۹۰۲۸۰۹
۱ نظر
۵۰۰۰
۱ نظر
۵۰۰۰

آماده‌باش دو هزار تیم بهداشتی در ایام محرم و صفر

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه تلفن ۱۹۰ رسیدگی به شکایات مردمی در ایّام محرم و صفر همواره فعال است، گفت: نظارت های بهداشت محیط در ایام محرم و صفر تشدید خواهد شد.

خبرگزاری فارس: معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه تلفن ۱۹۰ رسیدگی به شکایات مردمی در ایّام محرم و صفر همواره فعال است، گفت: نظارت های بهداشت محیط در ایام محرم و صفر تشدید خواهد شد.

محسن فرهادی درخصوص تمهیدات بهداشتی و اقدامات مرکز بهداشت محیط وزارت بهداشت در ایام محرم و صفر، بیان کرد: بخشنامه نظارتی در ایّام محرم و صفر به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده و حوزه بهداشت هر دانشگاهی از امروز اول ماه محرم، موظف به اجرای این بخشنامه و اعزام تیم های بازرسی برای کنترل موارد تاکید شده در این بخشنامه است. در واقع، براساس این ابلاغیه دانشگاه‌های علوم پزشکی موظف به بسیج تیم‌ های ثابت و سیار خود برای این ایّام شدند.

استقرار 30 تا 35 تیم برای کنترل موکب‌ ها در مسیر پیاده روی زائرین از مرز تا نجف و کربلا

وی ادامه داد: اقدامات وزارت بهداشت برای این ایّام، شامل اقدامات درون مرزی و برون ‌مرزی است. در اقدامات برون‌ مرزی، حدود ۳۰ تا ۳۵ تیم برای کنترل موکب‌ ها در مسیر پیاده روی زائرین از مرز تا نجف و کربلا، آب، غذا و نحوه اسکان زائرین، مستقر خواهند شد. این کار در جهت جلوگیری از طغیان بیماری ‌های ناشی از آب و غذا انجام می‌ شود. بنابراین، در حال ایجاد هماهنگی با جمعیت هلال احمر و وزارت بهداشت کشور عراق هستیم تا تیمی مرکب از همکاران بهداشت محیط را به این مناطق اعزام کنیم. این افراد دستگاه پرتابل سنجش عوامل محیطی برای بررسی میزان نمک، دما، روغن، PH و بار میکروبی، به همراه خواهند داشت تا به حفظ سلامت زائرین کمک کنند.

فرهادی درخصوص فعالیت‌ های درون مرزی مرکز سلامت محیط در ایّام محرم، اظهار کرد: فعالیت‌ های درون‌ مرزی وسیع ‌تر و در سراسر کشور خصوصا در استان‌ های ایلام، اهواز، آبادان، کرمانشاه (در صورت راه‌اندازی مرز خسروی) انجام می‌ شود. به دنبال این فعالیت ‌ها، پایانه‌ های مرزی، سرویس‌ های بهداشتی، بهداشت مسکن و کنترل آب و غذا در مسیری که زائرین از این پایانه‌ ها به سمت کربلا و نجف می ‌روند، کنترل می‌ شود.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، با بیان اینکه به طورکلی، ۲ هزار تیم بهداشت محیط در ایام محرم و صفر آماده خدمت رسانی هستند، افزود: حداقل ۷۵۰ تیم نیز در ایّام تعطیل آماده باش هستند. اما، باید توجه کرد که مراسم عزاداری ایّام محرم و صفر، خودجوش بوده و مردم خودشان این مراسم را در مساجد، تکایا، حسینیه ها، هیئت‌ ها و منازل برپا می‌ کنند. بنابراین، نوع فعالیت ما در مراسم عزاداری محرم و صفر بیشتر جنبه آموزشی، کنترلی، نظارتی و توصیه ای دارد و برای این منظور، از روش های قهری و قضایی کمتر بهره می گیریم. اما، در مواردی مانند معدوم سازی‌ مواد غذایی به ناچار با آنها برخورد می کنیم.

فرهادی درخصوص محورهای کنترل بهداشتی در ایّام محرم و صفر، گفت: توصیه ما به مردم در امور آشپزی در این ایّام، استفاده از آشپزان حرفه‌ ای است؛ چراکه این افراد کارت بهداشت دارند و آموزش‌ های لازم را جهت رعایت تمهیدات بهداشتی دریافت کرده اند.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: در گام دوم بهداشت فردی کنترل می ‌شود. در این راستا، شست ‌و شوی دست‌ ها و استفاده از لباس و روپوش مناسب جهت پخت و پز ضروری است. محور سوم، به رعایت بهداشت مواد اولیه غذایی در طبخ مانند گوشت و مرغ و نمک اختصاص دارد و تمام این موارد کنترل می ‌شوند. توصیه می شود، برای تهیه و طبخ غذا، محصولات اولیه مناسب خریداری شده و خرید گوشت و مرغ نیز حتما در چرخه دامپزشکی انجام شود.

برای نگهداری غذای داغ بهتر است از ظروف آلومینیومی استفاده کنند

فرهادی افزود: کنترل بعدی به بهداشت و سلامت ظروف و ابزاری مانند ظروف پخت و پز و یک بار مصرف مربوط است. ترجیح این است، چنانچه امکان شست‌ و شو و گندزدایی ظروف معمولی وجود دارد، از ظروف یک بار مصرف به دلایل زیست محیطی و آلودگی‌ هایی که در بهداشت محیط ایجاد می ‌کنند، کمتر استفاده شود.

وی گفت: اما چنانچه از ظروف یکبار مصرف استفاده می شود، باید به نوع ظرف و خصوصیات آن به لحاظ تحمل درجه حرارت توجه شود. برای نگهداری غذای داغ بهتر است از ظروف آلومینیومی استفاده کنند. برای نوشیدنی های سرد، لیوان های پلی اتیلنی شفاف و برای مایعات گرم، لیوان های گیاهی و کاغذی مناسب تر است. توجه شود که چنانچه شرایط گندزدایی ظروف معمولی وجود ندارد، بهتر است از ظروف یکبار مصرف استفاده شود. اما این نکته نیز قابل توجه است که از مواد اولیه نامرغوب و ظروف یکبارمصرف نامناسب به علت ارزان تر بودن به هیچ وجه استفاده نشود، غذای نذری که با استفاده از مواد نامرغوب تهیه می شود، بیشتر به سلامت عزاداران آسیب می رساند، ظروف یکبار مصرف مناسب دارای پروانه ساخت وزارت بهداشت هستند.

وی تصریح کرد: در بسیاری از موارد مراسم عزاداری در منازل انجام می‌ شوند، اما در مواردی هم این امور در مساجد، تکایا و هیات‌ ها صورت می گیرد، بر همین اساس نیز، همکاران ما می ‌توانند این امکان را از نظر سازه، وضعیت آب و فاضلاب و دفع پسماند، ارزیابی کنند و مشاوره‌ های لازم را ارائه دهند. توجه شود که ذبح دام در هیئت ها و کوچه و خیابان انجام نشود، چراکه خونابه های آن روان می شود و امکان دفع آن در سطح شهر وجود ندارد، بنابراین، خرید و ذبح دام از چرخه دامپزشکی انجام شود.

فرهادی با بیان اینکه تلفن ۱۹۰ رسیدگی به شکایات مردمی همواره فعال است، گفت: نظارت های بهداشت محیط در ایام محرم و صفر تشدید خواهد شد و همکاران ما به صورت سرزده از هیئت ها، تکایا و مساجد بازدید خواهند کرد. این نظارت ‌ها و کنترل‌ ها از ابتدای محرم تا پایان صفر ادامه خواهد داشت. اوج این فعالیت‌ ها نیز در ایّام قبل از تاسوعا و عاشورا و مراسم اربعین و ۲۸ صفر خواهد بود. تیم‌ های ثابت و سیار نیز با حداکثر توان در این راستا بسیج شده‌ اند.

وی درخصوص بیشترین تخلفات و شکایاتی که در سالهای گذشته گزارش می شد، بیان کرد: بیشترین موارد در حوزه موکب ها و مشکلات بهداشتی آن بود. مواردی مانند کاربرد پتوی مشترک، شرایط نامناسب دفع پسماند و فاضلاب و توزیع غذای مانده از جمله آن است. توصیه این است که اگر غذا گرم می شود، تا دو ساعت مصرف شود، اگر دمای غذا از ۶۵ تا ۷۵ درجه سانتی گراد کمتر شود، بهتر است که غذا وارد یخچال شده و بعد توزیع شود. بنابراین، ضرورت دارد که موکب ها زنجیره سرد و گرم را رعایت کنند و در این راستا، تجهیزات لازم را همراه ببرند تا برای زائرین مسمومیت غذایی رخ ندهد. توجه شود که غذاهایی مانند گوشت مرغ سریع تر فاسد می شود و در مصرف آن باید توجه بیشتری شود.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  مطالب خواندنی

  نظر کاربران

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج