به‌مناسبت بازنشستگی «ژ-۳» در ۵۰‌سالگی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_3
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_2
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۹۸۷۰۲۹
۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۴
۹۷۸۱
نه تنها کارمند‌های نیرو‌های مسلح بلکه تمام افرادی که سربازی رفته‌اند، با ژ-۳ بیگانه نیستند. این اسلحه که سال‌هاست به عنوان اسلحه سازمانی ارتش جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود، از جمله نام‌ها و تجهیزاتی است که با خاطرات تلخ و شیرین زیادی در ذهن مردم ایران عجین شده است.

روزنامه خراسان: نه تنها کارمند‌های نیرو‌های مسلح بلکه تمام افرادی که سربازی رفته‌اند، با ژ-۳ بیگانه نیستند. این اسلحه که سال‌هاست به عنوان اسلحه سازمانی ارتش جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود، از جمله نام‌ها و تجهیزاتی است که با خاطرات تلخ و شیرین زیادی در ذهن مردم ایران عجین شده است. یک سلاح انفرادی ساخت آلمان که شاید نزدیک به ۵۰ سال است وارد ایران شده و عمده نیرو‌های ارتش کشورمان را مسلح کرده است.

بازنشستگی «ژ-۳» در ۵۰ سالگی

اما بالاخره قرار است تابوی خروج این سلاح از نیرو‌های ارتش شکسته شود چراکه امیر کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش در روز‌های اخیر اعلام کرده که به دنبال خروج ژ-۳ از خدمت و استفاده از سلاحی بومی و جدید که ساخت وزارت دفاع محسوب می‌شود، است. به همین بهانه و در پرونده امروز زندگی سلام، درباره این اسلحه و ویژگی‌هایش به همراه معروف‌ترین اسلحه‌های سازمانی دنیا، مطالب جالبی را خواهید خواند.

ژ-۳ از کجا آمد؟

بازنشستگی «ژ-۳» در ۵۰ سالگی

رد پای اسپانیا، آلمان و حتی بلژیک در ساخته شدن این اسلحه دیده می‌شود که ۵۰ سال پیش به ایران وارد شد
اگر بخواهیم به ریشه اسلحه ژ-۳ بپردازیم باید به روز‌های پایانی جنگ جهانی دوم برگردیم؛ جایی که بسیاری از دانشمندان و متخصصان علمی و صنعتی آلمان به دنبال فرار از وضعیت‌شان در آن روز‌ها بودند. مهندسان شرکت ماوزر آلمان در آن روز‌ها به دنبال طرحی برای توسعه یک سلاح تهاجمی جدید بودند و برخی از طراحان اسلحه آلمانی موفق شدند به اسپانیا بروند و در سایه حکومت ژنرال فرانکو از تعقیب متفقین در امان باشند.

این مهندسان آلمانی در اسپانیا و در سال ۱۹۴۹ میلادی، شرکت CETME را برای دولت اسپانیا به راه انداختند و توسعه سلاحی جدید برای ارتش آن کشور آغاز شد. در آن زمان با تشکیل پیمان ناتو و مشخص شدن مرزبندی‌های جدید سیاسی و نظامی بین واشنگتن و مسکو، آلمان غربی هم که از خرابه‌های جنگ جهانی دوم در حال سر بلند کردن و در عین حال به دنبال راه اندازی مجدد تشکیلات نظامی خود بود به پیمان ناتو پیوست و در نهایت به دنبال جنگ افزار رفت.

در این بین، آمریکایی‌ها به دنبال M۱۴ رفتند، بلژیکی‌ها با FAL و آلمانی‌ها هم در نهایت به ژ-۳ رسیدند؛ بنابراین ریشه ژ-۳ در حقیقت همان سلاح ساخته شده توسط مهندسان آلمانی در اسپانیا بود. در خور ذکر است که این سلاح در کنار FAL بلژیکی، موفق‌ترین سلاح‌های انفرادی جهان غرب در طول جنگ سرد خصوصا از نظر بازار صادرات بوده و تقریبا بیشتر متحدان آمریکا و جهان غرب به نوعی با یکی از این دو سلاح مجهز شدند.

عمر ژ-۳ در ایران بیش از ۵ دهه است

چند دهه قبل سه کشور ایران، ترکیه و پاکستان به دنبال بحث استاندارد سازی آموزش‌های نظامی و تجهیزات هر سه اسلحه ژ-۳ را برای خدمت به عنوان اسلحه سازمانی در ارتش‌های خود قبول کرده‌اند و البته هر سه کشور تولید تحت لیسانس آن را نیز آلمان دریافت کردند. حالا بیش از ۵ دهه است که این اسلحه انفرادی، مهم‌ترین سلاح سازمانی ارتش ایران محسوب می‌شود که البته در آستانه بازنشستگی قرار گرفته است.

ویژگی‌های کمتر شنیده شده «ژ-۳»

بازنشستگی «ژ-۳» در ۵۰ سالگی

تفنگ «ژ-۳» سلاحی ارتقا یافته و پرطرفدار در دنیاست که به دلیل قدرت فوق‌العاده بالا وبه ویژه دقت مناسب در فاصله بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ متری در سال‌های گذشته برای خود نام و آوازه‌ای ترسناک دست و پا کرده بود. گلوله‌های این اسلحه در زمان برخورد با بدن قربانی بعد از طی مسیر مشخصی به شکلی منهدم می‌شود و اثر تخریبی مرگباری را به جا می‌گذارد. اما وزن به نسبت بالای ژ-۳، لگد زیاد و تقریبا غیر قابل کنترل بودن آن در حالت شلیک رگبار به نوعی از نقاط منفی آن به حساب می‌آید.

نواخت ۶۰۰ تیر در دقیقه

ژ-۳ سلاحی است که قادر به شلیک تک تیر و رگبار در تمامی وضعیت‌های تیراندازی است. این سلاح با فشار مستقیم گاز باروت مسلح شده و مهمات این اسلحه انفرادی از طریق یک خشاب ۲۰ تیری یا به صورت دستی سلاح را تغذیه می‌کند. همچنین برای تداوم عملیاتی بیشتر روی این سلاح خشاب حلزونی شکل با ظرفیت ۱۲۰ تیر نیز نصب می‌شود. دوربین معمولی یا دوربین دید درشب می‌تواند بدون آن‌که نیاز به تغییر و اصلاحی در تفنگ باشد در این اسلحه به کار گرفته شود.

این سلاح در دو مدل قنداق ثابت و کشویی موجود است و قابلیت پرتاب نارنجک تفنگی را دارد. نواخت تیر این سلاح ۵۰۰ تا ۶۰۰ گلوله در دقیقه است و برد موثر این سلاح تا یک کیلومتر و برد نهایی آن ۳۷۵۰ متر است. وزن این سلاح بدون خشاب چهارکیلو و ۳۰۰ گرم و طول آن ۱۰۲۰ میلی‌متر است.

آشنایی با جانشین احتمالی ژ-۳

بازنشستگی «ژ-۳» در ۵۰ سالگی

طبق پیش‌بینی‌ها اسلحه فجر ۲۲۴ از تولیدات وزارت دفاع را می‌توان به عنوان گزینه اصلی نزاجا به عنوان اسلحه سازمانی ارتش اعلام کرد. در این بین از اسلحه مصاف هم نام برده می‌شود با این حال مشخصات اعلام شده فجر ۲۲۴ ایرانی شباهت بسیار نزدیک به ام‌۴ دارد. این سلاح ساخت داخل می‌تواند از خشاب‌های ۲۰ و ۳۰ تیری استفاده کند. سرعت دهانه گلوله‌های این سلاح نیز ۸۸۴ متر بر ثانیه است. وزن این سلاح بدون خشاب سه کیلو و ۲۰۰ گرم است که این عدد برای کلاشینکف روسی سه کیلو و ۴۷۰ گرم و برای ژ-۳ آلمانی بیش از چهار کیلوست.

این کاهش وزن قابل توجه، یکی از مهم‌ترین نکته‌ها در طراحی و ساخت این اسلحه است. سازوکار عملکرد آن به مانند ام ۴ بر اساس گاز مستقیم باروت با قفل چرخشی است. این سلاح همچنین ریل مخصوص انواع دوربین، هدف گیر لیزری، چراغ قوه و دیگر ملزومات مورد نیاز را دارد. قنداق این سلاح نیز از نوع متحرک بوده و با توجه به نیاز ماموریتی و جثه تیرانداز می‌توان اندازه آن را تغییر داد. روی فجر ۲۲۴ ایرانی دو شیوه هدف‌گیری دیده می‌شود که نسبت به مدل نصب شده روی
ام ۴ آمریکایی پیشرفته‌تر است.

از اسلحه سازمانی بی‌مصرف آلمانی تا نامتعادل فرانسوی!

معروف‌ترین سلا‌ح‌های سازمانی ارتش‌های جهان مربوط به کدام کشورهاست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

همه ارتش‌های جهان از تجهیزات سازمان‌دهی شده‌ای برای آمادگی و به کار بردن در جنگ‌ها استفاده می‌کنند. تجهیزات انفرادی مورد استفاده در نیرو‌های زمینی نیز همیشه مورد توجه بوده و استاندارد‌هایی برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. منظور از سلاح‌های تهاجمی سلاح‌های کالیبر متوسطی هستند که به طور گسترده در بین نیرو‌ها استفاده می‌شوند. در این مطلب با سلاح‌های سازمانی تعدادی از ارتش‌های جهان آشنا می‌شویم.

HK G۳۶؛ بی‌مصرف و ناامیدکننده، اما کاربردی!

کشور: آلمان

بازنشستگی «ژ-۳» در ۵۰ سالگی

ارتش آلمان تا سال ۱۹۹۷ از سلاح ژ-۳ به عنوان سلاح سازمانی استفاده می‌کرد تا این‌که شرکت آلمانی هکلر و کخ سلاح تهاجمی ژ ۳۶ را ساخت و بدین‌ترتیب تفنگ جدید جایگزین ژ-۳ شد. خشاب اصلی ژ۳۶ یک خشاب ۳۰ فشنگی است. محل قرارگیری خشاب به عنوان یک بخش جداگانه ساخته شده به‌همین دلیل این سلاح را به‌راحتی می‌توان برای پذیرش خشاب‌های دیگر آماده کرد.

در سال ۲۰۱۲ در جنگ افغانستان گزارش شد ژ۳۶ پس از شلیک چندصد گلوله، دقتش را به شدت از دست می‌دهد. تا جایی که اصابت گلوله به هدفی در فاصله ۱۰۰ متر را «مشکل»، اصابت در فاصله ۲۰۰ متر «نااُمید‌کننده» و در ۳۰۰ متر «غیرممکن» خواندند. در سال ۲۰۱۵ وزیر دفاع آلمان خانم فن‌در‌لین، ژ ۳۶ را تفنگ «بی‌مصرف» نامید و اعلام کرد، این تفنگ به خاطر اشکالاتش، از ارتش آلمان بازنشسته می‌شود، اما وزارت دفاع آلمان، مدرک فنی محکمی برای ارائه به دادگاه نداشت؛ بنابراین دادگاه آلمان رای را به سود هکلر و کخ اعلام کرد و این تفنگ در ارتش آلمان حفظ شد.


HK۳۳؛ بهبودیافته ژ ۳

کشور: ترکیه

بازنشستگی «ژ-۳» در ۵۰ سالگی

سلاح سازمانی نیروی زمینی ترکیه برای چهار دهه سلاح ژ ۳ بود که در این کشور تولید می‌شد، ولی در ادامه ارتش این کشور، دست به تولید سلاح اچ‌کا ۳۳ زد که به نوعی نسخه بهبودیافته همان سلاح ژ ۳ است. این سلاح ۳۰ فشنگی بوده و سرعت آتش بیشتری هم نسبت به سلاح ژ ۳ دارد. این نسخه دارای شباهت‌های زیادی در مکانیزم و ظاهر نسبت به ژ ۳ است، اما علاوه بر تفاوت در کالیبر، سرعت آتش آن به ۷۰۰ تا ۷۵۰ گلوله بر دقیقه می‌رسد و سرعت دهانه نیز ۹۵۰ متر بر ثانیه است. از خشاب ۳۰ فشنگی در آن استفاده می‌شود و به علت پوکه کوتاه‌تر کمتر گیر کرده و اطمینان بیشتری می‌توان به آن داشت. ترکیه در سال‌های اخیر طرح‌هایی برای جایگزینی این سلاح‌ها با سلاح بومی ام پی تی ۷۶ داشته که هنوز عملی نشده است.


AK-۷۴M؛ همچنان محصولات کلاشینکف

کشور: روسیه

بازنشستگی «ژ-۳» در ۵۰ سالگی

سلاحی که در ارتش روسیه به عنوان سلاح سازمانی استفاده می‌شود آکا-۷۴ ام نام دارد که از محصولات شرکت کلاشینکف است. این تفنگ تهاجمی در سال ۱۹۹۱ به عنوان سلاح سازمانی روسیه شناخته شد. برد موثر این سلاح ۸۰۰ متر و حداکثر برد آن به ۳۱۵۰ متر می‌رسد. البته منظور از برد موثر ۸۰۰ متر با نصب دوربین روی سلاح است وگرنه برد موثر با چشم غیرمسلح درنهایت ۴۰۰ متر است یعنی شعاع دیدی که می‌توان با چشم مشاهده کرد. نسبت به نسخه‌های قبلی از توان بالاتری برای نصب سامانه‌های دید در شب بوده و انواع مختلفی از نارنجک‌ها را می‌توان به وسیله آن پرتاب کرد.


QBZ-۹۵؛ سبک و با ارگونومی مناسب

کشور: چین

بازنشستگی «ژ-۳» در ۵۰ سالگی

این تفنگ تهاجمی از سال ۱۹۹۶ وارد خط تولید شد و از آن موقع برای نیرو‌های خط مقدم و از آن به بعد به عنوان سلاح رسمی ارتش چین به کار گرفته شد. وزن این اسلحه ۳.۲ کیلوگرم و طول آن ۷۴۵ میلی متر است که طول لوله آن به تنهایی ۴۶۳ میلی متر است. سرعت شلیک از دهانه آن ۹۳۰ متر بر ثانیه است و دارای برد موثر ۴۰۰ متر است که با دوربین به ۶۰۰ متر ارتقا پیدا می‌کند. در بالای سلاح دارای دستگیره حمل شبیه دستگیره حمل ام ۱۶ است و دو قسمت نشانه‌گیری دارد. از امتیازات این سلاح ارگونومی مناسبش در نسخه‌های جدید آن است.


فاماس اف ۱؛ کم‌لگد، اما نامتعادل!

کشور: فرانسه

بازنشستگی «ژ-۳» در ۵۰ سالگی

در اوایل دهه ۷۰ سلاحی به نام فاماس تولید می‌شد که بعد‌ها در سال ۱۹۷۸ محصولی از آن با عنوان فاماس اف ۱ رسما به طور گسترده وارد ارتش فرانسه شد. دراین نوع سلاح با قرار گرفتن خشاب و گلنگدن پشت سر ماشه بدون نیاز به کوتاه کردن لوله، طول سلاح کاهش می‌یابد و همچنین لگد سلاح کمتر و بهتر کنترل می‌شود. حتی با یک دست هم می‌توان آن را شلیک کرد، اما مشکلات خودش را هم دارد از جمله این که تعویض خشابش در مقایسه با سلاح‌های هم‌رده سخت‌تر است و قرار گرفتن بخش زیادی از تجهیزاتش در انتهای سلاح کمی تعادل گرفتن آن را سخت می‌کند. وزن این سلاح ۳.۸ کیلوگرم است و برد موثر آن ۴۵۰ متر تخمین زده می‌شود.

بازنشستگی «ژ-۳» در ۵۰ سالگی

منابع: جنگاوران، عصرایران، مشرق‌نیوز، تسنیم

انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
14:43 - 1399/02/14
حالا چرا اسلحه امریکا رو نزاشتین یا میخواین بگین نداره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
فکر کنم m16 آمریکاییه
Iran, Islamic Republic of
14:46 - 1399/02/14
جنگاوران دراینستا،عامل غرب هستن!
United States
15:00 - 1399/02/14
چرا تمام سلاح های ساخت ایران اسامی عربی دارن؟
پاسخ ها
اسماعیل
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
چون عربها مسازنشون
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
چون که اعراب بر کشور ایران حکومت میکنند
سعید فیاض
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
چون اسم سازنده هاش هم عربیه!
حالا شما اسمت پارسیه عایا؟!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
هر چقد ماشه وسط اسلحه باشه به همون میزان لگد اسلحه کمتر میشه. ژ ۳ واقعا فاجعه بود اما به خاطر وجود خوان قدرت تخریب زیادی داشت و از جلو یه سوراخ کوچیک ایجاد میکرد اما از عقب یه سوراخ خیلی بزرگ. عراقیها واقعا از ژ ۳ میترسیدن.‌
خودم
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
به تو چه
Iran, Islamic Republic of
18:20 - 1399/02/14
یعنی شما شعور ندارین
Iran, Islamic Republic of
21:14 - 1399/02/14
فقط به اسم خلیج فارس حساسیت دارند باید فارسی باشه بقیه چیزا عربی
Iran, Islamic Republic of
21:15 - 1399/02/14
یا ژ3 به مردم خیانت شد
Iran, Islamic Republic of
21:16 - 1399/02/14
ژ3 مال آلمانه آلمان هم دیروز گفت حزب الله نصرالله تروریسته
Iran, Islamic Republic of
22:39 - 1399/02/14
سلاح بسیار دست و پا گیری بود ولی دوره آموزشی و نظام جمع و رژه با ژ۳ خداییش آب بندیمون کرد سنگین و دراز روزی ۸ ساعت ۱۰ کیلو کم کردم ، ولی عاشق بوی ژ۳ بودم بوی نم اسلحه خونه و موندگی باروت و لباس خاکی و یغلوی ، چی گفتم اصلا شبیه ترانه های شاخ!! بنیامین شد.
Iran, Islamic Republic of
08:52 - 1399/02/15
من در بهمن 57 توسط ژ3 زخمی شدم تیر به پای چپ من خورد هر چی از عمر من میگذره وضعیت پای من بدتر مشه - زخم بزرگی ایجاد کرد که هنوز اثارش مشخصه - در کل سلاح مرگباری هست
پاسخ ها
sajad
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
کاشکی وسط پیشونیت میخورد
Iran, Islamic Republic of
15:00 - 1399/02/16
مرجع مناسب برای بحث نظامی انجمن ای ار ارتش است . این منابعت بدرد نمیخوره برترینها.
Iran, Islamic Republic of
00:11 - 1399/02/28
اسلحه های امروز چیزهای دیگه مثل ویروس کرونا هستند. سربازی هم سر کاریه مسخرمون کردن عمرمون هدر دادند...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
عارفی_3
ادیب_3
عارفی_4
سوییچ ایران_4
خرید باکس 4
ادیب_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
عارفی_2
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
کالازم_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_تزریق چربی
کلینیک النا_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
اورانوس_فوتر2
شاخه نبات_ فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کالازم_فوتر