سبك سوئدي
۹۶۹۷
۰۹ مهر ۱۳۹۰ - ۱۳:۵۴
۳۲۶۵۸ 
يك دكوراسيون رژيمي
سبك سوئدي در حقيقت يك دكوراسيون رژيمي براي فضاي خانه شماست كه سبب مي‌شود فضاها خوش‌فرم و خوش‌تركيب و در عين حال گرم و شيك جلوه كنند. اين سبك با رنگ سفيد و ديگر رنگ‌هاي خنثي شروع مي‌شود تا زمينه مساعدي را براي ميزباني از نور‌طبيعي مهيا سازد.

برترین مجله اینترنتی ایران


سبك سوئدي در حقيقت يك دكوراسيون رژيمي براي فضاي خانه شماست كه سبب مي‌شود فضاها خوش‌فرم و خوش‌تركيب و در عين حال گرم و شيك جلوه كنند. اين سبك با رنگ سفيد و ديگر رنگ‌هاي خنثي شروع مي‌شود تا زمينه مساعدي را براي ميزباني از نور‌طبيعي مهيا سازد.

نكات كليدي سبك:

خنثي‌سازي كف و ديوارهاي فضا: اتاقي روشن و باز تدارك ببينيد و درخشش نور خورشيد را به داخل اتاق دعوت كنيد. رنگ سفيد عاجي و چوب‌هاي طبيعي با رنگ ملايم از قبيل چوب درخت زبان‌گنجشك و چوب راش هميشه در هر اتاق به زيبايي جلوه مي‌كنند و در فضاي سوئدي نيز اين جلوه چندبرابر مي‌شود. براي رنگ ديوارها مي‌توانيد از رنگ‌هاي سبز و آبي بسيار ملايم به مقدار كم استفاده كنيد. پوشش پنجره‌ها را نيز بسيار نازك و لطيف در نظر بگيريد تا نور طبيعي بتواند به‌راحتي به داخل فضا راه‌يابد.

علاوه بر خنثي نگه‌داشتن ديوارها و سقف فضا، استفاده زياد از رنگ سفيد يكي از اصول مهم اين سبك است. براي مثال براي ميز و صندلي اتاق غذاخوري و همچنين تخت‌خواب اتاق‌خواب توصيه مي‌كنيم از انواع چوب به رنگ سفيد استفاده كنيد.

اضافه كردن لايه‌هاي رنگ:

پس از اينكه زمينه دكوراسيون به شكل ساده و خنثي شكل گرفت؛ زمان آن فرا رسيده كه دكوراسيون فضا را آغاز كنيد! با در‌نظر‌گرفتن پارچه‌ها و قاليچه‌هاي رنگي و طرح‌دار بر روي سطوح ساده و خنثي، بر جذابيت فضا بيافزاييد. سپس با قرار‌دادن كوسن‌هاي متعدد، نرمي و راحتي را براي مبلمان به ارمغان آوريد و ميز غذاخوري را با استفاده از روميزي تلطيف كنيد. رنگ‌ها و طرح‌هاي بيشتري را به واسطه جزئياتي از قبيل دستمال‌سفره، در چيدمان به‌وجود ‌آوريد.

برجسته‌سازي با كمك رنگ قرمز:

در فضايي كه عمده رنگ‌هاي موجود در آن رنگ‌هاي خنثي و آرام هستند، وجود رنگي قوي مانند قرمز مي‌تواند همه چيز را زنده و پويا كند. قرمزآلبالويي، رنگي بسيار پرطرفدار در سبك اسكانديناوي است كه بيشتر براي حريرها استفاده مي‌شود و انرژي و نشاط را وارد فضا مي‌كند. قرمز سمبل عشق، انرژي و اشتياق است.

اضافه كردن هنر:

با نصب تابلوهاي هنري بر ديوار و قراردادن قاب‌هاي زيبا روي قفسه‌ها، دكوراسيون را داراي هويت و ارزش بيشتري كنيد.

اتاق نشيمن

اگر اتاق‌نشيمن خانه شما دچار كمبود نور‌طبيعي است و از طرفي شما تمايل داريد محيطي گرم و دوست‌داشتني براي دورهم جمع‌شدن دوستان و اقوام خود در آن تدارك ببينيد، اين سبك گزينه‌اي مناسب براي شماست. اين سبك در عين مدرن بودن، داراي شاخصه‌هاي سنتي نيز هست. براي مثال مبلمان مختص سبك سوئدي تداعي‌كننده مبلمان‌ قرن هجدهم هستند.

در دكوراسيون اتاق‌نشيمن به سبك سوئدي، مي‌توانيد براي پوشش ديوارها و كف، از نقاشي يا چوب‌طبيعي استفاده‌ كنيد. كف‌پوش‌هاي لمينيت جديد با رنگ‌هاي روشن، يكي از گزينه‌هاي عالي براي استفاده در دكوراسيون سوئدي‌اند زيرا علاوه‌بر تناسب بسيار زياد با سبك سوئدي، بسيار با‌دوام، كاربردي و قابل ‌شست‌وشو‌ هستند. همچنين براي ايجاد جلوه‌اي روشن و بازتر، مي‌توانيد كف‌پوش اتاق را با رنگ سفيد نقاشي كنيد. از ديگر اقداماتي كه جلوه‌ سبك سوئدي را در اتاق‌نشيمن شما بيشتر مي‌كند، استفاده از مبلماني با روكش سفيدرنگ و قابل‌شست‌وشو،‌ ميزپذيرايي چوبي كوچك به رنگ سفيد و همچنين پرده‌هاي تمام‌قد نازك به رنگ سفيد براي پوشش پنجره‌هاست. براي تكميل جلوه اين سبك، استفاده از لامپ‌هاي هالوژن مدرن از جنس استيل ضدزنگ توصيه مي‌شود.

چاشني‌هاي سنتي، تعلق‌‌خاطر و گرماي بيشتر را با اضافه‌كردن كوسن‌هاي رنگي راه‌راه ريز، پارچه‌هاي گل‌دار و همچنين قاليچه، به دكوراسيون بيافزاييد.


در اين اتاق‌نشيمن سوئدي، رنگ‌آميزي مبلمان را تركيبي از سفيد عاجي و تناژ طوسي تشكيل‌داده است. در اين چيدمان، بيشترين تمركز روي ميز‌پذيرايي است. همچنين قاليچه قرمز و كرم پشمي موجود در اين چيدمان به كف‌پوش سفيد رنگ فضا گرما و احساسي خوشايندي اضافه‌ كرده ‌است.


وجود اين طبقات روي ديوار، يك فضاي ذخيره‌سازي عمودي ايجاد‌ كرده ‌است. همچنين استفاده از رنگ‌هاي زنده و زيبا توانسته به اين دكوراسيون با زمينه رنگي سفيد جان ‌ببخشد.

اتاق غذاخوري

اين ميز غذاخوري بلند و كشيده، در حقيقت قلب دكوراسيون اين خانه است كه در اتاق غذاخوري جاي ‌داده شده‌است. ميز غذاخوري چوبي با رنگ روشن، به‌همراه طبقات سفيد رنگي كه بر ديوار نصب‌شده، در‌كنار آويز حوله سوئدي بر ديوار، توانسته‌اند به‌خوبي سبك سوئدي را براي اين اتاق غذاخوري به‌وجود آورند.

همچنين براي اين غذاخوري از صندلي‌هاي چوبي كه به‌راحتي قابل رنگ شدن هستند به رنگي قوي و تند استفاده ‌شده كه تا حد زيادي به اين فضا جان داده‌اند. براي تعديل فضا و ايجاد آرامش لازم، براي ديوار‌ها از رنگ بسيار ملايمي با تناژ طوسي كه رنگي خنثي است استفاده شده؛ اين رنگ تداعي‌كننده آسمان‌هاي شمالي و درياهاي وسيع است.

براي اكسسوري‌ها و برخي ديگر از اشياء و لوازم ضروري در دكوراسيون اين فضاي غذاخوري نيز از رنگ برجسته و چشم‌گير قرمز استفاده شده است. براي‌ اينكه روشني و دلبازي فضا كه يكي از شاخصه‌هاي مهم سبك سوئدي است، حفظ شود، از عناصري به رنگ سفيد نيز به مقدار كافي در فضا استفاده شده است.

پوشش پنجره در اين سبك هرچه كمتر و مدرن‌تر باشد بهتر است. در اين مورد بايد به نحوي عمل كنيد كه حداكثر نور طبيعي بتواند به داخل راه يابد و فضا را روشن كند. گزينه‌هايي از قبيل شيدهاي پارچه‌اي، پرده‌هاي حرير نازك و كركره‌هاي چوبي روشن براي پوشش پنجره‌ها به لحاظ حفظ حريم داخلي و راه‌دادن نور به داخل، گزينه‌هاي خوبي هستند.


در اين تصوير طبقات سفيدرنگ به همراه يك آويز حوله سوئدي را مشاهده مي‌كنيد كه توانسته در تعريف اين سبك در فضاي غذاخوري بسيار موثر باشد.


وجود رنگ قرمز در اين اتاق غذاخوري سوئدي، محيط گرم و دوستانه‌اي را به‌ وجود ‌آورده است. از طرف ديگر جلوه منظم و خلوت آن را به فضايي با جلوه سبك اسكانديناوي تبديل كرده است.

اتاق خواب

لحافي كه براي روتختي خود استفاده مي‌كنيد، خصوصا انواع طرح‌دار آن، نقش زيادي در تعيين سبك دكوراسيون اتاق‌خواب شما دارد و مي‌تواند حتي در جايگاه نقطه‌كانوني قرار گيرد؛ از اين‌رو بايد در انتخاب آن دقت لازم را به عمل آوريد. اگر تمايل به استفاده از لحافي با گرماي كمتر داريد، مي‌توانيد انواع سبك‌تر و تابستاني آنها را خريداري كنيد و براي ضدحساسيت بودن، از انواع پشمي يا پنبه‌اي استفاده كنيد.

براي اتاق‌خوابي به سبك سوئدي و با ديوارهاي سفيد، بهترين تركيب رنگ براي لحاف روتختي، تركيب رنگي سفيد و قرمز است، در دكوراسيون اتاق‌خواب مي‌توانيد به‌خوبي از عنصر روتختي و ملحفه‌ها براي تعيين سبك استفاده كنيد و هماهنگي بين رنگ‌ها را با كمك آنها انجام دهيد.


در اين اتاق‌خواب براي ديوارها از رنگي هماهنگ با رنگ زمينه ملحفه‌ها و روتختي استفاده شده است. رنگ زرد پرده كه رنگي متضاد و متمايز از ديگر رنگ‌هاي موجود در اين چيدمان است، كنتراستي زيبا به‌وجود آورده است. استفاده از پرده لايه‌دار به آرامش و راحتي خواب فرد كمك زيادي مي‌كند.


طرح قلب‌هاي قرمز رنگ موجود روي اين لحاف زيبا با زمينه سفيد، بسيار بامزه و جالب جلوه مي‌كند و  به احساسات حاكم بر اين دكوراسيون غناي خاصي بخشيده است. ديوارها و تخت‌خواب سفيد رنگ اين اتاق‌خواب فضايي روشن و باز را به ‌وجود آورده است كه به‌خوبي تداعي‌كننده سبك سوئدي است.

جزئيات مي‌توانند ايجاد تغيير كنند


اشاره‌اي به رنگ قرمز در دكوراسيون سوئدي، در قالب جزئياتي از قبيل كلاهك آباژور، دستمال سفره، روميزي و ... لازم است و مي‌تواند گرمابخش محيط باشد و به فضا جان ببخشد.


براي تعريف يك سبك اسكانديناوي در سرويس‌بهداشتي خود، از پانل‌هاي چوبي براي ديوارها استفاده كنيد. همچنين براي تكميل جلوه، از حوله‌هاي سفيد بافت‌دار و صابون‌هايي با رايحه‌هاي ملايم استفاده كنيد.


قرار دادن گروهي از شمع‌هاي كوتاه و يك‌شكل روي ميز غذاخوري، مي‌تواند علاوه‌بر تكميل نورپردازي فضاي غذاخوري، احساسي لطيف و شاعرانه به دكوراسيون سبك سوئدي شما ببخشد.


استفاده از هنر كاردست مانند هنر سوزن‌دوزي چاشني سنتي خوبي براي اين سبك است. مانند آنچه در تصوير مي‌بينيد؛ مي‌توانيد روي كوسن‌هاي قرمز رنگ را خودتان طرح‌هاي زيبا و كوچك را سوزن‌دوزي كنيد و يا به‌صورت آماده از بيرون تهيه كنيد.

اختصاصی مجله اینترنتی برترین ها Bartarinha.ir

مجله اینترنتی برترین ها

انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
15:07 - 1392/03/04
چقدر ساده و شیک :)
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج