جزییات ازدواج‌های سیاسی کشور
۹۹۷۰۹۳
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۴
۱۷۴۱۲ 
برخی از معروف‌ترین ازدواج‌ها که بین خانواده‌های شخصیت‌ها و مقامات سیاسی به وقوع پیوسته است را آورده ایم.

شریان: برخی از معروف‌ترین ازدواج‌ها که بین خانواده‌های شخصیت‌ها و مقامات سیاسی به وقوع پیوسته است را آورده ایم.

شخصیت‌های سیاسی به دلیل مراوداتی که با یکدیگر دارند، معمولا آشنایی بیشتری با هم پیدا می‌کنند و روابط دوستانه فی مابین و بعضا با ازدواج دختران و پسران آن‌ها با یکدیگر ختم می‌شود.

در این گزارش به برخی از معروف‌ترین ازدواج‌ها که بین خانواده‌های شخصیت‌ها و مقامات سیاسی به وقوع پیوسته است می‌پردازیم:

علی لاریجانی در ۲۰ سالگی با دختر شهید مرتضی مطهری به نام فریده که ۱۵ سال داشت ازدواج کرد. علی لاریجانی اکنون به عنوان رئیس ادوار مجلس شناخته می‌شود و یک دهه رئیس سازمان صدا و سیما و پیش از آن وزیر ارشاد اسلامی و پس از آن دبیر شورای عالی امنیت ملی بود.

فریده مطهری همسر او درباره ازدواجشان می‌گوید که ارتباط میان پدرم و همسرم مرید و مرادی بود. به قول پدرم ایشان جوان ۲۰ ساله‌ای هستند که چونان پیران پختگی لازم را در عرصه سیاست و علم به دست آورده بودند. از همان اوایل زندگی مشترک باتوجه به تلاش و فعالیت همسرم دریافتم که حضور من در منزل کمک بسیار بزرگی در جهت اداره زندگی است.

جزییات ازدواج‌های سیاسی کشور

ازدواج آیت‌الله صادق آملی لاریجانی با دختر آیت‌الله وحید خراسانی

وصلت آیت الله صادق آملی لاریجانی با دختر یکی از مراجع از دیگر ازدواج‌هایی است که بر اساس سنت پیامبر (ص) و بر پایه ساده زیستی بنا شد. تنها نام یک فرزند ایشان بنام زهرا رسانه‌ای شده است و اطلاعاتی از همسر و دیگر فرزندان او وجود ندارد. آیت‌الله صادق لاریجانی سال‌ها عهده دار ریاست قوه قضائیه بود و اکنون ریاست تشخیص مصلحت نظام را بر عهده دارد. او همواره ارتباط بسیار خوب و نزدیکی با پدر زن خود داشته است.

جزییات ازدواج‌های سیاسی کشور

ازدواج دختران مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی با پسران آیت الله لاهوتی

ازدواج فائزه و فاطمه ۲ دختر آیت الله هاشمی رفسنجانی با پسران آیت‌الله لاهوتی از دیگر ازدواج‌های دوران انقلاب اسلامی به شمار می‌رفت. مرحوم هاشمی رفسنجانی و آیت‌الله حسن لاهوتی هر دو از مبارزان سیاسی با رژیم پهلوی بودند و همین سوابق و مناسبات سبب شد که فرزندان آن‌ها با هم ازدواج کنند.

فائزه هاشمی در ۱۶ سالگی همسر حمید لاهوتی شد که حاصل آن پسری به نام حسن و دختری به نام موناست. او در ۱۳۷۵ خورشیدی نماینده دوم مردم تهران در مجلس شورای اسلامی شد و به عضویت حزب کارگزاران سازندگی درآمد.

جزییات ازدواج‌های سیاسی کشور

فاطمه هاشمی نیز به عضویت حزب اعتدال و توسعه درآمد که گرایشی میانه رو در میان محافظه‌کاران ایران را نمایندگی می‌کند. او با سعید لاهوتی دندانپزشک ازدواج کرد.

فاطمه هاشمی فعالیت خود را در ۱۳۷۳ در بنیاد بیماری‌های خاص آغاز کرد و در سال ۱۳۸۴ ریاست فدراسیون ورزشی بیماران خاص ورزش‌های همگانی را بر عهده گرفت.

جزییات ازدواج‌های سیاسی کشور

سید یاسر خمینی و ازدواج با دختر سید محمد صدر

سید یاسر خمینی فرزند میانی سید احمد خمینی و نوه امام خمینی (ره) محسوب می‌شود که با دختر سید محمد صدر فرزند نامزد ائتلاف اصلاح‌طلبان برای مجلس هشتم و معاون کمال خرازی وزیر امور خارجه دولت اصلاحات ازدواج کرده است.

یاسر خمینی فرزند دوم سید احمد خمینی همراه همسر و ۲ فرزند خود به نام‌های روح الله و فاطمه در قم ساکن و در آنجا به امور حوزوی مشغول است.

جزییات ازدواج‌های سیاسی کشور

سید محمدرضا خاتمی و ازدواج با نوه امام خمینی (ره)

سید محمدرضا خاتمی در نیمه دهه ۶۰ خورشیدی با زهرا اشراقی نوه امام خمینی (ره) ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دو فرزند به نام‌های فاطمه و علیرضاست.

جزییات ازدواج‌های سیاسی کشور

ازدواج نعیمه اشراقی نوه امام خمینی (ره) با پسر آیت‌الله طاهری

نعیمه اشراقی سومین فرزند شهاب الدین اشراقی داماد امام راحل و صدیقه خمینی هفتمین نوه امام خمینی (ره) با سید محمدحسن طاهری پسر آیت الله طاهری اصفهانی امام جمعه سابق اصفهان ازدواج کرده و صاحب ۲ فرزند به نام حسین و نعیمه است. نعیمه اکنون معاون مدیر عامل و عضو هیأت مدیره شرکت مهندسی نفت کیش است.

ازدواج صدیقه خمینی دختر امام خمینی (ره) با آیت الله شهاب الدین اشراقی

از دیگر ازدواج‌های سیاسی بعد از انقلاب می‌توان به ازدواج صدیقه خمینی فرزند سوم امام راحل با آیت الله شهاب الدین اشراقی که در نخستین روز‌های انقلاب از همراهان صدیق امام خمینی (ره) محسوب می‌شد، اشاره کرد.

جزییات ازدواج‌های سیاسی کشور

ازدواج حجت‌الاسلام ناطق نوری و عباس آخوندی با دختران حجت‌الاسلام رسولی محلاتی‌

حجت‌الاسلام رسولی محلاتی دختران خود را به عقد حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری رئیس مجلس چهارم و پنجم و عباس آخوندی وزیر اسبق راه و شهرسازی درآورده است. ناطق نوری دارای هشت فرزند است که ۲ پسر به نام‌های مصطفی و مجتبی مشهورترین آن‌ها هستند.

ازدواج حسن خمینی با دختر آیت‌الله موسوی بجنوردی

حسن خمینی نوه ارشد امام خمینی (ره) با ندا موسوی بجنوردی دختر آیت الله سید محمد موسوی بجنوردی عضو سابق شورای عالی قضائی و عضو ارشد مجمع روحانیان مبارز ازدواج کرد که حاصل این ازدواج فرزندانی با نام‌های احمد، نرگس، فرشته و محمدهادی است.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن خمینی اکنون تولیت مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی و تدریس در حوزه علمیه را بر عهده دارد و در امر تحقیق و پژوهش بسیار فعال است.

آیت الله موسوی بجنوردی در یکی از گفت‌وگو‌های خود درباره چگونگی ازدواج دخترش با سید حسن خمینی اینطور تعریف می‌کند:

«هشت ماه پس از فوت حاج احمد آقا خانم دکتر فاطمه طباطبایی (والده مکرم حاج سید حسن آقا) و برادرشان دکتر صادق طباطبایی به منزل ما و به کتابخانه‌ام آمدند؛ خانم طباطبایی گفت: حاج احمد آقا قبل از فوت به من گفت خیلی مایلم دختر آقای بجنوردی را برای حسن آقا بگیرم. ما هم الان آمده‌ایم برای خواستگاری.

من گفتم از جانب خودم مخالفتی ندارم، اما از آن افرادی هستم که دختر باید جواب آخر را بدهد. قرار شد حسن آقا شب بعد که برای درس می‌آید زودتر بیاید تا با دخترم جلسه بگذارند که ببیند با هم جور هستند یا نه. من او را به اتاق بردم و خودم بیرون رفتم. وقتی برگشت گفتم چه شد؟ گفت ما با هم کنار آمدیم. بعد از دخترم هم پرسیدم و گفت بله، عقاید ما با هم یکی است.

یکی دو روز پس از سالگرد فوت احمد آقا در حرم امام، عقد را من و مرحوم آیت الله سلطانی خواندیم. فرماندهان سپاه پاسداران و خیلی از مسئولان بودند. بعد از دو سه روز هم بدون تشریفات و مراسم عروسی دخترم ازدواج کرد.»

جزییات ازدواج‌های سیاسی کشور

ازدواج سید ابراهیم رئیسی با دختر آیت الله سید احمد علم الهدی

ازدواج سید ابراهیم رئیسی با جمیله علم الهدی، دختر آیت‌الله سید احمد علم الهدی امام جمعه مشهد یکی دیگر از ازدواج‌های سیاسی تاریخ انقلاب به حساب می‌آید که حاصل این ازدواج دو دختر است.

جزییات ازدواج‌های سیاسی کشور

ازدواج اعظم‌السادات فراحی با محمود احمدی نژاد

اعظم السادات فراحی، در سال ۱۳۳۷ در تهران متولد شد. او در دانشگاه علم و صنعت مشغول به تحصیل شد و در همان دانشگاه هم زمینه ازدواج او با محمود احمدی نژاد فراهم شد و این دو نفر در خرداد ۱۳۵۹ با هم ازدواج کردند.

او اگر چه از ابتدا در بسیاری از سفر‌های داخلی و خارجی همراه همسرش حضور داشت، ولی مانند دیگر همتایان خود تمایل چندانی به ارتباط با رسانه‌ها نداشت.

جزییات ازدواج‌های سیاسی کشور

ازدواج صاحبه روحانی (عربی) با حسن روحانی

صاحبه روحانی (عربی)، در سال ۱۳۴۷ در سن ۱۴ سالگی به عقد حسن روحانی پسرخاله ۲۰ ساله خود، در آمد.

اطلاعات چندانی از همسر رئیس جمهور در دست نیست و آخرین خبری که از او در رسانه‌ها منتشر شده است مربوط به عیادت او از آیت الله مهدوی کنی، رئیس مجلس خبرگان در بیمارستان بهمن بوده است.

جزییات ازدواج‌های سیاسی کشور

ازدواج منصوره خجسته باقرزاده و مقام معظم رهبری

منصوره خجسته باقرزاده در سال ۱۳۲۶ در خانواده‌ای مذهبی، سنتی و بازاری متولد شد؛ پدرش حاج محمداسماعیل خجسته باقرزاده از کاسبان دین دار و با سواد مشهد بود.

اوایل پاییز ۱۳۴۳ بود که رهبر معظم انقلاب و خجسته ازدواج کردند و همسر ایشان از همان ابتدای کار در همه فرود‌های سرد و سخت زندگی سیاسی و شاید تک فراز‌های آن در آن روزگار در کنار رهبر انقلاب بود.

خجسته باقرزاده در سال ۱۳۷۲ در گفت وگویی با مجله انگلیسی زبان محجوبه که از طرف بنیاد اندیشه اسلامی وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی منتشر می‌شود، به بیان خاطراتی از زندگی خود با رهبر انقلاب پرداخته است.

باقرزاده در پاسخ به این پرسش که شما چگونه همسرتان را در مبارزاتشان یاری می‌کردید، می‌گوید: فکر می‌کنم بزرگ‌ترین نقش من حفظ جو آرامش خانه بود؛ طوری که ایشان بتوانند با خیال راحت به کارشان ادامه دهند. سعی داشتم تا ایشان را از نگرانی در مورد خود و فرزندانم دور نگه دارم؛ البته من نیز در زمینه‌های مختلف نظیر پخش اعلامیه‌ها، حمل پیام‌ها، اختفای اسناد و نظیر آن فعالیت داشتم. ولی فکر می‌کنم اصلا قابل ذکر نیستند؛ در آخرین ماه‌های مبارزه در رابطه با پیام‌های تلفنی امام خمینی (ره) از پاریس، من آن‌ها را برای تکثیر و توزیع به مراکزی در مشهد و دیگر شهر‌ها ارسال می‌نمودم و اخبار را از مشهد و دیگر شهر‌های خراسان جمع‌آوری نموده و به پاریس مخابره می‌کردم.

جزییات ازدواج‌های سیاسی کشور

وصلت خانواده مقام معظم رهبری با خانواده حداد عادل

ازدواج حجت الاسلام مجتبی خامنه‌ای فرزند آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب با دختر غلامعلی حدادعادل از مشهورترین ازدواج‌ها به شمار می‌رود. دیگر فرزندان رهبر انقلاب نیز با خانواده‌های مذهبی و سیاسی دارای گرایش‌های دیگر ازدواج کرده‌اند.

سید مسعود خامنه‌ای با دختر آیت‌الله خرازی از مدرسان حوزه علمیه قم ازدواج کرده و مصطفی خامنه‌ای دیگر فرزند رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) هم با دختر آیت‌الله خوشوقت از روحانیون تهران ازدواج کرده است.

همچنین دختر دیگر مقام معظم رهبری با فرزند حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبر انقلاب اسلامی ازدواج کرده است.

با مروری بر ازدواج‌های شخصیت‌های سیاسی با یکدیگر می‌توان به این نتیجه رسید که هیچ یکی از این ازدواج‌ها نمی‌توانند دارای معنی و مفهوم خاصی باشند و همه آن‌ها در محدوده خانواده مذهبی و سیاسی انقلاب اسلامی رخ داده است و نشان می دهد که در بین احزاب سیاسی کشور علاوه بر رقابت، رفاقت بسیاری هم وجود دارد.

انتشار یافته: 47
در انتظار بررسی:10
Iran, Islamic Republic of
23:31 - 1399/02/31
هدف از این ازدواج ها، داشتن پایه سیاسی محکم بوده
پاسخ ها
زن آرمان عظیمی
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
به جای ای حرفا بیا ظرفا رو بشور
پایه ی زندگی خمون خراب نشه آرمان
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
فقط خوب ظرفا رو بشور
Iran, Islamic Republic of
23:34 - 1399/02/31
همشون ومنافعشون عین حلقه های زنجیر به هم وصلن ،این وسط ما مردم ساده را بگو که سرگرم بازی زرگری های اینا میشیم.
Russian Federation
23:50 - 1399/02/31
بعله رقابت وجود دارد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
ازدواج برای قدرت و پول
France
23:52 - 1399/02/31
عزت ا...انتظامی
Iran, Islamic Republic of
00:01 - 1399/03/01
پیوندشان مستدام

قشنگ اتصال محکم برقرار است
Iran, Islamic Republic of
00:07 - 1399/03/01
احسنتتتتتتت....حالا مشخص شد ک از کجا و پشت پردها چرا ایطو شده...بعلههههههه....افرین....دختره ب پدرش میگه ببا شوهرم اختلاس کرده .اونم زنگ میزنه ب اون یکی ک ولش کن ...برو تا اخرررر....
Iran, Islamic Republic of
00:13 - 1399/03/01
مملکت فاميلي
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
هزار فامیله
Iran, Islamic Republic of
00:13 - 1399/03/01
مملکت فاميلي
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
ال اصولگراصلاح طلبها
Iran, Islamic Republic of
00:14 - 1399/03/01
ما که از اول هم گفتيم اصلاح و اصول يکي اند
Iran, Islamic Republic of
00:14 - 1399/03/01
موقع راي دادن اين مقاله يادتون بياد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
سیاه سیاه های خومون غریبه نیادداخلمون
Iran, Islamic Republic of
00:25 - 1399/03/01
اما همشون شغل های حساس دارند
Iran, Islamic Republic of
00:27 - 1399/03/01
پس چی میخای من برم بگیرم بالاخره یه سفره خیلی بزرگی تو این مملکت بازه بخور بخورم تمومی نداره بر سر این ملت هر بلایی بیاد نوش جان
Iran, Islamic Republic of
00:34 - 1399/03/01
متاسفم واست جمله اخرتون....فقط بایدازخدابترسیدولی انگارن شماهاازاینکه حرف حقوبزنیدمیترسید..شما گناه کارین ودرپیشگاه خدایروزبایدجواب بدید...چراترسیدی...وفتی خداروداری...واقعا که..حتی میدونم نظرمم کامل یااصلا چاپ نمیکنین
Iran, Islamic Republic of
00:40 - 1399/03/01
ارع.نشون میده ک همه دستشون توی یک کاسس
Iran, Islamic Republic of
01:04 - 1399/03/01
نشان میدهد دور هم میخورند و مردم هم کشک
Iran, Islamic Republic of
01:06 - 1399/03/01
برای همینه که همه مدیر هستند و مسئول الا برکت الله
Iran, Islamic Republic of
01:10 - 1399/03/01
چی بگم. که خود بخوان حدیث مفصل......
Iran, Islamic Republic of
01:10 - 1399/03/01
چی بگم. که خود بخوان حدیث مفصل......
United Arab Emirates
01:24 - 1399/03/01
پاراگراف آخر واقعا خنده دار بود
Iran, Islamic Republic of
01:31 - 1399/03/01
ی طایفه کشورو میچرخونن
Iran, Islamic Republic of
01:37 - 1399/03/01
خب این با مملکت پادشاهی چه فرقی داره!؟
Iran, Islamic Republic of
01:48 - 1399/03/01
ازدواج های فامیلی حاکمین نظام نه تنها حکومت را محصور به عده ای خاص کرده بلکه سرمایه های مالی هم در حیطه و اختیار آنان است
Iran, Islamic Republic of
01:55 - 1399/03/01
اگه این وصلت ها را نشنویم بهتره لااقل مشغول دمه نمیشیم فقط میتونم بگم خدا رحمت کنه خمینی که یک انسان به تمام معنا بود و قوم و خویشی هم سرش نمیشد با هیچ کس هم رودر وای سی ندانست
Iran, Islamic Republic of
01:55 - 1399/03/01
اگه این وصلت ها را نشنویم بهتره لااقل مشغول دمه نمیشیم فقط میتونم بگم خدا رحمت کنه خمینی که یک انسان به تمام معنا بود و قوم و خویشی هم سرش نمیشد با هیچ کس هم رودر وای سی ندانست
United Arab Emirates
02:02 - 1399/03/01
بله قدرت را نسل به نسل برای خودشان نهادینه کردن آفرین
Iran, Islamic Republic of
02:15 - 1399/03/01
والا چی بگم اگر باهمم نخورن ولی بخاطر بین فامیلهاشون بهم نخوره یکی مثل روحانی ولاریحانی هرکاری بکنن کسی نمیتونه جلوشون بگیره .میگن زشته آ برو قوم وخویشمون میره
Iran, Islamic Republic of
02:19 - 1399/03/01
به این میگن پیوند کووالانسی
Iran, Islamic Republic of
02:52 - 1399/03/01
چرا اینقدر سن ازدواج پایین بود؟؟ آخه دختر 14 ساله ازدواج میکنه؟؟
Iran, Islamic Republic of
03:00 - 1399/03/01
فقط آخ برا عمری که بر باد رفت وفقری که با آن کمکی شد برا پشتیبانی از تداوم ازدواج حضرات خداوندا خود دانی از اسرار پشت پرده خداوندا مگر نه که کمک رسان درماندگانی به نام الله
Iran, Islamic Republic of
04:23 - 1399/03/01
ملوک الطوایفی میچاپن دسته جمعی
Iran, Islamic Republic of
04:32 - 1399/03/01
باسلام، خیلی جالبه، حتی ازدواج های حضرات از قبل برنامه ریزی شده و اجرایی شده، مثل شاه فقید و فوزیه، اشرف و احمد شفیق مصری، و غیره،ا و جالب اینکه ازدواج های سیاسی نامگذاری شده که کلید ان دست دیگری است مبارکشان باد،
Iran, Islamic Republic of
05:23 - 1399/03/01
سفره انقلاب که میگن همینه......
Iran, Islamic Republic of
05:40 - 1399/03/01
ازدواجی خوبه که انسان را به الله(تبارک وتعالی) نزدیکتر کند باقی ازدواج ها یعنی خسر الدنیا و الآخره یعنی ظلمت نفسی یعنی خر خسته خدا ناراضی
Iran, Islamic Republic of
05:59 - 1399/03/01
سفره انقلاب هست و برکت داره فقط نمیدونم چرا واسه ما مردم هیچ برکتی توش نیست
Iran, Islamic Republic of
07:12 - 1399/03/01
آقای ناطق نوری + آقای اخوندی+باجناق دیگر حجت السلام شهیدی محلاتی ریس بنیاد شهید
Iran, Islamic Republic of
07:14 - 1399/03/01
هدف تمام این ازدواج ها برای تقسیم قدرت در بین خودشان است.
Iran, Islamic Republic of
07:34 - 1399/03/01
پاراگراف آخر خیلی احمقانه بود.قدرت یه دایره ست که اینها داخل دایره هستن و باهم بده بستان دارند و نمیذارن کسی جز خودشون داخل دایره باشن
Iran, Islamic Republic of
08:54 - 1399/03/01
خانواده هزار فامیلی اونوقت به خانواده شاه گیر دادن که خانواده هزار فامیلی هستن و مملکت رو به عقب بردن.
Iran, Islamic Republic of
15:04 - 1399/03/01
نویسنده احتمالا یه رفاقت مستحکمی با اون یکی داماد رسولی محلاتی داره ! اخوندی ، ناطق نوری ، شهیدی سه داماد ایشون هستن .انگاری طرف بیکار و تو کنج خونه ......بابا رئیس بنیاد شهید و جانبازان هست ! کم الکی نیست که نگفتید
Iran, Islamic Republic of
20:01 - 1399/03/09
دنیاوآخرت مردم را به باددادین تشنگان قدرت.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج