۷۶۸۷۸۵ ۸ نظر
۵۰۰۰

حقایقی عجیب درباره خواب

پاسخ قطعی برای این سوال که چرا خواب می‌بینیم، وجود ندارد، اما محققان تا حدودی فهمیده‌اند که وقتی خواب می‌بینیم چه اتفاقی می‌افتد.

برترین ها: پاسخ قطعی برای این سوال که چرا خواب می‌بینیم، وجود ندارد اما محققان تا حدودی فهمیده‌اند که وقتی خواب می‌بینیم چه اتفاقی می‌افتد.

خواب‌های ما می‌توانند مبهوت کننده، هیجان انگیز، دلهره آور و یا کاملا عجیب و غریب باشند. در این مورد که چرا خواب می‌بینیم اتفاق نظر قطعی وجود ندارد و محققان فقط تا حدودی فهمیده‌اند که وقتی خواب می‌بینیم چه اتفاقی می‌افتد.

همه‌ی ما خواب می‌بینیم

زنها و مردها و حتی بچه‌های کوچولو هم خواب می‌بینند. همه‌ی ما تقریبا دو ساعت در شب خواب می‌بینیم، حتی آنهایی که ادعا می‌کنند اصلا خواب نمی‌بینند هم خواب می‌بینند. محققان دریافته‌اند آدمها هر شب چند خواب می‌بینند که هر کدام چیزی بین ۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. ما در طول زندگی خود به طور متوسط ۶ ساعت در حال خواب دیدن هستیم!

اما بیشتر خواب‌های‌مان را فراموش می‌کنیم

ما تقریبا ۹۵ درصد از خواب‌های‌مان را فورا بعد از بیدار شدن فراموش می‌کنیم. چرا به خاطر سپردن خواب‌های‌مان اینقدر سخت است؟ بر اساس یک تئوری، تغییراتی که حین خواب در مغز روی می‌دهد شامل پردازش اطلاعات و ذخیره‌ی آنها که برای تشکیل حافظه لازم است نمی‌‌شود.

اسکن‌هایی که روی افراد حین خواب انجام شد نشان داده بخش قدامی مغز که نقش اصلی را در شکل گیری حافظه دارد، حین مرحله‌ی REM (حرکات سریع چشمی) غیرفعال است؛ در همین مرحله است که ما خواب می‌بینیم.

همه‌ی خواب‌های ما رنگی نیستند

بیشتر افراد اینطور می‌گویند که خواب‌های‌شان رنگی است اما درصد کمی هم هستند که ادعا می‌کنند خواب‌‌های‌شان را سیاه و سفید می‌بینند.

در مطالعاتی که افراد را از خواب بیدار کردند و از آنها خواستند از روی چارت رنگ‌ها، آنهایی را که به آنچه در خواب دیده‌اند نزدیک‌ترند انتخاب کنند بیشتر این افراد رنگ‌های پاستلی ملایم را انتخاب کرده بودند.

خواب دیدن زنها و مردها با هم متفاوت است

پژوهشگران دریافته‌اند خواب‌هایی که زنها و مردها می‌بینند از نظر محتوا تفاوت‌هایی با هم دارند. در مطالعات زیادی مردها گزارش کردند که بیشتر درمورد سلاح‌‌ها و جنگ افزارها خواب می‌بینند، در حالیکه خواب‌هایی که زنها می‌دیدند بیشتر درمورد طرد شدن و محرومیت بوده است، همراه با گفتگوهای بیشتری نسبت به فعالیت‌های فیزیکی.

همچنین معلوم شد زنها خواب‌هایی نسبتا طولانی‌تر با حضور کاراکترهای بیشتر می‌دیدند. مردها در مورد مردهای دیگر دوبرابر بیشتر خواب می‌بینند تا در مورد زنها! در حالیکه زنها در مورد هر دو جنس به یک اندازه خواب می‌بینند.

حیوانات هم خواب می‌بینند

آیا تا به حال سگی را که در خواب است دیده‌اید که دمش یا پاهایش را تکان می‌دهد؟ هر چند به سختی می‌توان با اطمینان اعلام کرد که حیوانات هم واقعا خواب می‌بینند اما محققان عقیده دارند به احتمال زیاد این جاندارن هم خواب می‌بینند. حیوانات هم مانند انسان‌ها مراحل REM و بدون REM را در خواب خود دارند.

این امکان وجود دارد که خواب‌های‌مان را کنترل کنیم

یک خواب واضح و روشن خوابی است که می‌دانیم داریم خواب می‌بینیم حتی با وجود اینکه همچنان در خواب هستیم. حین این نوع خواب معمولا می‌توانیم محتوای خواب‌مان را کنترل و هدایت کنیم.

تقریبا نیمی از همه‌ی افراد می‌توانند دست کم یک بار چنین خوابی ببینند و عده‌ای هم می‌توانند مکررا از این دست خواب‌های واضح و کنترل شده ببینند.

بیشتر خواب‌های ما بار هیجانی منفی دارند

کالوین اس. هال، روانشناس و محقق آمریکایی طی یک دوره‌ی ۴۰ ساله، اطلاعات مربوط به بیش از ۵۰۰۰۰ خواب را از دانشجویان جمع آوری کرد.

این گزارش‌ها حاکی از آن بودند که هیجانات متعددی حین خواب تجربه می‌شوند مانند لذت، شادی و ترس. اما بیشترین هیجانات تجربه شده در خواب‌ها، اضطراب و به طور کل هیجانات منفی بوده‌اند که نسبت به هیجانات مثبت خیلی بیشتر گزارش شدند.

افراد نابینا هم خواب می‌بینند

پژوهشی روی افرادی که به طور مادرزادی نابینا بودند انجام شد و محققان دریافتند آنها نیز خواب‌‌های تصویری می‌بینند و حرکات چشمی دارند که مرتبط با به خاطر آوردن تصویری خواب‌هاست.

البته حرکات چشمی این افراد طی مرحله‌ی REM کمتر از افراد بینا بوده است اما با این حال این نابیناها نیز ادعا کردند که خواب‌های تصویری می‌بینند و همان احساس‌هایی را ایجاد می‌کند که در افراد بینا بوجود می‌آید.

ما در خواب‌ فلج می‌شویم

مرحله‌ی REM خواب که خواب دیدن در آن اتفاق می‌افتد، زمانی است که عضلات ارادی ما فلج می‌شوند، چرا؟ این پدیده رِم آتونیا گفته می‌‌شود و جلوی حرکت ما در خواب‌‌ها و رویاهای‌مان را می‌گیرد. علت آن هم این است که نورن‌های حرکتی تحریک نمی‌‌شوند و بدن حرکت نمی‌کند.

در برخی موارد این فلج شدگی حتی می‌تواند بعد از بیدار شدن نیز به مدت ۱۰ دقیقه ادامه داشته باشد؛ حالتی که به آن فلج خواب گفته می‌شود.

آیا تا به حال شده از یک خواب وحشتناک بیدار شوید و ببینید قادر به حرکت کردن نیستید؟ این تجربه واقعا ترسناک است اما کارشناسان می‌گویند کاملا طبیعی بوده و بعد از چند دقیقه، کنترل طبیعی عضلات خود را به دست خواهیم آورد.

خیلی از خواب‌ها عمومیت دارند

هر چند خواب‌ها و رویاهای ما عمیقا تحت تاثیر تجربیات شخصی ما هستند اما محققان دریافته‌اند یک سری از تِم‌ها و موضوعات در تمامی فرهنگ‌ها و سرزمین‌ها مشترکند. مثلا همه‌ی مردم دنیا مکررا این موارد را در خواب می‌بینند: تحت تعقیب هستند، مورد حمله قرار گرفته‌اند، در حال افتادن هستند و یا دنبال چیزی می‌گردند.

احساس سرما، حوادثی در مدرسه، ناتوانی در حرکت کردن، دیر رسیدن، پرواز کردن و برهنه بودن در جمع از دیگر موضوعات مشترک خواب در تمام دنیا هستند.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  • اگر هوش مصنوعی از دستت عصبانی باشد خواب بد بهت میده اما اگر عصبانی نباشد خوابهای خوب میبینی

  • ما ایرانیها داعما خواب مرگ می بینیم

  • من دیشب خواب دیدم دلار ۱۰۰۰تومان شد

  • جالب بود

   پاسخ ها

   • f & z

    بله جالب و اموزنده

  • دنیا اسرار عجیبی داره...ولی قدرت ناخوداگاه آدم رو دست کم نگیرید

  • من سابق خواب عشقی میدیم اما الان نه دیگه نمیدونم علتش چیست

  • خواب و رويا پرداخته ذهن است هر چه ذهن انسان پريشان تَر خواب پريشان تَر،،،، هر چه أرام تَر و روز بهتر ذهن أرام تَر باعث مي شود ذهن و رويا و خواب انسان به سوي حقائق و شگفتيهايي برود كه به ان رؤياي صادقانه گفته مي شود،،،،ولي به انچه كه در خواب ديده مي شود و در اينده محقق مي شود عينا و تمام كمال، به ان وحي و الهام گفته مي شود،،،،نكته اينجاست كه انها كه اهل ايمانند و با خداوند ارتباط برقرار مي كنند يعني با مركز خلقت و افرينش كه اين ارتباط خواسته يا ناخواسته باز به قدرت خواست افريدگار هستي است،،،،،باعث ان مي شود كه بيشتر و يا هر ان چه كه شما در خواب مي ببينيد روزي روزگاري اتفاق بيافتد،،،،بسيار شايد ديده باشيد جريان ومسيري را عادي در محل كار وَيَا خيابان و منزل كه انگار شما ان را قبلا يا سالهاي بسيار قبل از اين ان را ديده باشيد و ان لحظه شما بهت زده مي مانيد كه بله انگار اين قسمت و مرحله را در خواب ديده بوديد،،،،خواب يك نوع مرگ است مرگ كوتاه و موقت و يا مرگ بلند مدت و به درازا كه به ان بي هوشي مي گويند كه نهايت به مرگ أبدي و يا حياط بر ميگردد،،،كه ايا چه گونه باز مورد امرزش و رحمت خداوند قرار گيريم و به ادامه حياط و يا ختم ان ،،،،انسان هر شبانه روز به هنگام بيداري مورد عفو و رحمت خداوند در سحرگاهان قرار مي گيرد،،،خداوند گناهان إنسانها را بي پاسخ نمي گزارد يا انها را مي بخشد يا عقوبت مي كند و يا حتي ان را تبديل به مرحمت و لطف خود قرار مي دهد سازنده و ويرانگر خود اوست الباقي واسطه ،،،،وچه بسا عابد زاهدي را كه همه زهد او را به عقوبت و عذاب جواب دهد،،

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج