ماسک چگونه صنعت مُد را فتح کرد؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کتاب لند_1
دکتر استرکی_1
لایکو_1
اپیلاسیون نانا 1
لایکو_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر استرکی_3
کتاب لند_3
دکتر استرکی_4
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 4
لایکو_4
کتاب لند_2
لایکو_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر استرکی_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۹۸۴۱۶۷
۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۸
۳۲۷۰
آنچه سال‌ها بعد در آرشیوها، از این روز‌های جهان باقی می‌ماند تصاویری از انسان‌هایی است که ماسک بر صورت دارند. ماسک صورت به نماد دوران اپیدمی کرونا تبدیل شده است روز‌های سختی که مردم جهان هنوز از آن عبور نکرده‌اند.

برترین‌ها: آنچه سال‌ها بعد در آرشیوها، از این روز‌های جهان باقی می‌ماند تصاویری از انسان‌هایی است که ماسک بر صورت دارند. ماسک صورت به نماد دوران اپیدمی کرونا تبدیل شده است روز‌های سختی که مردم جهان هنوز از آن عبور نکرده‌اند.

کریستوس لینتری، انسان‌شناس پزشکی دانشگاه سنت اندروز اسکاتلند در گفتگو با نشریه نیویورک تایمز ماسک صورت را نشانه‌ای از چیزی می‌داند که «در عین پنهان کردن ارتباط برقرار می‌کند.» نشانه‌ای که می‌تواند در اعتراضات نماد همبستگی، در برخی نقاط جهان بخشی جدایی ناپذیر از صنعت مد و پوشاک و در دوران‌های اپیدمی نماد مقابله و پیشگیری از بیماری باشد.

تغییر مبداء تاریخ به پیش و پس از ماسک؛ وقتی ترس از بیماری وارد صنعت مد می‌شود نظر‌هاکادر پزشکی مقابله با ویروس کرونا - آسوشیترپرس

تاریخچه ماسک حفاظتی یا ماسک پزشکی

جان ال اسنوپر در کتاب تاریخچه ماسک جراحی با عنوان «اسطوره‌ها، ماسک‌ها و زنان و مردان پشت آن» می‌نویسد که ماسک در اواخر قرن نوزدهم ظاهر شد وکاربرد آن برای پزشکانی بود که می‌خواستند از آلوده شدن خود به باکتری‌ها حین انجام عمل جراحی جلوگیری کنند.

کریستوس لینتری می‌گوید که استفاده از ماسک پزشکی در چین و در سال ۱۹۱۰ توسط برای جلوگیری از انتشار نوعی طاعون استفاده و به مظهر مدرنیته پزشکی در این کشور بدل شد.

هشت سال پس از آن زمانی استفاده گسترده و عمومی از آن به عنوان راهی برای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزای اسپانیایی توصیه شد، به یک پدیده جهانی تبدیل شد.

تغییر مبداء تاریخ به پیش و پس از ماسک؛ وقتی ترس از بیماری وارد صنعت مد می‌شود نظر‌هاآنفولانزای اسپانیایی - آسوشیتدپرس

به گفته آقای لینتری با اینکه پس از جنگ جهانی اول استفاده از ماسک فروکش کرد، اما همچنان در چین محبوب ماند؛ جایی که استفاده از ماسک «نشانه‌ای از اهمیت به بهداشت عمومی و آگاهی شهروندی» بود.

استفاده از ماسک از سال ۲۰۰۲ همزمان با شیوع سارس در چین، هنگ کنگ و بسیاری از کشور‌ها آسیای شرقی و جنوب شرقی مرسوم و نوعی «وظیفه‌شناسی مدنی» محسوب می‌شد.

آلودگی هوا و محیط زیست و استفاده از ماسک

با آلوده‌تر شدن هوای شهر‌ها و مشکلاتی نظیر وارونگی هوا و ریزگردها، استفاده از ماسک خصوصا در کشور‌های آسیای شرقی و جنوب شرقی نظیر چین، ژاپن و کره جنوبی معنایی دیگر یافت.

شهروندان شهر‌های بزرگ در این کشور‌ها در اکثر روز‌های سال ماسک بر صورت دارند و به همین دلیل این وسیله به بخشی از پوشاک و صنعت مد آن‌ها تبدیل شده است.

تغییر مبداء تاریخ به پیش و پس از ماسک؛ وقتی ترس از بیماری وارد صنعت مد می‌شود نظر‌هادسامبر سال ۲۰۱۵ در چین؛ استفاده از ماسک به دلیل آلودگی هواآسوشیتدپرس Andy Wong

استفاده معترضان از ماسک

از زورو، قهرمان کتاب جانستون مک‌کالی تا ابرقهرمانان فیلم‌های هالیوود از ماسک برای مخفی کردن هویت خود استفاده می‌کردند. با مجهز شدن دولت‌ها به دوربین‌های امنیتی و تهیه عکس و فیلم از معترضان و شناسایی و بازداشت آنها، اینروز‌ها معترضان در کشور‌های مختلف صورت خود را با ماسک یا پارچه می‌پوشانند. با بالا گرفتن اعتراضات هنگ کنگ، دولت محلی این منطقه خودمختار در جنوب چین در ماه اکتبر قانون منع پوشش صورت در راهپیمایی‌ها را احیا کرد.

تغییر مبداء تاریخ به پیش و پس از ماسک؛ وقتی ترس از بیماری وارد صنعت مد می‌شود نظر‌هااعتراضات هنگ کنگ به قانون استرداد متهمان به چینآسوشیتدپرس Ng Han Guan

ماسک در صنعت مد و پوشاک

از ماسک‌های جراحی و تخصصی تا دست‌دوز و خانگی، ماسک صورت شاید از این پس و برای مدتی طولانی به بخشی از پوشاک روزانه ما تبدیل شود. کمبود ماسک‌های تخصصی و نیاز ضروری کادر درمانی به آن باعث شده تا بسیاری از افراد خودشان دست به کار شوند و در خانه برای خود ماسک صورت درست کنند. از سوی دیگر دولت‌ها هم به دلیل همین کمبود به مردم توصیه می‌کنند که خودشان با وسائلی که در خانه دارند ماسک درست کنند.

این داستان به ابتکار خانگی محدود نشده و تولیدی‌های کوچک و بزرگ پوشاک وارد عرصه تولید ماسک شده‌اند. برخی تولیدات دیگر خود را متوقف کرده و برای کمک به کادر درمانی ماسک جراحی و پارچه‌ای تولید می‌کنند و برخی دیگر ماسک را وارد بازار مد و لباس کرده و ماسک‌هایی با طراحی‌های خاص و رنگارنگ تولید می‌کنند.

از سوی دیگر در کشور‌هایی مانند چین تولیدی‌های ماسک‌های آلودگی هوا و ماسک‌های دوچرخه سواری و ورزشی نیز با افزودن فیلتر به محصولات خود آن‌ها را برای مقابله با ویروس کرونا (بیماری کووید ۱۹) به بازار عرضه می‌کنند.

اگر نگاهی به اپلیکیشن‌ها و سایت‌های خرید آنلاین چینی بیندازید، در اولین نگاه متوجه می‌شوید که محبوب‌ترین و پربیننده‌ترین محصولات آن‌ها ماسک‌هایی رنگارنگ، مبتکرانه با طراحی‌های جالب و حتی عجیب هستند.

چگونه در خانه ماسک درست کنیم؟

این روز‌ها این سوال بار‌ها و بار‌ها در شبکه‌های اجتماعی مطرح و در گوگل جستجو شده است. به همین خاطر بسیاری از چهره‌های شبکه‌های اجتماعی روش آموزش دوخت ماسک را با مخاطبان خود در میان گذاشتند.

از سوی دیگر مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده نیز روش اصولی دوخت ماسک در خانه را منتشر کرده است.

مواد لازم برای تهیه ماسک ساده در خانه:

۱. دو قطعه پارچه مستطیلی ۱۵ در ۲۰ سانتی‌متری. این پارچه را می‌توانید از تیشرت‌های نخی یا ملحفه ببرید، اما دقت کنید که بافت آن درشت یا خیلی نازک نباشد.

۲. دو قطعه پانزده سانتیمتری کش یا ۴ قطعه نوار پارچه‌ای به اندازه دور سر

۳. قیچی سوزن و نخ یا ماشین چرخ خیاطی

روش تهیه ماسک:

۱. دو قطعه مستطیلی ۱۵ در ۲۰ سانتی‌متری از یک پارچه نخی یا کتان را برش بزنید.

۲. یکی از پارچه را از وسط برش بزنید تا اگر خواستید بتوانید یک لایه فیلتر را از طریق آن وارد ماسک کنید. اگر تمایلی به استفاده از فیلتر ندارید این مرحله را انجام ندهید.

۳. این دو قطعه را روی پارچه کامل قرار داده و از چهار طرف بدوزید. دقت کنید که پارچه‌ها اگر نقش دارند سمت نقش‌دار آن‌ها به روی هم باشد و پس از دوختن آن را پشت و رو کنید.

۴. عرض پارچه‌ها به اندازه یک و نیم سانتیمتر تا بزنید و لبه آن را با نخ و سوزن یا چرخ خیاطی بدوزید، البته به نحوی که از آن بتوان کش را عبور داد.

۵. کش را به یک سنجاق قفلی وصل کرده و از سجاف دوخته شده عبور دهید. دو کش هر سمت را به هم گره بزنید و آن را در پشت گوش‌ها ببرید.

۷. می‌توانید به جای این کار قطعه پارچه‌های به هم دوخته شده را از کناره‌ها با کوک زدن و کشیدن نخ مقداری چین دهید، یا پیلی بدهید و بعد چهار نوار پارچه‌ای را به اندازه دور سر خود ببرید و به چهار طرف ماسک بدوزید و آن‌ها را در پشت سر خود گره بزنید.

این ماسک را باید هر روز پیش از استفاده مجدد با اب گرم بشوئید.

منبع: euronews

انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:1
-
12:52 - 1399/02/01
ماسکی که در خانه درست شود وچند بار بشویید
اصلا جلو ورود ویروس رو نمی گیره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۱
درسته
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۱
میگیره
parimah
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
دکتر گفت وقتی ماسک رو با ریکا یا تاید شستیم بعدش تو آب نمک غلیظ بذاریم چند دقیقه بمونه و بعد بذاریم خشک بشه
وقتی تو آب نمک گذاشتید نشورید باید نمک توی ماسک باشه خشک بشه
Iran, Islamic Republic of
20:03 - 1399/02/01
ماسک، صنعت مد را فتح نکرد
برعکس
صنعت مد، ماسک را هم فتح کرد
Iran, Islamic Republic of
15:02 - 1399/02/02
ماسکها بیشتر شبیه لباسهای زیر شدن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
بهمن پور_داخلی1
استخدام_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
استخدام_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
بهمن پور_داخلی2
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
کیان برنا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
شفا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر عارفی - فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر