فرخ‌رو پارسا که بود و چرا تیرباران شد؟
۹۶۷۹۲۰
۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۸
۶۲۸۸
طبق رای نهایی دادگاه انقلاب اسلامی مرکز که روز ۱۷ اردیبهشت ۱۳۵۹ صادر شد، فرخ‌رو پارسا به جرم حیف و میل و غارت بیت‌المال و اشاعه فساد و فحشاء در فرهنگ مملکت با به کار گماردن افراد هرزه در سمت‌های مهم وزارتی و ترتیب دادن اردوگاه‌های اختلاطی و زیر پا گذاشتن اخلاق اسلامی، از ائمه کفر و ضلال و از مصادیق روشن مفسدین فی‌الارض تشخیص داده و مطابق نص صریح قرآن محکوم به اعدام و استرداد کلیه اموال منقول و غیرمنقول شد.

خبرگزاری ایسنا: طبق رای نهایی دادگاه انقلاب اسلامی مرکز که روز ۱۷ اردیبهشت ۱۳۵۹ صادر شد، فرخ‌رو پارسا به جرم حیف و میل و غارت بیت‌المال و اشاعه فساد و فحشاء در فرهنگ مملکت با به کار گماردن افراد هرزه در سمت‌های مهم وزارتی و ترتیب دادن اردوگاه‌های اختلاطی و زیر پا گذاشتن اخلاق اسلامی، از ائمه کفر و ضلال و از مصادیق روشن مفسدین فی‌الارض تشخیص داده و مطابق نص صریح قرآن محکوم به اعدام و استرداد کلیه اموال منقول و غیرمنقول شد. این حکم ساعت یک و سی دقیقه بامداد روز ۱۸ اردیبهشت ۵۹ به اجرا درآمد.

فرخ‌رو پارسا که بود و چرا تیرباران شد؟

روزنامه کیهان روز ۲۸ بهمن ۱۳۵۸ از بازداشت فرخ‌رو پارسا و همسرش به حکم دادستانی کل انقلاب و توسط پاسداران کمیته منطقه ۴ مسجد قبا خبر داد و نوشت: «فرخ‌رو پارسا به اتفاق شوهرش سپهبد شیرین‌سخن در منزل پسرش واقع در فرمانیه دستگیر شد. پاسداران که از مدت‌ها قبل خانه پسر او را تحت نظر داشتند، روز گذشته با آگاهی از ورود پارسا و شوهرش به این خانه، به حکم دادستانی انقلاب وارد خانه شدند و او را به اتفاق شوهرش دستگیر کردند.»

شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی از روز دوم اردیبهشت ۱۳۵۹ محاکمه فرخ‌رو پارسا، وزیر اسبق آموزش و پرورش و همایون جابر انصاری، وزیر مسکن و شهرسازی کابینه هویدا را آغاز کرد.

بنا بر کیفرخواست دادستان، مبنای اتهامات و شکایات افراد از فرخ‌رو پارسا بدین شرح بود: شکایت شریف‌زاده مبنی بر این که متهم با استفاده از موقعیت پست خود باعث انحلال مدرسه وی شده، شکایت و اعلام جرم عبدالعلی نجفی حاکی از سوء استفاده و فساد در آموزش و پرورش و دادن رشوه به خبرنگاران سرسپرده رژیم منفور پهلوی جهت تبلیغ کاذب و دروغی، شکایت حیدر عرفانی که متهمه سبب تبعید وی گردیده و موجب سرگردانی خود و عائله‌اش شده و گزارشی حاکی از این که متهمه چندین میلیون تومان سوءاستفاده نموده و وزارت آموزش و پرورش را وابسته به فرهنگ استعماری آمریکا کرده و اعلام جرم آقای محمد عزیزی که بدون جهت و به علت ضد مردمی نامبرده را بازنشسته نموده و باعث ضرر و زیان مادی و معنوی وی شده است.

فرخ‌رو پارسا که بود و چرا تیرباران شد؟

شکایت مجتبی مدرس تهرانی از متهمه که در زمان وزارت خود مدرسه وی را منحل نموده و باعث آبروریزی مشارالیه شده و منجر به ضرر و زیان زیادی گردیده است و شکایت بانو زهرا عباس‌پور دائر به این که همسر مشارالیه فراش مدرسه رضا پهلوی بوده، چون به «هویدا»‌ی معدوم در زمان ورود به مدرسه اعتنا نکرده او را از کار برکنار نموده و به همین جهت زندگانی آن‌ها در هم ریخته شده و به آن‌ها ضرر و زیان فوق‌العاده وارد گردیده است؛ و شکایت خانم اختر علی اسحاب حاکی از این که فرخ‌رو پارسا وزیر نالایقی بوده و به همین جهت معاونین و زیردستان او سوءاستفاده کرده و نارضایتی مردم و فرهنگیان را فراهم نموده و بین آن‌ها تفرقه انداخته است.

گزارشی از ساواک منحله که متهمه چهارصد هزار ریال اجناس، بدون پرداخت گمرک و عوارض برای شخص خود وارد ایران نموده (از مقام خود سوءاستفاده کرده) و نامه‌ای از نصیری معدوم حاکی از تحریک کردن او در مقام وزارت آموزش و نظر به این که در جلسه ۵۰/۱۰/۱۳ حوزه کارمندان حزب ایران نوین به اتفاق آراء متهمه را نالایق در پست وزارت آموزش و پرورش معرفی و باعث تخریب آموزش و پرورش دانسته‌اند و گزارشی از ساواک منحله مبنی بر جلسه هفتگی گروهی از اعضاء حزب مردم دائر بر این که مشارالیه سوء استفاده از مقام خود نموده و مقادیری فرش نفیس با بودجه دولت خریده و آن‌ها را به منزل خود برده است و نظر به این که متهمه با استفاده بودجه دولتی خود همیشه با فرزندان خود در خارج صحبت و مکالمه می‌کرده است.

فرخ‌رو پارسا که بود و چرا تیرباران شد؟

فرخ‌رو پارسا در دومین جلسه دادگاه به دفاع از خود پرداخت و گفت: «متاسف هستم از این که اتهاماتی به من وارد شده است که دلیل و اساس محکمی ندارد و این عمل باعث تشتت افکار من شده است. در اتهامات وارد شده به من حتی دین مرا مورد تردید قرار داده‌اند و من باید بگویم که مسلمان هستم و شیعه به دنیا آمده‌ام و ان‌شاءالله شیعه از دنیا خواهم رفت.»

وی سپس به شرح مفاد بخشنامه‌هایی که برای تدریس تعلیمات دینی و قران به تمام ادارات و موسسات تابعه وزارت آموزش و پرورش صادر کرده بود پرداخت و در قسمتی از اظهارات خود گفت: «در آن زمان از کسانی امثال دکتر محمدجواد باهنر و آیت‌الله برقعی دعوت به عمل آمد که در تهیه و ترجمه دروس تعلیمات دینی و قرآن با این وزارتخانه همکاری به عمل آورند و کتاب‌های لازم را تهیه نمایند.»

به نوشته روزنامه کیهان در شماره روز ٧ اردیبهشت ۱۳۵۹، فرخ‌رو پارسا در ادامه دفاعیاتش افزود: «راجع به اتهام داشتن روابط نامشروع من با رییس دفترم که در کیفرخواست به آن اشاره شده باید بگویم که به قرآن مجید سوگند می‌خورم که هیچ‌گونه روابطی بجز روابط اداری بین ما حاکم نبوده است.»

وی ادامه داد: «راجع به غارت بیت‌المال که بزرگترین اتهام من است، باید بگویم من این مساله را تکذیب می‌کنم، زیرا در تمام طول خدمت، من نه کار مالی داشتم و نه سروکاری با حساب و دفتر داشتم. این‌ها که به من اتهامات دزدی چند میلیونی وارد کرده‌اند، باید بگویند این پول‌ها را من از چه طریقی و از کجا سرقت کرده‌ام؟»

فرخ‌رو پارسا سپس درباره ایجاد یک شبکه اطلاعاتی در بین معلمان وزارت آموزش و پرورش گفت: «ساواک منحله در زمان وزارت من از من می‌خواست که یک شبکه اطلاعاتی در بین کلیه معلمان ایران به وجود آید تا ساواک بتواند کلیه معلمان را تحت کنترل خود درآورد. هدف از ایجاد چنین شبکه‌ای در بین معلمان مبارزه با پیشرفت کمونیسم بود و من در پاسخ ساواک طرحی ارایه دادم که این شبکه به وجود نیاید و گفتم که راه مبارزه با نفوذ و پیشرفت کمونیسم در بین معلمان و دیگر اقشار جامعه آن است که کتاب‌های ضد کمونیستی بیشتر چاپ و منتشر گردد و از این راه با نفوذ و پیشرفت کمونیسم مبارزه گردد و به خاطر عدم موافقت من با ایجاد شبکه اطلاعاتی در بین معلمان، ساواک در طول دو سال انواع و اقسام شایعات را درباره خروج مقداری لوازم لوکس از گمرک بدون پرداخت حقوق گمرکی ساخت.»

فرخ‌رو پارسا که بود و چرا تیرباران شد؟

نماینده دادستان در چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات فرخ‌رو پارسا گفت: تنها اقدام خانم پارسا در آخر وزارتشان این بوده که با توافقی که با ساواک کرده، قرار گذاشته می‌شود که معلمینی که باید بازداشت شوند در صحن مدرسه یا دبیرستان بازداشت نشوند، بلکه در خارج از محوطه مدرسه آن‌ها را بازداشت نمایند.

فرخ‌رو پارسا در آخرین دفاعیاتش پس از ۹ جلسه محاکمه در مورد اتهامی که به رفتار وی در دیدار با مدیران مدارس مذهبی مطرح شده بود گفت: «سخنان من در جمع مدیران مدارس مذهبی که یکی از شاکیان من در دادگاه عنوان کرد به این صورت بود که من در آن جلسه در مورد حجاب زنان گفتم که حجاب نباید مانع فعالیت‌های اجتماعی زنان گردد. در آن زمان دختران مدارس مذهبی در فعالیت‌های ورزشی اصلاً شرکت نمی‌کردند. من در تمام بخشنامه‌های خود زنان را به پوشیدن لباس‌های سنگین و با حجاب دعوت می‌کردم.»

فرخ‌رو پارسا گفت: «اکنون من به عفو امام چشم دوخته‌ام»، اما دادگاه پس از آن وارد شور شد و سرانجام حکم اعدام او را صادر کرد.»

انتشار یافته: 32
در انتظار بررسی:4
Iran, Islamic Republic of
09:10 - 1399/01/16
اگر اعدامش بحق بوده که هیچ ولی اگر ناحق بوده بترسید از دادگاه عدل الاهی که دامن گیرتون بشه مخصوصا کسانی که حکم دادن
Iran, Islamic Republic of
09:19 - 1399/01/16
پس در حال حاظر کلی اعدامی باید داشته باشیم.
Iran, Islamic Republic of
09:19 - 1399/01/16
ای کاش با تخلفات مسؤلین فاسد امروزی هم به همین روش برخورد بشه
Iran, Islamic Republic of
09:24 - 1399/01/16
خداوند رحمتش کنه.
از این دادگاهها اول انقلاب فراوان تشکیل شد و خیلی ها رو بدون داشتن مدرک اعدام کردند.
جای تاسف داره.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۸
همین الانم به راحتی میکشن و عین خیالشونم نیست
Iran, Islamic Republic of
09:30 - 1399/01/16
قشنگ معلومه پرونده سازی کردن براش
شایدم روی آسایش ندیدن ایران بعد از انقلاب اعدام به ناحق این ها بوده.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۸
کلی خون بیگناه توی این خاک ریخته شده
Iran, Islamic Republic of
09:31 - 1399/01/16
چقدر دردناک و تلخ ...
الان مسئولین چه حکمی باید بگیرن با این حساب؟
Iran, Islamic Republic of
09:31 - 1399/01/16
خدا رحمتش کنه.
وزیر آموزش و پرورش و اعدام!!؟؟؟؟؟؟؟؟
اونم با اتهاماتی واهی ! چرا که او مامور بوده و معذور و از همه بالاتر زن!
کجای اسلام اجازه میده یک زن اعدام بشه !
Iran, Islamic Republic of
09:37 - 1399/01/16
از اینکه این بانوی خدمتگزار به ایران را به مردم شناساندید، سپاسگزاریم.
روحش شاد.
United Arab Emirates
09:40 - 1399/01/16
اعدام های اول انقلاب بعضاً عجولانه بوده و قطعاً عادلانه نبودند
Iran, Islamic Republic of
09:44 - 1399/01/16
ولی یه چیز عجیب بین همه ی اعدامی های این چنینی این بود که کسی اثباتی نداشت برای کار هاش
و اینکه دفاعیاتش بی نهایت منطقی بود
به نظر من حکم دادگاه از همون لحظه بازداشت گرفته شده بود
Iran, Islamic Republic of
09:44 - 1399/01/16
واقعا اتهاماتی که به ایشان زده اند در حال
حاضر صد برابر بیشتر توسط مسئولین انجام
میگیرد ولی نه تنها دستگیر نمی شوند که
تشویق هم می شوند.
Iran, Islamic Republic of
09:45 - 1399/01/16
حالا که چی توی این اوضاع و احوال ؟!!
Iran, Islamic Republic of
09:47 - 1399/01/16
االان که مسيولین بدتر از پارسا هستند‌
Iran, Islamic Republic of
09:50 - 1399/01/16
درس عبرت بشه برای اون هزاران نفری که بعدانقلاب جای اون خانم پارسا راگرفتن کهبه غیرازاین کارهای ان خانم وطن فروشی،اختلاس،فروش دختران به کشورهای عربی،دروغ دینی و.......؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
10:11 - 1399/01/16
خدا بیا مرز خدا متعال گذار راستین ایران زمین
Iran, Islamic Republic of
10:17 - 1399/01/16
واقعا متاسفم .آموزش پرورش امروزرا باآن زمان مقایسه کنید.
Iran, Islamic Republic of
10:22 - 1399/01/16
تاریخ تقاص خون بناحق ریخته رو از تک تک مون گرفت
Iran, Islamic Republic of
10:28 - 1399/01/16
الان مسئولین ما هم کم فساد ندارن یعنی اینام اعدام میشن
Iran, Islamic Republic of
10:29 - 1399/01/16
نه اعدام نمیشن اون قاتلشم که نجفی بود اعدام نشد چه برسه به بقیه
Iran, Islamic Republic of
10:33 - 1399/01/16
اعدامهای اون زمان هیچ کدومش رو حساب و کتاب نبوده،همش یا احساسی بوده یا به خاطر تسویه حسابای شخصی!!
Iran, Islamic Republic of
10:46 - 1399/01/16
فقط خدا به اعمال همه اگاه است. هر کس قضاوت ناحقی کرده روز قیامت باید جوابگو باشد و سزای اعمالش را ببیند.
Germany
10:52 - 1399/01/16
چه غم انگیز بود ایشالا جواب همه این خون هایی که به ناحق ریخته شده یه روز داده میشه
Iran, Islamic Republic of
18:00 - 1399/01/17
نظرات دلسوزانه دادیم نذاشتی روحش شاد
Iran, Islamic Republic of
18:36 - 1399/01/17
چه اتهامات مسخره ای! چند نفر گفته اند مدرسه ما را بست یا خدمتکار مدرسه را اخراج کرد. یعنی وزیر این کارها را می کنه؟ کاملا معلومه که اتهامات ساختگی بودن. آخر عاقبت خلخالی نشون داد اعدام ها درست نبوده
Iran, Islamic Republic of
11:32 - 1399/01/18
مطمئن باشید که محاکمه کنندگان این افراد اگربه روزجزا وقیامت اعتقادداشتندچنین کاری نمیکردند.
United States
17:12 - 1399/01/18
داره افتخارات گذشته مون رو نشون میده
Iran, Islamic Republic of
20:23 - 1399/02/31
شما چی میگی در شیراز زن حامله ۹ ماهه را اعدام کرد خلخالی بجرم ایکه اریشگاه داشت
Iran, Islamic Republic of
20:28 - 1399/02/31
خانم فرخ رو پارسا چون درباری بود اعدامش کردند وگرنه چه دلیلی داره وزیر اموزش و پرورش اعدام کنند بع میگن ارتباط نا مشروع با رییس دفترش داشته یعنی تو این ۴۰ سال ما اینکرا را کسی نمکند تیمسا یزدجردی خلخالی دستور اعدامش داد وبعد نامه رفت در خونش که ما او را بگنا اعدام کردیم وجز شهدا قلمداد شد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج