زن ایرانی، مرد خارجی، فرزندان سردرگم
۹۷۹۵
۰۷ مهر ۱۳۹۰ - ۰۰:۳۵
۱۳۸۵۲ 
فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی مشکل امنیتی دارند!
طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی هرچند در هیات دولت تصویب شده است، اما مجلس با آن مخالف است.
طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی هرچند در هیات دولت تصویب شده است، اما مجلس با آن مخالف است.

اما این طرح در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس رای نیاورد. نیره اخوان‌بیطرف، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس درباره این موضوع به خبرآنلاین می گوید: "این طرح به دلایل مشکلات امنیتی در کمیسیون قضایی رد شد."

طرح تابعیت ایرانی فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی چرا در کمیسیون قضایی تصویب نشد؟
این طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارجاع شد اما این کمیسیون آنرا تصویب نکرد و با این طرح مخالفت کرد و به دلایل مشکلات امنیتی در کمیسیون قضایی رد شد، اگر دولت دغدغه‌های امنیتی را نسبت به اعطای تابعیت دوگانه رفع کند با آن موافقت می‌کنیم.

اما پیش از این طرحی یک فوریتی با عنوان اصلاح قانون تابعیت ایرانی ازسوی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صحن مجلس رای آورد.
تصویب اعطای تابعیت ایرانی و دیگر امتیازات ملیت ایرانی به فرزندان بانوانی که با اتباع خارجی ازدواج می‌کنند در هیات دولت، تنها یک نظریه است که برای تصویب باید به مجلس بیاید و پس از رای موافق نمایندگان و سپس شورای نگهبان به قانون تبدیل شود. اگر دغدغه‌هایی که ما نسبت به طرح تابعیت ایرانی فرزندان حاصل از ازدواج مادران ایرانی و پدران خارجی داریم در طرحی که دولت قرار است به مجلس تقدیم کند، لحاظ شده باشد به آن رای موافق می‌دهیم.

طبق این طرح قرار است تابعیت ایرانی حتی فرزندانی که پیش از تصویب این قانون از مادر ایرانی و پدر خارجی متولد شده باشند نیز به تابعیت ایران پذیرفته می‌شوند؟
بله. در صورت تصویب نهایی این طرح، فرزندان متولد از مادر ایرانی و پدر خارجی که مطابق ماده ۱۰۶۰قانون مدنی با اخذ مجوز ازدواج کرده‌اند، ایرانی محسوب می‌شوند. مطابق این طرح، فرزندانی که پیش از تصویب این قانون از مادر ایرانی و پدر خارجی متولد شده باشند نیز به تابعیت ایران پذیرفته می‌شوند.

چرا طرح مشکلات امنیتی دارد؟
چون در صورتی که این تبصره تصویب شود، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی که تابعیت ایرانی می‌گیرند، می‌توانند در مشاغل دولتی و حاکمیتی حضور داشته باشند. این درحالی است که دولت تاکید دارد تا مشکل تابعیت فرزندانی که مادر آنها ایرانی اما پدرشان خارجی است و تاکنون نتوانسته اند تابعیت ایرانی بگیرند در کشور حل و فصل شود.

امکان تصویب آن چقدر وجود دارد؟
در حال حاضر وزارت خارجه، وزارت کشور و ثبت احوال، مشکلی با محتوای این طرح ندارند و خواستار تصویب آن هستند. این طرح باید در صحن مجلس با رای گذاشته شود و ما تصمیم داریم تا با اصلاحاتی آن را به کمیسیون حقوق قضایی مجلس ارجاع دهیم تا مجددا مورد بررسی قرار گیرد.

منبع: خبرآنلاین

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برترین مجله اینترنتی ایران


انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
United States
18:38 - 1390/07/09
Az khandane tamame mataleb be in natije rasidam ke angar yek edeh neshastnd dor ham darand seke bala miandazand o migan namidanim shir ya
khat..
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج