خداداد: صفایی‌فراهانی من را از تیم‌ملی دور کرد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
سمپاشی امحا_1
لایکو_1
کتاب لند_3
سمپاشی امحا_3
اپیلاسیون نانا 3
لایکو_3
لایکو_4
اپیلاسیون نانا 4
سمپاشی امحا_4
کتاب لند_4
لایکو_2
اپیلاسیون نانا 2
سمپاشی امحا_2
کتاب لند_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۹۸۶۵۴۳
۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۶
۳۱۴۸
بازیکن اسبق تیم ملی کشورمان گفت: در میان فوتبالیست‌های ایرانی سبک بازی ناصر محمدخانی و مجید نامجومطلق را خیلی دوست داشتم. این دو الگوی من در فوتبال ایران بودند.

خبرورزشی: خداداد عزیزی هم از جمله فوتبالیست‌های خوش‌مصاحبه کشورمان است. یک ستاره خاطره‌انگیز که این بار به بهانه خاطره اخیر «رضا چلنگر» مترجم سابق میروسلاو بلاژویچ سرمربی پیشین تیم ملی کشورمان سراغش رفتیم. آقارضا چلنگر با حسرت از آن روز‌ها تعریف کرد که اگر «خداداد عزیزی» عجله نمی‌کرد و در اردوی تیم ملی می‌ماند، چه بسا ما به جام جهانی ۲۰۰۲ هم صعود می‌کردیم، اما او به خاطر اتفاقات بازی دوستانه با صنعت ناراحت شد و به بلاژویچ گفت:

«دیگر نمی‌توانم ادامه بدهم و...!»‌

می‌خواستیم اصل موضوع را از خود خداداد عزیزی هم بپرسیم که صحبت به مسائل دیگری هم کشیده شد؛ از ماجرای اخیر علی کریمی و امیر تتلو بگیرید تا الگو‌های خداداد در فوتبال ایران و سردار آزمون!

با کرونا چه کار می‌کنید؟همان کاری که بقیه می‌کنند.

بیشتر در خانه هستیم و کمتر بیرون می‌رویم.

پس عادت سر زدن هر روز به پدر چه می‌شود؟

آن که سر جایش است. مگر می‌شود یک روز به پدرم سر نزنم؟ هر روز به عشق دیدن پدر از منزل خارج می‌شوم ولی بعد از دیدن او به خانه برمی‌گردم. امیدوارم همه با رعایت نکات بهداشتی کمک کنیم زنجیره این بیماری هرچه زودتر قطع شود.

چند روز پیش با رضا چلنگر صحبت می‌کردیم و خاطره‌ای از جدایی شما از تیم ملی تعریف کرد و با حسرت می‌گفت اگر آن روز خداداد عزیزی عجله نمی‌کرد و دستش را بالا نمی‌آورد و به بلاژویچ نمی‌گفت نمی‌خواهم ادامه بدهم و می‌ماند، به احتمال زیاد به جام جهانی ۲۰۰۲ صعود می‌کردیم. نظر خودتان چیست؟

اتفاقاً مطلب منتشر شده در خبرورزشی را به من هم رساندند ولی دقیقاً متوجه منظور رضا چلنگر نشدم. خیلی از آن زمان گذشته و شاید یک مقدار این طرف آن طرف شده باشد. من دستم را بلند نکردم بلکه روز بازی با صنعت متوجه شدم ۲۶ نفر به تیم ملی دعوت شدیم و در اردو حضور داریم ولی ۲۵ دست لباس آورده‌اند!

یعنی فقط برای شما پیراهن و البسه تیم ملی نیاورده بودند؟‌

می‌توانید از حاجی ابراهیمی مدیر تدارکات آن زمان تیم ملی بپرسید. بعد‌ها گفتند خداداد به خاطر پیراهن شماره ۱۱ خودش که تن رحمان رضایی بوده، داد و بیداد راه انداخته و بلاژویچ هم او را انداخته بیرون و ساکش را هم پرت کرده و صد تا دروغ دیگر ساختند!

ولی پیراهن شماره ۱۱ را از رحمان رضایی گرفت و به شما داد. نداد؟

مشکل من یک پیراهن شماره ۱۱ نبود. وقتی ۲۵ دست پیراهن و لباس می‌آورند، اما شما را در نظر نمی‌گیرند، چه احساسی پیدا می‌کنید؟

از قبل هم ذهنیت داشتید؟

بله، من پس از جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه درخصوص پاداش فیفا حرف زدم و از فدراسیون پرسیدم آن پول‌ها چه شد؟ حدود ۱۸ ماهی به تیم ملی دعوت نشدم و بعد از مدت‌ها که بلاژویچ من را دعوت کرد، در اولین اردو و بازی دوستانه برای من لباس نیاوردند. یک احساسی درون من می‌گفت این ماجرا طبیعی و اتفاقی نبوده است.

و بلافاصله هم واکنش نشان دادید؟

من واکنش خاصی نشان ندادم. به رضا چلنگر گفتم می‌خواهم با بلاژویچ صحبت کنم. سه نفری نشستیم و بعد از آن که شام خوردیم به سرمربی کروات تیم ملی گفتم من نمی‌توانم با شما کار کنم!

به همین صراحت؟!

دقیقاً به همین صراحت و رضا چلنگر هم مو به مو ترجمه کرد. بلاژویچ اول فکر کرد شوخی می‌کنم و خندید. به من گفت کجا می‌خواهی بروی؟ من تازه پلی‌میکر خودم را پیدا کردم!

اتفاقاً رضا چلنگر هم همین حرف را زد.

خیلی هم خوب برخورد کرد، اما دوباره حرفم را تکرار کردم و او هم با خنده جواب داد که باشد! دفعه سوم رضا چلنگر حرف من را ترجمه کرد و خیلی دوستانه با بلاژویچ خداحافظی کردیم، اما فردای آن روز در رادیو مصاحبه کردند و گفتند سرمربی تیم ملی خداداد را بیرون و ساکش را پرت کرده است در حالی که ما خیلی دوستانه از هم جدا شدیم.

اما ما هم با رضا چلنگر موافقیم. اگر خداداد عزیزی در تیم ملی می‌ماند، به احتمال زیاد به جام جهانی ۲۰۰۲ صعود می‌کردیم. خودتان چه فکری می‌کنید؟

مسئله فراتر از من و بلاژ بود. بلاژویچ کاره‌ای نبود و از بالا دستور داده بودند خداداد عزیزی نباشد. بعد‌ها آقای بهزاد کتیرایی و آقای فائقی خیلی مسائل پشت پرده را برایم توضیح دادند. برنامه‌ریزی کرده بودند خداداد عزیزی از تیم ملی برود و یک بار که مثلاً ما را با آقای صفایی فراهانی آشتی دادند، رئیس وقت فدراسیون فوتبال گفت من می‌روم و مشکل تو با تیم ملی را حل می‌کنم، اما رفت که رفت!

نگفتید اگر خداداد عزیزی در آن تیم حضور داشت به جام جهانی ۲۰۰۲ صعود می‌کردیم یا نه؟

ببینید تیم ملی حدود ۱۰ بازی انجام داد و بعد هم رفت و برگشت با ایرلند که اگر خداداد عزیزی یک امتیاز هم برای تیم ایران می‌گرفت به جام جهانی صعود می‌کردیم. می‌دانید در این فوتبال با محبوبیت بازیکنان مشکل دارند. می‌خواستند بدون خداداد به جام جهانی صعود کنند که به مردم بگویند دیدید بدون خداداد هم صعود کردیم! من فقط یک پرسش ساده مطرح کردم که پاداش‌های صعود به جام جهانی فرانسه چه شد؟ همین! همین حرف را زدم و از تیم ملی محروم شدم. هم تیم ملی ضرر کرد و هم خداداد عزیزی!

بسیار خوب، الان بحث محبوبیت شد می‌خواهیم از شما بپرسیم از ماجرای اخیر علی کریمی و امیر تتلو باخبرید؟

من خیلی با فضای مجازی رابطه خوبی ندارم ولی یک چیز‌هایی شنیده‌ام.

ظاهراً علی کریمی برای آرات حسینی پسر فوتبالیست و ۶ ساله ایرانی پست یا لایو نگذاشته و امیر تتلو هم متأسفانه علیه کریمی مطلب نوشت که هوادارانش به علی حمله کردند و از آن طرف هواداران جادوگر ایرانی هم به صفحه شخصی خواننده آن طرف آبی هجوم بردند و...

علی کریمی که نمی‌تواند جواب چند میلیون فالوور را بدهد یا لایو بگذارد. او را می‌شناسم و می‌دانم از این اخلاق‌ها هم ندارد. به نظرم این کاری که پدر این پسر ۶ ساله ایرانی انجام می‌دهد، اصلاً به نفع آینده پسرش نیست.

چطور؟

من فوتبالیست‌هایی را می‌شناسم که عضو تیم ملی نوجوانان بودند، اما به جوانان یا امید و بزرگسالان نرسیدند. در همان رده ماندند. اینجا ایران است و خیلی‌ها بوده و هستند که در سنین پایین استعداد‌هایی نشان داده‌اند، اما زمین چمن فوتبال چیز دیگری است. شما می‌بینید طرف برج میلاد را روپایی می‌زند و بالا می‌رود. دوباره با توپ روپایی می‌زند و پایین می‌آید. آیا این افراد می‌توانند بازیکن حرفه‌ای فوتبال شوند؟ نه که نمی‌شوند. به نظر من وارد کردن این پسربچه داخل فضای مجازی و اینستاگرامی کردن این آرات حسینی قشنگ نیست و خیلی خطرناک است. این کار‌ها جلوی پیشرفت این پسر را می‌گیرد. من با علی کریمی صحبت نکردم و نمی‌دانم ماجرا چیست، اما حتماً علی هم همین تفکر را داشته است که یک کودک خُردسال نباید وارد فضای مجازی شود. به نظرم کار درستی هم کرده که لایو نگذاشته، چون کار جالبی نیست.

در مشهد هم بازیکنی را می‌شناختید که استعداد زیادی داشت، اما به جایی نرسید؟

رضاداد برادر خودم! وقتی ۱۵ یا ۱۶ ساله بود فوق العاده تکنیکی و پا به توپ بود. رضاداد نه اینکه برادرم باشد، اما واقعاً همه چیز داشت و در پست هافبک تهاجمی بازی می‌کرد. دوپا بود و با هم در لیگ دسته سوم مشهد بازی می‌کردیم و وقتی به دسته بالاتر صعود کردیم رضاداد رفت خدمت سربازی و افتاد کردستان! ۲ سال فوتبال بازی نکرد و در پادگان پُست داد و وقتی برگشت، دیگر هرگز آن فوتبالیست قبلی نشد.

مدتی هم اگر اشتباه نکنیم در ابومسلم توپ زد؟

مدتی در ابومسلم بازی کرد، اما با آن رضادادی که من می‌شناختم خیلی فاصله داشت. یک سیب را که بالا بیندازی صد تا چرخ می‌خورد. اینجا که اسپانیا نیست اگر یک بچه ۶ ساله استعداد داشته باشد در آکادمی بارسا، ژاوی یا اینیستا شود. من خودم تازه از تیم امید معرفی شدم و علی دایی را می‌دانم نه در تیم‌های ملی نوجوانان، جوانان و امید بازی کرد و به یک‌باره به تیم بزرگسالان دعوت شد.

الگوی فوتبالی خداداد عزیزی چه کسی بود. مارادونا را می‌دانیم و می‌خواهیم از داخلی‌ها بپرسیم.

مارادونا که اعجوبه تاریخ بوده و دیگر هم روی دستش فوتبالیست نخواهد آمد. در میان فوتبالیست‌های ایرانی من سبک بازی ناصر محمدخانی و مجید نامجومطلق را خیلی دوست داشتم. این دو الگوی من در فوتبال ایران بودند.

ولی مجید نامجو هافبک راست بود در حالی که ناصر محمدخانی مهاجم بود و سرعت و تکنیکش به شما می‌خورد. هرچند محمدخانی چپ‌پا بود و شما راست‌پا؟

بله، ناصر محمدخانی یک مهاجم بی‌نظیر بود. وقتی فرار می‌کرد هیچ مدافعی به گرد پایش نمی‌رسید و از تکنیک بالایی هم برخوردار بود. می‌توانست هر خط دفاعی را ویران کند. مجید نامجو هم مثل آب خوردن دریبل می‌زد. من در کودکی این دو را خیلی دوست داشتم.

در میان بازیکنان نسل شما سبک بازی کدام فوتبالیست را می‌پسندیدید؟

بعد از ناصر محمدخانی مهاجمان خوبی همچون فرشاد پیوس، صمد مرفاوی، علی‌اصغر مدیروستا، ابراهیم تهامی، عادل حردانی و خیلی‌ها آمدند. کمی بعدتر علی دایی، وحید هاشمیان و رضا عنایتی و... هم ظهور کردند. من علی دایی را کنار خودم دیدم و واقعاً فکر می‌کنم بهترین و گلزن‌ترین مهاجمی بوده که در تیم ملی ایران بازی کرده است. علی یک گلزن مادرزاد بود و به راحتی گل می‌زد. الان هم فکر می‌کنم سردار آزمون یک مقدار شبیه علی دایی است و من را یاد او می‌اندازد.

همان سردار آزمون که گفتید شانسی به قطر گل زده و کلی جنجال شد؟!

سردار آن موقع خیلی جوان بود و من هم با او شوخی کردم. ضمن آنکه او در کارش تداوم نشان داد و این ارزشمند است. او می‌تواند یک علی دایی دیگر برای ما باشد به شرط آنکه از گلزنی و بازی در تیم ملی مثل علی سیر نشود.

در میان بازیکنان فعلی کدام‌یک شما را یاد خداداد عزیزی می‌اندازد؟‌

نمی‌دانم چه بگویم. من هم تکنیکی بودم و هم سرعت داشتم. وقتی با مدافع حریف کورس می‌گذاشتم، توپ را جلو می‌انداختم و مطمئن بودم می‌توانم او را جا بگذارم. مهار بازیکنان سرعتی خیلی سخت‌تر است.

بیشتر توضیح می‌دهید؟

هر بازیکنی یک خصوصیاتی دارد. یکی سرزن است و خوب هِد می‌زند و باید نزدیک به او و به اصطلاح توی بدنش بازی کنی و مهارش کنی. یا طرف دریبل‌زن است و اگر با فاصله از چنین بازیکنی بازی کنی، جلویش موفق می‌شود یا یکی دیگر شوتزن است و باید پا و بدنت را جلوی او بگذاری و... خلاصه آنکه برای کنترل هر بازیکنی تاکتیکی وجود دارد ولی بازیکنان سرعتی متفاوت و متمایز هستند. مثلاً من در میان بازیکنان فعلی مهدی ترابی را خیلی خوب دیدم. او هم تکنیکی و دریبل‌زن است و هم سرعت دارد. می‌تواند از این ویژگی خودش خیلی بهتر و بیشتر استفاده کند.

ما که از حرف زدن با شما خسته نمی‌شویم ولی به عنوان سؤال آخر می‌خواهیم بپرسیم نظر شما درخصوص تعطیلی یا برگزاری ادامه مسابقات لیگ برتر چیست؟

سلامتی مردم، ورزشکاران، مربیان و بازیکنان فوتبال از هر چیزی مهم‌تر است. من واقعاً نمی‌توانم نظر خاصی بدهم، چون لیگ‌های اغلب کشور‌ها در دنیا تعطیل شده و همه منتظرند ببینند فیفا چه تصمیمی می‌گیرد. ما هم باید منتظر باشیم و ببینیم فدراسیون جهانی فوتبال یا کنفدراسیون فوتبال آسیا چه تصمیمی می‌گیرند؟ در حال حاضر همه کشور‌ها در بلاتکلیفی به سر می‌برند و این فقط مخصوص به لیگ برتر ما نیست.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:19 - 1399/02/06
خدادادتوهم بیکاری یه خط درمیون توخبرهاهستی.توهم بااون گل که زدی.همش توتوهمی
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۶
بعدازچندین سال تازه جرات کردی بگی این همه محافظه کاری؟
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۶
واقعا در حق خدا داد ظلم شد و روا نیست در مورد ایشان اینگونه قضاوت کنید واقعا از هر نظر عالی هستش و همیشه حرف حق زده و واقعا بازیکن قهاری بود همیشه سلامت باشند
Iran, Islamic Republic of
19:19 - 1399/02/06
آقای صفایی فراهانی دقیقا کجایی. پاداش جام جهانی چه شد؟ تو چطور مدیری بودی که بهترین فوتبالیست آسیا رو برای تیم ملی نمیخواستی؟! بازیکنان بی کیفیت دعوت میشدند فقط خدادادزیادی بود؟ کشورهای دیگه بازیکن خارجی میگیرند اینجا بهترین بازیکن آسیا رو بیرون میکنند.
Iran, Islamic Republic of
19:22 - 1399/02/06
راست میگه. آقای صفایی فراهانی خصومت شخصی با خدادادعزیزی داشت. آقای هاشمی طبا هم آنزمان گفت خدادادعزیزی یک بازیکن معمولی هست.
Iran, Islamic Republic of
13:53 - 1399/02/07
خداداد برو برای ریاست فدراسیون ثبت نام کن الان وقتشه. تو میتونی.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
بهمن پور_داخلی1
استخدام_1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی3
استخدام_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
ایرانیان- فوتر موبایل222
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر
کیان برنا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
تدبیرکالا_فوتر
شفا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
پارسیس_فوتر ساختمان
ایرانیان-فوتراصلی222
فنی آتل_فوتر