه شدند.

امینی با اشاره به برگزاری مسابقات مشابه در سال‌های گذشته،‌ گفت: دوچرخه‌سواری بانوان در قم به دلیل فراهم نبودن شرایط تمرینی در سطح بالایی نیستند و در حال حاضر ۱۵ مربی و حدود ۱۱۰ تَن عضو هیات دوچرخه‌سواری هستند.

هیات دوچرخه‌سواری استان قم در پاسخ به علت لغو این مسابقه نیز بیانیه‌ای صادر کرد که بدین شرح است: برابر برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های صورت‌گرفته هیات دوچرخه‌سواری استان قم قرار بود همایش دوچرخه‌سواری ویژه بانوان؛ کما فی سابق؛ با رعایت و معیارهای فرهنگی و حجاب‌اسلامی این‌بار در دانشگاه حضرت‌معصومه(س) (محصور ویژه بانوان)، با حضور متولیان و مجریان خانم و همچنین با مشارکت سایر دستگاه‌های اجرایی در روز جمعه مورخ ۲۵/۱۱/۱۳۹۸ برگزار نماید.

با توجه به برداشت نادرست برخی از افراد در خصوص نحوه برگزاری این همایش و جهت جلوگیری از تشویش اذهان عمومی که تصور می‌شد قرار است این همایش در محیط عمومی برگزار گردد، این همایش لغو گردید.

لازم به ذکر است این هیات در راستای پاسخگویی به علاقه‌مندی بانوان استان جهت فعالیت در این رشته ورزشی در محیطی امن و محصور، اقدام به این فعالیت نموده‌است.

همچنین این هیات ورزشی پایبندی خود را به موازین و حفظ کرامت جایگاه بانوان اعلام نموده و هدف از برگزاری آن در دانشگاه حضرت معصومه(س) ترویج ورزش‌های همگانی در بین بانوان با رعایت شئونات اسلامی و مذهبی به‌خصوص در شهر مقدس قم بوده‌است

برچسب ها:
انتشار یافته: 43
در انتظار بررسی:3
United Arab Emirates
14:33 - 1398/11/24
بابا من خودم قمیم و یه دختر چرا پس این چیزا رو به ما خبر نمیدن
پاسخ ها
رضوی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
مشغول ذمه دمه هستید اگر فکر کنید تمام این مسخره بازیها بخاطر انتخابات بوده.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
چرا این همایش مردانه برگزار نمیشه مگه مردا ادم نیستند؟
Iran, Islamic Republic of
14:34 - 1398/11/24
خوب کردن زن باید فقط بپزه وبشوره یعنی چه خخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
14:47 - 1398/11/24
تاسف و هزاران بار تاسف واسه مسئولان قم ک با این تصمیماتشون ملت رو منزجرتر از قم میکنن..
Iran, Islamic Republic of
14:49 - 1398/11/24
با محیط کاملا زنانه هم مشکل دارن مردم از خنده خخخخخخخ لغو کردن
Iran, Islamic Republic of
14:49 - 1398/11/24
اینا تحمل بادکنک قرمز هم ندارند
Iran, Islamic Republic of
14:50 - 1398/11/24
انقدر آبروریزی نکنید تو دنیا دارن میخندن به این خبر ها
Iran, Islamic Republic of
14:50 - 1398/11/24
بابا زنانه بوده مشکل تون چیه دیگه
Iran, Islamic Republic of
14:54 - 1398/11/24
ما درقم،بوستان مخصوص بانوان داریم.در آنجا آزادانه دوچرخه سواری هم میکنیم.چه لزومی داره انقدر ایت قضیه رو بولد کنید.
پاسخ ها
یک شهروند
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
موافقم دوست عزیز
بدون نام
United Arab Emirates
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
فقط توی بوستان؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
14:57 - 1398/11/24
درباره یک موجود زنده صحبت میکنید واقعا متاسفم برای کشوری که جایگاه یک انسان تا این حد پایین میارن
Ukraine
15:12 - 1398/11/24
بهتر که لغو شد، چه دلیلی داره دختر دوچرخه سواری کنه آیا مردی راضیه که خواهرش در فضای عمومی دوچرخه سواری کنه ؟ ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
اونم توقم
شیرین
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
چه ربطی به مردان داره داریم راجع به یک انسان صحبت میکنیم، یک زن، یک دختر، خودمون میتونیم تصمیم بگیریم
بدون نام
Australia
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
والا. دختر فضیلتش در شوهرداری و زاییدن و پختن و شستنه. امروز دوچرخه سواری کنه، حتما فردا میخواد برای خودش مستقل هم بشه. چه حرفها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
دختر من دوست داره دوچرخه سواری کنه چه نیازی داره که حتما من راضی باشم زندگی اونه قطعا خودش دلش برای خودش بیشتر از من میسوزه
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
کجا توی مکان عمومی بوده؟
توی یه محیط کاملا زنونه بوده
Ukraine
15:14 - 1398/11/24
هیچ دختر سالمی قبول نمیکنه که در منظر عمومی دوچرخه سواری کنه!
بلکه تمامی اینها پیرزن ها و پیر دخترهایی هستن که کاری بجز دوچرخه سواری در زندگیشون یاد نگرفتن، و چونکه کسی اونهارو نگرفته دست به چنین کارهای ضد شئونات اسلامی کشورمان میزنن
پاسخ ها
یک شهروند
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
دوست عزیز محیط کاملا زنونه بوده اجباری هم نبوده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
مرد سالمم تویی لابد
Iran, Islamic Republic of
15:16 - 1398/11/24
ورزش زن معنانداردامادیگه همگیرشده حالابگیرزنان مدال طلابیارن ازنظرمن معنانداره اگه زنان ازاین ورفکرورزش خودشون باشن دیگه به فکرتربیت بچه نمیفتن چون فکراصلی زنان میره پیش مدال خودشون .کی رفت امددیگه معناپیدانمیکنه درخانه
پاسخ ها
شیرین
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
تربیت فرزند بر عهده هر دو جنسه هم مرد و هم زن
زنان میتونن تصمیم بگیرن که ورزش کنن یا نکنن نیازی به تصمیم گیری کسی ندارن
Iran, Islamic Republic of
15:23 - 1398/11/24
چه اصراری دارن مردم رو در این اوضاع فجیع معیشتی علیه خودشون کنن ؟ بی تدبیری یعنی این.
Iran, Islamic Republic of
15:43 - 1398/11/24
تو کشوری که برای دوچرخه سواری بانوان همایش نتوانند بگذارند و دوچرخه سواری منع قانونی داشته باشد محال است بتواند در دنیا چهره مقبولی از خود به نمایش بگذارد
Iran, Islamic Republic of
15:48 - 1398/11/24
همه تصمیم میگیرن به غیر از دولت
Iran, Islamic Republic of
17:32 - 1398/11/24
چقدر بیچاره ان این مردم
Iran, Islamic Republic of
17:41 - 1398/11/24
این مجوزها تا قبل از ۲۲بهمن بوده
Iran, Islamic Republic of
20:48 - 1398/11/24
اگه محیط و بقیه امکانات زنانه بوده نباید برنامه را بهم میزدن ! این تصمیمات ابدوغ خیاری دودش درچشم خودشون میره چون بخشی اعظمی الان همین دختران نوجوان وجوان هستن که بهرحال باید برنامه یی داشته باشن که سرگرم باشن اینجوری فقط زدگی میاره نه از دین بلکه از مسئولینی که نگران هستن
Iran, Islamic Republic of
21:43 - 1398/11/24
مگه پارک مخصوص در قم وجود ندارد چرا این مسله را در قم انهم یک شهر مذهبی رسانهای کرده اید
Iran, Islamic Republic of
22:28 - 1398/11/24
هنوز دیوار اماده نشده مذکرها میبینن عرش خدا میوفته پایین
Iran, Islamic Republic of
04:28 - 1398/11/25
خداوکیلی فقط دوچرخه سواری بانوان چهره شهررومخدوش میکنه؟اینهمه جرم وجنایت وفسادوبی بندوباری چهره شهرقم روزیباکرده؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
دقیقا
Iran, Islamic Republic of
08:39 - 1398/11/25
بعضی‌ها با فلسفه چینی میخواهند مردم را قانع کنند که این کار خوبیست
Australia
09:51 - 1398/11/25
هنوز موندیم در فلسفه علت ممنوعیت دوچرخه و موتورسواری بانوان!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
ما کلا تو خیلی از ممنوعیت های این مملکت موندیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج