زنان عربستان بالاخره حق خود را گرفتند
۹۶۲۰
۰۴ مهر ۱۳۹۰ - ۱۰:۱۴
۳۸۰۷ 
پادشاه عربستان به زنان اجازه رای داد
ملک عبدالله موافقت کرده است که زنان از سال 2015 به بعد حق رای دادن و شرکت در انتخابات محلی را داشته باشند.
پادشاه عربستان در یک حکم تاریخی با اعطای حق رای به زنان در این کشور موافقت کرد. زنان در عربستان سعودی حتی حق رانندگی هم ندارند.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس ملک عبدالله  موافقت کرده است که زنان از سال 2015 به بعد حق رای دادن و شرکت در انتخابات محلی را داشته باشند.

پادشاه عربستان در سخنرانی سالانه خود که روز یکشبه در برابر اعضای مجلس مشورتی اش انجام شد اعلام کرد که زنان اجازه دارند که در انتخابات شهرداری های سال 2015 هم رای بدهندو هم به عنوان نامزد انتخاباتی وارد میدان رقابت شوند.

این نخستین بار است که زنان عربستان سعودی از حق رای و انتخاب شدن در انتخابات در این پادشاهی محافظه کار برخوردار می شوند. در عربستان سعودی فقط انتخابات شوراهای شهر برگزار شده است. شوراهای شهر دوره ای چهار ساله دارند.

پادشاه عربستان گفت : از دوره آینده ، زنان حق خواهند داشت خود را در انتخابات شوراهای شهر نامزد کنند و همچنین در چارچوب قوانین اسلام حق رای دادن دارند.  وی افزود: ما همچنین تصمیم گرفته ایم زنان از دوره آینده در مجلس شورا به عنوان عضو شرکت کنند.

به نقل از خبرگزاری فرانسه از ریاض ، انتخابات شورای شهر قرار است پنج شنبه آینده برگزار شود.

این انتخابات دومین انتخابات در عربستان است که زنان حق شرکت در آن را ندارند. در این انتخابات قرار است نیمی از دویست و هشتاد و پنج نماینده شوراهای شهر این کشور انتخاب شوند. نیمی دیگر از کرسی ها را دولت تعیین می کند. به گفته منابع رسمی ، مجلس شورا توصیه کرده بود به زنان حق رای داده شود اما نه اینکه خود را در انتخابات محلی آینده نامزد کنند.

انتخابات شوراهای شهر آینده چهار سال دیگر برگزار خواهد شد.

منبع: خبرآنلاین

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برترین مجله اینترنتی ایران


نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج