آوینا_استیکی 2
adexo3
۱۴۳۲۱۶۹
۳۶۳
۳۶۳
پ

فواید و خواص درمانی گیاه اشک تمساح

گیاه اشک تمساح دارای فواید درمانی و خواص درمانی بسیار مناسبی می باشد، از خواص "گیاه اشک تمساح" می توان به درمان زخم ها، مراقبت از سلامت پا و از بین بردن زگیل ها اشاره کرد.

نمناک: در میان فواید بی شمار گیاه اشک تمساح می توانیم به مواردی همچون محافظت از سلامت دهان، مبارزه با سرطان و التیام زخم های گوارشی اشاره کنیم. اشک تمساح گیاهی آبدار چندساله ای است که اغلب با نام ستون فقرات شیطان نامیده می شود.

این گیاه بومی ماداگاسکار است. این گیاه در گیاه شناسی با دو نام لاتین طبقه بندی می شود، که عبارتند از؛ بریوفیلوم پیناتیوم و پیناتیوم کالانچو. گونه دومی در آمریکای جنوبی نیز یافت می شود. هرچند حدود ۲۰۰ نوع دیگر آن در کشورهای آفریقایی و چین نیز یافت می شود.

در آمریکا این گیاهان به صورت گیاهان گرمسیری زینتی رشد می کنند. در برزیل این گیاه سایاو یا کویراما نامیده شده و در پرو این گیاه برگ های هوایی نامیده می شوند. گیاه اشک تمساح می تواند به صورت دم نوشی که از عصاره برگ هایش تهیه می شود، به عنوان آب نوشیدنی، کپسول یا به صورت موضعی مصرف شود و خواص درمانی بسیاری دارد که دراین بخش به آنها پرداخته ایم.

خواص درمانی گیاه اشک تمساح

محافظت از سلامت دهان:

آب گیاه اشک تمساح برای درمان ورم لثه و التهاب دهان ناشی از بیماری های دهان به کار می رود. توصیه می شود که آب این گیاه به صورت دم نوش در آب داغ تهیه شود. برای درمان ورم مخاط دهان باید روزی ۳ تا ۴ لیوان بعد از رجوع از مرکز درمان مصرف شود.

فواید و خواص درمانی گیاه اشک تمساح

گیاه اشک تمساح برای درمان ورم غشای مخاطی بینی:

عصاره آب اشک تمساح در مراکز فروش دارو به صورت کپسول موجود است اما شما می توانید آن را در منزل نیز تهیه کنید. برای انجام این کار برگ های خرد شده ی تازه اشک تمساح را آسیاب کنید و در داخل یک فیلتر یا غربال بفشارید تا آب آن بماند و آن را به صورت دم نوش مصرف کنید. این عصاره برای درمان ورم غشای مخاطی بینی است. این عصاره باید روزی دو یا سه بار طی یک یا دو هفته مصرف شود تا آثار آن دیده شود.

گیاه اشک تمساح برای مقابله با زخم های گوارشی:

آب این گیاه همچنین می تواند باعث درمان زخم های غشایی در رگ ها، معده و جراحت های کهنه شود. لایه های برگ اشک تمساح می تواند در ناحیه ای که زخم شده به کار رود.

درمان سرطان با گیاه اشک تمساح:

اشک تمساح نوعی گیاه است که اغلب برای درمان سرطان استفاده می شود. این مسئله قابل توجه است که برگ های این گیاه حاوی ترکیبات ارگانیکی است که توقف تکثیر، بازسازی و گسترش سلول های سرطانی را مدیریت می کند.

افزون بر آن، اشک تمساح حاوی مواد شیمیایی مختلفی همچون فلاونوئید، اسید های چرب و تریترپنویید است. این ترکیبات ارگانیک موجود در اشک تمساح، دارای فعالیت ضد سلول های سرطانی دارند.

گیاه اشک تمساح برای مقابله با درد کمر:

برگ های گرم این گیاه می تواند بر روی موضع دردناک در کمر گذاشته شود. به طور معمول منشا این دردها در نواحی مهره های کمر رخ می دهد. این تدبیر روش مناسبی است تا با ناراحتی های مرتبط با درد کمر مقابله شود.

اگر ممکن است یک پد داغ یا کیسه آب گرم بر روی کمر و جایی که برگ های اشک تمساح بر روی آن گذاشته شده؛ قرار دهید. زیرا گرما منجر به نمایان شدن هر چه بیشتر خواص این برگ ها می شود. همچنین این گیاه زخم ها، دردها و آلرژی های موجود در کمر را نیز التیام می دهد. برگ های گرم را روزی یکبار تا جایی که درد از بین برود، بر روی موضع دردناک قرار دهید.

گیاه اشک تمساح یک مسکن خوب:

اگر از میگرن یا سردرد رنج می برید، برگ های اشک تمساح برای این دردها راهکاری دارد. حدود سه برگ از این گیاه را جدا کرده و برای چند دقیقه در مایکروفر یا اجاق گاز قرار دهید تا جایی که کاملا گرم شود. بعد از تست داغی آن، برگ ها را قبل از آنکه سرو شوند؛ به سرعت روی پیشانی خود قرار دهید. سپس مجددا برگ ها را به طریقی که گفته شد گرم کنید و برای چند مرتبه این کار را طی ده دقیقه تکرار کنید و برگ ها را بعد از تسکین درد بردارید.

گیاه اشک تمساح برای از بین بردن حساسیت چشمی:

همانند درمان سردرد، برگ های اشک تمساح باید ابتدا گرم شده، سپس به مدت یک یا دو دقیقه؛ سه تا شش بار بر روی قسمت تحت تاثیر قرار گرفته چشم، گذاشته شود. این کار می تواند جایگزینی برای شستشوی چشم با محلول بوریکه باشد.

گیاه اشک تمساح برای مراقبت از سلامت پا:

برگ های اشک تمساح همچنین از سلامت پاهای ما محافظت می کند. اگر از مشکلاتی مانند قارچ، سوزش یا پینه (میخچه) رنج می برید، این برگ ها ممکن است راهکار خوبی باشند. ابتدا پاها را در آب داغ به مدت نیم ساعت غوطه ور سازید، سپس بعد از آنکه به خوبی خیس شد، برخی سبزیجات مانند نعنا، روغن اکالیپتوس یا دیگر داروهای گیاهی اضافه کنید.

بعد از شستشوی پاها، دو یا چند ورق فلزی زیر پاها داخل جوراب قرار دهید تا به خوبی گرم شود، این کار را طی شب هنگام خواب نیز انجام دهید. این اقدام باعث اثر جادویی در هنگام خواب می شود.

گیاه اشک تمساح درمان خوب برای سوختگی پوست:

همانطور که در بالا ذکر کردیم، برگ های اشک تمساح می تواند حتی بر روی قسمت هایی از پوست که آفتاب سوخته شده است به کار رود. برگ ها می توانند له شده و به صورت ضماد بر روی قسمتی که آسیب دیده قرار گیرند. این راه کار باید حداقل روزی یک بار برای پنج تا شش روز انجام شود تا جایی پوست رنگ طبیعی خود را باز یابد، چنان که شاید با استفاده از این گیاه از قبل نیز بهتر شود.

گیاه اشک تمساح برای از بین بردن زگیل ها:

اشک تمساح همچنین در مقابله با زگیل های پوست نیز موثر است. برای از بین این ناراحتی، برگ های تازه و خرد شده را باید بر روی نواحی دارای زگیل، به صورت روزی دو بار قرار دهید. اگر در طی یک هفته نتیجه ای نگرفتید، برای ادامه این کار باید با یک پزشک مشورت کنید.

گیاه اشک تمساح برای درمان زخم ها:

یک زخم نیز می تواند با گیاه اشک تمساح درمان شود. زخم ها باید با عصاره ی اشک تمساح مرطوب شوند. متعاقبا سطح زخم ها با 4 یا 5 لایه از گاز استریل بزرگتر از زخم مرطوب شده با عصاره ی برگ های اشک تمساح پوشش داده می شود.

البته قبل از اقدام برای این درمان باید محل زخم را با بتادین یا الکل شسته شود. این گازهای استریل با توجه وضعیت التیام زخم باید به صورت روزانه به مدت 25 تا 30 روز تعویض شوند.

اشک تمساح در واقع با با تحریک روند التیام زخم، آن را درمان می کند. این روش این اجازه را می دهد تا دوره درمان بالینی کوتاه تر و بهتر شدن تسریع شود.

گیاه اشک تمساح برای مقابله با بیماری های گوش، حلق و بینی:

مطابق با توصیه های متخصصین گوش، حلق و بینی، چکاندن عصاره اشک تمساح در داخل بینی به کمک سرنگ به عنوان یک درمان بازدارنده برای آنفولانزاهای شدید، زمانی که سینه و سینوزیت ها دچار عفونت می شوند قابل توصیه اکید است.

 همانطور که این دارو به مقابله با بیماری های مزمن مانند عفونت لوزه کمک می کند. برای درمان این بیماری عصاره در گاز استریل ریخته و آن را با دقت وارد گوش کنید. برای نیم ساعت آن را نگه داشته سپس بردارید. تا زمانی که بیماری وجود دارد این کار را هر روز تکرار کنید.

گزینه دیگر این ترکیب فوق الذکر را برای التیام عفونت لوزه قرقره کنید.

گیاه اشک تمساح برای مقابله با چین و چروک:

همچنان که مطالعات کافی وجود ندارد، کارشناسان در حال بحث هستند که گیاه اشک تمساح می تواند پوست را جوان سازی کند، لذا چروک هایی که طی گذر سن به وجود می آیند را از بین می برد.

توصیه می شود از این گیاه یا دم نوش آن را آماده کرده و آن را با یک قاشق عسل مخلوط کنید. سپس محلول را بر روی صورت بمالید، علاوه بر پاکسازی، چین و چروک های صورت را نیز کاهش می دهد. بهترین زمان، به کار بردن آن بعد از استحمام به مدت یک ساعت یا کمی بیشتر است. باید توجه کنید که این ترکیب می تواند پوست را تغذیه و مرطوب کند. همچنین این محلول باعث تثبیت انعطاف و کشسان پوست می شود.

گیاه اشک تمساح برای شل سازی عضلات:

گیاه اشک تمساح خواص متعددی دارد. یکی از آنها این است که این گیاه، ماهیچه ها را راحت می کند که باید آن را بر روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. همانطور که در قسمت فواید برای پوست گفته شد، این گیاه می تواند دردهای ماهیچه ای ناشی از تمارین ورزشی را تسکین دهد. بدین منظور باید برگ ها را بر روی قسمت های دردناک قرار دهید. این عمل را باید روزی یک یا دوبار تا زمان التیام درد ها تکرار کنید.

مصارف خانگی گیاه اشک تمساح

پاک سازی صورت:

برگ ها را جدا کرده و صورت خود را با آن پاک کنید. خواص درمانی آن با فشار دادن برگ ها بر روی صورت سریعتر اثر خواهد کرد. سپس کرم تقویتی دلخواه خود را به کار ببرید. حتی بعد از اولین دوره استفاده از این گیاه شاهد تاثیرات روشن سازی آن خواهی بود.

به همین طریق، بسیاری از محصولات زیبایی بر اساس اشک تمساح ساخته شده اند. کرم اشک تمساح حاوی 15٪ از سوکوز مورد نیاز برای درمان یا سفید سازی پوست است.

پوست افرادی که دچار سرخی شده است نیز میتواند با همین روند التیام پیدا کند. هنگام عصر یا صبح پوستی که قبلا به دقت پاکسازی شده به وسیله برگ های اشک تمساح در یک جای تاریک و سرد، مرطوب می شود. پوست گیاه باید قبل از کاربرد جدا شود. طی یک یا دو دقیقه بعد سوکوز به راحتی وارد پوست شده و آن را مرطوب می سازد.

ممکن است بعد از اولین بار که این برگ را بر روی پوست قرار دادید، احساس سوزش و مور مور شدن داشته باشید اما بعد از سومین بار از انجام این کار؛ دیگر این حس را نخواهید داشت.

این فرآیند باید 10 تا 12 باز طی یک یا دو روز انجام می شود. هم چنین می توان 8 تا 10 قطره از آب برگ های تازه اشک تمساح را قبل از مالیدن کرم تقویتی، بر روی صورت و گردن خود بمالید.

گیاه اشک تمساح برای مقابله با آکنه:

شما می توانید با قرار دادن برگ های بریده شده اشک تمساح بر روی پوست صورت، با آکنه خداحافظی کنید. صرفا قبل از اینکه شب هنگام بخوابید، مقداری پنبه آغشته به آب گیاه اشک تمساح را بر روی پوست بمالید.

گیاه اشک تمساح برای مراقبت از پوست گردن و سینه:

یک قاشق غذا خوری آب برگ اشک تمساح را با 2 قاشق غذا خوری خامه ترکیب کنید. این ترکیب را بر روی کل پوست این ناحیه مالیده و تا ده دقیقه نگه دارید. سپس با آب گرم شستشو دهید.

گیاه اشک تمساح برای مراقبت از پوست دست:

چندین قطره آب گیاه اشک تمساح تازه را به کرم دست خود اضافه کنید و دستان خود را به خوبی مالیده و بعد از آن دستکش نخی بپوشید. انجام این کار هنگام شب راحت تر است. همچنین آب اشک تمساح شرایط ناخن ها را بهبود می دهد. گاز آغشته به آب گیاه اشک تمساح را به ناخن ها مالیده و بعد از آن دستکش بپوشید.

گیاه اشک تمساح برای کک و مک پوست:

در این موارد برگ های له شده را بر روی این قسمت قرار دهید. اثر آن بعد از مدت زمان طولانی پدیدار خواهد شد. به یاد داشته باشید که نباید هیچ گونه محصول روشن کننده یا لایه بردار را در نزدیکی خط چشم به کار برید.

روش استفاده سنتی از گیاه اشک تمساح

یک لیوان دم نوش برگ های اشک تمساح روزی دوبار برای درمان عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، سرفه و تب استفاده می شود. برگ اشک تمساح آب دار و خوشمزه است. برگ های خرد شده آن مستقیما بر روی بریدگی ها، زخم ها، خراش ها و سوختگی ها استفاده می شود. از طرفی نیز قطرات آن در گوش و چشم برای درد و عفونت چکانده می شود.

خوص و فواید آب گیاه اشک تمساح

آب گیاه اشک تمساح همچنین برای درمان موارد زیر نیز استفاده می شود.

 • کم خونی ناشی از زخم

 • نکروز کبدی

 • فیستول

 • سوختگی

 • شکستگی

 • و دیگر آسیب ها

انواع دیگر فیستول ها و زخم ها نیز با این گیاه درمان می شوند.

گیاه اشک تمساح به صورت گسترده ای در ترمیم جراحی استفاده می شود

در پیوند پوست

در آماده سازی هم پوشانی بخیه ثانویه

در زخم های عفونی بعد از تخلیه آبسه

اشک تمساح یک عامل کمک کننده غیر قابل جایگزین برای متخصصین پوست است. آب این گیاه به صورت تازه برای جلوگیری از خونریزی زخم، برای درمان کورک، خارش پوست و اگزما کاربرد دارد.

اشک تمساح جایگاه خاص خود را در سایر صنایع پزشکی نیز حفظ کرده است. در دندانپزشکی، گوش حلق و بینی، عمل های جراحی زنان و زایمان و همچنین درمان بیماری های گوارشی و چشمی. این کاربردها به علت توانایی خاص این گیاه در از بین برد بافت های مرده و تحریک بازسازی قسمت های آسیب دیده است.

برگ ها می توانند به صورت تازه به طور موضعی یا بعدا به صورت از قبل نگهداری شده استفاده شوند . برگ های تازه و خرد شده به سرعت زخم ها را التیام می دهند.

عوارض و موارد منع مصرف گیاه اشک تمساح

این گیاه نباید در دوران بارداری مصرف شود. گرچه این ایده هنوز طی تحقیقات بالینی مساله نشده است اما از آنجا که این گیاه به طور سنتی برای تحریک واژن استفاده می شود، بهتر است قبل از مصرف با پزشک خود چک کنید.

گیاه اشک تمساح تعدیل کننده ایمنی بدن است و نباید به مدت زمان زیادی در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند مصرف گردد. برای افرادی که مبتلا به مشکلات قلبی هستند مصرف این گیاه توصیه نمی شود و باید قبل از مصرف با پزشک خود صحبت کنید.

مصرف این گیاه در دوزهای بالا برای انسان خطرناک است. از طرفی برخی حیوانات خانگی مانند سن و گربه نیز نباید آن را مصرف کنند.

تداخلات دارویی 

می تواند اثر باربیورات را افزایش دهد.

می تواند گلیکوزید های قلبی مانند دیگوکسین و دیجیتوکسین را ارتقا دهد.

می تواند اثر داروهای سرکوبگر ایمنی را افزایش دهد و همچنین می تواند داروهای ضد افسردگی را تقویت کند.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت برترین ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج