۹۶۱۴۰۷
۱۷۱۶۷
۱۷۱۶۷
پ

رینو‌پلاستی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

جراحی زیبایی بینی یکی از پر طرفداترین جراحی‌های زیبایی است. ما در این مطلب درباره اینکه رینوپلاستی چیست و چه عوارضی را به دنبال خواهد داشت، هزینه آن چقدر است و مراقبت‌های پس از رینوپلاستی کدام است به طور مختصر شرح داده‌ایم.

برترین‌ها: جراحی زیبایی بینی یکی از جراحی‌هایی است که بیشترین متقاضی را در کشور ما دارد و افراد برای افزایش اعتماد به نفس خود آن را انجام می‌دهند.

امروزه یکی از عمل‌های رایجی که برای زیبایی بینی انجام می‌شود رینوپلاستی است، این کلمه ترکیبی در واقع از ریشه رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای تغییر شکل گرفته شده است و به طوری که تنفس فرد را دچار اختلال نکند ظاهر کلی بینی را اصلاح می‌نماید تا با توجه به ترکیب صورت هر فرد مناسب‌تر به نظر بیاید و ایراد‌های ظاهری آن از بین برود و قدمی برای زیباتر شدن چهره افراد باشد.

در مورد این عمل تبلیغات فراوان، چه بر له یا علیه آن می‌شود، اما حقیقت آن است که اگر فردی که جهت عمل کاندیدا می‌شود به خوبی معاینه شود و موارد احتمالی آن بررسی و تکنیک مناسب انتخاب شود، این عمل عارضه مهمی در پی نخواهد داشت.

طراحی سه بعدی چهره برای زیباجویانی که می‌خواهند عمل زیبایی بینی انجام دهند می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. به طور معمول قبل از انتخاب جراح وانجام عمل جراحی بینی متقاضی در جلسه‌ی مشاوره باجراح نیاز‌ها و خواسته‌های خود را مطرح کرده و پزشک نیز با توجه به تجربه و دانش خود در خصوص تغیراتی که می‌توانند اعمال شود صحبت می‌کند. غالبا پیش می‌آید که در این جلسات جراحی و متقاضی به درک مشترک نرسند و چرا که یا جراح نتواند خواسته بیمار را درک کند و یا متقاضی متوجه نمی‌شود که پزشک چه تغیراتی را می‌تواند اعمال کند همچنین ممکن است پزشک متوجه خواسته بیمار شود، اما حین جراحی تغییرات خواسته شده را اعمال نکنند.

با توجه به موارد ذکر شده گا‌ها پیش می‌اید که متقاضی جراحی بینی بعد از جراحی از چهره خود رضایت نداشته و از انتخاب خود پشیمان شود. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که چطور می‌توان مشکل ذکر شده را حل کرد؟

رینو‌پلاستی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

در مرکز خدمات مشاوره زیبایی پارسیان طب، در جلسه‌ی مشاوره با پزشک از متقضای جراحی زیبایی اسکن و عکسبرداری انجام می‌شود. در مرحله بعد با استفاده از تصاویر تهیه شده، طراحی سه بعدی چهره متقاضی ساخته شده و در حضور متقاضی و پزشک مورد بررسی قرار می‌گیرد. مزیت این روش در این است که متقاضی تمام خواسته‌های خود را با پزشک درمیان میگذارد و درک پزشک از خواسته خود را بصورت سه بعدی روی چهره خود مشاهده می‌نماید؛ بنابراین تفاهم در نتیجه فرم نهایی بینی و چهره به راحتی صورت می‌گیرد و شخص زیباجو دیگر نگرانی‌ای در مورد چهره پس از جراحی زیبایی خود نخواهد داشت.

در مرحله‌ی بعد بر اساس طراحی انجام شده و انالیز تغیرات بینی قالب‌های کنترلی اختصاصی ساخته می‌شود. این قالب‌ها انواع مختلفی داشته که علاوه بر اینکه در پیشبرد جراحی و افزایش دقت و سرعت جراح نقش دارد همچنین سبب می‌شوند که در حین عمل جراح خواسته بیمار را فراموش نکرده و سلیقه او را اعمال کند. در نهایت از تطابق قالب کنترلی با بینی فرد عکس پرفته می‌شود تا بعد از جراحی به او نشان داده شود.

عمل جراحی بینی با طرح سه بعدی سبب می‌شود که متقاضی قبل از جراحی اطمئنان داشته اشند که فرم مد نظر ان‌ها پیاده سازی می‌شد ودر نتیجه با ارمش بیشتری عمل زیبایی بینی خود را انجام دهند.

جهت انجام رینوپلاستی به چه متخصصانی مراجعه کنیم؟

این جراحی معمولا توسط یک جراح گوش و حلق و بینی، جراح فک و صورت و یا جراح پلاستیک انجام می‌شود و ایرداتی که می‌تواند با این جراحی برطرف گردد عبارتند از:

 • بزرگ بودن اندازه بینی
 • قوزدار بودن بینی
 • افتادگی نوک بینی یا کم بودن زوایه بینی و لب
 • پهن بودن بینی
 • بزرگی سواخ‌های بینی
 • جعبه‌ای شکل بودن نوک بینی
 • زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت
 • در رفتگی تیغه بینی و غیرقرینه بودن
 • دوشاخه بودن نوک بینی
 • دماغ زین اسبی متعاقب ضربه‌های قبلی
 • دفورمیتی (بدشکلی)‌های بعد از عمل جراحی

مراحل انجام عمل رینوپلاستی

رینوپلاستی معمولاً یک تا دو ساعت زمان می‌برد و گاه بیشتر نیز طول می‌کشد. در این روش احتمال بروز تورم و کبودی اطراف چشم نیز دیده می‌شود. وجود سردرد‌های طولانی به همراه خونریزی امری طبیعی بوده و در نهایت احتمال خشکی بینی نیز وجود دارد.

رینو‌پلاستی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

در مرحله اول این جراحی زیبایی، بیمار با استفاده از داروهایی بیهوش می‌شود. سپس دو پره‌ی بینی را از هم جدا می‌کنند و پوست روی استخوان بینی را برمی‌دارند تا پزشک بتواند فرم استخوان و ساختار بینی را تغییر دهد. سپس در مرحله سوم ناهنجاری‌های بینی، اعم از قوز بینی و یا بزرگی استخوان آن رفع می‌شود.

در مرحله بعد، اگر سپتوم کج باشد، امکان صاف کردن آن فراهم می‌شود تا تنفس برای بیمار ساده‌تر شود. در مرحله آخر آتل و گاز پانسمان در داخل بینی قرار می‌گیرند تا بینی فرم جدید را به خود گیرد.

رینوپلاستی مناسب چه افرادی است؟

در صورتی که مشکلات زیر را داشته باشید می‌توانید با رینوپلاستی آن را تغییر دهید.

 • داشتن مشکلات تنفسی
 • آسیب دیدگی و شکستگی بینی
 • داشتن قوز استخوانی
 • افتادگی نوک بینی
 • عدم تقارن بینی
 • بزرگ بودن سوراخ بینی
 • گوشتی بودن بینی
 • پهن بودن بینی

عوارض رینوپلاستی بینی

در صورتی که این جراحی توسط پزشک متخصص انجام نشود، علاوه بر فرم نامناسب بینی ممکن است در حس بویایی و تنفس فرد نیز تاثیر مخرب بگذارد.

کسانی که بخواهند جراحی مجدد بر روی بینی خود انجام دهند باید حتما با پزشک متخصص مشاوره کنند، زیرا ساختار بینی بسیار ظریف و شکننده می‌ باشد.

رینو‌پلاستی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

 

آیا عمل رینوپلاستی خطر دارد؟

در مورد این عمل تبلیغات فراوان، چه بر له یا علیه آن می‌شود، اما حقیقت آن است که اگر فردی که جهت عمل کاندیدا می‌شود به خوبی معاینه شود و موارد احتمالی آن بررسی و تکنیک مناسب انتخاب شود، این عمل عارضه مهمی در پی نخواهد داشت.

سن مناسب عمل رینوپلاستی

در بچه‌ها محدودیت‌های مشخصی وجود دارد که مانع از جراحی بینی قبل از بلوغ کامل می‌شود اغلب دختران در پایان ۱۶ سالگی و پسر‌ها در پایان ۱۸ سالگی به بلوغ کامل رسیده اند و میتوانند تحت عمل رینوپلاستی قرار گیرند.

هزینه رینوپلاستی

هزینه این جراحی توسط پزشک جراح تعیین می‌شود. پزشک جراح تمامی هزینه‌های عمل را برآورد می‌کند و در طی یک جلسه مشاوره به بیمار اعلام می‌کند تا بیمار تصمیم خود را برای عمل بتواند بگیرد.

همانطور که می‌دانید رینوپلاستی مزایای زیادی دارد. یکی از مهمترین ویژگی‌های آن برطرف کردن مشکلات تنفسی و آسان کردن تنفس است. در کنار این موضوع با این جراحی بینی اصلاح می‌شود، برآمدگی بینی برداشته می‌شود، نوک بینی تغییر داده می‌شود و حفره‌های بینی به اندازه نرمال و طبیعی رسانده می‌شود.

مراقبت‌های بعد از رینوپلاستی

اگر نوع عمل شما به صورتی بود که نیاز به محافظ داشت می‌توان از گچ بینی که با نام اسپلینت عنوان می‌شود استفاده نمود. جمع شدن خون در زیر پوست اگر طبیعی باشد مشکلی به همراه نخواهد داشت. واکنش‌های طبیعی نسبت به بیهوشی امری طبیعی است.

اگر سیگاری هستید تا زمان بهبودی کامل عمل رینوپلاستی از سیگار کشیدن بپرهیزید. گاه دیده می‌شود که تورم ماه‌ها طول می‌کشد اندکی صبر تأثیر گذار است. بلند کردن جسم سخت می‌بایست تا مدت طولانی کنار گذاشته شود. ورزش‌های سنگین نیز تا دو ماه اول می‌بایست کنار گذاشته شود. اگر در بویایی خود دچار مشکل شدید می‌بایست در ابتدا با پزشک مشورت نمایید، اما چنین حسی اغلب گذرا می‌باشد.

رینو‌پلاستی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

تفاوت‌های رینوپلاستی باز و بسته

اگر تغییرات به صورتی انجام شود که تنها برش‌‌هایی از داخل بینی ایجاد شود به آن رینو پلاستی بسته می‌ گویند. اما اگر برش ‌های کوچکی بر روی بینی ایجاد شود رینوپلاستی باز می ‌باشد. در رینوپلاستی بسته هیچ‌ گونه زخم خارجی به وجود نمی ‌آید. مدت زمان بهبودی رینوپلاستی باز طولانی‌‌تر است.

 

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

محتوای حمایت شده

سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت برترین ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج