کارمزد وام کرونا برای چه کسانی ۴درصد است؟
۹۸۰۵۴۶
۲۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰
۱۳۲۳۲ 
تاکنون با اعتباری که از محل اعتبارات بانکی، بودجه ای و ارزی تامین شده، رقمی نزدیک به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای توزیع بسته حمایتی کرونا پیش بینی شده است که از کانال تسهیلات بانکی و یا کمک های بلاعوض در اختیار گروه های هدف قرار میگیرد.

خبرگزاری ایسنا : تاکنون با اعتباری که از محل اعتبارات بانکی، بودجه ای و ارزی تامین شده، رقمی نزدیک به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای توزیع بسته حمایتی کرونا پیش بینی شده است که از کانال تسهیلات بانکی و یا کمک های بلاعوض در اختیار گروه های هدف قرار میگیرد.

به دنبال شیوع ویروس کرونا، حدود دو ماهی است که کشور ما هم در وضعیت خاصی بوده و بخش های مختلف به ویژه اقتصادی تحت تاثیر قرار دارد؛ به طوری که کسب و کارها در اغلب موارد تعطیل و یا با کاهش قابل توجه درآمد مواجه شدند. از این رو با توجه به الزام حمایت دولت از اقشار آسیب پذیر و کسب و کارها، بسته حمایتی با چند گزینه پیش بینی شد و به تدریج در دستور کار قرار گرفت.

اما برای تامین هزینه بسته حمایتی از منابع بانکی، بودجه دولت و صندوق توسعه ملی استفاده می شود که به حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان می رسد و عمده آن از محل بانکهاست.

تعویق اقساط به مدت ۳ ماه

این در حالی است که در اولین مصوبات قرار بر این شد تا تمهیداتی برای مشتریان بانکها و تسهیلات گیرندگان فراهم شود که در این روزها با کاهش درآمد، پرداخت اقساط وام برایشان سخت شده است.

بر این اساس برای صاحبان کسب‌وکارها به ویژه کسب‌وکارهای کوچک که به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا متضرر و با مشکلات مالی مواجه شده‌اند، پیش بینی شد که اقساط وام اشخاص حقیقی و حقوقی، به مدت سه ماه از اسفند تا اردیبهشت ماه به تعویق افتد، همچنین اقساط وام‌های قرض‌الحسنه کلیه اشخاص نیز شامل این طرح می‌شود.

عدم تعلیق خدمات به صاحبان چک برگشتی

اما کاهش و حتی توقف درآمد و متضرر شدن اصناف موجب نگرانی آنها بابت برگشت چک هایشان شد که در این رابطه نیز بانک مرکزی تصمیم گرفت در راستای حمایت از صاحبان چک، افرادی که چک‌های آنها از اسفند تا پایان اردیبهشت سال برگشت می‌خورد، از دریافت خدمات بانکی محروم نشوند، این در حالی است که در شرایط عادی برای صاحبان چک‌های برگشتی خدمات بانکی ارائه نمی‌شود. البته اصناف خواستار این بودند که در این مدت چک های آنها در بانک برگشت نخورد که این موضوع با توجه به اینکه باید حقوق دو طرف صادرکننده و ذینفع چک حفظ می شد، مورد پذیرش قرار نگرفت.

وام یک تا دو میلیونی ۴ درصدی اصناف و ۱۲ درصدی یارانه بگیران

اما در بسته حمایتی برای اقشار آسیب پذیر دو نوع وام نیز پیش بینی شد که از محل ۷۵ هزار میلیارد تومان اعتباری بود که بانک مرکزی از محل منابع بانکها و کاهش ذخیر قانونی آنها پیش بینی کرد.

بر این اساس در مرحله اول قرار شد تا به حدود چهار میلیون نفر از کسب و کارهای آسیب دیده تسهیلات یک تا دو میلیون تومانی با سود ۴ درصد اختصاص پیدا کند که البته سود کلی ۱۲ درصد بوده و هشت درصد آن را دولت تقبل می کند.

بعد از مدتی بانک مرکزی پیشنهاد وام یک میلیونی با سود ۱۲ درصد به حدود ۲۳ میلیون خانوار یارانه بگیر (حدود۷۸ میلیون نفر) را مطرح کرد که مصوب شد و قرار است به این خانوارها در صورت اعلام تقاضا در سامانه ای که دولت تعریف می کند، پرداخت شود.

هر دو تسهیلات چهار درصدی اصناف و ۱۲ درصدی یارانه بگیران به حساب یارانه آنها واریز می شود و بعد از حدود چهار ماه تنفس به مدت ۲۴ ماه از حساب آنها کسر خواهد شد.

کمک ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای فاقد درآمدها

کمک دیگری که به عنوان پرداخت نقدی و بلاعوض پیش بینی شد، منابعی از محل بودجه دولت است که به حدود ۱.۵ میلیون خانوار فاقد هیچ گونه درآمدی پرداخت می شود؛ به طوری که به تناسب بعد خانوار بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان طی چهار مرحله به حساب یارانه آنها واریز می‌شود که برای خانوار تک نفره ۲۰۰ هزار تومان، دو نفره ۳۰۰ هزار تومان، سه نفره ۴۰۰ هزار تومان، چهار نفره ۵۰۰ هزار و پنج نفره و بالاتر ۶۰۰ هزار تومان است.

هزینه پرداخت این بسته حمایتی در هر ماه بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان است که در مجموع به ۱۳۵۰ میلیارد تومان در چهار ماه پیش بینی شده می رسد.

پرداخت هایی برای نظام سلامت

اما با شیوع ویروس کرونا تامین هزینه‌های مربوطه به ویژه در حوزه بهداشت و درمان موضوعی بود که به طور خاص تامین آن متوجه دولت است و طبق آماری که در مدت اخیر اعلام شد تا مرز ۴۰۰۰ میلیارد تومان از منابع دولت به نظام سلامت اختصاص یافته که در بخش های مختلف از جمله ستاد ملی کرونا، دانشگاه علوم پزشکی و بیمه سلامت بوده است.

کمک یک میلیارد دلاری از ذخایر ارزی

در کنار منابعی که از محل بانکها و بودجه دولت برای تامین هزینه بسته حمایتی کرونا و سایر هزینه های آن مورد استفاده قرار می گیرد، کمک از صندوق توسعه ملی نیز در دستور کار قرار گرفت.

این در حالی است که با توجه به هزینه سنگین کرونا و از سویی وضعیت درآمدی دولت، از مدتی پیش بحث هایی درباره تامین هزینه از محل صندوق توسعه ملی وجود داشت و پیشنهاداتی نیز مطرح شد، تا اینکه رئیس جمهور طی نامه‌ای به مقام معظم رهبری، خواستار برداشت یک میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی برای بخش بهداشت و درمان و همچنین تامین هزینه بیمه بیکاری شد که رهبری نیز با این درخواست موافقت کردند.

با امکان برداشت یک میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی، بانک مرکز معادل ریالی این منابع را در اختیار دولت قرار میدهد و با توجه به اینکه با نرخ بازار نیما به ریال تبدیل خواهد شد و در حال حاضر نرخ نیمایی به حدود ۱۴ هزار تومان می رسد، حداقل مبلغ حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان در اختیار دولت قرار خواهد داد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 28
در انتظار بررسی:9
United Kingdom
16:54 - 1399/01/22
شما فقط دارین به مردم دروغ می گید هیچی به هیچ کس ندادین
پاسخ ها
محمد سوری
United States
۰۴:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
والله من زن بچه دارم اون وام 200هزار تا 600هزار هم نگرفتم یه کسایی اون گرفتن که وضعشان خوبه از کار کاسبی افتادم حداقل این چهار مرحله وام بدین سری اول که ندادین همش که نمیشه حرف زد
Iran, Islamic Republic of
16:54 - 1399/01/22
خجالت بکشید یعنی چی ۱میلیون ۱۲ درصد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
شب وروز ازترامپ ایراد میگیرند .
ترامپ ماهانه به هرنفر ۱۶ ملیون تومن میده .
شرم و خجالتم چیزبدی نیست.
Iran, Islamic Republic of
16:58 - 1399/01/22
همش چرته...من بیکارم...هیچ چیزم به اسمم نیست و بیمه هم نیستم...چرت نگین...
Iran, Islamic Republic of
17:00 - 1399/01/22
باید تا یه مدت یارانه رو برای همه مردم زیاد کنید وام چیه اونم با سود و شرط و شروط!
Romania
17:00 - 1399/01/22
تقاص پس میدین یروزی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
فقط دروغ همش دروغ
Iran, Islamic Republic of
17:08 - 1399/01/22
یک ماهه دارین دروغ میگین در مورد وام قبلش هم دروغ میگفتین سکوت کنید شاید فراموش کنیم دروغ گفتن شما را خدا براتون خوش نخوات
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1399/01/22
آخه 1تومن چیه اونم 12درصد چرا باید این همه به ما قشر ضعیف ظلم بشه.روحانی جان یاد بگیر فقط از کویت که به کشور عربی هست باقی جوابم روز قیامت میدی شک نکن
Iran, Islamic Republic of
17:20 - 1399/01/22
یه میلیون با سود دوازده درصد یعنی یک میلیون و صد و بیست باید برگردونی بابا نمی خواهیم
همه کشورها وام میدن بدون بهره و سود شما از ملت هم میخواهید بگیرید
خاک تو سرتون با مملکت داری تون
مشتی دزد جمع شدید دور هم
Netherlands
17:35 - 1399/01/22
کسی هست این مبلغ ها رابگیره اینها همش ددوغ میگن خودشان وفامیلهایشان میگیرنند
Iran, Islamic Republic of
17:45 - 1399/01/22
من که هیچ گونه درامدی ندارم موندم چرا اون طرح اولی به من نرسید, نه من نه خیلی هاس دیگه که بهشون ندادن
خدا لعنت کنه........
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
دولت فقط ازمردم میخوان این کار وبکنید اون کارو بکنید نمی دونیم خودش میخواد چکار بکنه
Iran, Islamic Republic of
17:51 - 1399/01/22
تقاص پس میدین اونم بزودی
Iran, Islamic Republic of
18:29 - 1399/01/22
خدا شاهد بتصمیمات اینا داره گریه م چون یكبار ازدبابت شدید سكته كرده ام وبا یك پای چلاق پنج سال بیكارم و بیمه هم نیستم بوللاه خونمو فروختم با پول ان امرار معاش میكنیم
Iran, Islamic Republic of
18:34 - 1399/01/22
اینا بمیرن به ترامپ نمیرسن ....... ترامپ ماهانه 16 میایون به شهروندانش پرداخت میکنه . جدای کمک کرونایی .... انگشت کوچکش هم نمیشن .... مدیر خان نظرمو تایید میکنی یا نه مثل بقیه نظرهام ردش میکنی خدا ازت نگذره اگه حرفهای دل مردم رو تایید نکنی ..................
Iran, Islamic Republic of
18:37 - 1399/01/22
خب چه کسانی قراره این رانت رو بخورن یعنی مابه تفاوت ارز ازاد و نیمایی رو میدونین چقدر میشه ۶۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ میلیار تومن الا برکت الله
Iran, Islamic Republic of
19:57 - 1399/01/22
همش دروغه میگن فقط حرفه
Iran, Islamic Republic of
19:57 - 1399/01/22
همش دروغه میگن فقط حرفه
Iran, Islamic Republic of
21:11 - 1399/01/22
دست بر دارید دزدها
پول مملکت و میخورید بعد که به مردم میرسه این دروغ ها رو میگید
Iran, Islamic Republic of
22:07 - 1399/01/22
دولت تو این وضعیتم به فکر چپاول مردم ضعیفه باوام ۱میلیونی سود ۱۲درصد یعنی نزول دادن به محرومین،خدا نابودتون کنه
Iran, Islamic Republic of
22:07 - 1399/01/22
واقعا متاسفم خدانترس شدین
Iran, Islamic Republic of
01:45 - 1399/01/23
بزک نمیر بهار میاد

کمبزه با خیار میاد

اینکه دولت یک میلیون وام میده و ۱/۱۱۳/۰۰۰ تومن پس میگیره و بعد از اونم معلوم نیست که یارانه دوباره داده بشه رو به سفیر هر کشور عقب مونده ای بگی ، قطعا اقامت دائم با خونه ویلایی و حقوق ماهیانه بهت میدن
Iran, Islamic Republic of
04:18 - 1399/01/23
منی که 5نفرم بیکارم کرایه خونه ندادم چرا به من نمیدی هاهاهاهاه
Iran, Islamic Republic of
04:56 - 1399/01/23
دولت برشکست نشه یییییییییییییک میلییییییییون تومان وام
-
14:29 - 1399/01/23
خدا وکیلی اصلا هیچ خجالت نمیکشید به این راحتی دروغ میگویید در حضور ملتی به این بزرگی، آخه مرد حسابی شما اگه قرار بود چیزی به مردم بدهید این همه صغرا کبرا نمیکردید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج