جاباما
۱۳۵۷۴۱۵
۹۲۷
۹۲۷
پ

دلار و درهم روی سکه را کم می‌کنند؟

قیمت دلار روز پنجشنبه ششم مهرماه، پرنوسان ظاهر شد. کف و سقف قیمت دلار در این روز به ترتیب ۴۹ هزار و ۹۰ تومان و ۴۹ هزار و ۶۴۰ تومان ثبت شده است.

فرارو: قیمت دلار روز پنجشنبه ششم مهرماه، پرنوسان ظاهر شد. کف و سقف قیمت دلار در این روز به ترتیب ۴۹ هزار و ۹۰ تومان و ۴۹ هزار و ۶۴۰ تومان ثبت شده است. حتی اگر متوسط قیمت ۴۹ هزار و ۵۳۸ تومان را مبنا فرار دهیم، باز هم دلار ظرف یک‌هفته ۱۴۵ تومان گران شده.

دلار و درهم روی سکه را کم می‌کنند؟

قیمت دلار در هفته اول مهرماه با تمام این اوصاف فقط سه‌دهم درصد رشد را تجربه کرده و پیش از اینکه طلا و سکه فرصت کنند از آن به نفع خود بهره ببرند، این قیمت جهانی طلا بود که تعیین‌کننده ظاهر شد. قیمت جهانی طلا در هفته اول مهرماه ۳۶ دلار (تقریبا معادل دو درصد) ارزان شد و توانست طلای ۱۸ عیار و سکه را با خود همراه کند. قیمت دلار در هفته پیش رو با دو سناریو روبرو است؛ در صورت چرخش بازار به نفع خریداران جدید، شانس ملاقات با دلار در کف قیمت ۴۸ هزار و ۳۰۰ تومان را داریم، ولی اگر بخت با سرمایه‌گذاران قدیمی یار باشد، توقع داریم دلار را دوباره در محدوده ۵۰ تا ۵۰ هزار و ۶۰۰ تومان ببینیم.

ریزش دینار عراق، ادامه رفتار هماهنگ دلار و درهم

قیمت دلار در هفته اول مهرماه ۱۴۵ تومان افزایش پیدا کرد. میزان رشد دلار فقط سه‌دهم درصد است و به‌طور طبیعی نباید آن را خیلی جدی گرفت. فقط برای ثبت در تاریخ یادداشت می‌کنیم که دلار در آخرین روز شهریور ۴۹ هزار و ۳۹۳ تومان فروخته می‌شد و هفت روز بعد به ۴۹ هزار و ۵۳۸ تومان رسید.

قیمت دلار روز پنجشنبه ششم مهرماه پرنوسان ظاهر شد به‌شکلی که وقتی از کف قیمت دلار در معاملات بازار آزاد حرف می‌زنیم منظورمان عدد ۴۹ هزار و ۹۰ تومان است. سقف قیمت دلار در همین روز ۴۹ هزار و ۶۴۰ تومان بود.

دینار عراق در هفته اول مهرماه بیشتریت میزان تغییر قیمت را تجربه کرد. اتفاقی که با پایان اربعین ۱۴۰۲ کاملا قابل پیش‌بینی بود. قیمت دینار عراق در آخرین روز شهریور امسال ۳۸.۵ تومان بود و تنها یک هفته بعد در ششم مهرماه به ۳۲ تومان رسید. افت ۶.۵ تومانی دینار عراق احتمالا خیلی به چشم شما نمی‌آید، اما در علم ریاضی به معنای ریزش ۱۷ درصدی است.

قیمت لیر ترکیه هم در هفته اول مهرماه پایین آمد و با ۱۰ تومان کاهش معادل نیم‌درصد ارزان شد. هفته پیش در آخرین روز شهریور قیمت لیر ترکیه معادل هزار و ۸۲۰ تومان بود، ولی پنجشنبه ششم مهر ماه لیر ترکیه را هزار و ۸۱۰ تومان می‌فروختند.

یورو در هفته اول مهرماه، برخلاف لیر و دینار حرکت کرد و با رشد سه هزار و ۴۲۵ تومانی که معادل شش درصد می‌شود، تا ۵۵ هزار و ۹۲۲ تومان پیش رفت. قیمت یورو در ۳۱ شهریور امسال به ۵۲ هزار و ۴۹۷ تومان رسیده بود. یورو با وجود رشد قیمت خیره‌کننده در هفته اول مهرماه، تازه موفق شده حساب خود را با سرمایه‌گذارانی که اول سال وارد بازار شدند صفر کند.

درهم موذیانه پیش‌روی کرده و با کپی‌برداری از روی دست دلار، موفق شده خود را از ۱۳ هزار و ۷۰۱ تومان تا ۱۳ هزار و ۷۶۰ تومان بالا بکشد. افزایش ۵۹ تومانی قیمت درهم در طول معاملات هفته اول مهرماه، معادل بازدهی چهار‌دهم درصدی است که شباهت زیادی با وضعیت دلار دارد و یک‌بار دیگر نشان می‌دهد دلار و درهم کاملا هماهنگ هستند.

دلار و درهم روی سکه را کم می‌کنند؟

بازار طلای داخلی هفته گذشته شیطنت‌های دلار را نادیده گرفت و ترجیح داد خود را با طلای جهانی هماهنگ کند

رقصیدن به ساز قیمت جهانی طلا

قیمت جهانی طلا در هفته گذشته ۱.۸ درصد کاهش پیدا کرد تا در نتیجه این اتفاق رشد ۱۴۵ تومانی قیمت دلار در بازار طلای داخلی خنثی شود. انس طلا در روز آخر معاملات تابستان، هزار و ۹۲۵ دلار و ۱۹ سنت قیمت داشت، ولی پس از هفت روز، تا هزار و ۸۸۹ دلار و ۲۸ سنت عقب نشست.

قیمت جهانی طلا یکی از عوامل تاثیرگذار بر نرخ گرم طلای ۱۸ عیار و سکه بهار آزادی است و اگر دلار بازار آزاد نیز هم‌راستا با انس حرکت کند طلا و سکه در بازار‌های داخلی انتخابی جز اطاعت و فرمانبرداری ندارند. قیمت جهانی طلا و قیمت دلار بازار آزاد، هفته پیش راهشان را از هم سوا کردند تا با وجود کاهش حدود دو درصدی قیمت جهانی طلا و افزایش ۱۴۵ تومانی دلار بازار آزاد، نهایتا زور عامل اول بیشتر باشد و بازار طلای داخلی ترجیح داد شیطنت‌های دلار را نادیده بگیرد. دلار در آخرین روز معاملاتی هفته قبل به‌طور متوسط ۴۹ هزار و ۵۳۸ تومان قیمت داشته که در قیاس با هفت روز قبل، حداقل ۱۴۵ تومان رشد کرده است.

قیمت طلا ۱۸ عیار خود را با طلای جهانی هماهنگ کرد. پنجشنبه ۳۱ شهریور برای هر گرم طلای ۱۸ عیار باید دو میلیون و ۳۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان پول خرج می‌کردید اما هفت روز بعد، در پنجشنبه ششم مهرماه، همین مقدار طلا، ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان ارزان شد و به دو میلیون و ۲۹۱ هزار و ۸۰۰ تومان رسید تا نهایتا ۱.۴ درصد ارزان شود. کف و سقف قیمت طلا ۱۸ عیار در آخرین روز معاملاتی هفته قبل به ترتیب دو میلیون و ۲۸۲ هزار و ۶۰۰ تومان و دو میلیون و ۲۹۴ هزار و ۶۰۰ تومان گزارش شده است.

سکه گرمی با افت ۱۱۰ هزار تومانی در جریان معاملات هفته قبل، رکورددار است. این سکه در هفت روز ۱.۸ ارزش خود را از دست داده و به‌جای پنج میلیون و ۸۸۰ هزار تومان روز ۳۱ شهریور، در شش مهرماه پنج میلیون و ۷۷۰ هزار تومان به فروش رسید. آنهایی که خیلی بدنشانس بودند، طکه گرمی را پنج میلیون و ۷۹۰ هزار تومان خریدند.

قیمت سکه بهار آزادی طرح قدیم در هفته گذشته ۴۰۷ هزار تومان آب رفت. ۳۱ شهریور امسال برای خرید سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم مجبور بودید ۲۴ میلیون و ۸۸۷ هزار تومن پول بدهید، اما اگر در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته روانه بازار می‌شدید، کمترین قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم،  در هفته گذشته ۲۴ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان و بیشترین قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۲۴ میلیون و ۵۰۱ هزار تومان بود. بیشتر فروشندگان ترجیح می‌دادند مشتریان خود را با همان عدد ۲۴ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان راضی نگه دارند.

قیمت سکه امامی در هفت روز اول پاییز ۴۳۷ هزار تومان کاهش پیدا کرد که به معنای افت ۱.۶ درصدی است. سکه تمام بهار آزادی آخرین روز شهریور امسال ۲۷ میلیون و ۹۳۷ هزار تومان فروخته می‌شد، ولی روز پنجشنبه ششم مهرماه می‌توانستید آن را ۲۷ میلیون و ۵۰۱ هزار تومان بخرید. البته که کف و سقف قیمت سکه امامی در این روز به ترتیب ۲۷ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان و ۲۹ میلیون و ۱۰ هزار تومان گزارش شده است.

نیم سکه با کاهش ۵۰ هزار تومانی در هفت روز اول پاییز، تنها سه‌دهم درصد ارزان شد. آنهایی که در آخرین روز تابستان برای خرید سکه نیم بهار آزادی اقدام کرده بودند ۱۴ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان پرداخت کردند ولی پنجشنبه هفته قبل در بازار، همین سکه را ۱۴ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان قیمت داشت که ۵۰ هزار تومان ارزان‌تر است.

ربع سکه همچنان سفت‌وسخت از مواضع خود حافظت می‌کند و فعلا خود را روی پله ۹ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان نگه داشته است.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 8/8 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج