۱۳۲۲۹۴
۵۰۰۹
۵۰۰۹

غذاهای سالم و خوشمزه برای همه (۲)

توت‌فرنگی و موز را داخل مخلوط‌‌کن بریزید. کمی آب به این مجموعه اضافه کنید تا به غلظت مناسب اسموتی برسد. غلظت این نوشیدنی از آبمیوه بیشتر و از پوره کمتر است. سپس یخ‌ها را به مخلوط اضافه کنید و دوباره مخلوط‌‌کن را روشن کنید.

غذاهای سالم و خوشمزه برای همه (2)
مجله سیب سبز:

مطلب مرتبط:

غذاهای سالم و خوشمزه برای همه (1)اسموتی توت‌فرنگی و موز

غذاهای سالم و خوشمزه برای همه (2)

مواد لازم:

۱. توت‌فرنگی: ۱۱۵ گرم
2. موز: 56 گرم
۳. آب: ۲۵۰ سی‌سی
4. یخ: به مقدار دلخواه

روش تهیه:

۱. توت‌فرنگی و موز را داخل مخلوط‌‌کن ب ریزید. کمی آب به این مجموعه اضافه کنید تا به غلظت مناسب اسموتی برسد. غلظت این نوشیدنی از آبمیوه بیشتر و از پوره کمتر است. سپس یخ‌ها را به مخلوط اضافه کنید و دوباره مخلوط‌‌کن را روشن کنید. دو دقیقه صبرکنید و مخلوط‌کن را خاموش کنید. آن را داخل لیوان پایه‌بلند یا معمولی بریزید. مانند تصویر، می‌توانید تزئین‌های اضافی را هم برای لیوان درنظر بگیرید. دسر شما آماده است. این مقدار مواد برای تهیه یک لیوان اسموتی است و به تعداد مهمان‌ها می‌توانید میزان مواد اولیه را افزایش دهید.

• نکته 1: می‌توانید به این مجموعه نعناع هم اضافه کنید.
• نکته ۲: می‌توانید به جای موز هر میوه دیگری را به توت‌فرنگی اضافه کنید.
• نکته3: می‌توانید به این مواد اولیه کمی ماست شیرین چکیده هم اضافه کنید.

نظر متخصص تغذیه چیست؟

نوشیدنی پروتئینی

توت‌فرنگی حاوی هفت گرم پروتئین در هر 100 گرم است؛ بنابراین با خوردن این اسموتی نیاز بدن به پروتئین گیاهی تامین می‌شود. موز و توت‌فرنگی هر دو حاوی ویتامین‌های خانواده B، به‌ویژه ویتامینB6 و B12 هستند؛ بنابراین با نوشیدن این اسموتی هم اعصاب‌تان آرام می‌شود و همین اینکه با وجود ویتامین B12 دچار کم‌خونی نخواهید شد. ویتامین C نیز باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. این نوشیدنی به دلیل آب فراوانش باعث رفع تشنگی و جلوگیری از کم‌آبی بدن می‌شود.

طبع سرد، ویژه گرمایی‌ها

توت‌فرنگی طبع سردی دارد؛ بنابراین با نوشیدن این اسموتی جگرتان خنک می‌شود.

غذاهای سالم و خوشمزه برای همه (2)

اسموتی چیست؟

چه تفاوتی بین اسموتی با دیگر خوراکی‌هایی مثل آبمیوه یا کوکتل وجود دارد؟ اسموتی فالوده چند میوه است. از آنجا که به آن ماست یا شیر اضافه کرده و تمام میوه را با این مواد مخلوط می‌کنند، غلظت آن بالاتر از آبمیوه است. اما به دلیل وجود شیر یا آب، غلظت آن از پوره میوه کمتر است. این نوشیدنی به دلیل داشتن توت‌فرنگی و ویتامین C موجود در آن اشتهاآور است. موز موجود در آن نیز حاوی ویتامین B است؛ بنابراین باعث آرامش اعصاب می‌شود. موز تنگ‌کننده منافذ پوست است؛ بنابراین با خوردن آن رطوبت بدن افراد تر‌مزاج کنترل می‌شود.

خوراک مرغ فلفل - لیمویی با برنج

غذاهای سالم و خوشمزه برای همه (2)

مواد لازم:

۱. سینه مرغ بدون استخوان: نیم کیلوگرم
2. برنج: دو پیمانه پخته
۳. عسل: نصف فنجان
4. سس سویا: نصف فنجان
۵. سیر خرد شده: یک قاشق چای‌خوری
6. نشاسته ذرت: یک قاشق غذاخوری
۷. روغن کانولا: دو قاشق غذاخوری
8. پوست لیموترش خلال شده: یک فنجان
۹. پیاز: سه عدد خرد شده
10. فلفل قرمز: یک عدد
۱۱. فلفل سبز: یک عدد
12. فلفل زرد: یک عدد

روش تهیه:

1. داخل یک کیسه نایلون تکه‌های سینه مرغ را که به صورت مکعبی بریده‌اید، بریزید و به آن عسل، نصف مقدار سس سویا و سیر اضافه کنید.

2. در کیسه نایلون را ببندید و حدود 12 تا 15 دقیقه صبر کنید.

3. در این فاصله بهتر است فلفل‌های رنگی‌تان را قالب بزنید. برای این کار، هر فلفل را به چهار قسمت تقسیم کنید.

4. پیشنهاد می‌شود قالب‌های دلخواه را از روی پشت فلفل بگذارید و اطراف قالب را برش بزنید.

5. آنها را داخل آبی که از قبل جوش آورده‌اید بریزید تا کمی نرم شوند. سپس آنها را آبکش کنید.

6. برنج را هم بپزید. باقی‌مانده سس سویا را با نشاسته ذرت مخلوط کنید و کنار بگذارید. اکنون تکه‌های مرغ را از داخل کیسه بیرون آورده و داخل ماهیتابه بریزید.

7. خلال لیموترش و پیاز را به مجموعه اضافه کنید. بگذارید مرغ به‌آرامی بپزد و آب بیندازد و بعد سرخ شود. سپس روغن کانولا را اضافه کنید.

8. برای سرو کردن می‌توانید حسابی سلیقه به خرج دهید و تحسین مهمان‌ها را برانگیزید. ابتدا برنج را داخل ظرف بریزید. سپس تکه‌های مرغ را روی آن قرار داده و درنهایت فلفل‌ها را به شکلی که در تصویر می‌بینید، روی غذا بگذارید تا تزئین غذای شما کامل و آماده سرو شود.

9. مواد اولیه‌ای که اشاره شدند برای تهیه غذا ویژه شش تا هشت نفر است.

نظر متخصص تغذیه چیست؟

معجزه پروتئین سبک

مرغ، به ویژه سینه آن زودهضم است زیرا چربی نداشته و از نظر ساختار اسیدهای آمینه، جزء انواع سبک به حساب می‌آید. بنابراین مصرف آن برای همه افراد، به‌ویژه افرادی که دچار مشکل هضم هستند، منعی ندارد.

استفاده از پوست لیموترش نیز می‌تواند این گوشت را خوش‌عطر و طعم کرده و به هضم و جذب بهتر آن کمک کند. مصرف انواع فلفل‌ها نیز تامین‌کننده آنتی‌اکسیدان مورد نیاز بدن است زیرا هر یک از این فلفل‌های رنگی حاوی آنتی‌اکسیدان هستند. این فلفل‌ها به دلیل ویتامین C موجود در آنها به عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند.

نظر متخصص طب سنتی چیست؟

مرغ عسلی

یکی از ترکیب‌هایی که برای مدتی طولانی تکه‌های مرغ در آن قرار می‌گیرند، عسل است. این خوراکی حاوی 80 درصد قند ساده مانند گلوکز و فروکتوز است. با قرار گرفتن مرغ داخل عسل، قندهای آن باعث نرم شدن بافت گوشت شده و خواص دارویی آن نیز وارد گوشت می‌شود. ترکیب دیگر موجود در این غذا، لیموترش است.

فلفل‌ها از نظر طب سنتی، طبع گرم دارند؛ بنابراین این غذا مناسب افرادی است که طبع سرد دارند و میزان رطوبت بدن‌شان بالاست.

خوراک عدس یونانی با سس ماست

این غذا حاوی عدس است. هر 100 گرم عدس حاوی هفت میلی‌گرم آهن است؛ بنابراین مصرف آن برای افراد کم‌خون و دختران در دوره بلوغ مناسب است. عدس فیبر دارد. همان مقدار عدس حاوی 18 گرم پروتئین است. بنابراین یکی از بهترین منابع گیاهی پروتئین محسوب می‌شود.

غذاهای سالم و خوشمزه برای همه (2)

مواد لازم برای غذای اصلی:

۱. روغن زیتون بکر: چهار قاشق غذاخوری
2. پیاز: یک عدد بزرگ خرد شده
۳. پیاز: دو عدد بزرگ برای پیاز داغ
4. سیر تازه: سه حبه خرد شده
۵. زیره سبز: دو قاشق غذاخوری
6. دارچین: سه‌چهارم قاشق غذاخوری
۷. فلفل شیرین: نصف قاشق غذاخوری
8. گوشت قیمه شده: سه پیمانه
۹. عدس: سه پیمانه پخته
10. برنج: چهار پیمانه خام
۱۱. نمک: به مقدار لازم

مواد اولیه سس:

۱. ماست چکیده: یک پیمانه
2. سیر: یک حبه
۳. پودر زنجبیل: نصف قاشق چای‌خوری
4. لیموترش تازه: سه عدد

مواد اولیه جهت تزئین غذا:

1. کدو آب پز: چهار عدد
۲. گوجه گیلاسی، دو رنگ نارنجی و قرمز: هر یک ۲۰ عدد

روش تهیه:

۱. داخل ماهیتابه کمی روغن بریزید سپس پیازهای ویژه پیازداغ را داخل آن بریزید. کمی که طلایی شد به آن سیر، دارچین، فلفل شیرین و زیره را اضافه کنید. چهار دقیقه بعد این مواد را از روی اجاق بردارید.

۲. برنج را به صورت کته بپزید. برای اینکه شفته نشود، در مرحله اول خیلی کم داخل آن آب بریزید و موقع دم کردن به تدریج به آن آب اضافه کنید. عدس و گوشت قیمه‌شده را هم جداگانه بپزید. بعد از پخته شدن عدس، آن را همراه پیازهای نگینی و گوشت قیمه‌شده به مدت ۱۰ دقیقه همراه با کمی روغن تفت دهید. اکنون این مواد را داخل مواد ماهیتابه اول ریخته و برنج را هم به آن اضافه کنید، ۲۰ دقیقه این مواد را با تکان دادن ماهیتابه تفت داده و مخلوط کنید. سپس وسط یک دیس گرد، یک ظرف ویژه سس بگذارید. مواد سس را با هم مخلوط کرده و داخل کاسه بریزید. برنج مخلوط را دور آن ریخته و بعد به کمک گوجه گیلاسی و کدو دور بشقاب را تزئین کنید.

به این نکته‌ها دقت کنید:

۱. پیاز را جدا کنید: می‌توانید پیاز داغ را از ماهیتابه اول جدا کرده و بعد از کشیدن مخلوط همه مواد داخل دیس گرد، پیازها را روی آن بریزید تا با پیاز روی برنج را تزئین کرده باشید.
2. سیر نریزید: اگر با خوردن سیر و ماست به‌طور همزمان دچار افت فشار می‌شوید، سیر را از غذا حذف کرده و کمی پودر سیر به جای سیر تازه به غذا اضافه کنید.
۳. قارچ به جای گوشت: به جای گوشت قیمه‌شده، می‌توانید قارچ تفت داده شده به غذا اضافه کنید.
4. بدون سس بخورید: می‌توانید این غذا را بدون سس میل کنید. کافی است فقط کمی لیموترش روی غذای‌تان بریزید.

نظر متخصص تغذیه چیست؟

غذای آهنین

برنج، حاوی ویتامین B است و میزان آن در شرایطی که به صورت کته مصرف شود بیشتر حفظ می‌شود. گوشت قرمز نیز آهن و اسیدهای آمینه ضروری بدن را تامین می‌کند. پیاز حاوی ویتامین C است؛ بنابراین مصرف آن می‌تواند به عملکرد بهتر سیستم ایمنی کمک کند.

نظر متخصص طب سنتی چیست؟

گرم و اشتهاآور

یکی از مواد اولیه مهم این غذا، سیر است. طبیعت این گیاه گرم و خشک است. سیر اشتهاآور است علاوه براینکه مصرف آن باعث رفع نفخ می‌شود. در افراد مبتلا به رماتیسم و التهاب مفصل، خوردن غذاهای حاوی سیر باعث کنترل درد ناشی از این بیماری‌ها می‌شود. سیر بهترین خوراکی برای جلوگیری از رسوب چربی در دیواره رگ‌هاست. بنابراین مصرف آن برای افرادی که زمینه بیماری قلبی در خانواده‌شان دارند یا دچار این مشکل شده‌اند، مناسب است. سیر حاوی گوگرد، سیلیس و ید است، بنابراین مصرف آن یا مالیدن کوبیده سیر و تخم‌مرغ به سر باعث تقویت ریشه موها می‌شود.

ساندویچ کرفس و تخم‌مرغ

غذاهای سالم و خوشمزه برای همه (2)

مواد لازم

۱. تخم‌مرغ: یک عدد پخته
2. مغز کرفس: یک شاخه کامل
۳. کدوحلوایی: یک‌چهارم کدو حلوایی متوسط
4. کلم قرمز: یک پیمانه خرد شده
۵. کنجد: دو قاشق غذاخوری
6. رازیانه: دو قاشق غذاخوری
۷. برگ سبز و تازه کاهو: به تعداد ساندویچ‌ها
8. گوجه‌فرنگی: به مقدار لازم
۹. لیموترش: سه عدد
10. نان تست: به تعداد ساندویچ‌ها

روش تهیه

1. تخم‌مرغ را آب‌پز کنید. کرفس را خوب بشویید و آن را ریز کنید.

2. کدو حلوایی را پوست بکنید و به شکل مکعب، مربع خرد کنید سپس آن را کمی تفت دهید.

3. کلم قرمز را ریز خرد کنید. گوجه‌فرنگی‌ها را حلقه کنید. تخم‌مرغ را مکعبی خرد کنید. آب لیموها را بگیرید و کنجد را داخل آن بریزید.

4. اکنون مانند تصویر، ابتدا یک پر کاهو روی نان تست بگذارید. سپس مواد خرد شده را روی کاهو بریزید و درنهایت آبلیمو، رازیانه و کنجد را با قاشق به هر یک از ساندویچ‌ها اضافه کنید.

نظر متخصص تغذیه چیست؟

یک ساندویچ کامل

تخم‌مرغ، غذای کاملی است. هر عدد آن 80 کیلوکالری انرژی دارد؛ بنابراین با مصرف آن بخش عمده‌ای از کالری بدن تامین می‌شود. میزان پروتئین این خوراکی بالاست، به همین دلیل مصرف یک روز درمیان آن می‌تواند نیاز بدن به پروتئین حیوانی را تامین کند. این خوراکی حاوی ویتامین‌های D و A است. بنابراین مصرف آن برای حفظ سلامت پوست و چشم موثر است اما میزان آلبومین آن بالاست. بنابراین افرادی که دچار مشکلات کبدی هستند نباید از این خوراکی استفاده کنند.

نظر متخصص طب سنتی چیست؟

ساندویچ ضد نفخ

رازیانه طبیعتش گرم و خشک است. تخم رازیانه از برگ و ریشه آن طبیعت گرم‌تری دارد، به همین دلیل مصرف آن برای افرادی که طبع سرد دارند، مناسب است. رازیانه یکی از ترکیب‌های مهم برای رفع نفخ معده است. از آنجا که تخم‌مرغ، کاهو و کرفس هرسه نفاخ هستند؛ بنابراین وجود این دانه ریز باعث از بین رفتن نفخ ناشی از خوردن این ساندویچ می‌شود. خوردن رازیانه باعث افزایش شیر مادر می‌شود. البته بهتر است مادرانی که طبع گرم دارند، کمتر از این دانه مصرف کنند.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج