آیا دارو‌ها فاسد می‌شوند؟ و پاسخ به چند سوال دیگر درباره داروها
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۹۷۱۶۲۹
۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۲
۲۷۱۸
به طور کلی متخصصان قدرت تاثیر دارو را تضمین می‌کنند. داروها، مواد شیمیایی هستند و میزان فاسد شدن آن‌ها به ساختار شیمیایی، شرایط تهیه دارو، نحوه بسته بندی، شرایط محیطی اعم از قرار گرفتن آن‌ها در معرض آلودگی میکروبی، گرما، نور، اکسیژن و آب بستگی دارد. در ادامه به اطلاعاتی درباره مصرف دارو و تاریخ انقضای آن می‌پردازیم.

روزنامه خراسان: به طور کلی متخصصان قدرت تاثیر دارو را تضمین می‌کنند. داروها، مواد شیمیایی هستند و میزان فاسد شدن آن‌ها به ساختار شیمیایی، شرایط تهیه دارو، نحوه بسته بندی، شرایط محیطی اعم از قرار گرفتن آن‌ها در معرض آلودگی میکروبی، گرما، نور، اکسیژن و آب بستگی دارد. در ادامه به اطلاعاتی درباره مصرف دارو و تاریخ انقضای آن می‌پردازیم:

آیا دارو‌ها فاسد می‌شوند؟

تاریخ‌های انقضای دارو پس از آزمایش‌های سخت و کنترل شده روی بسته‌های دارو قرار می‌گیرد واین دارو‌ها در بسته بندی‌های متنوعی از جمله بطری‌های شیشه‌ای و پلاستیکی، بسته بندی‌های حبابی تیوپی و آمپول فروخته می‌شود. آن‌ها در زمان مهروموم نسبتاً ایمن هستند. اما هنگامی که این بسته بندی‌ها باز می‌شود، سرعت “فاسد شدن” افزایش می‌یابد.

نکاتی که برای مصرف دارو‌ها باید بدانیم

دارو‌های مسکن رایج

بیایید به یک داروی معمولی مانند پاراستامول یا استامینوفن نگاهی بیندازیم. پاراستامول، دارویی است که بدون نسخه در دسترس است و به کاهش درد یا تب کمک می‌کند. گاهی این دارو در بطری‌های قهوه‌ای مهروموم شده، فروخته می‌شود. این مهر و موم از ورود رطوبت و اکسیژن به داخل آن جلوگیری می‌کند. همچنین بطری قهوه‌ای مانع ورود نور فرا بنفش می‌شود چرا که نور فرابنفش می‌تواند اثر دارو را از بین ببرد.

به محض این که بسته بندی را باز می‌کنیم، قرص‌ها در معرض آب و اکسیژن موجود در هوا قرار می‌گیرند و تجزیه شروع می‌شود. پاراستامول در بسته‌های حبابی نیز به فروش می‌رسد. آب و اکسیژن در این بسته‌ها قابل نفوذ هستند بنابراین برای پوشش آن‌ها برای مثال از پلی وینیلیدن کلراید (PVDC) استفاده می‌کنند. به این ترتیب از محتوای دارو محافظت و روند تجزیه کند می‌شود، اما هنوز هم کمی نفوذ پذیر است، پس کاملاً از ورود آن جلو گیری نمی‌کند. پیامد آن، این است که با وجود محافظت از این بسته بندی مقدار ماده موثر در این دارو به آرامی کاهش می‌یابد.

نکاتی که برای مصرف دارو‌ها باید بدانیم

تحقیقات نشان می‌دهد وقتی دارو‌های حاوی پاراستامول تاریخ انقضایشان می‌گذرد، تا حدود ۳۰ درصد از اثر دارو احتمالاً بین ۱۲ تا ۲۴ ماه، از بین می‌رود.

دارو‌های سرماخوردگی و آنتی بیوتیک‌ها

دارو‌های سرماخوردگی حاوی پاراستامول و دکونژستانت (معمولاً فنیل افرین هیدروکلراید) هستند. این دارو‌ها
می‌تواند به صورت پودر، کپسول، محلول خوراکی یا اسپری بینی به‌فروش رسد. با وجود آن که دارو‌هایی که به صورت پودر خشک و کپسول است شاید نسبتاً بادوام باشد، دارو‌های به شکل مایع ممکن است سریع‌تر از بین برود.

برای مثال، دارو‌های سرماخوردگی مانند اسپری بینی حاوی مواد نگهدارنده و آنتی اکسیدان‌هایی است که فقط در دمای پایین موثر واقع می‌شود و در دمای بالاتر از ۴۰ درجه تاثیر بسیار کمتری دارد. به همین ترتیب، آنتی بیوتیک‌هایی مانند آموکسی سیلین و اریترومایسین را می‌توان به صورت محلول خوراکی در آب تجویز کرد. نوع پودر خشک دارو باز هم نسبتاً بادوام‌تر است. اما ماندگاری داروی مخلوط شده با آب توسط داروساز تنها ممکن است هفت تا ۱۰ روز باشد، حتی اگر در یخچال نگهداری شود.

برخی از دارو‌ها به شکل مایع ماندگاری بسیارکمتری دارند. برای نمونه، از نیتروگلیسیرین (گلیسیریل تری نیترات) برای درمان آنژین و بیماری عروق کرونر قلب استفاده می‌شود. فرمولاسیون آن به‌صورت مایع، قرص و کپسول است.

استر‌های نیترات که نیترو گلیسیرین نمونه‌ای از آن است به راحتی در معرض آب تجزیه می‌شود و این دارو را بی اثر می‌کند. برخی فرمولاسیون‌های نیتروگلیسیرین برای ماندگاری بیشتر، حاوی ماده تثبیت کننده است و در بسته‌های محافظ نگهداری می‌شود. اما حتی این فرمولاسیون‌ها هم فقط حدود سه ماه ماندگاری دارد. استفاده کنندگان اغلب دوز‌های خود را داخل جعبه‌های قرص تقسیم می‌کنند.

ماندگاری نیتروگلیسیرین، به محض بیرون آوردن از بسته محافظ، به دلیل سرعت بالای تجزیه دارو به کمتر از یک هفته کاهش می‌یابد. حتی دارو‌های ماکرومولکولی مانند انسولین مشکلاتی را ایجاد می‌کند. انسولین پلی پپتیدی است که در حفظ سطح قند خون و مدیریت دیابت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو در آب حل می‌شود و با نگهداری آن در یخچال (به طور معمول در دمای حدود ۴ درجه سانتی گراد) می‌توان خرابی آن را کاهش داد.

این محلول‌ها همچنین حاوی مواد نگهدارنده است تا میزان فاسد شدن دارو را کاهش دهد. با این حال، از آن‌جا که پروتئین‌های کوچکی است، مولکول‌های این دارو در آب امکان تجزیه را دارد و در بعضی موارد باکتری می‌تواند شروع به رشد و تجزیه پروتئین کنند. به همین دلیل ماندگاری دارو‌هایی مانند انسولین بسیار محدود است.

ایمنی

پس آیا مصرف دارو پس از تاریخ انقضا خطری ندارد؟ پاسخ این پرسش به داروی مد نظر بستگی دارد. دارو‌هایی مانند نیتروگلیسیرین ممکن است در بعضی موارد نجات دهنده زندگی باشد. اما میزان واقعی ماده موثر در دارو‌های منسوخ می‌تواند به این معنا باشد که ماده موثری در داروی مصرفی وجود ندارد و بنابراین مصرف آن هیچ تاثیری بر سلامتی نخواهد داشت. درباره آنتی بیوتیک‌های مایع، غلظت دارو ممکن است به حدی کاهش یابد که مؤثر نباشد.

نکاتی که برای مصرف دارو‌ها باید بدانیم

در بعضی مواقع اوضاع بدتر می‌شود، مطالعات نشان داده اند آنتی بیوتیکی که برای جلوگیری از عفونت ناشی از باکتری استفاده می‌شود، ممکن است در غلظت‌های پایین‌تر این دارو، مقاومتی ایجاد کند که بتواند آنتی بیوتیک را بی اثر سازد. در موارد دیگر مانند پاراستامول ممکن است این عواقب آن‌قدر شدید نباشد. اما میزان تاثیر آن معلوم نیست؛ بنابراین اگر شک دارید با داروسازان و پزشکان مشورت کنید و تمام تلاش خود را برای به روز نگه داشتن دارو‌ها انجام دهید.

منبع conversation

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
اورانوس_فوتر2
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
دکتر صالحی_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کلینیک النا_فوتر