کارگران جامانده از سهام عدالت چه کنند؟
۹۹۹۷۶۴
۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۹
۱۱۸۵۲ 
رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی از وزارت کار خواست که از ظرفیت تشکلهای کارگری و شوراهای عالی کار برای شناسایی و معرفی کارگران جامانده از سهام عدالت استفاده و صدور مجوز لازم در این خصوص را از هیات وزیران پیگیری کند.

خبرگزاری ایسنا: رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی از وزارت کار خواست که از ظرفیت تشکلهای کارگری و شوراهای عالی کار برای شناسایی و معرفی کارگران جامانده از سهام عدالت استفاده و صدور مجوز لازم در این خصوص را از هیات وزیران پیگیری کند.

فتح الله بیات در خصوص کارگران جامانده از ثبت نام سهام عدالت اظهار کرد: ثبت نام سهام عدالت در سال 1385 انجام شد و آن زمان بخشی از کارگران ساختمانی و فصلی تحت پوشش قرار گرفتند. برخی از تشکلهای کارگری از جمله خانه کارگر نیز آن زمان بخش عمده ای از این مسئولیت را برعهده گرفتند و کارگران ساختمانی در تهران و مراکز استانها را ثبت نام کردند.

وی ادامه داد: در زمان ثبت نام تنها طبقه کارگران فصلی و ساختمانی توانستند از سهام بهره مند شوند و عده زیادی از کارگران بخش قراردادی و پیمانی و صنعتی بلاتکلیف ماندند.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با بیان اینکه بسیاری از کارگران ساختمانی به ما مراجعه می کنند و از وضعیت سهام خود پرس و جو می کنند، اظهارکرد: یک عده از کارگران موفق به ثبت نام شدند ولی عده زیادی از امکان ثبت نام محروم مانده و سهام عدالت به آنها تعلق نگرفته است و دولت هم اعلام کرده فعلا ظرفیتی برای ثبت نام نداریم.

بیات با بیان اینکه اگر هدف طرح سهام عدالت، تقسیم عادلانه سهام است باید کارگران به عنوان طبقه ضعیف و محروم جامعه مشمول دریافت آن شوند، تصریح کرد: در حال حاضر نزدیک به 16 میلیون کارگر بیمه شده در کشور داریم که تنها بخش اندکی از آنها مشمول دریافت سهام عدالت شناخته شده اند در صورتی که اگر بر توزیع عادلانه سهام تاکید داریم و می خواهیم سهام عدالت رسما و اسما به شکال عادلانه توزیع شود باید شامل حال همه کارگران شود.

به گفته رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی، هم اکنون سهام عدالت به بخش اعظمی از کارگران خدماتی و صنعتی تعلق نگرفته و بسیاری از کارگران ساختمانی نیز از ثبت نام سهام عدالت جامانده اند.

وی با تاکید بر پیگیری ثبت نام کارگران توسط تشکلهای کارگری و شوراهای عالی کار گفت: اگر ثبت نام کارگران جامانده از سهام عدالت نیاز به مصوبه دولت یا هیات وزیران دارد از وزارت کار می خواهیم که این مساله را تا صدور مجوز آن پیگیری کند تا تبعیضی در این زمینه به وجود نیاید.

بیات افزود: کسانی که سالها قبل صاحب سهام شدند، برگه ای دستشان بود که شاید آن زمان ارزش و سود ناچیزی داشت ولی امروز این برگه سهام با ارزش شده است؛ لذا انتظار داریم فرصتی به کارگران جامانده داده شود و این امکان برای کسانی که هنوز ثبت نام نکردند، به وجود آید.

این مقام مسئول کارگری در پایان از وزارت کار خواست که از ظرفیت تشکل های کارگری و شوراهای عالی کار برای شناسایی و معرفی کارگران جامانده از سهام عدالت استفاده و صدور مجوز لازم در این زمینه را از هیات وزیران پیگیری کند.

در حال حاضر بیش از 14 میلیون کارگر بیمه شده در کشور وجود دارد و بر اساس آخرین آمارها 6 میلیون کارگر فصلی و ساختمانی مشمول دریافت سهام عدالت شناخته شده اند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:42
Iran, Islamic Republic of
17:09 - 1399/03/08
من گچکارم ولی هیچ سهامی ندارم
Iran, Islamic Republic of
17:19 - 1399/03/08
واقعا حرف درستی زده. وقتی من در سال ۸۵ تو شهرک صنعتی یاتری گرمسار کار میکردم مارو ثبت نام نکردن.
الان هم بعد سالها از این سهام ها نداریم. عدالت؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
17:23 - 1399/03/08
ما ک شوهرامون بیکار هستن و نه سهام و نه بیمه داریم چکار کنیم؟
پاسخ ها
بچه‌ نظام‌ اباد‌
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
ما‌ کارگرهای‌ بدبخت‌ از‌ همه‌ چیز‌ محروم‌ هستیم‌ لعنت‌ به‌ همتون
Iran, Islamic Republic of
21:44 - 1399/03/08
بجزء حضرات همه باید بریم بمیریم.
Iran, Islamic Republic of
23:23 - 1399/03/08
سرمابه دارا سهام گرفتن ولی کارگرا و کارمندای ضعیف نگرفتن
Iran, Islamic Republic of
23:28 - 1399/03/08
چقدرمستمری حداقل بگیر داریم .که سهام عدالت ندارند .اگرفکری می‌کنید فکری هم برای مابازنشسته های تامین اجتماعی بکنید.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
هیت دولت خواهشمندیم من یک کارگر رو ز مو زد هستم ولی خودم زنم ودو بچه دارم سهام عدالت نداریم بی زحمت ثبت نام راه اندازی کنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج