ایران، امیدوار به وامِ صندوق بین‌المللی پول
۹۷۹۲۴۸
۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۵
۴۶۴۹ 
پيرو درخواست ايران از صندوق بين‌المللي پول (IMF) براي دريافت يك وام 5 ميليارد دلاري و در پي انتشار ليستي از دريافت‌كنندگان وام از بانك جهاني و IMF اين فرض در ايران شكل گرفته كه هيات اجرايي IMF با پرداخت اين وام به ايران مخالفت كرده است. اگر اين فرض درست باشد، طبيعي است كه امريكا با توجه به نفوذ و بلوك راي بالايي كه در صندوق دارد، بايد مسبب اصلي رد درخواست ايران باشد.

روزنامه اعتماد نوشت: پيرو درخواست ايران از صندوق بين‌المللي پول (IMF) براي دريافت يك وام 5 ميليارد دلاري و در پي انتشار ليستي از دريافت‌كنندگان وام از بانك جهاني و IMF اين فرض در ايران شكل گرفته كه هيات اجرايي IMF با پرداخت اين وام به ايران مخالفت كرده است. اگر اين فرض درست باشد، طبيعي است كه امريكا با توجه به نفوذ و بلوك راي بالايي كه در صندوق دارد، بايد مسبب اصلي رد درخواست ايران باشد.

ایران، امیدوار به دریافت وام از صندوق بین‌المللی پول

اما اول بايد مطمئن شد كه با درخواست ايران مخالفت شده است. در ليست دريافت‌كنندگان وام كه تنها توسط خبرگزاري رويترز منتشر شده، نام كشورهايي كه براي دريافت وام اضطراري در ارتباط با كرونا از سوي IMF و بانك جهاني در نظر گرفته شده‌اند، ذكر شده است. نام ايران در اين ليست نيست. نام 28 كشور (13 كشور آفريقايي، 10 كشور آسيايي و 5 كشور امريكاي لاتين) كه در اين ليست قرار دارد، تقريبا همه در زمره كشورهاي كم‌درآمد هستند. در بين اين كشورها شايد هند، پاكستان و آرژانتين نسبت به بقيه در وضع بهتري از نظر درآمدي قرار دارند. مطابق اين ليست 23 كشور وام خود را از بانك جهاني دريافت مي‌كنند وIMF تنها پرداخت‌كننده وام به 5 كشور است.

اين در حالي است كه مدير اجرايي IMF در 4 مارس يعني در شرايطي كه بحران كرونا در حال اوج‌گيري بود، اعلام كرده بود كه مبلغ 50 ميليارد دلار در قالب «تسهيلات اعتباري سريع» RFI براي كشورهاي فقير و در حال توسعه جهت كمك به مبارزه با كرونا در نظر گرفته است كه 10 ميليارد آن بدون بهره است. مطابق ليست رويترز تنها حدود 760 ميليون دلار از اين مبلغ تخصيص يافته است. وام‌هايي نيز كه از سوي بانك جهاني تخصيص يافته جز 4 مورد بقيه زير 100 و اغلب زير 40 ميليون دلار است. وام براي هند بالاترين مبلغ يعني يك ميليارد و براي پاكستان و آرژانتين به ترتيب 35 ميليون و 200 ميليون دلار است و در هر سه مورد هم نهاد وام‌دهنده بانك جهاني است.

به اين ترتيب روشن است كه هنوز IMF تا تكميل پرداخت وام 50 ميليارد دلاري اعلام شده فاصله زيادي دارد. به عبارت ديگر محتمل است كه بررسي درخواست‌ها توسط صندوق همچنان در جريان باشد. رويترز نيز در خبر خود از «شروع پرداخت» وام توسط اين دو نهاد مالي صحبت كرده و سپس به ليست كشورهايي كه وام براي آنها تصويب شده، اشاره كرده است. لذا، احتمالا هنوز نمي‌توان گفت كه خوشبيني رييس كل بانك مركزي كه مبناي ارايه درخواست وام بوده، بي‌جا بوده است. خاصه آنكه آقاي همتي در 8 فروردين نيز طي پيامي اينستاگرامي درباره وام ازIMF و نيز آزاد‌سازي منابع بانك مركزي كه توسط امريكا مسدود شده سخن گفت و نوشت: «بحمدالله، پيگيري‌ها در هر دو مورد تاكنون روند مثبتي داشته است.»

 هر چند ايران از هر جهت محق به دريافت اين وام است اما از ابتدا مشكل مي‌شد بخت زيادي براي دريافت اين وام توسط ايران قائل بود. نفوذ بالاي امريكا در صندوق به خاطر برخورداري از حدود 5/16 درصد آرا (در قياس با سهم راي 74 صدم درصدي ايران) در ارتباط با تصميمات مهم و داشتن يكي از 6 كرسي در هيات اجرايي و نفوذ بر برخي از ديگر اعضا همچنان يك مانع است. اما حمايت اروپا و قاعدتا روسيه و چين از پرداخت وام به ايران بايد تا حدي وزنه مقابلي در برابر نفوذ امريكا به شمار آيد. البته در صورتي كه آنها در عمل نيز در هيات اجرايي از ايران حمايت كنند.

نظر به نياز مبرم ايران به اين وام براي مديريت مالي امور مربوط به شيوع كرونا و خريد ملزومات پزشكي بايد اميدوار باشيم كه هنوز اين درخواست وام منتفي نشده باشد. مخالفت با درخواست ايران به هر دليل، لطمه‌اي به اعتبار صندوق به شمار خواهد رفت و نشان خواهد داد كه در شرايط سخت ناشي از شيوع كرونا، صندوق همچنان قادر به رها كردن خود از چنبره ملاحظات ژئوپليتيك و نفوذ امريكا به عنوان بزرگ‌ترين عضو آن نيست.

برچسب ها:
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:17
Iran, Islamic Republic of
10:34 - 1399/01/19
ایشالا که ندن چون بازم خودشون همشو میخورن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
دقیقاً
اواره
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
اینها الان حواس شان پیش لبنان یمن فلسطین وعراق ووو که به انها برسن از ما گذشت
Turkey
10:40 - 1399/01/19
این همه سال منابع نفتی رو به کشورهای منطقه اختصاص دادین برای پیشبرد اهداف خودتون حالا که هم خودتون هم مردم در معرض خطر قرار دادین از صندوق ذخیره ارزی استفاده کنید چرا دنبال وام میگردین ...
Iran, Islamic Republic of
10:41 - 1399/01/19
اخه چطور بادرخواست ایران موافقت کنند وقتی که مسؤلان رده بالا چنین اقداماتی انجام میدن؟! دست رد زدن بر کمک پزشکان بدون مرز یک نمونشه! چه تضمینی هست این پول برای مردم ایران هزینه بشه وقتی حتی اجازه نمیدن پزشکان بیطرف درایران باشند وبر روند هزینه کرد این پول نظارت کنن! برخی مسؤلان ما میگن این پول هنگفت را به ما بدید وکاری هم نداشته باشید ما کجا خرجش میکنیم! یا اگرمیخواید بدونید هم فقط باید ما به شما آمار بدیم که کجا خرج کردیم !وبا توجه به امارهای همیشه غلط ویکسویه مسولان ما معلومه که اونها هم موافقت نمیکنن
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1399/01/19
بدند یا ندند به حال و روز مردم هیچ فرقی نمیکند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
چرا فرق میکنه عزیز جای دیگه خرج میشه قسطش را از جیب مردم میدهند پس خدا کنه وام ندهند
Germany
10:55 - 1399/01/19
به مردم که کمک نمیشه، تمام پرستاران عزیز ما هم که از کمبود صحبت میکنن، از صندوق توسعه هم که پول برداشتید، دیگه وام واسه چی؟؟؟ این پولا کجا خرج میشه؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:02 - 1399/01/19
خدا کنه ندن
معلوم نیس با این پولا میخوان چیکار کنن همونجا بمونه جاش امن تره
Iran, Islamic Republic of
11:05 - 1399/01/19
وقتی AFTF رو تصویب نمیکنید چرا انتظار دارید با این وام موافقت بشه؟؟؟ انگار یادتون رفته در لیست سیاه قرار دارید.
شورای نگهبان باید جواب گو باشه و مجمع تشخیص
پاسخ ها
@ من ایهان هستم @
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
شورای نگهبان به‌عنوان‌مقصر اصلا پیدایش نیست احتمالا در راه کانادا هستن.
Iran, Islamic Republic of
13:04 - 1399/01/19
نمیدن چون میدونن به مردم چیزی نمیرسه
Iran, Islamic Republic of
00:57 - 1399/01/20
برای انجام هر معامله اولین قدم کسب اعتبار است آیا ما اگر پول داشتیم به کره شمالی قرض میدادیم یا به کره جنوبی .؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج