آغاز واگذاری شرکت‌های دولتی از هفته آینده
۹۸۱۸۵۹
۲۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۴
۱۲۶۷۰
رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت:باقیمانده سهام دولت در ۱۸ شرکت بزرگ و نیز بقیه شرکت‌های پذیرفته شده از طریق بورس هم به روش ETF و هم به روش سهام به مردم عرضه می‌شود.

خبرگزاری مهر: رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت:باقیمانده سهام دولت در ۱۸ شرکت بزرگ و نیز بقیه شرکت‌های پذیرفته شده از طریق بورس هم به روش ETF و هم به روش سهام به مردم عرضه می‌شود.

 علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی‌سازی در مورد واگذاری شرکت‌های دولتی به روش صندوق‌های قابل معامله بورسی موسوم به (ETF) گفت: باقیمانده سهام دولت در ۱۸ شرکت بزرگ و نیز بقیه شرکت‌های پذیرفته شده از طریق بورس هم به روش ETF یا صندوق‌های قابل معامله بورسی و هم به روش سهام به مردم عرضه می‌شود.

وی در مورد ارزش سهام قابل واگذاری دولت در بورس گفت: اول باید قیمت‌گذاری صورت گیرد، هنوز برآوردی از حجم ارزش شرکت‌های دولتی برای واگذاری ارائه نشده است. رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: ابتدا باید صندوق‌های قابل معامله بورسی در بخش بانکی و مالی در بورس پذیرش شود و بعد واگذاری صورت گیرد و بلوک مدیریتی این شرکت‌ها از طریق بورس واگذار می‌شود.

بانک‌ها و بیمه‌ها در اولویت

به گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی، نحوه واگذاری شرکت‌های دولتی بستگی به نوع هر شرکت دارد و هیأت واگذاری نحوه واگذاری هر شرکت را جداگانه تعیین و تصویب می‌کند. صالح خبر داد: اولین ETF قابل واگذاری مربوط به صندوق بانکی و مالی است که در این صندوق باقیمانده سهام دولت در سه بانک ملت، صادرات و تجارت و نیز صندوق مالی شامل باقیمانده سهام دولت در بیمه البرز و بیمه اتکای امین در اولین فرصت از طریق بورس به عامه مردم واگذار می‌شود.

وی گفت: الان در حال تأسیس صندوق قابل معامله بورسی ETF هستیم و به محض اینکه این صندوق در بورس پذیرش شود، بلافاصله پذیره‌نویسی عرضه واحدهای این صندوق شروع می‌شود.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی در مورد نحوه واگذاری واحدهای صندوق قابل معامله بورسی به مردم گفت: آن را به گونه‌ای واگذار می‌کنیم که مردم به ساده‌ترین راه به آن دسترسی داشته باشند و بتوانند خریداری کنند و برای هیچکس هیچ محدودیتی نیست.

۲۰ درصد تخفیف برای اشخاص حقیقی

صالح گفت: به هر فرد ایرانی برای خرید تا سقف ۲ میلیون تومان تخفیف ۲۰ درصد از قیمت تابلو بورس قائل می‌شویم و خرید بیش از این رقم بدون تخفیف و بر اساس قیمت تابلوی بورس خواهد بود. وی گفت: تخفیف ۲۰ درصدی فقط برای اشخاص حقیقی است و این تخفیف به شرکت‌ها و اشخاص حقوقی تعلق نمی‌گیرد.

وی در مورد زمان واگذاری اولین ETF مالی و بانی گفت: فکر کنم، اواسط هفته آینده اولین ETF مالی و بانکی تأسیس و پذیرش در بورس شود و از اوایل هفته بعد پذیره‌نویسی آن و واگذاری به مردم شروع شود.

لیست واگذاری‌های دولت

گفتنی است، دولت در راستای سیاست کلی اصل ۴۴ قرار است باقیمانده سهام خود در ۱۸ شرکت بزرگ شامل «۲۰ درصد سهام شرکت پالایشگاه نفت لاوان، ۲۰ درصد سهام شرکت پالایشگاه نفت شیراز، ۲۰ درصد سهام شرکت پالایشگاه نفت اصفهان، ۲۰ درصد سهام شرکت پالایشگاه نفت تهران، ۲۰ درصد سهام شرکت پالایشگاه نفت بندرعباس، ۲۰ درصد سهام شرکت پالایشگاه نفت تبریز، ۱۷ درصد سهام بانک تجارت، ۱۷ درصد سهام بانک ملت، ۱۸.۳۲ درصد سهام بانک صادرات، ۱۷.۳۴ درصد سهام شرکت بیمه البرز، ۱۱.۴۴ درصد سهام شرکت بیمه اتکایی امین، ۱۸.۹۶ درصد سهام شرکت هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس، ۱۲.۰۵ درصد سهام شرکت ملی صنایع مس ایران، ۱۷.۲ درصد سهام شرکت فولاد مبارکه اصفهان، ۱۴.۰۴ درصد سهام شرکت ایران خودرو، ۲۳ درصد سهام شرکت سایپا، ۴۰ درصد سهام شرکت کشت و صنعت و دامپروری پارس و ۱۳.۰۲ درصد سهام شرکت سرمایه گذاری ملی ایران» از طریق بورس و فرابورس واگذار شوند.

روش واگذاری ETF چیست؟

از سویی دیگر، روش واگذاری صندوقهای قابل معامله بورسی موسوم به (ETF) یعنی اینکه ارزش سهام چند شرکت را در قالب واحدهای سرمایه‌گذاری قابل معامله مثلاً به ارزش یک میلیون تومان در نظر می‌گیرند و خریدار واحدها به صورت مشاع، مالک آن تعداد واحد سرمایه‌گذاری از شرکت‌های حاضر در صندوق می‌شوند. روش واگذاری سهام بلوکی هم به معنای واگذاری سهام حداقل به اندازه یک صندلی هیأت مدیره شرکت (مثلاً ۲۰ درصد) خواهد بود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:3
Iran, Islamic Republic of
18:11 - 1399/01/25
بقول شما شرکتهای دولتی رو میخواد بفروشید.اما من متوجه نمیشم شرکتهای شستا کجاش دولتیه که براش تصمیم‌گیری میکنید.نکه دزد سر گردنه شمائید که مال خود کردید.
Iran, Islamic Republic of
19:00 - 1399/01/25
یکی از بهترین کارای دولت روحانی
Iran, Islamic Republic of
19:21 - 1399/01/25
همه مردم مردند شماهم همه چیزو بفروشیدوبدید اقازادهها حالشو ببرن با سرمایه ملت پشتک واروبزنن خداهم باشما کاری نداره
Iran, Islamic Republic of
19:44 - 1399/01/25
خصوصی سازی از سال هفتاد ودو که نعمت زاده به بانکی این کار ررو سپرد اسمشو گذاشتم تقسیم غنائم یک عده ای هنوز مولتی میلیاردر نشدن وانتظار دارن به هر حال ثروت هزار ملیاردی نعمت زاده بگفته خودش از اینجا درست شد پوری حسینی هم چند هزار ملیاردی بجیب زده
Iran, Islamic Republic of
19:46 - 1399/01/25
شرکتهای شستا متعلقه به بازنشستگان تامین اجتماعی دولت با چه مجوزی به اموال مردم دستبرد میزنه کسی تو این مملکت نیست که از این دزدی جلوگیری کنه
Iran, Islamic Republic of
20:10 - 1399/01/25
همه ورشکسته شدن برا همین میخوان با تخفیف و شرایط خاص بفروشند
Iran, Islamic Republic of
09:03 - 1399/01/26
شرکت شستا ربطی به دولت نداره دوباره یه داستان جدیده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج