آوینا_استیکی 2
adexo3
۱۴۰۲۰۹۷
۲۵ نظر
۷۸۹۶
۲۵ نظر
۷۸۹۶
پ

نه آب دارند و نه غذا؛ شش روز مظلومیتِ گوشه‌ای از ایران

روزنامه هم‌میهن در گزارشی تحت عنوان «نه آب داریم نه غذا»، روایت سیل‌زده‌‌های بلوچستان از ۶ روز آبگرفتگی، بسته‌‌شدن راه‌‌ها، قطعی برق، آب و گاز و فقری که مضاعف شده است را منتشر کرد.

روزنامه هم‌میهن در گزارشی تحت عنوان «نه آب داریم نه غذا»، روایت سیل‌زده‌‌های بلوچستان از ۶ روز آبگرفتگی، بسته‌‌شدن راه‌‌ها، قطعی برق، آب و گاز و فقری که مضاعف شده است را منتشر کرد.

نه آب دارند و نه غذا؛ شش روز مظلومیتِ گوشه‌ای از ایران

در این گزارش می‌خوانید:

راه‌ها بسته‌ است، آب آشامیدنی پیدا نمی‌شود، خوراکی مغازه‌ها تمام شده، شش روستا برق ندارند. در روستای تلنگ، کپسول گاز پیدا نمی‌شود و مردم با هیزم آشپزی می‌کنند. اما همان هم روشن نمی‌شود. مردم فقیرند، خانه‌های‌شان خشت و گلی است و سیل، وضعیت‌شان را وخیم‌تر کرده.

این روایت کوتاه از وضعیت اهالی شهرستان‌های بخش بلوچستان استان سیستان و بلوچستان، شش روز پس از جاری‌شدن سیل است؛ آب‌ها فروکش کرده و به دریا ریخته و گل‌ولای باقی‌ مانده و کم کم سیل، روی دیگرش را نشان می‌دهد. «خاش»، «سیب و سوران»، «فنوج»، «ایرانشهر»، «میرجاوه»، «نیکشهر»، «دلگان»، «چابهار»، «سراوان»، «زاهدان»، «نیمروز»، «سرباز»، «کنارک» و «مهرستان» و «دشتیاری» از این سیل آسیب دیدند، اما همه می‌گویند وضعیت دشتیاری و«تلنگ» قصرقند وخیم‌تر است: «مردم از نظر روحی به‌هم ریخته‌اند، به‌ویژه زنان و بچه‌های کوچک.

می‌گویند تا امروز که شش روز از سیل گذشته، چرا هیچ مسئولی نیامده؟ آنها گله دارند که صندوق‌های رأی را برای ما آوردید، رأی ما را در این باران گرفتید، ولی کسی برای امداد نیامد. فرماندار یک شب توانست خودش را تا اینجا برساند و یک ساعت از منطقه بازدید کند؛ اما در مرکز شهرستان انتخابات بود و باید می‎‌رفت. صندوق‌ها را هر طوری شد در گل‌ولای منتقل کردند، حتی بعضی‌ها را با قایق آوردند.بعضی نقاط مثل دریا شده بود، ولی قایق‌ها با سرعت زیاد می‌رفتند.» «عبدالحلیم»، ساکن تلنگ است و وقتی سیل آمد، در روستا بود و دید که یک شبانه‌روز بارش باران، چطور آن حجم از آب را به روستا رساند: «حجم آب خیلی زیاد بود. در 45 سالی که عمر کرده‌ام، این حجم از آب را ندیده بودم. در یک شبانه‌روز 260 میلی‌متر باران آمد، آن هم در منطقه‌ای که متوسط بارش یک سال در آن 120 میلی‌متر است.

اگر قبل از آن به مردم هشدار هم می‌دادند، آنها جایی نداشتند بروند. اگر هشدار می‌دادند، باید خودشان بالگرد آماده می‌کردند، هلال‌احمر مواد غذایی دپو می‌کرد و... ولی خبری از این‌چیزها نبود.» تقریباً تمام 74 پارچه آبادی و روستای بخش تلنگ قصرقند، درگیر سیلی شدند که نتیجه چهار شبانه‌روز بارش شدید بود.

یک‌هفته پس از سیل، تمام زمین‌های روستای تلنگ هنوز گل‌آلود است و بعضی از مسیرها تا نیم‌متر گل دارند. در روستاهای سطح بالاتر، آفتاب گل‌ولای را کمی خشک کرده، ولی مناطق سطح پایین‌تر هنوز گل‌آلودند: «مردم این محدوده به‌صورت دیم کشاورزی می‌کنند و بندسار و آب‌بند دارند، آب پشت این بندها ذخیره می‌شد و با آن کشاورزی می‌کنند، ولی حالا همه این بندسارها از بین رفته و سیل‌بندهای اطراف روستاها هم تخریب شده است.»

نه آب دارند و نه غذا؛ شش روز مظلومیتِ گوشه‌ای از ایران

بخش تلنگ، 24 هزار خانوار و 6 هزار جمعیت دارد که فعلاً به مناطق خارج از روستاهای خود دسترسی ندارند؛ در همین شرایط هم موادغذایی فروشگاه‌های کوچک تمام شده، هم آب آشامیدنی سالم در دسترس نیست: «درحال‌حاضر مردم به موادغذایی نیاز دارند، چراکه تمام مواد غذایی در مغازه‌ها تمام شده است. حالا مهم‌ترین مسئله، بازگشایی راه‌های روستایی است. بیشترین خسارت به زیرساخت‌ها، جاده‌ها و سیستم برق‌رسانی وارد شده. درحال‌حاضر 6 روستا برق ندارند و اگر برق وصل شود، موقتی است؛ چون تیرهای برق و سیم‌ها روی زمین افتاده‌اند.» عبدالحلیم حرف‌های دیگری هم دارد. به گفته او، تمام راه‌ها پس از گذشت 6 روز همچنان بسته است: «ما به مراکز خرید و شهر راهی نداریم. موادغذایی مغازه‌های کوچک روستا، تمام شده و مردم چیزی برای خوردن ندارند.

تلنگ، لوله‌کشی گاز ندارد و مردم از کپسول استفاده می‌کنند؛ حالا که راه‌ها بسته است، هیچ کپسول گازی هم وجود ندارد و مردم با هیزم آشپزی می‌کنند. هیزم‌ها به‌دلیل باران، کم است و همان‌ مقدار هیزم هم مرطوب شده و قابل اشتعال نیست. بیشتر مردم منطقه فقیرند و خانه‌های‌شان را با خشت و گل ساخته‌اند؛ سیل شدید همین خانه‌ها را هم تخریب کرده و سرویس بهداشتی و چاه‌های فاضلاب به‌صورت کامل از آب پر و تخریب شده است. الان مردم به مواد غذایی نیاز دارند که به‌صورت کامل تمام شده و مهم‌ترین بحث، بازگشایی راه‌های روستایی است.» آب لوله‌کشی روستاهای تلنگ قبلاً از سد تامین می‌شد، ولی فعلاً دسترسی به آب سالم قطع شده و مردم از آب گل‌آلود باران استفاده می‌کنند؛ همین شرایط باعث شده تا بیماری‌هایی مثل اسهال افزایش پیدا کند. امیری می‌گوید: امیدواریم وبا شایع نشود.»

نه آب دارند و نه غذا؛ شش روز مظلومیتِ گوشه‌ای از ایران

۱۷ نفر گم شدند

17 نفر از مردم منطقه حدود چهار روز در سیلاب گیر کرده بودند که دو روز پیش نجات پیدا کردند: «هلال‌احمر برای یک بخش 6 هزار خانواری، 300 بسته فرستاده بود که آن را هم نتوانستند توزیع کنند؛ 4 کنسرو لوبیا بود، 4 تن‌ماهی و یک‌کیلو برنج. در بعضی روستاها تلفات احشام داشتیم و آب، لاشه آنها را برد و زیر گل دفن شدند. مردم در خانه‌ خراب‌شده یا خانه همسایه‌ها زندگی می‌کنند. تاکنون هلال‌احمر توانسته در روستاها 23 چادر برپا کند.»

همه زمین‌های روستای تلنگ، گل‌آلود است و الان به‌صورت پیاده می‌شود رفت‌وآمد کرد، اما بعضی از مسیرها تا نیم‌متر گِل دارند. در نقاطی که سطح بالاتری داشتند، آفتاب خورده و گل‌ها خشک شده، ولی مناطق سطح پایین‌تر هنوز گِل‌آلودند.

دشتیاری را آب برد

بعد از چهار روز بارش مداوم در دشتیاری، آب حدود دو متر از سطح زمین بالاتر آمد. مردم قایق‌ها را برداشتند و از شرق دشتیاری به غرب آن آمدند. ایوب آبیار، معلم و فعال اجتماعی است و در روستای گارکندی دشتیاری زندگی می‌کند. او هم در زمان وقوع سیل در روستا بود، اما بخت با روستای‌شان یار بود و کمتر آسیب دیدند: «روستاهای این بخش نسبت به روستاهای دیگر، آبگرفتگی کمتری دارند، اما یکی از روستاهایی که پنج‌کیلومتر بالاتر از گارکندی قرار دارند، به‌صورت کامل در محاصره آب بود. در این منطقه دره‌هایی نزدیک به سه، چهارمتر توسط آب ایجاد و منجر به نوعی از فرسایش می‌شود. مثلاً سیلاب، زمین‌های اطراف روستای «لانیاری» را شسته و دچار فرسایش کرده. این روستا حدود پنج روز در محاصره سیلاب بود.»

نه آب دارند و نه غذا؛ شش روز مظلومیتِ گوشه‌ای از ایران

هلال‌احمر و ارتش در این چند روز به منطقه «پلان» چابهار رفتند، ولی اغلب کمک‌ها، از طرف مردم بود. کسانی که قایق‌های ماهیگیری داشتند به‌سرعت خودشان را رساندند و برگزاری انتخابات با سیل هم‌زمان شد، مردم احساس کردند انتخابات بیشتر از سیل بلوچستان اهمیت داشت.

ایوب آبیار، تعریف می‌کند که دو هفته پیش هم هشدار سطح نارنجی اعلام شد، اما بارندگی اتفاق نیفتاد. هفته قبل هم دوباره این هشدار مطرح شد ولی ستاد مدیریت بحران، سد «زیردان» را مدیریت نکرد: «این سد می‌تواند نزدیک به 200 میلیون مترمکعب آب را ذخیره و جلوی سیلاب را بگیرد، اما آنها به هشدارهای هواشناسی توجه نکردند تا یک هفته جلوتر سد را تخلیه کنند. سرچشمه رودخانه کاجور که از منطقه دشتیاری رد می‌شود، تا نزدیک ایرانشهر هم می‌رسد. بارانی که در کل منطقه رخ می‌دهد، در دشتیاری پخش می‌شود و تمام خشم آب در سراشیبی کوهستان‌ها به دشتیاری می‌رسد. اگر سد زیردان را تخلیه می‌کردند، این میزان خسارت ایجاد نمی‌شد. آبی که از طرف کوه‌های قصرقند و ایرانشهر می‌آمد، می‌توانست در سد ذخیره شود.

سوخت‌برها قایق‌شان را آوردند

روز اول سیل دشتیاری، «مراد»، اهل روستای اسلام‌آباد، باید دو فرزندش را به پزشک می‌رساند، در همان باران مجبور شد با یک خودرو از روی پل رد شود و به شهر برسد، اما بعد از آن، جاده اصلی دشتیاری به چابهار بسته شد و مردم با قایق تردد می‌کردند: «تا روز جمعه حداقل حدود 300 تا 400 روستا در محاصره سیلاب بودند و قرار بود بالگرد بیاید، اما یک بالگرد هم نفرستادند.

در همان چندروز یک‌نفر از اهالی باهوکلات تشنج کرده بود، اما به‌دلیل بسته بودن راه‌ها دیر به بهداری رسید و  فوت کرد. به فرمانداری و بخشداری زنگ زدیم، گفتند بالگرد نداریم. قایق‌ها را از دریا آورده بودند ولی فاصله با روستا 100 کیلومتر است. بیمارستان چابهار تا این منطقه هم به همین میزان فاصله دارد. یک بیمار دیالیزی هم در روستای اسلام‌آباد بود که چهار روز بعد از سیل با قایق سوخت‌بران و آمبولانس و همکاری رئیس مرکز بهداشت به بیمارستان چابهار منتقل شد. صندوق‌های رأی هم حدود پنج عصر رسیدند، ولی فقط به 30 درصد روستاها.

سیل که آمد 7 نفر از روستای تلنگ را با خودش برد و تا روز جمعه یک‌نفر از آنها همچنان مفقود بود؛ قایق‌ها هنوز در حال جست‌وجو هستند: «وضعیت تلنگ بحرانی است و در روزهای اول مردم برای فرار از سیل در این سرما روی پشت بام‌ها رفته بودند، اما باز هم هیچ کمک‌رسانی‌ای انجام نشد و مردم به‌شدت در مضیقه بودند. در باهوکلات هم هوتک زیاد است و مردم از همین آب برای نوشیدن استفاده می‌کنند. استفاده از آب جمع شده در این هوتک‌ها خطرناک است، اما راهی ندارند.  100درصد زمین‌های کشاورزی در تلنگ و باهوکلات تخریب شده، دام‌ها و خانه‌های مردم از بین رفته و از نظر زیرساخت‌ها چیزی برای مردم نمانده. بخشی از زمین کشاورزی خودم هم زیر آب رفت.»

نه آب دارند و نه غذا؛ شش روز مظلومیتِ گوشه‌ای از ایران

بالگردها به منطقه رسیدند؟

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر خبر داده که 150 تیم عملیاتی در مناطق آسیب‌دیده سیستان و بلوچستان حضور دارند و یک اردوگاه اسکان اضطراری در چابهار برپا شده است. در روزهای قبل به‌دلیل شرایط جوی بالگردها امکان فرود نداشتند، اما از جمعه صبح، دو فروند بالگرد به منطقه رسیده‌اند. یعقوب سلیمانی گفته است که بخشی از راه‌های منتهی به روستاهایی که تحت‌تأثیر سیل قرار گرفته بودند دیروز به‌وسیله خودروهای زمینی بازگشایی شد.

احمدرضا هاشم‌زهی، فرماندار قصرقند، توضیح می‌دهد: «باتوجه به هشدار اداره کل استان و هواشناسی، ستاد بحران شهرستان قصرقند بلافاصله تشکیل و همه دستگاه‌ها آماده‌به‌کار شدند. در بخش تلنگ شهرستان قصرقند 260 میلی‌متر باران بارید. در خود شهر و بخش مرکزی هم بیش از 120 میلی‌متر بارش باران داشتیم. باتوجه به اینکه رودخانه کاجور را در منطقه داریم، در ساعت‌های اولیه بارندگی، روستاهای بالادست رودخانه دچار قطع ارتباط شدند، اما بلافاصله دستگاه‌های عمرانی پای کار آمدند برای بازگشایی مسیر اقدام کردند.»

رودخانه‌ها لایروبی نشدند

شهرستان زرآباد از توابع شهرستان کنارک است و در سیل هفته پیش هم آسیب دید. خسارت اصلی به باغ‌های موز و زمین‌های کشاورزی وارد شد و خاک آن را دچار فرسایش کرد، اما خانه‌ها از سیل در امان ماندند و حالا مردم تلاش می‌کنند به دشتیاری کمک برسانند. یونس نهنگی، عضو شورای زرآباد است و درباره آخرین وضعیت خسارت سیل به روستاهای این شهرستان توضیح می‌دهد: «اگر بخواهیم اقدامی اساسی برای منطقه انجام دهیم، باید رودخانه‌ها را لایروبی کنیم تا آب رودخانه‌ها و روان‌آب‌ها هدایت شوند. الان رودخانه دچار رسوب شدید شده، تا جایی که به‌یاد دارم هیچ لایروبی‌ای برای آن صورت نگرفته و دایک حفاظتی ایجاد نشده است. این موضوع باعث می‌شود در زمان وقوع سیل با مشکل روبه‌رو شویم.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت برترین ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نظر کاربران

  • ناشناس

   اگر انتخاب شدید دیگه به داد مردم برسید .نمی‌خواد تبلیغ فرزندآوری کنید همینا هم که موندن نگهدارید تا زمان پیری بتونن زنده بمونن.

  • ناشناس

   اینها برگ های زرین دوران ماست تاریخ چقدرپرباراست

  • ناشناس

   فقط خدا

  • ناشناس

   خدا. هم. گیج شده. باران نیاد میگن خشکسالی شد. بیاد میگن وای. سیل شد. باران نعمت هست. اگر شما به مشکل می‌خورید به خاطر نبود زیرساخت هست اینقدر. چشمتان به دست دیگران نباشد خودتان فکری بکنید

  • سایه خیال

   ای مظلوم سیستان و بلوچستان!!!

  • علیرضا

   مردم ایران برای مسئولین کوچکترین اهمیتی ندارند

  • ناشناس

   مگه مسئولی هم داریم

  • ناشناس

   وقتی بهشون میگن اتباع بیگانه چه توقعی دارید دیگه

  • ناشناس

   وزیر کشور نوشتن برا سرزدن رفته انگار مهمونیه

  • ناشناس

   تاسف عمرمون هدر رفت در ایران

  • ناشناس

   اونجا سد حوضچه کشاورزی دریاچه مصنوعی میخواد این آب باید جمع میشد برای خوراک و بهداشت

  • ناشناس

   بعد مردم آب ندارند از برکه توش گاندو هست آب بر میدارن

  • ناشناس

   چرا خبرنگار نمیفرستین اونجا گزارش تصویری بگیره از مشکلات مردم بگه

   پاسخ ها

   • ناشناس

    نه بابا اذیت میشن🤪🤪

  • ناشناس

   زیر ساخت سیستان بلوچستان جنوب کلا تعطیله

  • ناشناس

   همه بلوچ ها باید کوچ کنند شمال که امکاناتش بیشتره بهش توجه هست

  • ناشناس

   خجالت ننگ

  • ناشناس

   خدا نیاره خیلی این شرایط سخته

  • تاج کبیر

   سامانه جدید هم تو راه باید هرچه زودتر منطقه رو خالی کنن

  • ارس

   هیچ کس سرجای خودش نیست متخصص داریم استفاده نمیکنیم ضرر کشور از نبود متخصص درامور هست

  • ناشناس

   کو. هیچکس. نیست. زبان ها کند شده وگوشها کر.

  • ناشناس

   علی کریمی عکس کودکان غزه گذاشته گفته مردم سیستان 😳😳😳

  • ناشناس

   هلال احمر وکمیته امداد باید به منطقه بروند وخسارات را رفع کنند باید به داد مردم فوری رسیدگی کرد

  • ناشناس

   فقط باید خون گریه کرد بر این مظلومیت ...

  • حسن ازفارس

   انشالله که تلفات جانی ندن
   وخدا کمکشون خواهدکرد

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج