۳۸۵۱۴۸ ۲ نظر
۵۰۰۰

الاخبار گزارش داد

ترس عربستان از انجام تحقیق درباره فاجعه منا

روزنامه الاخبار لبنان نوشت به اسنادی دست یافته است که بیانگر ناتوانی آل‌سعود در مدیریت حج و تضمین امنیت جانی حجاج است و از جان‌باختن ۹۰هزار حاجی در ۱۴ سال حکایت دارد.

خبرگزاری تسنیم: به گزارش روزنامه الاخبار، اسنادی به دست آمده است که از ناتوانی آل سعود در مدیریت حج و تضمین امنیت جانی حجاج حکایت داشته و نشان می دهد فریضه حج پس از نفت ابزاری در دست آل سعود برای تحقق اهداف سیاسی و صدور اندیشه تکفیری وهابی در منطقه و جهان به‌ویژه جهان اسلام بوده است.

در اولین سالگرد فاجعه منی روزنامه الاخبار اسنادی را فاش کرد که در اصل مربوط به وزارت بهداشت عربستان است و از چند هفته پیش این اسناد را به دست آورده بود و در حال بررسی آن بود.

این اسناد و بیانیه‌ها مربوط به حجاج متوفی در طول ۱۴ سال گذشته از جمله قربانیان منا و حادثه بالابر است.

۹۳ سال از زمانی که آل سعود مدیریت فریضه حج را به دست گرفته است، می‌گذرد و به‌عبارت دیگر عبدالعزیز بنیانگذار آل سعود ۹۳ سال پیش به‌ضرب شمشیر «سرزمین مقدس» را تحت اختیار خود در آورده و قول‌های خود به مسلمانان و به‌طور خاص اهالی حجاز را زیر پا گذاشت.

منی، از بزرگترین فاجعه‌های تاریخ حج

فاجعه منا، یکی از بزرگترین فاجعه‌ها در تاریخ حج بوده است و مقامات سعودی در سال‌های گذشته همواره تلاش کرده‌اند تا با پنهان‌کاری و گمراه‌سازی بر ناتوانی و سوءمدیریت خود از جمله حج سال گذشته سرپوش بگذارند.

در نگاهی به واکنش بیشتر کشورهای اسلامی به فاجعه منا از جمله ایران که بیشترین خسارت‌ها را در این فاجعه متحمل شد و رفتار مسئولان سعودی شاهدیم که مقامات سعودی به‌طور رسمی تعداد حجاج جان‌باخته در فاجعه منا در موسم حج سال گذشته را تنها ۷۶۹ تن و تعداد زخمی‌ها را ۶۹۴ تن اعلام کرده‌اند.

این رفتار مسئولان سعودی با کارشکنی برای جلوگیری از حضور همه حجاج ایرانی و برخی کشورهای دیگر از طریق کاهش سهمیه در مراسم حج امسال همراه بود به این معنی که عربستان در اقدامی معنادار با قرائت دعای کمیل مخالفت می‌کند و اعلام برائت از مشرکان به‌ویژه رژیم صهیونیستی را تحمل نمی‌کند و برای به‌دست آوردن رضایت استکبار و صهیونیسم جهانی، حاضر شده است مانع مشارکت حجاج برخی کشورها مانند ایران، سوریه، یمن و لبنان شود.

ترس عربستان از انجام تحقیقات واقعی در مورد فاجعه منا

اکنون یک سال از فاجعه منا گذشته است، اما عربستان جرئت نکرده تا به وعده خود برای تحقیقات عمل کند و حتی حاضر نشد مسئولیت خود در این فاجعه را قبول و از مسلمانان عذرخواهی کند و در نتیجه صدها خانواده از کشورهای مختلف جهان همچنان منتظر هستند تا از سرنوشت عزیزان خود و حقیقت ماجرا مطلع شوند.

نکته قابل توجه اینکه عربستان به‌سرعت و بدون کسب اجازه از خانواده حجاج جان‌باخته، بسیاری از آنها را در مکان‌هائی نامعلوم دفن کرد تا شاید از مسئولیت پاسخگویی در این خصوص خلاص شود.

متهم‌کردن دیگران به‌جای مسئولیت‌پذیری

با این کار سران سعودی که فرصت داشتند از ناتوانی خود در مدیریت حج و از گناهی که مرتکب شده بودند، استغفار کنند، به یک «مجرم واقعی» تبدیل شده و در وحشی‌گری کار را به جایی رساندند که به‌جای معذرت خواهی از خانواده قربانیان فاجعه منا، با بی‌شرمی تمام دیگران را مسئول این فاجه معرفی می‌کنند.

عجب اینکه تنها کمتر از یک هفته از فاجعه منا نگذشته بود که «سلمان بن عبدالعزیز» با ارسال پیامی به «محمد بن نایف» ولیعهد عربستان به وی به‌دلیل آنچه «موفقیت در برگزاری مناسک حج» یاد کرد، تبریک گفت.

حتی یک مسئول وزارت حج سعودی هم تغییر نکرد

با در نظر گرفتن مشکوک بودن سکوت برخی کشورها که بیشتر تحت فشار عربستان و به‌بهانه منافع مشترک با ریاض صورت گرفته است، نباید فراموش کرد که عربستان حتی حاضر نشد یک مسئول اداره امور حج را برکنار کند و «بندر بن حجار» تا امروز در رأس وزارت حج سعودی قرار دارد آن هم در حالی که فاجعه منا چند روز بعداز سقوط بالابر در حرم مکه مکرمه رخ داد.

نکته قابل توجه اینکه عربستان نه‌تنها از محاکمه و مجازات «گروه بن لادن» یکی از بزرگترین شرکت‌های پیمانکاری در توسعه حرم مکه مکرمه که در پرونده سقوط بالابر نقش داشت، خودداری کرد بلکه طرح‌های جدیدی را به آن واگذار کرد.

خودداری عربستان از پرداخت غرامت به خانواده قربانیان

عربستان تاکنون از پرداخت غرامت و دیه به خانواده قربانیان خودداری و از پذیرش ضعف، سوءمدیریت و اهمال‌کاری‌های خود در برگزاری فریضه حج امتناع کرده و اجازه نداده است قبر جان‌باختگان فاجعه مشخص شود و از کشف حقیقت فاجعه منا جلوگیری می‌کند زیرا امیدوار است با گذشت زمان مسلمانان این فاجعه را فراموش کنند.

الاخبار با اشاره به اینکه «به اسناد اداره مناسک حج و عمره سعودی دست یافته است و آنها را در پایگاه الکترونیکی خود منتشر خواهد کرد»، نوشت: این اسناد ضعف و ناتوانی عربستان در اداره فریضه حج و عمره و شفاف نبودن آن در خصوص حوادث و فاجعه‌ها در موسم حج تمتع و حج عمره در سال‌های گذشته را برملا می‌سازد.

در این اسناد، تعداد جان‌باختگان از سال ۱۴۲۳ هجری تا ۱۴۳۷ هجری تحت عنوان کلی حجاج همه کشورها شامل تعداد، نام، هویت، عمر و تاریخ درگذشت، فاش شده است.

براساس این اسناد که سه هزار و ۱۲۱ صفحه است، ۹۰ هزار و ۲۶۷ حاجی و عمره‌گزار در سرزمین وحی جان باخته و بزرگترین فاجعه، فاجعه سال گذشته در منا است.

دروغگویی و پنهانکاری راهبرد آل‌سعود در چند دهه گذشته

با بررسی این بیانیه‌ها می‌توان به این نتیجه رسید که عربستان به افکار عمومی جهان اسلام فقط در خصوص فاجعه منا دروغ نگفته است بلکه تردیدآفرینی و پنهانکاری، راهبرد ثابت آن در چند دهه گذشته برای پنهان کردن ضعف‌ها و شکست‌هایش بوده تا مدیریت حج را همچنان در دست داشته باشد و بعداز نفت از حج برای مقاصد دیگر مانند بزرگ کردن نقش سیاسی خود در منطقه و جهان سوءاستفاده کند.

عربستان تعداد جان‌باختگان فاجعه منا را فقط ۷۶۹ حاجی اعلام کرده است اما خبرگزاری‌های جهان حتی تا ۲۲۲۱ جان‌باخته را گزارش کرده‌اند.

آل‌سعود به‌دنبال سوءاستفاده از فریضه حج برای کسب مشروعیت دینی

سؤالات زیادی در کشورهای اسلامی در خصوص توان آل سعود برای اداره امور حرمین شریفین و تضمین حفظ امنیت و جان حجاج بیت الله الحرام در جریان برگزاری فریضه حج وجود دارد، با این حال سعودی‌ها درصدد سوءاستفاده از آنچه خدمت به حرمین شریفین می‌خوانند، هستند و در نظر دارند از آن برای کسب مشروعیت دینی و سرپوش گذاشتن بر روند توسعه اندیشه وهابی تکفیری به مناطق مختلف اسلامی و توطئه‌های سیاسی خود بهره برداری کنند.

اما سؤال اصلی این است: این وضعیت تا چه‌زمانی ادامه خواهد یافت و کشورهای اسلامی چه‌زمانی به مدیریت ضعیف اداره حج پایان می‌دهند؟

در همین ارتباط «استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل ابراز امیدواری کرده است که «در موسم حج امسال، مناسک حج در فضایی آرام برگزار شود و هیچ حادثه‌ای رخ ندهد».

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج