adexo3
۱۴۳۶۸۶۵
۶۴۳
۶۴۳
پ

این استان‌ها در انتظار گرمای بی‌سابقه باشند

رفتار طوفان‌ها، سیل‌ها، آتش‌سوزی‌ها، خشکسالی‌ها، امواح سرما و گرما این روزها رادیکال‌تر از هر زمان دیگری شده است و پیش‌بینی‌ می‌شود که سیاره ما تا پایان قرن به طور کلی آب‌وهوای متفاوتی از آنچه امروز دارد را تجربه کند.

خبرآنلاین: رفتار طوفان‌ها، سیل‌ها، آتش‌سوزی‌ها، خشکسالی‌ها، امواح سرما و گرما این روزها رادیکال‌تر از هر زمان دیگری شده است و پیش‌بینی‌ می‌شود که سیاره ما تا پایان قرن به طور کلی آب‌وهوای متفاوتی از آنچه امروز دارد را تجربه کند.

این استان‌ها در انتظار گرمای بی‌سابقه باشند

سرویس تغییرات آب‌وهوایی کوپرنیک (C۳S)، که توسط مرکز اروپایی پیش‌بینی هوا به نمایندگی از کمیسیون اروپا با بودجه اتحادیه اروپا، فعالیت می‌کند، ماهانه بولتن‌های آب‌وهوایی را منتشر می‌کند که در مورد تغییرات مشاهده شده در دمای هوا، دریاهای سطح جهان، پوشش یخی دریا، متغیرهای هیدرولوژیکی گزارش می‌دهد.

این استان‌ها در انتظار گرمای بی‌سابقه باشند
نقشه تغییرات آب‌وهوایی سرویس تغییرات آب‌وهوایی کوپرنیک
این استان‌ها در انتظار گرمای بی‌سابقه باشند
میانگین روزانه نوسانات دمای هوای سطح جهان، نسبت به سال پایه ۱۸۵۰-۱۹۰۰

سال ۲۰۲۴ با یک خط سفید ضخیم، سال ۲۰۲۳ با یک خط قرمز ضخیم و سال‌های دیگر با خطوط نازک نشان داده شده‌اند. فوریه ۲۰۲۴ گرم‌ترین فوریه ثبت شده در سطح جهان بود.

نقشه The Future Urban Climatesبه کاربران این امکان را می‌دهد تا بتوانند آب‌وهوای منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنند را تا سال ۲۰۸۰ پیش‌بینی کنند.

متیو فیتزپاتریک، بوم‌شناس از دانشگاه مریلند، با استفاده از داده‌های تغییرات آب‌وهوایی (IPCC)، وضعیت آب و هوا در ۴۰۵۸۱ مکان در سراسر جهان تا سال ۲۰۸۰ را پیش‌بینی کرده است. در این فرایند انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز مدل سازی شده است و وضعیت آب و هوایی پیش‌بینی شده بسیار نزدیک به آن چیزی است که در آینده ممکن است اتفاق افتد.

فیتزپاتریک توضیح می‌دهد: «در ۵۰ سال آینده، آب‌وهوای شهرهای نیمکره شمالی، بسیار شبیه شهرهای جنوبی خواهد شد.»

برآوردهای صورت گرفته در سال ۲۰۱۵ نشان داد که تقریباً ۶ درصد از مساحت زمین تا سال ۲۰۱۰ در مقایسه با سال ۱۹۵۰ به سمت آب‌وهوای گرم‌تر و خشک‌تر حرکت کرده‌اند. گسترده‌ترین تغییراتی که تاکنون دیده شده در آمریکای شمالی، اروپا و اقیانوسیه رخ داده است. نقشه جدید نشان می‌دهد که با ادامه این روندها تا سال ۲۰۸۰، جهان ما چگونه خواهد بود.

تهران، ۵.۴ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر و ۹.۳ درصد مرطوب‌تر

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تابستان‌ها در تهران تا ۲۰۸۰، نزدیک به ۵.۴ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر و ۹.۳ درصد مرطوب‌تر شوند. در فصل زمستان نیز، پیش‌بینی می‌شود که دمای هوای تهران تا ۶۰ سال آینده ۳.۵ درجه بالاتر رود و از نظر رطوبتی نیز این شهر ۱۰.۸ درصد مرطوب‌تر شود.

این استان‌ها در انتظار گرمای بی‌سابقه باشند
پیش‌بینی آب‌وهوای تهران تا ۲۰۸۰

زاهدان، ۶.۳ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر و ۴.۸ درصد مرطوب‌تر

این استان‌ها در انتظار گرمای بی‌سابقه باشند
پیش‌بینی آب‌وهوای زاهدان تا ۲۰۸۰

بنابر تخمین‌های صورت گرفته، آب‌وهوای زاهدان تا سال ۲۰۸۰ تغییر چشمگیری را تجربه خواهد کرد؛ پیش‌بینی می‌شود که دمای این شهر تا تابستان ۲۰۸۰ نزدیک به ۶.۳ درجه افزایش پیدا کند و همچنین از نظر رطوبتی نیز ۴.۸ درصد مرطوب‌تر شود. در فصل زمستان نیز پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که دمای هوای این شهر ۵.۱ درجه گرم‌تر و از نظر رطوبتی نیز ۲.۲ درصد مرطوب‌تر شود.

گفته می‌شود که شرایط آب‌وهوایی زاهدان در ۶۰ سال آینده را امروز می‌توانید در دالبندین تجربه کنید؛ دالبندین، منطقه‌ای مسکونی در ایالت بلوچستان در کشور پاکستان است.

تبریز، ۷ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر و ۱۵.۳ درصد خشک‌تر

این استان‌ها در انتظار گرمای بی‌سابقه باشند
پیش‌بینی آب‌وهوای تبریز تا ۲۰۸۰

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که دمای هوای شهر تبریز تا سال ۲۰۸۰ در فصل تابستان، ۷ درجه سانتی‌گراد بالاتر می‌رود و ۱۵.۳ درصد خشک‌تر می‌شود. در فصل زمستان نیز پیش‌بینی می‌شود که دمای این شهر ۵.۱ درجه بالاتر رود و ۶ درصد مرطوب‌تر شود.

آب‌وهوای تبریز در سال ۲۰۸۰، مشابه وضعیت آب‌وهوایی امروز منطقه خلخال در شهر اردبیل است.

یزد، ۶.۷ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر و ۲.۸ درصد مرطوب‌تر

این استان‌ها در انتظار گرمای بی‌سابقه باشند
پیش‌بینی آب‌وهوای یزد تا سال ۲۰۸۰

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که دمای هوای شهر یزد تا سال ۲۰۸۰ در فصل تابستان، نزدیک به ۶.۷ درجه سانتی‌گراد، بالا رود و ۲.۸ درصد مرطوب‌تر شود. در فصل زمستان نیز، پیش‌بینی می‌شود که دمای هوای این شهر ۴.۶ درجه سانتی‌گراد بالا رود و ۱۷.۶ درصد مرطوب‌تر شود.

دمای هوای یزد در سال ۲۰۸۰ را امروز می‌توان در منطقه راور کرمان تجربه کرد.

مناطقی که تا ۲۰۸۰ غیرقابل سکونت خواهند شد

هر چه به خط استوا نزدیک‌تر می‌شویم، در مکان‌هایی مانند آمریکای مرکزی، فلوریدای جنوبی و شمال آفریقا، نمونه مشابه کمتری از آب‌وهوای آینده این مناطق در حال حاضر بر روی زمین، یافت می‌شود؛ این امر به این معناست که در حال حاضر هیچ منطقه‌ای بر روی زمین وجود ندارد که نشان دهد، این مکان‌ها در آینده چه آب و هوایی را تجربه خواهند کرد.

حدود ۴۰ درصد از جمعیت جهان در این مناطق استوایی زندگی می‌کنند. این یعنی بیش از ۳.۳ میلیارد نفر به سمت آب‌وهوای شدیدتر از هر جایی که امروز زندگی می‌کنیم، حرکت می‌کنند. برخی از محققان نگرانند که بخش‌هایی از مناطق استوایی غیرقابل سکونت شوند، زیرا پیش‌بینی‌ها از گرما و رطوبتی خبر می‌دهند که بدن انسان قدرت تحمل آن را نخواهد داشت.

با توجه به اینکه دمای هوا در سال گذشته، بیشتر از پیش‌بینی‌ها بالا رفت و هیچ نشانه‌ای مبنی بر حرکت صنایع و دولت‌ها به سمت کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی وجود نداشت، به احتمال زیاد ما با سناریوهای شدیدتر ترسیم شده در نقشه روبرو خواهیم شد.

شما کاربران خبرآنلاین، می‌توانید با استفاده از نقشه The Future Urban Climates منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید را جست‌وجو کنید و نسبت به آب‌وهوای آن در آینده اطلاعات لازم را کسب کنید.

 

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت برترین ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج