اصولگرایان و چین و معنای استقلال!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
لایکو_1
سمپاشی امحا_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
لایکو_3
سمپاشی امحا_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
سمپاشی امحا_4
لایکو_4
سمپاشی امحا_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
لایکو_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۹۸۰۲۴۲
۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۲
۹۹۱۲
واکنش رسانه‌ها و فعالان اصولگرا و حتی برخی نهادهای رسمی به انتقاد سخنگوی وزارت بهداشت از نوع اطلاع‌رسانی دولت چین در بارۀ مشخصات ویروس کرونا نشان از رخدادی مهم در سیاست خارجی ایران طی سال‌های اخیر دارد و به نظرم نیازمند هشدار جدی است.

برترین‌ها: احمد زید آبادی در کانال تلگرامی خود نوشت: واکنش رسانه‌ها و فعالان اصولگرا و حتی برخی نهادهای رسمی به انتقاد سخنگوی وزارت بهداشت از نوع اطلاع‌رسانی دولت چین در بارۀ مشخصات ویروس کرونا نشان از رخدادی مهم در سیاست خارجی ایران طی سال‌های اخیر دارد و به نظرم نیازمند هشدار جدی است.

از بعد از انقلاب تا کنون افراد و جریان‌های سیاسی داخل ایران، معمولاً علاقۀ خود را به یکی از مدل‌های حکومت‌داری در جهان و یا الگوی ادارۀ اقتصاد آنها پنهان نکرده‌اند! بسیاری دمکراسی لیبرال و اقتصاد مبتنی بر بازار را می‌پسندند، بسیاری به سوسیال دمکراسی و ترکیبی از مکانیسم بازار با مداخله‌گرایی دولتی در اقتصاد گرایش نشان می‌دهند، بسیاری از نظام‌های متمرکز سیاسی و تک‌حزبی با اقتصاد کاملاً دستوری حمایت می‌کنند و بسیاری هم اصولاً طرفدار مدل‌های اشتراکی هستند.

با این همه، در تمام این سال‌ها، شاید به استثنای حزب توده در دوره‌ای خاص، هیچکدام از جریان‌های سیاسی خود را به یک دولت بیگانه، چندان متعهد و وفادار نشان نداده‌اند که انتقاد از یک رفتار مشخص آن را برنتابند و منتقدان را مورد هجوم تبلیغاتی قرار دهند.

چنین اتفاقی اما متأسفانه اکنون رخ داده است! برخی محافل اصولگرا شاید بعضاً از سر ندانم‌کاری، در سطحی به دفاع از عملکرد دولت چین برخاسته‌اند که پنداری نفوذ چین در کشورمان امری عادی و مبرهن است و با نقد عملکرد آن کشور، اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی نقض می‌شود و به هم می‌ریزد!

این دسته از اصولگرایان، انتقاد سخنگوی وزارت بهداشت از چین را "هزینه‌زا" دانسته و با آن به شدت برخورد کرده‌اند! این افراد و نهادها توجه ندارند که اگر قرار باشد "هزینه‌زایی" مبنای پرهیز از نقد سیاست یک دولت بیگانه باشد، پس چرا خود با اغلب قدرت‌های مؤثر جهانی درگیر شده‌اند و هزینه‌های بی‌سابقه‌ای را به دوش کشور بار کرده‌اند؟

از نگاه آنان آیا فقط انتقاد از رفتار چین هزینه‌زاست و درگیری با سایر قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای بدون هزینه است؟
برخی از این محافل، انتقاد از چین را همردیف حمایت از آمریکا دانسته‌اند! گویی از منظر آنان جهان به دو قطبِ حق و باطل به رهبری و محوریت چین و آمریکا تقسیم شده است و هر کس در جبهۀ حق چین نباشد به ناچار در جبهۀ باطل آمریکا خدمت می‌کند! چنین تصوری از روابط بین‌الملل را حتی خود چینی‌ها نیز مردود می‌دانند!

دولت چین همواره به لزوم همکاری با آمریکا در عرصه‌های مختلف بین‌المللی اصرار دارد و گرمترین رابطه را نیز با دولت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر راستگرای اسرائیل برقرار کرده است. این رابطه در برخی موارد به اندازه‌ای نزدیک و صمیمی است که سبب اعتراض آمریکا به اسرائیل شده به طوری که از نتانیاهو خواسته است تا دست چینی‌ها را از تأسیسات بندر حیفا قدری کوتاه‌تر کند!

با این حساب، آیا به زعم اصولگرایان اگر کسی بخواهد به رابطۀ نزدیک دولت چین و اسرائیل انتقاد کند، به حمایت از آمریکا برخاسته است؟

در این میان، یکی از فعالان اصولگرا در دفاع از چین تا بدانجا پیش رفته است که مسلمانان تحت ستم ایغور را کلاً داعشی نامیده است! گویی از نگاه او همین که یک مسلمان با سیاست یکسان‌سازی فرهنگی چین مخالفت کند، در شمار داعشی‌هاست چرا که به "مظهر حقانیت بین‌المللی" یعنی حزب کمونیست و یکه تاز چین پشت کرده است!

در هر صورت، با این شیوه ای که پاره‌ای اصولگرایان در پیش گرفته‌اند، چین هم ظاهراً در شمار "خط‌قرمزها" در آمده است و از این پس باید تاوان انتقاد از چین را هم در دادگاه و زندان پرداخت! و آنگاه از استقلال سیاسی ادعایی چه باقی خواهد ماند؟

من البته رابطۀ معمول و معقول و متوازن با چین را رد نمی‌کنم، شبیه همان رابطه‌ای که اغلب کشورهای جهان با آن دارند. اما تبدیل چین به تابویی که نتوان کمترین انتقادی را در سطح رسمی یا غیررسمی علیه آن مطرح کرد، جز وابستگی چه معنایی دارد؟

به نظرم تا دیر نشده است، بزرگان و عقلای اصولگرا در این مورد اعلام موضع کنند تا اتهام وابستگی و نفوذ چین در بین آنها رسمیت پیدا نکند!

انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:69
Iran, Islamic Republic of
19:24 - 1399/01/21
آفرین...
پاسخ ها
وطن پرست
France
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
حالا که معلوم شده مستعمره چین هستیم و سخنگوی وزارت بهداشتمون جرات یه انتقاد کوچیک از چین رو نداره و سفیر چین سریع بهش تذکر میده و سخنگوی وزارت خارجه‌مون سریع میاد عذرخواهی میکنه، کشتی‌های ماهیگیری چینی تو دریای عمان که همه آبزیان رو جارو میکنن و باعث شدن، صیادهای جنوبی به خاک سیاه بشینن و بدبخت بشن!!
خزر رو که دادن به روس‌ها، خلیج فارس هم که مال عرب‌هاست، اینم از دریای عمان که فروختن به چینی‌ها....
Iran, Islamic Republic of
19:32 - 1399/01/21
اینها فقط میخواهند در قدرت باشند تا بتوانند ایران را به راحتی چپاول کنند و باید کشوری از آنها حمایت کند امروز چین فردا آمریکا و حتی اسراییل استقلال و حمایت از مظلوم و اینها همش کشک است
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
ارباب فعلی فقط چین کمونیست کجاست شعار نه شرقی نه غربی ،والا به غرب راضی تریم ،چینی ها پست کثیف دروغگو بدجنس و بسیار حسودن
Iran, Islamic Republic of
20:26 - 1399/01/21
ایرانم و ایرانیم و ایرانیانم،آرزوست
Iran, Islamic Republic of
20:33 - 1399/01/21
اصولگرا ها همان کومونبست ها هستند که رنگ عوض کرده و بنام دیگری خود را باین کشور غالب کرده اند
Iran, Islamic Republic of
20:39 - 1399/01/21
برادر گرامی شما کاملاً درست می گویید،ولی عده ای از مسئولان تک ،تک ملت،وسانت به سانت این مرز وبوم را فدای منافع خودشان میکنند.سیاست وابستگی و گرسنه وگرفتار نگه داشتن مردم هم روش این هاست‌.
Iran, Islamic Republic of
20:47 - 1399/01/21
عجب خراب شده ای است این مملکت!
خدا از این هم خراب تر کند انشاالله.
Iran, Islamic Republic of
20:47 - 1399/01/21
چین الگویی برای ایران نیست بلکه اون کره شمالیه که داریم از ان الگو برداری میکنیم !
Iran, Islamic Republic of
20:52 - 1399/01/21
با همه کدورتها با آ مریکا ،بسیار مردتر از روسیه و چین هستند ،مرگ بر روسیه و چین و حامیان داخلی این خائنین
Iran, Islamic Republic of
21:03 - 1399/01/21
همفکرهای شما هسته ای را بباد دادند هفت سال هیچ برنامه ای برای کشور نداشتند
Iran, Islamic Republic of
23:15 - 1399/01/21
وزیرخارجه ما با مقام امریکایی دست داد همین افراطیون اصولی میخواستن اعدامش کنند! الان همین افراطیون بخاطر انتقاد وزارت خارجه به چین میخوان حکم اعدام سخنگو راوصادر کنن، واقعا که این افراطیون همیشه دلواپس موقعیت وجیب ،چقدر میخوان واسه کشورومردم هزینه تراشی کنن ودرحاشیه امن خودپنهان شوند!؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
استخدام_1
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
ایرانیان- فوتر موبایل222
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شفا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
دکتر عارفی - فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر